Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Yaşam standartlarını oldukça düşüren sinüzit hastalığı kullanıcılar tarafından merak ediliyor. Peki Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Her mevsimde görülse de en çok kış aylarında ortaya çıkan ve genellikle burun- geniz akıntısı ile kendisini belli eden sinüzit, tedavi edilmediği takdirde kişilerin günlük yaşam kalitesini düşürüyor. Sinüs boşluklarının iltihaplanması olarak tanımlanan sinüzite evde uygulayacağınız bazı yöntemler iyi gelebilir.

Sinüzit Çeşitleri Nelerdir?

Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

İyileşme zamanlarına ve belirtilerine göre sinüzit çeşitleri toplamda üç farklı isimle adlandırılmaktadır.

1- Kronik sinüzit: Ameliyat gerektiren tek sinüzit çeşididir. Hastalığın belirtileri çeşitli zaman aralıklarıyla kaybolup geri döner. 8 – 12 hafta aralığında tekrarlama döngüsü mevcuttur. Cerrahi müdahale ile birlikte tıkanan sinüsler açılır ve hasta eski sağlığına tekrar kavuşur.

2- Akut sinüzit: Türkiye ve dünya genelinde sık görülen sinüzit çeşididir. 3 -4 haftaya kadar aralıksız sürebilir. Kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı neredeyse aynıdır.

3- Subakut sinüzit: 10 haftaya kadar sürebilen sinüzit çeşididir. Baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtileri son derece yaygındır.

Sinüzit nasıl geçer?

Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Tıbbi olarak rinosinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu, burun boşluklarınız enfekte olduğunda, şiştiğinde ve iltihaplandığında ortaya çıkar.

Sinüzite genellikle bir virüs neden olur ve diğer üst solunum yolu semptomları geçtikten sonra bile devam eder . Bazı durumlarda, bakteri veya nadiren mantar sinüs enfeksiyonuna neden olabilir.

1- Saçların ıslak kalmamasına özen gösterilmeli: Belli başlı önlemler alındığı takdirde sinüzitin iyileşme süresi yarı yarıya azalmaktadır. Bu önemlerin başında saçların iyice kurulanmasına dikkat etmek gerekiyor. Duştan çıkan kadınlar ve uzun saçlı erkekler saçlarını yarı ıslak bıraktığı takdirde sinüsler çok daha kısa sürede dolabilir. Yağmurlu havalarda yağmurluk giymek ya da bere takmak da alınabilecek diğer önlemler arasında bulunuyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  4 Mayıs Dünya Gülme Günü sözleri | Gülmenin faydaları bilimsel sonuçları

2- Sağlıklı beslenmek: Her hastalıkta olduğu gibi sinüzit rahatsızlığında da sağlıklı beslenmek son derece önemli bir yer tutuyor. Bağışıklık sistemini güçlü ve dirençli tutmak için B, C ve E vitaminleri yüksek düzeyde alınmalıdır. Kahvaltı öğünü atlanmamalıdır. Metabolizması çok daha hızlı çalışan kişilerin sinüzit olma riskleri çok daha düşük seviyelerdedir.

Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Sinüzit tedavisi

Alerjiler , nazal polipler ve diş enfeksiyonları gibi diğer durumlar da sinüs ağrısına ve semptomlarına katkıda bulunabilir.

1- Tuzlu – karbonatlı su: Sinüzitin çok daha kısa sürede geçmesini isteyenler tuz ve karbonat ile hazırladıkları suyu burunlarından içeri çekebilir. 4 -5 kere üst üste yapılması kafidir.

2- Burun spreyi: Burun tıkanıklığını gidermek ve sinüsleri rahatlatmak için kısa aralıklarla burun spreyi kullanılabilir.

Burun yıkama

Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Son çalışmalar, hem akut hem de kronik sinüzitte ve ayrıca alerjik rinit ve mevsimsel alerjilerde nazal irrigasyonun yararlı olduğunu göstermiştir .

Musluk suyu kullanıyorsanız, suyu kaynatıp soğumaya bırakmanız veya bir su filtreleme sistemi kullanmanız önerilir. Diğer seçenekler arasında damıtılmış su satın alma veya reçetesiz satılan önceden karıştırılmış solüsyonlar bulunur.

Burun solüsyonları evde 1 su bardağı ılık su ile 1/2 çay kaşığı sofra tuzu ve 1/2 çay kaşığı karbonat karıştırılarak burun spreyi ile burnunuza püskürtülerek veya burnunuza dökülerek yapılabilir.

Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Kronik sinüzitiniz varsa ılık, nemli hava yardımcı olabilir. Bir buharlaştırıcı kullanabilir veya bir tavadan ılık suyla buharı soluyabilirsiniz. Suyun çok sıcak olmadığından emin olun.

Kronik sinüzite yardımcı olmak için kendi kendinize yapabileceğiniz başka şeyler de var:

  • Sıcak kompresler burun ve sinüslerdeki ağrıyı hafifletebilir.
  • Tuzlu burun damlalarının evde kullanımı güvenlidir.
  • Reçetesiz satılan dekonjestan damlalar veya spreyler yardımcı olabilir. Önerilenden daha uzun sürmeyin.
  • Bazı durumlarda, doktorunuz antibiyotiklerin yanı sıra steroid de yazabilir.
Bu da ilginizi çekebilir!  Uyuşturucu çeşitleri | Uyuşturucu maddelerin zararları ve cezaları
Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

Sinüziti Önleyebilir miyim?

Sinüziti önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak yardımcı olabilecek bazı şeyler var.

  • Sigara içmeyin ve başkalarının dumanından kaçının.
  • Özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde ellerinizi sık sık yıkayın ve yüzünüze dokunmamaya çalışın.
  • Alerjiniz olduğunu bildiğiniz şeylerden uzak durun.
Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.