Siber Pazartesi nedir? Türkiye’de Siber Pazartesi 2021

Siber Pazartesi nedir? Türkiye'de Siber Pazartesi 2021

Black Friday’den sonra merak edilen bir diğer konu da Siber Pazartesi, yani Cyber Monday. Siber Pazartesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Şükran Günü tatilinden sonraki ilk Pazartesi gününe atıfta bulunan bir pazarlama terimidir. Başlangıçta işletmeler tarafından insanları çevrimiçi alışveriş yapmaya teşvik etmek için oluşturulmuş 24 saatlik bir çevrimiçi alışveriş etkinliğidir ve şimdi genellikle Black Friday satışlarının bir uzantısı olarak kabul edilmektedir. İşte Türkiye’de Siber Pazartesi 2021

Siber Pazartesi ve Black Friday arasındaki fark nedir?

‘Black Friday’ teriminin kökenleri 1950’lere kadar uzanırken, Siber Pazartesi’nin kökenleri çok daha yenidir. Terim, 2005 yılında, insanların işe döndükten sonra çevrimiçi alışveriş yapmaya devam ettikleri Kara Cuma’dan sonraki Pazartesi gününü tanımlamak için ortaya çıktı. Siber Pazartesi, yılın açık ara en büyük çevrimiçi alışveriş günüdür ve e-ticaret perakendecileri için büyük bir satış fırsatı sunar.

Siber Pazartesi nedir? Türkiye'de Siber Pazartesi 2021

Birçok akıllı ve bilgili perakendeci , hangi fırsatların ve promosyonların işe yaradığını anlamak ve bu bilgileri Siber Pazartesi satışlarını optimize etmek için kullanmak için (genellikle Salı civarında başlar) ‘ Black Friday satış sezonundan ‘ yararlanır. İşletmeler, popüler olmayan teklifleri yüksek talep gören anlaşmalarla değiştirerek her ikisini de yapabilir, daha fazla kar elde edebilir ve müşterilerini mutlu edebilir.  

Geleneksel olarak Black Friday satışları mağaza içi fırsatlara odaklanmış olsa da, giderek daha fazla müşteri çevrimiçi teklifleri aramayı tercih ediyor ve tatil alışveriş sezonunun başlangıcı olarak Black Friday konsepti değişiyor. Kara Cuma’dan Siber Pazartesi’ye kadar olan dönem, satış ilerledikçe indirimlerin giderek artmasıyla artık genellikle ‘Siber hafta sonu’ olarak anılıyor. Perakendecilerin Noel indirimi için stoklarını temizlemeleri ve faydalı veriler toplamaları için harika bir fırsat.

Bu da ilginizi çekebilir!  7 Mayıs A101 kataloğu | A101 7 Mayıs 2020 aktüel ürünler kataloğu

Türkiye’de Siber Pazartesi (Cyber Monday)

Siber Pazartesi kapsamında Türkiye’de ve dünyada alışveriş merkezleri ve mağazalardaki indirim ve kampanyaları yerini internet sitelerine bıraktı. Bugünden itibaren, insanlar hafta boyunca e-Bay, Amazon, Best Buy, Target ve Wal-Mart gibi alışveriş sitelerine hücum edecekler.

Siber Pazartesi nedir? Türkiye'de Siber Pazartesi 2021

Siber Pazartesi’de asıl amaç ise Kara Cuma’da istedikleri indirimli eşyaları dükkanlarda bulamayan insanların sonraki pazartesi günü evlerine, işlerine döndüklerinde yine bu indirimli eşyalardan faydalanabilmeleri.

Özellikle FIFA, EA gibi oyun yazılımcıları “Siber Pazartesi” için büyük indirim fırsatları sunuyor. Ayrıca bazı ek paketler ücretsiz olarak da kullanıma sunuluyor. Bu bakımdan oyun severlerin Cyber Monday’i düzenli olarak takip ettiklerini görmek mümkün. Türkiye’de hizmet veren bazı teknoloji portallarında bu gün için indirimler yapılmakla birlikte Amerikadan alışveriş yapmak her zaman daha avantajlı olacaktır.

Bilgisayarlar, oyun konsolları, playstationlar ve diğer birçok teknolojik ürün Şükran Günü’nden sonraki ilk Pazartesi’nde standart piyasa fiyatının altında satılıyor. Ancak bu durumun Türkiye’ye pek yansımadığını söyleyebiliriz. Zira bazı teknoloji mağazalarında ve sitelerde Cyber Monday fırsatları sunulsa bile Türkiye’deki teknolojik ürün vergileri uygun fiyatlarla alışveriş yapmayı engelliyor.

Siber Pazartesi nedir? Türkiye'de Siber Pazartesi 2021

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.