Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni tedavisi

Günlük yaşam kalitesini oldukça düşüren topuk dikeni, hareket etme kapasitesini de kısıtlamaktadır. Peki topuk dikeni nasıl geçer? İşte topuk dikeni tedavisi bitkisel…

Topuk dikeni kişinin çok fazla ayakta kalması ve çıplak ayak soğukta dolaşması ile ayaklarda meydana gelen ağrılı bir rahatsızlıktır.

Topuk dikeni neden olur

Topuk dikeni, topuk kemiğinin (kalkaneus kemiği) sivri bir kemikli büyümesidir. Yumuşak doku tendonlarının veya plantar fasyanın yerleştirilmesinde kronik lokal inflamasyon, kemik dikenlerinin (osteofitler) yaygın bir nedenidir.

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni, ayağın altında, topuğun arkasında veya topuğun altında yer alabilir. Topuğun arkasındaki topuk mahmuzları sıklıkla Aşil tendonunun iltihaplanması (tendinit) ile ilişkilidir ve ayak topunu iterken hassasiyet ve topuk ağrısının kötüleşmesine neden olur.

  • Topuk dikeni, topuk kemiğinin (kalkaneus kemiği) sivri bir kemikli büyümesidir.
  • Topuk kemiği altında kalsiyum birikimi birikmesi topuk dikenlerine neden olur.
  • Ayak tabanının (plantar alan) altındaki topuk mahmuzları, plantar fasiit  (ayağın altındaki plantar fasya bağının iltihabı ) ile ilişkilidir .
  • Topuk ağrısı , topuk dikenlerinin yaygın bir semptomudur.
  • Topuk dikeni ve plantar fasiit tek başına ortaya çıkabilir veya altta yatan hastalıklarla ilişkili olabilir.
  • Topuk dikeni, iltihap önleyici ilaçlar, ortezler ve ilişkili iltihabı azaltan ve yeniden yaralanmayı önleyen diğer önlemlerle tedavi edilir.

Sağlık uzmanları topuk dikenlerini nasıl teşhis eder?

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni, kemik tutulumu olan bölgede lokalize olan topuk ağrısı ve hassasiyet öyküsüne göre teşhis edilir. Topuğun altında, fayans veya ahşap zeminler gibi sert yüzeylerde çıplak ayakla yürümeyi zorlaştıran nokta hassasiyeti olduğunda özellikle tanımlanırlar. Ayağın röntgen muayenesi topuk kemiğinin (kalkaneus) kemik çıkıntısını (mahmuz) belirlemek için kullanılır.

Bu da ilginizi çekebilir!  Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

Topuk dikeni nasıl geçer?

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni tedavisi

Topuk dikeni, ilişkili iltihabı azaltan ve yeniden yaralanmayı önleyen önlemlerle tedavi edilir. Lokal buz uygulamaları hem ağrıyı hem de iltihabı azaltır. Naproksen ( Aleve ) ve ibuprofen ( Advil ) gibi iltihap önleyici ilaçlar veya kortizon enjeksiyonları genellikle faydalıdır.

Ortez cihazların veya ayakkabı ekler plantar mahmuz (simit şekilli insert) üzerindeki baskıyı azaltmak üzere kullanılır ve topuk asansörleri azaltabilir stres ağrılı kemik topuk arkasında dikeni rahatlatmak için Aşil tendonu üzerinde. Benzer şekilde, yumuşak, yastıklı tabanlı spor koşu ayakkabıları, topuk dikenlerinden kaynaklanan iltihaplı dokuların tahrişini azaltmada yardımcı olabilir. Nadiren, kronik iltihaplı mahmuzlarda ameliyat yapılır.

Topuk dikeni tedavisi bitkisel

Topuk dikeni nasıl geçer? Topuk dikeni tedavisi

KEKİK

1 çay bardağı kekiği bir kova sıcak suya ilave edin ve suyun ılımasını bekleyin. Ayaklarınızı suyun içerisinde 45-50 dakika bekleterek ayaklarınızdaki ağrıları dindirebilir ve tabanın yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

VİCKS

1 yemek kaşığı vicks ile 1 litre suyu karıştırın ve bu suyun içerisinde ayaklarınızı beklettikten sonra streç film ile ayaklarınızı sarın. Tüm gece bu şekilde kalsın. Sabah streç filmi çıkarıp pamuk bir çorap giyinebilirsiniz.

EPSOM TUZU

3 çorba kaşığı epsom tuzunu bir kovanın içerisine atın. Tuz eriyince ayaklarınızı bu kovada 40 dakika dinlendirin. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde topuk dikenini tedavi edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.