UZMAN YORUMLARI

Wayfair nedir? Wayfair Trendyol açıklaması | Trendyol Wayfair olayı

Trendyol Wayfair olayı Twitter dünyasını kasıp kavuruyor. İddialara göre el altından çocuk ticareti yapan Wayfair sitesinde olduğu gibi Trendyol’da da böyle bir satış gerçekleşiyor. Ünlü yerli alışveriş sitesinden ise açıklama geldi. Peki Wayfair nedir? Trendyol Wayfair olayı ne? İşte Wayfair Trendyol açıklaması

Tüm dünyanın gündemini bir anda değiştiren Wayfair skandalı iddiasına, Türkiye’den de bazı büyük e-ticaret sitelerinin adı karıştı. Tıpkı ABD merkezli Wayfair sitesinde olduğu gibi, Trendyol da çocuk isimleri taşıyan sıradan ancak fahiş fiyatlarla satışa koyulan ürünler ortaya çıktı. İddialar üzerine Trendyol konuya ilişkin açıklama yaptı.

Wayfair nedir?

Öncelikle Wayfair’in ne olduğuna dair bilgilendirelim sizleri. Wayfair ABD’de satış yapmakta olan bir mobilya sitesi. İnsanlar Wayfair sitesine girip ihtiyacı olan şeyleri seçip satın alıyorlar. Ancak bazı kişilerin gözünden bazı ürünlerin fiyatları gözlerden kaçmadı.

Pizzagate unutulmadı

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir Pizzagate skandalı akıllara geldi. Çocuk istismarına dair bulgular vardı ancak üzerine nedense çok gidilmedi (!) Aradan bunca zaman geçince yine bir skandal ortaya çıkmıştı; Wayfair.

Bu ne pahalılık!

Bazı kullanıcıların dikkatinden kaçmayan bir şey vardı. Bazı mobilyaların fiyatları uçuk fiyatlardı. Örneğin 100 dolarlık bir dolap 120 bin dolara satılıyordu. Ya sistemde bir sorun vardı ya da işin içinde başka bir şey vardı.

Çocuk mu kaçırıyorlar?

Bu fiyatları görenler işi biraz daha deşmeye başladı. Twitter’daki kullanıcılarının araştırmaları sonucu “şirketin, fiyatı düşürülen ürünleri listelediği sırada ürün detaylarının yer aldığı bölümlere girilip kaçırılan çocukların isim ve soy isimleri yazıldığında aynı ürünlerin fiyatının on binlerce dolara fırladığı” suçlaması da dikkat çekti.

Bununla da bitmedi

Ayrıca başka dikkat çeken detay daha vardı. Ürünlerin çekilen fotoğraflarının arkasında kitaplık bulunuyor, bu kitaplar da organ ticareti gibi konuları işliyordu. Haliyle iyice ‘kıllandı’ kullanıcılar.

“Bu kadarı da olmaz” demeyin

Daha bitmedi. Çocuk ticaretinin yapıldığı iddialarına bir de ‘çocuk istismarı’ karıştı. Kaçakçılığı için kanıt olarak sunulan görsellerdeki SKU (stok kodu) numaralarının Rusya menşeili arama motoru Yandex’te aratılınca çıkan sonuçların çocuk istismarıyla alakalı görseller olduğu iddiaları dolaşmaya başladı.

Twitter karıştı

Bu bilgileri öğrenenler hemen Twitter’a koştu, bu bilgi dünya ile paylaşılmalıydı. Wayfair’in çocuk kaçırdığı, bu çocukları internet sitesinden pazarladığı, bunu yaparken de ‘göze batmayacak’ yöntem kullanıyorlardı.

Çocuk ticareti…

Kaçırılan çocuklara dair bilgilere rastlanılması ise bu iddiaları kuvvetlendirdi. Herkesi dehşete düşürdü bu haber. Ortada bir çocuk ticareti vardı ve bu açık açık internet ortamında yapılıyordu. Gören insanların ciddi manada midelerine ağrılar girdi sinirden

Wayfair Trendyol açıklaması

Bu hafta sonuna dek küresel gündemin ana başlığı koronavirüs pandemisiydi. Ancak ABD’de hizmet veren Wayfair isimli bir e-ticaret sitesinde yaşandığı iddia edilen kan dondurucu olaylar, pandemi gündemini alaşağı etmiş durumda. Hatta komploya ABD’li aktör Tom Hanks’in de adı karıştı. ABD’li eBay ve Çinli Alibaba’ya bağlı Trendyol’da da benzer ürünlerin ortaya çıkması, sözde skandalın Türkiye’de de fazlasıyla gündem yaratmasına neden oldu. 

Her ne kadar ifade etmeye ağzımız dilimiz varmasa da Wayfair’deki skandalın odak noktası; ülkedeki kayıp çocukların isimlerini taşıyan sıradan ürünlerin Wayfair isimli internet sitesinde yüksek fiyatlı şekilde listelenmesiydi. Wayfair, iddiaların ardından sorunun tedarikçilerden, yani siteyi bir pazar yeri gibi kullanan çeşitli yerel ürün satıcılarından kaynaklandığını, fiyatların da sistemsel bir hata olduğunu açıklamıştı. Şimdi aynı süreç ülkemizde Trendyol adına başladı.

Trendyol’dan açıklama:

Sosyal medyada yer alan iddialara yönelik olarak açıklama yapan Trendyol, bir pazaryeri (Marketplace) modelinde çalıştığını hatırlatarak; ürünlerdeki fiyatların ve açıklamaların satıcılar tarafından belirlendiğini söyledi. Söz konusu ürünlerin kaldırıldığını belirten Trendyol, belirtilen ürünlere ait fiyatlardan hiç satış yapılmadığını, söz konusu yüksek fiyatların da veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığını belirtti.

Trendyol’da yer aldığı iddia edilen ürünler:

Sıradan çocuk kıyafetleri:

Yukarıdaki ürünler, Sami Değirmencioğlu adıyla Trendyol’da satış yapan bir kullanıcıya ait. Sıradan çocuk kıyafetlerinin fahiş fiyatlarla listelenmesi, Wayfair iddiaları üzerine kullanıcıların dikkatini çekti. Trendyol, söz konusu Sami Demircioğlu isimli satıcının sayfasını kapattı ve ürünleri kaldırdı.

Parti elbiseleri:

Yukarıda yer alan ve yetişkinlere özel olduğu rahatlıkla anlaşılan parti elbiseleri ise kullanıcıların karşısına çıkan diğer ürünlerden. Beden ekranına gelindiğinde ise “Lacivert Kız Çocuk Parti Elbisesi” ya da “Kemik Kız Bebek Parti Elbisesi” detayları dikkatleri çekmiş durumda. Bu durumun sadece Trendyol mobil site ve uygulamasına özgü olduğu söyleniyor.

Halı, kilim ve paspaslar:

Özellikle Halı & Kilim & Paspas kategorisine girilip sıralama türünü en yüksek fiyat yapıldığında, sitedeki en pahalı halı ürünleriyle karşılaşmak mümkün. Sonradan kaldırıldığı tespit edilen bu ürünlerin fiyatları ise 160 bin TL seviyelerinde ve asıl dikkat çeken nokta ise ürünlerin isimleri. “Ayşıl, Yıldız, Ada” şeklinde isimlendirilen bu yüksek fiyatlı halılar, skandal iddiaların ardından Trendyol tarafından kaldırıldı.

Halılarda çocuk beden tablosu açılıyor:

İddiaları kontrol etmek adına yaptığımız yukarıdaki ekran kaydında, bu kez 15 bin TL dolaylarındaki halı, kilim ve paspaslar listeleniyor. Kategoriyle ilişkisiz şekilde bu sayfalarda beden tablosu da yer alıyor, açmak istediğinizde sadece “çocuk” başlığına sahip bir boş pencere karşınıza çıkıyor. Aynı ürün sayfalarına bilgisayar üzerindeki bir tarayıcıdan girdiğinizde ise beden tablosu seçeneği bulunmuyor. 

WAYFAİR AÇIKLAMA YAPTI

Bir kullanıcının “komplo teorisi” başlığı altında ortaya attığı iddiada Wayfair’in sattığı pahalı dolap markalarının isimlerinin kaybolan çocukların isimleri olduğu öne sürüldü. 10 bin dolardan pahalıya satılan dolapların hem Wayfair hem de üçüncü parti satıcılar tarafından satıldığı belirtilirken, dev şirketin insan kaçakçılığı ve çocuk ticareti için paravan olarak dolap satışını kullandığı üstelik bu şekilde mesajlaştıkları da öne sürüldü.

Yaşananların ardından Wayfair gündeme gelen dolapların satışını durdurma kararı aldı. Şirket, iddiaları ortadan kaldırmak için böyle bir adım attıklarını duyururken, “Elbette bu iddialarda hiçbir gerçeklik payı yok. Bu dolaplar endüstriyel kullanıma uygun olduğu için bu denli yüksek fiyatta satılıyorlar. Ürünleri siteden kaldırma sebebimiz ise bu dolapların isimlerini değiştirmek, daha kapsamlı ve detaylı bir ürün tanımı yazmak ve ürünün daha iyi fotoğraflarını çekmektir” açıklamasını yaptı.

Exit mobile version