Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Who is Tony Dalton? Here's Better Call Saul star Lalo Salamanca!

Her ne kadar Breaking Bad dizisinin spin-off’u olan Better Call Saul’daki Lalo Salamanca rolüyle büyük bir sükse yakalasa da aslında onu daha önce pek çok başarılı projede gördük. Son yıllarda kartel lideri olarak dizi tarihinin gelmiş geçmiş en “karizmatik villain”ı unvanını kazanan (evet izleyici oylarıyla!) Tony Dalton, geçmişte kendi ailesine bile acımayan bir tetikçi de oldu, Pulp Fiction tadındaki kendi yazdığı Matando Cabos filminde ana karakter de… Şimdi de Marvel dünyasının Swordsman’i!

24 Kasım’da büyük bir heyecanla Disney Plus’ta başlaması beklenen Marvel yapımı mini dizi Hawkeye, Jeremy Renner ve Hailee Steinfeld gibi büyük yıldızları ağırlıyor. Ve tabii ki de Tony Dalton… “Tell me again?” Peki.

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Bize göre Jacques Duquesne rolü için Emmy Ödüllü Bay Dalton’dan başkası uygun olamazdı. Çünkü kelimenin tam anlamıyla uyumlu bir tercih olmuş. (Bir insana bıyığın bu kadar yakışmasının da etkisi olabilir mi?) Üstelik böyle düşünen sadece biz değiliz, Marvel fanları da aynı düşüncede. Hatta 2021’e girerken yapılan anketler sonucunda da belki de öne çıkan tek kişiydi Tony Dalton.

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Yetenek, çekicilik ve vakur bilgeliğin birleştiği bir isim olan Dalton, genel olarak tüm röportajlarında ve görüşmelerinde oldukça güleryüzlü ve esprili birisi. Ayrıca oynadığı rollerde komedi ile ciddiyeti birleştirebilen çekici bir gerginliği var. Evet tam anlamıyla kendisine her rolü yakıştırmasının sebebi bu olabilir: Çekici gerginlik!

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Doğal olarak daha kaotik rollerde yer alması oldukça anlamlı. Hatta biz izleyiciler için bu oldukça iyi bir şey. Çünkü bu sayede “ilk defa bir şovdaki kötü adamı seviyorum” cümlesini bu büyük yetenek sayesinde duyabilirsiniz.

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Marvel dünyasının Swordsman’i de aslında biraz karışık bir geçmişe ait. Taraflar arası seçimde bazen arafta kalan birisi. Yani aslında gerçek birisi. Bilmiyorum belki de Dalton’a her rolünde aşık olmamızın sebebi budur. “Reel bir karakter”.

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Kısacası biliyoruz ki Tony Dalton her zamanki gibi yine dizinin ışığını kendine çekecek ve her sahnede onu görmek isteyeceğiz 🙂 Peki biraz da gerçek Dalton yani Alvaro Luis Dalton biyografisine göz atalım.

Bu da ilginizi çekebilir!  Sınavda biri ölürse 500 tam puan mı? Sınav esnasında biri ölürse ne olur?

Instagram adresi için: https://www.instagram.com/daltonyco/

Tony Dalton Biyografi

13 Şubat 1975’te Laredo, Teksas, ABD’de doğdu.

Tony Dalton Meksikalı-Amerikalı aktör, senarist ve yapımcı. New York’taki Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü’nde oyunculuk eğitimi alan Dalton, kariyerine “The Ballad of the Sad Café”, “A Streetcar Named Desire”, “One Flyed Over the Cuckoo’s Nest” gibi birçok Broadway dışı yapımda başladı.” Televizyona ve sinemaya girdikten sonra, ilk büyük uzun metrajlı filmi “Matando Cabos” da rol aldı ve senaryoyu birlikte yazdı. Daha sonra yazdığı “Sultanes del Sur” da başrol oynadı; daha sonra diğer rollerin yanı sıra “Kolombiana” ve Luis Estrada’nın “Mükemmel Diktatörlük” filmlerinde rol aldı.

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Aynı zamanda Bernard Slades’in “Gelecek yılın aynı zamanı” filminde George ve Beau Willimon’un “Farragut North” filminde “Paul Zara” rolleriyle tiyatroda sahne almaya devam etti. Daha yeni filmler arasında “Ni tuyo Ni mía” ve “Amalgama” yer alıyor. Televizyonda, lojistik ve planlama uzmanı ve seçkin dolandırıcı ekibinin lideri ‘Mario Santos’ rolünü oynayan “Los Simuladores” adlı hit diziye liderlik etti. “Dueños del Paraíso” dizisinde düzenli bir rol oynadı ve ardından Netflix’in “Sense8″ filminde rol aldı.”

Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

En iyi Uluslararası Emmy ödüllü HBO Latin Amerika dizisi “Sr. Avila” nın başrol oyuncusu olarak, deneyimli bir kiralık katil ve nihayetinde acımasız bir mafya patronu olarak gizlice çalışan orta sınıf bir hayat sigortası satıcısı olan ‘Robert Avila’ olarak biliniyor. Dalton, Jimmy Mcgill’in (Bob Odenkirk) Saul Goodman’a evriminin kötü adamı ve katalizörü olan hit AMC dizisi “Better Call Saul” da ‘Lalo Salamanca’ rolünü oynuyor.

  • İspanyolca ve ingilizce bilmektedir.
  • Deerfield, Massachusetts’teki Eaglebrook Okulu’na katıldı
  • New York’taki “Lee Strasberg Tiyatro Enstitüsü” ne katıldı.
  • Meksika’nın en başarılı televizyon yıldızlarından biri.
Bu da ilginizi çekebilir!  Luppo alan adam sosyal medyanın gündeminde!
Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

Personal Quotes

“İzlemek isteyeceğim filmler çekiyorum.”

Kendisinin 1 ödülü, 3 de ödül adaylığı bulunmaktadır.

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA

2021Nominee
Saturn Award
Best Supporting Actor in a Television Series
Better Call Saul (2015)

Mexican Cinema Journalists

2015Nominee
Silver Goddess
Best Supporting Actor (Mejor Coactuación Masculina)
La dictadura perfecta (2014)

MTV Movie Awards, Mexico

2005Winner
MTV Movie Award
Favorite Actor (Actor Favorito)
Matando Cabos (2004)

Screen Actors Guild Awards

2021Nominee
Actor
Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
Better Call Saul (2015)
Shared with:Jonathan Banks
Giancarlo Esposito
Patrick Fabian
Michael Mando
Bob Odenkirk
Rhea Seehorn

Kariyeri hakkındaki tüm orijinal haberlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.imdb.com/name/nm0198366/news?ref_=nmawd_ql_rel_2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.