Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Varis özellikle kadınlarda ortaya çıkan bir damar problemi. Peki varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer? İşte detaylar…

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, kesin tanı, teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Teşhis

Varisli damarları teşhis etmek için doktorunuz, şişliği kontrol etmek için ayakta dururken bacaklarınıza bakmak da dahil olmak üzere fizik muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca bacaklarınızdaki herhangi bir ağrı ve ağrıyı tarif etmenizi isteyebilir.

Ayrıca damarlarınızdaki kapakçıkların normal çalışıp çalışmadığını veya bir kan pıhtısı kanıtı olup olmadığını görmek için bir ultrason testine ihtiyacınız olabilir. Bu noninvaziv testte, bir teknisyen, muayene edilen vücudunuzun bölgesi üzerinde cildinize karşı yaklaşık bir kalıp sabun büyüklüğünde küçük bir el cihazı (dönüştürücü) çalıştırır. Dönüştürücü, bacaklarınızdaki damarların görüntülerini bir monitöre iletir, böylece bir teknisyen ve doktorunuz bunları görebilir.

Varis tedavisi nasıl yapılır?

Neyse ki tedavi genellikle hastanede kalma gerektiren veya uzun, rahatsız edici bir iyileşme anlamına gelmez. Daha az invaziv prosedürler sayesinde, varisli damarlar genellikle ayaktan tedavi edilebilir.

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Doktorunuza, sigortanızın tedavinizin herhangi bir maliyetini karşılayıp karşılamayacağını sorun. Tamamen kozmetik nedenlerle yapılırsa, varis tedavisi için muhtemelen kendiniz ödeme yapmanız gerekecektir.

Kendi kendine bakım

Egzersiz yapmak, kilo vermek, sıkı giysiler giymemek, bacaklarınızı kaldırmak ve uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçınmak gibi öz bakım, ağrıyı hafifletebilir ve varisli damarların kötüleşmesini önleyebilir.

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Varis çorapları

Diğer tedavilere geçmeden önce tüm gün kompresyon çorapları giymek genellikle denenecek ilk yaklaşımdır. Bacaklarınızı sürekli sıkıştırarak damarların ve bacak kaslarının kanı daha verimli hareket ettirmesine yardımcı olurlar. Sıkıştırma miktarı türe ve markaya göre değişir.

Bu da ilginizi çekebilir!  25 Temmuz Dünya Kilo Verme Günü | Kilo vermenin yolları nelerdir? Kilo nasıl verilir?
Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Kompresyon çoraplarını çoğu eczaneden ve tıbbi malzeme mağazasından satın alabilirsiniz. Reçeteli güçlü çoraplar da mevcuttur ve varisli damarlarınız semptomlara neden oluyorsa muhtemelen sigorta kapsamındadır.

Varis nasıl geçer?

Varis; bacaklarda ağrı, kramp, yanma ve sızlama ile kendini belli etmeye başlamaktadır. Derideki rengin değişimi, damarların cilt yüzeyinde kabarması, kaşıntı ve bazı durumlarda kanama olması da diğer varis belirtileridir.

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Varis tedavi edilmediği takdirde, %20 olasılıkla ülsere dönüşebilmektedir. Bu sebeple varisin çok ilerlemeden erken dönemlerde tedavi edilmesi gerekmektedir. Varis tedavisinde; ameliyat, lazer, radyo frekansı, zamk ve skleroterapi kullanılmaktadır.

Daha şiddetli varisli damarlar için ek tedaviler

Kişisel bakım veya kompresyon çoraplarına yanıt vermezseniz veya durumunuz daha şiddetliyse, doktorunuz bu varis tedavilerinden birini önerebilir:

  • Skleroterapi: Bu prosedürde, doktorunuz küçük ve orta büyüklükteki varisli damarlara, bu damarları yaralayan ve kapatan bir solüsyon veya köpük enjekte eder. Birkaç hafta içinde tedavi edilen varisli damarlar solmalıdır.Aynı damarın birden fazla kez enjekte edilmesi gerekebilse de, doğru yapıldığında skleroterapi etkilidir. Skleroterapi anestezi gerektirmez ve doktorunuzun ofisinde yapılabilir.
  • Büyük damarların köpük skleroterapisi: Köpük çözeltisi ile büyük bir damarın enjeksiyonu da bir damarı kapatmak ve onu kapatmak için olası bir tedavidir.
  • Lazer tedavisi: Doktorlar, daha küçük varisli damarları ve örümcek damarlarını kapatmak için lazer tedavilerinde yeni teknolojiyi kullanıyor. Lazer tedavisi, damara güçlü ışık patlamaları göndererek çalışır, bu da damarın yavaşça solmasını ve kaybolmasını sağlar. Hiçbir kesi veya iğne kullanılmaz.
  • Radyofrekans veya lazer enerjisi kullanan kateter yardımlı prosedürler: Bu tedavilerden birinde doktorunuz genişlemiş bir damara ince bir tüp (kateter) yerleştirir ve kateterin ucunu radyofrekans veya lazer enerjisi kullanarak ısıtır. Kateter dışarı çekildikçe, ısı damarı çökmesine ve kapanmasına neden olarak yok eder. Bu prosedür, daha büyük varisli damarlar için tercih edilen tedavi yöntemidir.
  • Yüksek ligasyon ve damar sıyırma: Bu prosedür, bir damarı derin bir damara katılmadan önce bağlamayı ve küçük kesilerden damarı çıkarmayı içerir. Bu, çoğu insan için ayakta tedavi prosedürüdür. Damarın çıkarılması bacağınızdaki dolaşımı olumsuz yönde etkilemez çünkü bacakta daha derin damarlar daha büyük hacimli kanı alır.
  • Ambulatuar flebektomi (fluh-BEK-tuh-me): Doktorunuz küçük varisli damarları bir dizi küçük deri ponksiyonu yoluyla alır. Bu ayakta tedavi prosedüründe sadece bacağınızın iğneleyici kısımları uyuşturulur. Yara izi genellikle minimumdur.
  • Endoskopik ven cerrahisi: Diğer teknikler başarısız olursa, bu ameliyata yalnızca bacak ülserlerini içeren gelişmiş bir vakada ihtiyacınız olabilir. Cerrahınız varisli damarları görselleştirmek ve kapatmak için bacağınıza yerleştirilmiş ince bir video kamera kullanır ve ardından küçük kesilerden damarları çıkarır. Bu prosedür ayakta tedavi bazında yapılır.
Bu da ilginizi çekebilir!  Uyuşturucu çeşitleri | Uyuşturucu maddelerin zararları ve cezaları

Hamilelik sırasında gelişen varisli damarlar genellikle doğumdan sonraki üç ila 12 ay içinde tıbbi tedavi olmaksızın iyileşir.

Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.