Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

Günümüz dünyası stresli geçerken en çok merak edilen "Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?" sorusu oluyor. İşte yüksek tansiyon düşürme yolları...

Günümüz dünyası böylesine stresli geçerken en çok merak edilen yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? sorusu oluyor. İşte yüksek tansiyon düşürme yolları…

Hipertansiyonun en tehlikeli yönlerinden biri, sahip olduğunuzu bilmemenizdir. Aslında, yüksek tansiyonu olan insanların yaklaşık üçte biri bunu bilmiyor.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir?

Kan basıncınızın yüksek olup olmadığını bilmenin tek yolu düzenli kontrollerden geçer. Yüksek tansiyonu olan yakın bir akrabanız varsa bu özellikle önemlidir.

Kan basıncınız son derece yüksekse,dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler olabilir:

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Yorgunluk veya karışıklık
 • Görme sorunları
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes almada zorluk
 • Düzensiz kalp atışı
 • İdrarda kan
 • Göğüs, boyun veya kulaklarınıza vurma

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen bir doktora görünün. Kalp krizi veya felce yol açabilecek hipertansif bir kriz yaşıyor olabilirsiniz.

Tedavi edilmeyen hipertansiyon ciddi hastalıklar, felç, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, göz sorunları da dahil olmak üzere yol açabilir.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

Uydurma: yüksek tansiyonu olan insanlar sinirlilik, terleme, uyku zorluğu veya yüz kızarması gibi belirtiler yaşayacaktır.

Gerçek: yüksek tansiyon, kan basıncınızı görmezden gelirseniz, belli bir belirti veya işaretin sizi soruna uyaracağını düşündüğünüzden, hayatınızla tehlikeli bir şans elde ettiğinizden büyük ölçüde semptomsuzdur. Yani gizli katil…

UZMAN YORUMLARI: Kendinizi teşhis etmeye çalışmayın. Klinik tanı sadece bir sağlık uzmanı tarafından yapılmalıdır. Kan basıncı sayılarınızı bilin ve sağlığınızı korumak için önemli değişiklikler yapın.

Çoğu durumda, yüksek tansiyon baş ağrısı veya burun kanamalarına neden olmaz.

En iyi kanıt, yüksek tansiyonun, hipertansif kriz durumunda, kan basıncı 180/120 mm Hg veya daha yüksek olduğunda tıbbi bir acil durum dışında, baş ağrılarına veya burun kanamalarına neden olmadığını gösterir. Kan basıncınız alışılmadık derecede yüksekse ve baş ağrısı veya burun kanaması varsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, beş dakika bekleyin ve tekrar test edin. Okuma 180/120 mm Hg veya daha yüksek kalırsa, 911’i arayın.

Şiddetli baş ağrısı veya burun kanaması yaşıyorsanız ve başka türlü hasta iseniz, diğer sağlık durumlarının belirtileri olabileceğinden doktorunuza başvurun.

Diğer ilgili yüksek tansiyon belirtileri

Çeşitli semptomlar dolaylı olarak ilişkili olabilir, ancak her zaman yüksek tansiyonun neden olmadığı gibi:

Gözlerdeki kan lekeleri: gözlerdeki kan lekeleri (subkonjonktival kanama) diyabet veya yüksek tansiyonu olan kişilerde daha sık görülür, ancak her iki durum da kan lekelerine neden olmaz. Gözlerdeki yüzücüler de yüksek tansiyon ile ilgili değildir. Bununla birlikte, bir göz doktoru (oftalmolog), tedavi edilmemiş yüksek tansiyonun neden olduğu optik sinir hasarını tespit edebilir.

Yüz kızarması: yüzdeki kan damarları genişlediğinde yüz kızarması oluşur. Bu beklenmedik veya güneşe maruz kalma, soğuk hava, baharatlı gıdalar, rüzgar, sıcak içecekler ve cilt bakım ürünleri gibi bazı tetikleyiciler yanıt olarak oluşabilir. Duygusal stres, ısıya veya sıcak suya maruz kalma, alkol tüketimi ve egzersiz ile yüz kızarması da oluşabilir — bunların hepsi kan basıncını geçici olarak artırabilir. Kan basıncı normalden daha yüksek iken yüz kızarma oluşabilir iken, yüksek tansiyon yüz kızarma nedeni değildir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Uyuşturucu çeşitleri | Uyuşturucu maddelerin zararları ve cezaları

Baş dönmesi: baş dönmesi bazı tansiyon ilaçlarının bir yan etkisi olabilir, ancak yüksek tansiyona neden olmaz. Bununla birlikte, özellikle başlangıç ani ise baş dönmesi göz ardı edilmemelidir. Ani baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı ve yürüme sorunu, inmenin tüm uyarı işaretleridir. Yüksek tansiyon inme için önde gelen bir risk faktörüdür.

Yüksek tansiyon düşürme yolları

Yüksek tansiyon teşhisi konduysanız, sayılarınızı düşürmek için ilaç almaktan endişe duyabilirsiniz.

Yaşam tarzı yüksek tansiyon tedavisinde önemli bir rol oynar. Kan basıncınızı sağlıklı bir yaşam tarzıyla başarılı bir şekilde kontrol ederseniz, ilaç ihtiyacını önleyebilir, geciktirebilir veya azaltabilirsiniz.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

Burada kan basıncını düşürmek ve aşağı tutmak için yapabileceğiniz 10 yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

1- Ekstra kilo verin ve belinizi izleyin

Kan basıncı genellikle ağırlık arttıkça artar. Aşırı kilolu olmak, uyurken (uyku apnesi) Solunumun bozulmasına neden olabilir ve bu da kan basıncınızı daha da yükseltir.

Kilo kaybı, kan basıncını kontrol etmek için en etkili yaşam tarzı değişikliklerinden biridir. Eğer kilolu veya obez iseniz kilo bile az miktarda kaybetmek kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Genel olarak, kan basıncınızı yaklaşık 1 milimetre civa (mm Hg) ile kaybedeceğiniz her kilogram ile düşürebilirsiniz.

Kilo dökülme yanı sıra, genellikle de bel üzerinde bir göz tutmak gerekir. Belinizin etrafında çok fazla ağırlık taşımak sizi yüksek tansiyon riski altına sokabilir.

Genelde:

 • Bel ölçümü 102 santimetreden büyükse erkekler risk altındadır.
 • Bel ölçümü 89 santimetreden büyükse kadınlar risk altındadır.

Bu sayılar etnik gruplar arasında değişir. Sizin için sağlıklı bir bel ölçümü hakkında doktorunuza danışın.

2- Düzenli egzersiz

Düzenli fiziksel aktivite-haftada 150 dakika veya haftanın çoğu günü yaklaşık 30 dakika gibi – yüksek kan basıncınız yaklaşık 5 ila 8 mm Hg ise kan basıncınızı düşürebilir. Tutarlı olmak önemlidir, çünkü egzersiz yapmayı bırakırsanız, kan basıncınız tekrar yükselebilir.

Yüksek kan basıncınız varsa, egzersiz hipertansiyon geliştirmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Zaten hipertansiyonunuz varsa, düzenli fiziksel aktivite kan basıncınızı daha güvenli seviyelere indirebilir.

Kan basıncını düşürmeye çalışabileceğiniz aerobik egzersizin bazı örnekleri arasında yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme veya dans sayılabilir. Ayrıca, daha hafif aktivitenin daha sonraki iyileşme dönemleri ile yoğun aktivitenin kısa patlamalarını içeren yüksek yoğunluklu aralıklı eğitimi de deneyebilirsiniz. Vücut geliştirme de kan basıncını azaltmaya yardımcı olabilir. Haftada en az iki gün kuvvet antrenmanı egzersizleri eklemeyi amaçlıyoruz. Bir egzersiz programı geliştirme konusunda doktorunuzla konuşun.

3- Sağlıklı bir diyet yiyin

Tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve az yağlı süt ürünleri ve doymuş yağ ve kolesterol eksiklikleri açısından zengin bir diyet yemek, yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncınızı 11 mm Hg’ye kadar düşürebilir. Bu beslenme planı, hipertansiyon (DASH) diyetini durdurmak için diyet yaklaşımları olarak bilinir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Domuz Gribi 2020 Belirtileri Nelerdir? İşte Domuz Gribinden Korunma Yolları

Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek kolay değildir, ancak bu ipuçlarıyla sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz:

Yiyecek günlüğü tut. Sadece bir hafta boyunca bile ne yediğinizi yazmak, gerçek yeme alışkanlıklarınıza şaşırtıcı bir ışık tutabilir. Ne yediğinizi, ne kadar, ne zaman ve neden olduğunu izleyin.
Potasyumu arttırmayı düşünün. Potasyum, sodyumun kan basıncı üzerindeki etkilerini azaltabilir. En iyi potasyum kaynağı, takviyeleri yerine meyve ve sebzeler gibi besindir. Sizin için en iyi potasyum seviyesi hakkında doktorunuzla konuşun.

Akıllı bir müşteri ol. Alışveriş yaparken gıda etiketlerini okuyun ve dışarıda yemek yerken sağlıklı beslenme planınıza sadık kalın.

4- Diyet sodyum azaltın

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

Diyetinizdeki sodyumda küçük bir azalma bile kalp sağlığınızı iyileştirebilir ve yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncını yaklaşık 5 ila 6 mm Hg düşürebilir.

Sodyum alımının kan basıncına etkisi, insan grupları arasında değişir. Genel olarak, sodyumu günde veya daha az 2.300 miligram (mg) ile sınırlayın. Bununla birlikte, daha düşük bir sodyum alımı — günde 1,500 mg veya daha az — çoğu yetişkin için idealdir.

Diyetinizdeki sodyumu azaltmak için şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Gıda etiketlerini okuyun. Mümkünse, normalde satın aldığınız yiyecek ve içeceklerin düşük sodyum alternatiflerini seçin.
Daha az işlenmiş gıdalar yiyin. Gıdalarda doğal olarak sadece az miktarda sodyum oluşur. Çoğu sodyum işleme sırasında eklenir.
Sakın tuz katmayın. Sadece 1 seviyeli çay kaşığı tuz 2.300 mg sodyuma sahiptir. Yemeğinize lezzet katmak için otlar veya baharatlar kullanın.

 • Yavaş yavaş. Eğer hissetmiyorum eğer büyük ölçüde aniden diyet sodyum azaltabilir, yavaş yavaş geri kesti. Damağınız zamanla düzelecektir.

5- İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayın

Alkol sağlığınız için hem iyi hem de kötü olabilir. Sadece aşırıya kaçmadan alkol alarak — genellikle kadınlar için günde bir içki, ya da erkekler için günde iki-potansiyel olarak kan basıncınızı yaklaşık 4 mm Hg düşürebilirsiniz. Bir içki 12 ons bira, beş ons şarap veya 1.5 ons 80 geçirmez likör eşittir.

Ancak çok fazla alkol içerseniz bu koruyucu etki kaybolur.

Ilımlı miktarda alkol içmek aslında kan basıncını birkaç puan artırabilir. Ayrıca kan basıncı ilaçlarının etkinliğini azaltabilir.

6- Sigarayı bırak

Sigara içtiğiniz her sigara, bitirdikten sonra kan basıncınızı birkaç dakika artırır. Sigarayı bırakmak kan basıncınızın normale dönmesine yardımcı olur. Sigarayı bırakmak kalp hastalığı riskini azaltabilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilir. Sigarayı bırakmak insanlar sigarayı bırakmak asla insanlardan daha uzun yaşayabilir.

7- Kafeini kes

Kafeinin kan basıncında oynadığı rol hala tartışılıyor. Kafein, nadiren tüketen insanlarda kan basıncını 10 mm Hg’ye kadar yükseltebilir. Ancak düzenli olarak kahve içen insanlar kan basıncında çok az veya hiç bir etki yaşayabilirler.

Kafeinin kan basıncı üzerindeki uzun vadeli etkileri net olmasa da, kan basıncı biraz artabilir.

Kafeinin kan basıncınızı yükseltip yükseltmediğini görmek için, kafeinli bir içecek içtikten sonra 30 dakika içinde basıncınızı kontrol edin. Kan basıncınız 5 ila 10 mm Hg artarsa, kafeinin kan basıncını yükselten etkilerine duyarlı olabilirsiniz. Kafeinin kan basıncınız üzerindeki etkileri hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu da ilginizi çekebilir!  20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

8- Stresinizi azaltın

Kronik stres yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Kronik stresin kan basıncı üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Sağlıksız yiyecekler yiyerek, alkol içerek veya sigara içerek strese tepki verirseniz, ara sıra stres de yüksek tansiyona katkıda bulunabilir.

İş, aile, finans veya hastalık gibi stresli hissetmenize neden olan şeyleri düşünmek için biraz zaman ayırın. Ortadan kaldırmak ya da stres azaltmak nasıl strese neyin sebep olduğunu bir düşünün.

Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

Tüm streslerinizi ortadan kaldıramazsanız, en azından onlarla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Şunu deneyin:

Beklentilerinizi değiştirin. Örneğin, gününüzü planlayın ve önceliklerinize odaklanın. Çok fazla yapmaya çalışmaktan kaçının ve hayır demeyi öğrenin. Değiştiremeyeceğiniz veya kontrol edemeyeceğiniz bazı şeyler olduğunu anlayın, ancak onlara nasıl tepki verdiğinize odaklanabilirsiniz.
Kontrol edebileceğiniz konulara odaklanın ve bunları çözmek için planlar yapın. İş yerinde bir sorun yaşıyorsanız, yöneticinizle konuşmayı deneyin. Çocuklarınızla veya eşinizle bir çatışma yaşıyorsanız, bunu çözmek için adımlar atın.

Stres tetikleyicilerinden kaçının. Yapabildiğiniz zaman tetikleyicilerden kaçınmaya çalışın. Örneğin, çalışma yolundaki yoğun trafik strese neden oluyorsa, sabahın erken saatlerinde ayrılmayı deneyin veya toplu taşıma araçlarını kullanın. Mümkünse strese neden olan insanlardan kaçının.
Dinlenmek ve zevk faaliyetleri yapmak için zaman ayırın. Sessizce oturup derin nefes almak için her gün zaman ayırın. Yürüyüş, yemek pişirme veya gönüllülük gibi programınızda keyifli aktiviteler veya hobiler için zaman ayırın.

Pratik şükran. Başkalarına şükran ifade etmek stresinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

9- Kan basıncınızı evde izleyin ve düzenli olarak doktorunuza görünün

Ev izleme, kan basıncınızı takip etmenize, yaşam tarzınızdaki değişikliklerin çalıştığından emin olmanıza ve sizi ve doktorunuzu potansiyel sağlık komplikasyonlarına karşı uyarmanıza yardımcı olabilir. Kan basıncı monitörleri yaygın olarak ve reçetesiz olarak mevcuttur. Başlamadan önce ev izleme hakkında doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz ile düzenli ziyaretler de kan basıncını kontrol etmek için anahtardır. Eğer kan basıncınızı kontrol edilen şey ise, sık sık kontrol etmek gerekir hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuz günlük veya daha az sıklıkta kontrol önerebilir. İlaçlarınızda veya diğer tedavilerinizde herhangi bir değişiklik yapıyorsanız, doktorunuz tedavi değişikliklerinden iki hafta sonra ve bir sonraki randevunuzdan bir hafta önce kan basıncınızı kontrol etmenizi önerebilir.

10- Destek alın

Destekleyici aile ve arkadaşlar sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Onlar, kendinize dikkat çekmek doktor ofisine götürmek ya da düşük kan basıncı tutmak için sizinle bir egzersiz programı atılmak için teşvik edebilir.

Ailenizin ve arkadaşlarınızın ötesinde desteğe ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, bir destek grubuna katılmayı düşünün. Bu size duygusal veya moral destek verebilir ve kim durumunuzla başa çıkmak için pratik ipuçları sunabilir insanlarla temasa koyabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.