Site icon UZMAN YORUMLARI

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Varis özellikle kadınlarda ortaya çıkan bir damar problemi. Peki varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer? İşte detaylar…

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesin tanı, teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Teşhis

Varisli damarları teşhis etmek için doktorunuz, şişliği kontrol etmek için ayakta dururken bacaklarınıza bakmak da dahil olmak üzere fizik muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca bacaklarınızdaki herhangi bir ağrı ve ağrıyı tarif etmenizi isteyebilir.

Ayrıca damarlarınızdaki kapakçıkların normal çalışıp çalışmadığını veya bir kan pıhtısı kanıtı olup olmadığını görmek için bir ultrason testine ihtiyacınız olabilir. Bu noninvaziv testte, bir teknisyen, muayene edilen vücudunuzun bölgesi üzerinde cildinize karşı yaklaşık bir kalıp sabun büyüklüğünde küçük bir el cihazı (dönüştürücü) çalıştırır. Dönüştürücü, bacaklarınızdaki damarların görüntülerini bir monitöre iletir, böylece bir teknisyen ve doktorunuz bunları görebilir.

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Neyse ki tedavi genellikle hastanede kalma gerektiren veya uzun, rahatsız edici bir iyileşme anlamına gelmez. Daha az invaziv prosedürler sayesinde, varisli damarlar genellikle ayaktan tedavi edilebilir.

Doktorunuza, sigortanızın tedavinizin herhangi bir maliyetini karşılayıp karşılamayacağını sorun. Tamamen kozmetik nedenlerle yapılırsa, varis tedavisi için muhtemelen kendiniz ödeme yapmanız gerekecektir.

Kendi kendine bakım

Egzersiz yapmak, kilo vermek, sıkı giysiler giymemek, bacaklarınızı kaldırmak ve uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçınmak gibi öz bakım, ağrıyı hafifletebilir ve varisli damarların kötüleşmesini önleyebilir.

Varis çorapları

Diğer tedavilere geçmeden önce tüm gün kompresyon çorapları giymek genellikle denenecek ilk yaklaşımdır. Bacaklarınızı sürekli sıkıştırarak damarların ve bacak kaslarının kanı daha verimli hareket ettirmesine yardımcı olurlar. Sıkıştırma miktarı türe ve markaya göre değişir.

Kompresyon çoraplarını çoğu eczaneden ve tıbbi malzeme mağazasından satın alabilirsiniz. Reçeteli güçlü çoraplar da mevcuttur ve varisli damarlarınız semptomlara neden oluyorsa muhtemelen sigorta kapsamındadır.

Varis nasıl geçer?

Varis; bacaklarda ağrı, kramp, yanma ve sızlama ile kendini belli etmeye başlamaktadır. Derideki rengin değişimi, damarların cilt yüzeyinde kabarması, kaşıntı ve bazı durumlarda kanama olması da diğer varis belirtileridir.

Varis tedavi edilmediği takdirde, %20 olasılıkla ülsere dönüşebilmektedir. Bu sebeple varisin çok ilerlemeden erken dönemlerde tedavi edilmesi gerekmektedir. Varis tedavisinde; ameliyat, lazer, radyo frekansı, zamk ve skleroterapi kullanılmaktadır.

Daha şiddetli varisli damarlar için ek tedaviler

Kişisel bakım veya kompresyon çoraplarına yanıt vermezseniz veya durumunuz daha şiddetliyse, doktorunuz bu varis tedavilerinden birini önerebilir:

Hamilelik sırasında gelişen varisli damarlar genellikle doğumdan sonraki üç ila 12 ay içinde tıbbi tedavi olmaksızın iyileşir.

Exit mobile version