Şevval Ayı orucu ne zaman tutulur 2020 | Şevval Ayı orucu niyeti

Şevval Ayı orucu ne zaman tutulur 2020 | Şevval Ayı orucu niyeti

Şevval Ayı, Ramazan Ayı’ndan sonra geliyor. Müslümanlar bu ayda oruç tutabilmek için merak ettiklerini araştırıyor. Peki Şevval Ayı orucu ne zaman tutulur 2020 ? İşte Şevval Ayı orucu niyeti…

On bir ayın sultanı Ramazan ayından sonra gelen ay ise Şevval ayıdır. 2020 senesinde Şevval ayının başlamasıyla birlikte Şevval ayı orucu araştırılmaya başlandı.

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN BİTİYOR?

Şevval ayı bu yıl 24 Mayıs Pazar günü başlayacak ve 21 Haziran’da sona erecek. ardından ise Zilkade ayı başlayacak. Pek çok vatandaş da Şevval ayının başlamasıyla birlikte bu ay tutulan oruca dair araştırmalarına hız verdi.

Şevval Ayı orucu ne zaman tutulur 2020

Şevval Ayı orucu ne zaman tutulur 2020 | Şevval Ayı orucu niyeti

Şevval orucu, Ramazan’ın ardından tutulması tavsiye edilen bir oruçtur. Farz olmayan bir ibadet olan Şevval orucu, Ramazan ayından sonra tutulmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed, “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” buyurmuştur.

Yani Müslüman vatandaşlar, Ramazan ayının ardından gelen 30 günlük Şevval ayı içerisinde herhangi bir 6 gün oruç tutabilir. Böylelikle Hz. Muhammed’in buyurduğu gibi sanki bütün yıl oruç tutmuş gibi olur.

ŞEVVAL ORUCU NASIL TUTULUR?

Ramazan ayının ardından içerisine girilen Şevval ayında tutulan Şevval orucu, 6 gün sürmektedir. Şevval orucunu Ramazan Bayramı’nda tutmak haramdır. Şevval orucu, tıpkı Ramazan ayında tutulan oruç gibidir. İmsak vaktinde oruç başlar ve akşam ezanında oruç bozulur. Bu oruç art arda tutulabileceği gibi, ara verilerek de tutulabilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Sayısal Loto sonuçları 29 Temmuz 2020 çarşamba| Sayısal Loto en çok çıkan sayılar 2020
Şevval Ayı orucu ne zaman tutulur 2020 | Şevval Ayı orucu niyeti

Şevval Ayı orucu niyeti

Niyet ettim Allah rızası için Şevval orucu şeklinde niyet edebilirsiniz. Şevval ayında kaza orucu tutacaksanız; Niyet ettim Allah rızası için Ramazan ayında tutamadığım orucumun kazasını tutmaya diye devam edebilirsiniz.

RAMAZAN’DA TUTULAMAYAN ORUÇLAR ŞEVVAL ORUCU NİYETİYLE TUTULABİLİR Mİ?

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.