Uyduya kanal ekleme nasıl yapılır? EBA TV frekans | Türksat uydu kanal ekleme

Uyduya kanal ekleme nasıl yapılır? EBA TV frekans | Türksat uydu kanal ekleme

Online olarak eğitim sebebiyle uyduya kanal ekleme nasıl yapılır? sorusu kullanıcılar ve aileler tarafından merak ediliyor. İşte EBA TV frekans ve Türksat uydu kanal ekleme yöntemi…

Uyduya kanal ekleme nasıl yapılır?

Koronavirüs sebebiyle verilen 1 haftalık ara tatilin ardından öğrenciler bugün ders başı yapacaklar. Ancak elbette online eğitim ve tv kanalları üzerinden. Salgına karşı tedbir olarak oluşturulan bu yöntem ile virüsün yayılma hızının önüne geçmek planlanıyor. Peki dersleri almak için uyduya kanal ekleme nasıl yapılır?

  • Uydu kurulumunu gerçekleştirip Receiver’ınızı televizyonunuza bağladıktan sonra TV’nizi açarak kumandanız üzerindeki “Menü” tuşuna basın.
  • Karşınıza gelen ekranda “Kurulum” “Yapılandırma” gibi seçeneklerden biri uydu modelinize göre farklılık gösterecek şekilde karşınıza gelecektir. En yaygın olan “Kurulum” seçeneğidir. Bu menüde Kurulum seçeneğine girin.
  • Ardından karşınıza Uydu Kurulumuyla ilgili bir çok seçenek gelecektir. Burada aramanız gereken şey “TP Ekle” “TP Yaz” “Yeni TP” çeşitlerinde bulunan yeni TvFrekans eklemek üzere beliren seçenektir. Genellikle kumanda üzerinde bulunan Kırmızı/Yeşil/Sarı/Mavi renkli tuşlardan biri ile açılır. Ancak ok tuşlarını kullanarak açabileceğiniz uydu modelleri de mevcuttur. Sizin modelinizde uygun olan seçeneğini seçin.
  • Karşımıza Yeni TP Ekleme bölümü geldikten sonra yapmamız gereken şey “Yeni” seçeneğiyle belirtilen renkteki tuşa kumandadan basmak olacaktır. Ardından eklemek istediğimiz kanalın Frekans ve Sembol değerlerini girmeye başlayabiliriz. İlk kurulum sırasında TRT Frekansı kullanılarak kanal ekleme yapılacağından size buradan TRT Frekansını veriyoruz.
Bu da ilginizi çekebilir!  TLC frekans 2020 türksat | TLC frekans ayarlama 2020
Uyduya kanal ekleme nasıl yapılır? Türksat uydu kanal ekleme

Türksat uydu kanal ekleme

Yukarıda verdiğimiz değerleri gerekli bölmelere kumandanın tuşlarını kullanarak girdikten sonra yapmamız gereken şey “TP Ara” “Arama” “TP Tarama” çeşitleri bulunan ve kumanda üzerindeki renkli tuşlardan biriyle belirtilen tuşa basmak olacaktır. Geriye kalan tek şey uydunuzun kanalları bularak TV listenize eklemesini beklemektir.

Eğer bu işlemi yaptıysanız ancak istediğiniz kanalların biri veya birkaçı listenizde belirmediyse internet üzerinde bulunan TV Frekans listelerinden birini indirerek sizin aradığınız TV Kanalının Frekans ve Sembol değerlerini bularak aynı şekilde kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Öğrenciler EBA’ya e-Okul bilgileri ile öğrenci girişi üzerinden girebiliyorlar. Giriş yapıldıktan sonra ise öğrenciler yeni şifrelerini belirleyebiliyorlar.

Veliler ise EBA’ya e-Devlet bilgileri ile yani TC kimlik no ve e-Devlet şifresi ile giriş yapabilirler. Ancak dikkat edilmesi gereken husus; e-Okul sistemine kayıtlı veli kimse EBA şifresini de o alabilir. Örneğin bir öğrencinin e-Okul’da kayıtlı velisi annesi ise öğrencinin babası e-Okul’da veli olarak kaydı olmadığı için EBA şifresini alamayacaktır. Sistemde veli olarak kimin kayıtlı olduğu bilinmiyorsa veliler okul yönetimlerine başvurarak bilgi alabilecekler. Bununla birlikte e-Devlet şifresi ile de veliler EBA’ya girebiliyorlar.

Uyduya kanal ekleme nasıl yapılır? EBA TV frekans | Türksat uydu kanal ekleme

Bakan Selçuk, öğrencilerin EBA’ya nasıl gireceğini Milli Eğitim Bakanlığının internet sitesi veya “eba.gov.tr”, 444 0 632 numaralı telefondan da öğrenebileceğini kaydetti.

EBA TV NEREDEN AÇILIR?

EBA TV “eba.gov.tr” adresinden kolaylıkla açılıyor. İlkokul, ortaokul ve lise derslerine göre listelenen ders saatleri öğrencileri bilgilendiriyor.

EBA TV İÇİN TIKLAYINIZ

EBA TV kaç kanaldan yayın yapıyor?

3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılıyor.

Hangi kanallar var?

EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılıyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  EBA şifremi unuttum | EBA şifre yenileme

EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?

Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabiliyor. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı?

Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebiliyor.

Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabiliyor.

EBA TV frekans

HD Alış bilgileri:

Alış frekansı :12.084 MHz
Polarizasyon : Yatay (H)
Sembol oranı : 13.750
FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:

Alış frekansı :11.916 MHz
Polarizasyon : Dikey (V)
Sembol oranı : 30.000
FEC : 3/4

Uyduya kanal ekleme nasıl yapılır? EBA TV frekans | Türksat uydu kanal ekleme

SD (Standart çözünürlüklü) EBA TV İlkokul SD, EBA TV Ortaokul SD, EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) EBA TV İlkokul HD, EBA TV Ortaokul HD, EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.