Valorant şimdilik sadece PC’de… Peki konsollara ne zaman gelecek?

Valorant PS4'e gelecek mi? Valorant konsola gelecek mi?

Yılın online oyunu olarak gösterilen Valorant Riot Games tarafından oyunseverlere sunuldu. PC’de oynanabilen oyun için ise hemen akıllarda şu soru belirdi: Valorant konsola gelecek mi? Peki hakikaten Valorant PS4’e gelecek mi? Çok umudunuz olmasın ama işte detaylar…

Valorant konsola gelecek mi?

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Valorant, şu an için sadece PC’de oynanabilen bir oyun ve yakın zaman içerisinde bu durumun değişeceği öngörülmüyor. Ancak Riot Games, yeni oynaması ücretsiz taktiksel nişancı oyununu gelecekte konsollara sunma ihtimalinden vazgeçmiş değil. Hatta idari yapımcı Anna Donlon’un GameSpot’a söylediğine göre geliştirici, şu anda bir konsol sürümünün ön hazırlıkları üzerinde çalışıyor. Ancak yönetici, Valorant’ın Xbox One, Xbox Series X, PS4 veya PS5 üzerinde oynanabilir olacağının bir garantisi bulunmadığının da altını çiziyor.

Valorant PS4'e gelecek mi? Valorant konsola gelecek mi?

Donlon’un söylediğine göre ekip, bu oyunun oynanış şeklinin konsollara düzgün bir şekilde aktarılabileceğinden emin değil. Ancak “eğer bu deneyimi o platformlarda sunabileceklerini düşünürlerse, kesinlikle sunacaklar.”

Gelişim ekibi, kimsenin oyunu oynadıkları platform sebebiyle kendilerini dezavantajlı hissetmesini istemediklerini belirtiyor. Pek çok birinci kişi ve üçüncü kişi gözünden nişancı oyunları, kontrol kolu ile oynayan oyunculara, fare ile elde edilen daha ince kontrolü kaybetmenin telafisi olarak nişan destek seçenekleri sunuyor.

Valorant PS4'e gelecek mi? Valorant konsola gelecek mi?

Ancak nişan destek sistemlerinin genel olarak bir tartışma konusu olduğu da söylenebilir. En üst sıralarda yer alan Fortnite oyuncularının bir kısmı, oyundaki nişan destek sisteminin çok güçlü olduğuna dair endişelerini dile getirmiş durumdalar. Nişan ve mekanik yeteneklere vurgu yapan Valorant için de kontrol kolu ile oynayan oyuncular için doğru dengeyi kurmak oldukça zor olabilir.

Eğer Riot bu sorunu çözemezse ve gerçek bir Valorant deneyimini konsolda sunmanın bir yolunu bulamazsa, oyunun konsola sunulması hayalden öteye gidemeyecek gibi görünüyor. Yine de Riot’un konsol sürümlerini aktif olarak araştırıyor olması, bu yönde önemli bir umut ışığı yakıyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  Twitter sesli tweet atma özelliği geldi! Peki Twitter sesli tweet nasıl atılır?
Valorant PS4'e gelecek mi? Valorant konsola gelecek mi?

Valorant PS4’e gelecek mi?

Riot Games’in ücretsiz çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunu Valorant, yakın zamanda beta sürecini tamamladı, tam sürüm olarak çıkış yaptı. Dünyanın dört bir yanından oyuncuların 5’e 5 kapıştığı FPS oyunu şu anda sadece PC platformunda bulunuyor.

Valorant PS4'e gelecek mi? Valorant konsola gelecek mi?

Yapımcı Anna Donlon’ın GameSpot’a verdiği demeçte geliştirici ekibin şu anda konsol versiyonunun prototipini oluşturduklarını söyledi. Ancak Xbox One, Xbox Series X, PS4 ve PS5 konsol sahiplerinin Valorant’ı indirip oynayacaklarının bir garantisi olmadığını açıkça belirtti.

Donlon, “Tamamen konsol oyununa dönüştüğünden emin olmadığımız bu oyunu oynamanın, deneyimlemenin bir yolu var. Bu deneyimi bu platformlarda sunmak istersek kesinlikle yaparız. Ancak gerçekten Valorant’ın belirli bir oyun türü ve belirli bir deneyim türünü desteklemesini istiyoruz.” dedi.

Valorant PS4'e gelecek mi? Valorant konsola gelecek mi?

Geliştirici ekibi, oyuncuların oynadıkları platform yüzünden dezavantajları olacağını düşünüyor. Birçok birinci ve üçüncü şahıs nişancı oyununda konsol ile PC arasında denge kurmak için, konsol oyuncularına nişan alımını kolaylaştıran kontroller sunuluyor. Hedefi vurmayı daha kolay hale getiren kontroller sunan oyunlarda da birtakım sorunlar yaşanmıyor değil. Anlaşılan o ki Riot Games, bu açıdan konsol tarafına pek sıcak bakmıyor, oyun yakın zamanda konsollara çıkış yapacak gibi görünmüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.