Shiba mı Dogecoin mi | SHIB ve DOGE Karşılaştırmalı Analizi

Shiba mı Dogecoin mi | SHIB ve DOGE Karşılaştırmalı Analizi

Shiba Inu (SHIB) nedir? 

‘Dogecoin katili’ olarak da adlandırılan Shiba Inu (SHIB), dogecoin’e doğrudan rakip olmak için oluşturulmuş bir madeni paradır. Rayoshi takma adı altında anonim bir kişi, merkezi olmayan yönetişim konusunda bir deney olarak Ağustos 2020’de SHIB’yi yarattı.

SHIB’nin maksimum 1 katrilyon arzının yüzde 50’si, Uniswap’ta 10ETH ile birleştirildi. Ve bu likidite havuzunun anahtarı atılırken, diğer yüzde 50, aldığı tokenlerin yüzde 90’ını yakan ve geri kalan yüzde 10’unu dünya çapındaki sosyal amaçlara bağışlayan ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e gönderildi.

Shiba Inu şu anda 10 takma adlı geliştirici tarafından bir topluluk çalışması olarak geliştiriliyor. SHIB’nin merkezi olmayan borsası ShibaSwap’ın bir parçası olarak BONE adlı bir yönetim belirteci ve LEASH adlı bir yardımcı program belirteci piyasaya sürüldü.

Dogecoin (DOGE) nedir? 

İlk ‘köpek parası’ olan Dogecoin, internette bir şaka olarak başladı ancak sonunda geliştiriciler tarafından bir kripto varlığına dönüştürüldü. Madeni paranın logosunda bir Shiba Inu var ve Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratıldı.

Dogecoin’in kendi başına madencilik yapması karlı olmadığı için, Aralık 2013’te Dogecoin’i Litecoin’den çatallamak için ‘birleştirilmiş madencilik’ adı verilen yeni bir teknoloji kullanıldı; bu, Dogecoin ve Litecoin’in aynı düğümde ek ücret ödemeden çıkarıldığı anlamına geliyor.

Dogecoin’in gelişimi şu anda ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ve 2014 yılında kurulan Dogecoin Foundation tarafından koordine ediliyor. Danışmanları arasında Ethereum kurucusu Vitalik Buterin yer alıyor.

Shiba mı Dogecoin mi?

Peki Shiba Doge gibi olur mu?

Shiba Inu’nun (SHIB) benzersiz özellikleri şunlardır:

  • Shiba Inu’nun amacı, merkezi bir liderlik olmaksızın merkezi olmayan bir organizasyonun işleyişini değerlendirmektir.
  • Kısmen Dogecoin’e doğrudan rakip olmak için oluşturuldu ve “dogecoin katili” olarak anılıyor.
  • Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş, bir ERC-20 belirtecidir ve PoW teknolojisini kullanır.
Bu da ilginizi çekebilir!  2022'de Yatırım Yapılabilecek En İyi 5 Kripto

Dogecoin’in (DOGE) benzersiz özellikleri şunlardır:

  • Dogecoin türünün ilk örneğidir. Kripto alanındaki bir segment için kapılar açtı.
  • Ticaret yapan ve sosyal medya içeriği için devrilme para birimi olarak kullanan sadık bir topluluğa sahiptir.
  • Belirteç, Litecoin’e dayanmaktadır ve aynı PoW teknolojisini kullanır.

Shiba Inu ve Dogecoin: SHIB ve DOGE’nin Karşılaştırmalı Analizi

Karşılaştırma TemeliDogecoin (DOGE)Shiba Inu (SHIB)
Lansman tarihiAralık 2013Ağustos 2020
kurucularBilly Markus ve Jackson PalmerAnonim Grup – Ryoshi
Blockchain Protokolü DogecoinEthereum blok zinciri (ERC-20Token)
Jeton TürüYerliYarar
Kullanım ÖrneğiÖncelikle, yaratıcıları sosyal platformlarda bahşiş vermek ve mal ve hizmet satın almak için kullanılabilecek bir kripto para.Öncelikle, mal ve hizmetlerin satın alınması için de kullanılabilen, merkezi olmayan yönetişimin bir simgesi olarak.
Piyasa değeri*19,283,882,421 ABD doları$16.912.346,272
Dolaşan Besleme**132.67B DOGE549,063,28B SHIB
Konsensüs Yöntemiİş Kanıtı (PoW)İş Kanıtı (PoW)
Resmi Twitter HesabıDogecoinShib Inu madeni para

SHIB veya DOGE yatırım yapmalı mısınız? 

Efsanevi Elon Musk’ın çeşitli tweet’lerinde Dogecoin’den bahsetmesi, 2021’de kripto paraların katlanarak büyümesine katkıda bulundu. Fiyat çizelgeleri, Elon’un tweetlerinde SHIB hakkında hiçbir zaman doğrudan tweet atmamasına rağmen, tokenin her seferinde yükseldiğini gösteriyor. bahsi geçen dogecoin veya ‘Floki’ adlı Shiba Inu köpeği. Ancak soru hala devam ediyor. Shiba mı Dogecoin mi? Shiba Doge gibi olur mu?

Dogecoin ve Shiba Inu’nun her ikisi de geniş bir topluluğa sahiptir ve teknoloji tarafında ölçeklendirme teknikleri söz konusu olduğunda eşit olarak eşleşir. Bununla birlikte, Dogecoin, Shiba Inu’dan biraz daha büyük bir kenara sahiptir.

Dogecoin’in fiyatı, Dogecoin balinaları tarafından yoğun bir şekilde manipüle edilirken, Shiba Inu’nun fiyatı, perakende yatırımcılardan gelen kaçırma korkusundan (FOMO) büyük ölçüde etkileniyor. Her iki madeni paranın da fiyatı daha ucuz çünkü arzları önemli ölçüde daha büyük. Dogecoin ve Shiba INU coin’in 1$’lık bir fiyat hedefine ulaşması için, piyasa sermayesinin sırasıyla yaklaşık 5x ve 32000x artması gerekir! Bu, katrilyonlarca dolardan fazla olurdu – kısa vadede gerçekleşmesi imkansız ve tamamen bitcoin gibi diğer kripto varlıklarının yukarı yönlü oynaklığına da bağlı.

Bu da ilginizi çekebilir!  Kripto paraya ne kadar yatırılmalı? Kripto para yatırım

Dogecoin, kripto dünyasına alaycı bir mem olarak tanıtıldı. Bununla birlikte, gelişiminin arkasındaki ekip olan Dogecoin Foundation, Ağustos 2021’de, ödeme entegrasyon sorunlarını çözmeye odaklanan dogecoin ile ilgili ürünler oluşturmak için birkaç yıllık finansman sağlamayı ve dogecoin geliştiricileri kiralamayı düşündüklerini duyurdu. Henüz resmi bir whitepaper yayınlanmadı. 

Shiba Inu ise 2021’de, merkezi olmayan topluluk deneyimi geliştirmeye odaklanan çeşitli planlardan bahseden gözden geçirilmiş bir teknik inceleme yayınladı. İlk olarak, Shibarian adlı Shiba Inu topluluğu için katman 2 blok zincirinin geliştirilmesi. İkincisi, BONE token sahiplerine topluluğun yönetim haklarını verecek bir DAO. Üçüncüsü, Shiba Inu madeni parasını ödeme olarak kabul edecek NFT tabanlı bir pazar yeri olan ShibaNet için içerik altyapısını oluşturacak olan inkübe edilmiş SHIB sahiplerinden oluşan bir başlangıç ​​partisi oluşturmak. Ancak bu tür gelişmeler github olmadığı için halk tarafından tam olarak takip edilememektedir.

Hem Dogecoin (DOGE) hem de Shiba Inu (SHIB) benzersiz özelliklere ve yol haritasına sahiptir. Dogecoin, onu desteklemek için güvenilir ve meşru bir geçmişe sahip olsa da, Shiba Inu daha anonimdir. Onlara daha iyi hitap eden her zaman yatırımcıların takdirine bağlıdır. Yatırımcı , herhangi bir kripto projesine yatırım yapmadan önce kullanım durumlarını ve DYOR’u (kendi araştırmanızı yapın) incelemelidir .

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki görünümler, bilgiler Primestack Pte’nin bağımsız görünümlerini temsil etmektedir. Ltd, Neblio Technologies Pvt. Ltd ve/veya bağlı kuruluşlarıdır ve yalnızca bilgilendirme/eğitim amaçlıdır. Yukarıda sağlanan içerik, bilgi veya veriler, herhangi bir hisseye veya hisseye, dijital varlıklara/kripto para birimlerine veya menkul kıymetlere yatırım yapmak veya satın almak veya satmak veya herhangi bir yatırım veya ticaret stratejisine katılmak için bir teklif veya teklif talebi değildir. Yukarıda yapılan herhangi bir beyan veya iletişim, okuyucu tarafından yasal, finansal, yatırım veya vergi tavsiyesi olarak değerlendirilmeyecektir. 

Yukarıda ele alınan hesaplamalar, veriler, risk-getiri formülasyonları, performans veya piyasa değeri göstergeleri, kamuya açık bilgilerin harmanlanması ve/veya Primestack Pte analistleri, danışmanları veya çalışanları tarafından gerçekleştirilen analizler dahil olmak üzere bağımsız veri kaynaklarına dayanmaktadır. Ltd/ Neblio Technologies Pvt. Ltd ve/veya bağlı şirketleri ve/veya herhangi bir üçüncü taraf. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların göstergesi değildir. Okuyucu(lar)a herhangi bir yatırım yapmadan önce mali/hukuk/vergi danışman(lar)ına danışmaları tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.