Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Hafife alınmaması gereken hastalıkların başında gelen şeker hastalığı, ölüme kadar götürebilen ciddi bir rahatsızlıktır. Peki şeker hastalığı nasıl geçer? İşte şeker hastalığı tedavisi…

Türkiye ve dünyada son yıllarda artış gösteren şeker hastalığı, ciddi hastalıkların başında gelebiliyor. Obezite, hareketsiz yaşam, katkı maddesi yüksek hazır gıdaların tüketimi gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bu hastalık, sık acıkma ve su içme isteğinin artması gibi belirtilerle üç ayrı çeşitte görülüyor.

Şeker hastalığı pankreas kaynaklı bir hastalık olup çok yaygın görülmektedir. Pankreasın vücudun ihtiyaç duyacağı şeker üretememesi en büyük nedenlerinden biridir. Üretilen insülinin vücut tarafından kullanılamaması da etken faktörlerden biri olarak görülüyor. Dünya çapında 500 milyona yakın insanda diyabet rahatsızlığı görülmektedir. Önümüzdeki elli yıl içerisinde bu sayının en az 700 milyon olacağı tahmin edilmektedir. Belirtileri ve nedenlerine bağlı olarak birçok çeşidi bulunuyor.

Şeker Hastalığı Çeşitleri

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

1- Gizli şeker: Tıp literatüründeki karşılığı pre-diyabet olan şeker hastalığı tipidir. Uzmanlar tarafından tip 1 ve tip 2 diyabetinin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. İnsülin seviyesi normalin altında olsa da diğer şeker hastalıklarına oranla daha yüksektir.

2- Tip 1 Diyabet: Pankreas ve beta hücrelerinin zarar görmesi sonucu oluşur. Hastalar hayatları boyunca vücudun ihtiyaç duyduğu şekeri enjeksiyon yoluyla almak zorundadır.

2- Tip 2 Diyabet: En yaygın görülen diyabet türüdür. Sadece yeterli insülin üretilmediğinde ortaya çıkmaz. Bununla birlikte çeşitli fizyolojik nedenlerden ötürü, vücut yapısı üretilen insüline cevap veremezse, bu hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkar.

Bu da ilginizi çekebilir!  4 Mayıs Dünya Gülme Günü sözleri | Gülmenin faydaları bilimsel sonuçları

Şeker Hastalığının Nedenleri

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

1- Obezite: Aşırı kiloya bağlı olarak gelişen obezite birçok hastalığa davetiye çıkardığı gibi şeker hastalığının en yaygın nedenleri arasındadır. Obezite, dünya genelinde en tehlikeli hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda hem obezite hem de şeker hastalığının görülme sıklığı son yıllarda tırmanışa geçmiştir.

2- Hareket etmemek: Çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak hareketsiz yaşam tarzı, birçok farklı hastalığın gün yüzüne çıkmasına neden oluyor. İnsülin üretimini destekleyen sportif faaliyetler ve egzersizler ihmal edilmeden yapılmalıdır. Yaşı geçkin ve kilosu fazla olan kişiler ise en azından günlük olarak yürüyüş yapabilir.

3- Hazır gıdalar: Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin önünü açan hazır gıdalar, bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Bağışıklık sisteminin eski işlevlerini yerine getirememesi hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet hastalığının başlıca nedenleri arasında gösteriliyor.

Bunun dışında genetik etkiler, stres, kaygı ve ağırlığı fazla olan bebeklerin doğumu da diyabet hastalığının ana nedenleri arasındadır.

Tip 1 Şeker Hastalığının Belirtileri

1- Sık sık su içme ihtiyacı: En yaygın belirtiler arasında ağız kuruluğu ve su tüketme ihtiyacı gelmektedir. Kişiler dakikalar öncesinde su içmiş olmalarına, saatlerdir su içmemiş gibi susuzluk hissedebilirler.

2- Sık sık idrara çıkma: Hastaların yüzde doksanında sık sık idrara çıkma ihtiyacı bulunur. Özellikle geceleri defalarca tuvalete gidilebilir.

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Tip 2 Şeker Hastalığının Belirtileri

1- Vücut direncinin düşmesi: Vücut direncinin düşmesi ile birlikte cilt dokusunda da belli başlı değişimler yaşanır. Yaraların iyileşme süresi giderek uzar. Ağız ve damak yaraları baş gösterebilir.

2- Sürekli acıkma: Tip 1 şeker hastalığında ani kilo kayıpları gözlemlenirken, Tip 2 diyabet hastalarında sürekli acıkma belirtileri gözlemlenmiştir.

Şeker hastalığı nasıl geçer?

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

1- Balık: Kırmızı et yerine balık tüketimine ağırlık verilmelidir. Omega 3 bakımından zengin olan soğuk su balıkları ızgara ya da haşlama yoluyla pişirildiği takdirde şeker hastalarına çok daha iyi gelmektedir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

2- Yoğurt: Öğün aralarında şeker ve çikolata gibi atıştırmalar yerine açlık hissi yoğurt ile bastırılabilir. Tip 2 diyabet beslenme listelerinde sıklıkla yer alan yoğurtların yağsız ya da az yağlı olmasına özen gösterilmelidir.

3- Kuruyemiş: Şeker hastaları, beslenmelerine maksimum oranda özen göstermesi gereken hastalardır. Bu nedenle öğün aralarında magnezyum açısından çok zengin olan badem, kabak çekirdeği, fıstık ve ceviz gibi ürünler tüketilebilir.

Bunların dışında zerdeçal, çörek otu, muz ve kivi gibi tamamen doğal gıdalar her tip şeker hastalığında rahatlıkla tüketilebilir.

Şeker hastalığı tedavisi

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Şeker hastalığı kronik bir hastalıktır ve kesin bir tedavisi yoktur. Ancak kan şekeri seviyesinin normal sınırlarda tutulabilmesi, hastalığın etkilerinin en aza indirgenmesi için önemlidir.

Bunun için hasta eğitiminin, hastanın kendi kan şekerini kontrol etmesinin, düzgün beslenmenin ve yeterli egzersizin uzun vadede ortaya çıkan komplikasyon riskinin azaltılması için önemi büyüktür.

Bunların yanı sıra diyabetten kaynaklanan yüksek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için sigara kullanılmaması ve tansiyon ile kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması zorunludur.

Şeker hastalığı tedavisinde amaç nedir?

Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Tip 2 diyabet için antidiyabetik ilaç kullanımı ile Tip 1 diyabet için insülin tedavisi şeker hastalığının ilaçla kontrol altına alınması için kullanılan yöntemlerdir.

Normalde aşırı kilolu şeker hastalarına uygulanan gastrik bypass ameliyatı sonucunda kan şekeri seviyeleri %80 ile %100 oranında normale döndürülebileceği görülmüş olsa da yaygın olarak başvurulan bir çözüm değildir.

Tip 1 ve tip 2 diyabetin tedavisinde temel amaç, normal aralıktaki kan şekeri (glikoz) seviyelerini düşük veya yüksek seviyelere minimum gezinti ile kontrol etmektir.

 • Kan şekeri (glikoz) seviyelerini kontrol etmek, hastalığın komplikasyonlarını önlemek için diyabet tedavisinin temel amacıdır .
 • Tip 1 diyabet , insülin , diyet değişiklikleri ve egzersiz ile yönetilir .
 • Tip 2 diyabet , insülin dışı ilaçlar, insülin, kilo verme veya diyet değişiklikleri ile yönetilebilir.
 • Tip 2 diyabet için ilaç seçimi , aşağıdakiler dikkate alınarak kişiselleştirilmiştir:
  • her ilacın etkinliği ve yan etki profili,
  • hastanın temel sağlık durumu,
  • herhangi bir ilaç uyum sorunu
Bu da ilginizi çekebilir!  20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları
Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?
 • Tip 2 diyabet ilaçları, kan şekeri seviyelerini düşürmek için farklı şekillerde çalışabilir. Şunları yapabilirler:
  • insülin duyarlılığını artırmak,
  • glikoz atılımını artırmak,
  • karbonhidratların sindirim sisteminden emilimini azaltmak veya
  • diğer mekanizmalar üzerinden çalışın.
 • Tip 2 diyabet ilaçları genellikle bir arada kullanılır.
 • İnsülin vermenin farklı yöntemleri şunları içerir:
  • şırıngalar
  • önceden doldurulmuş kalemler ve
  • insülin pompası .
 • Doğru beslenme , herhangi bir diyabet bakım planının bir parçasıdır . Tüm bireyler için önerilen özel bir ” diyabetik diyet ” yoktur .
 • Pankreas nakli, diyabet tedavisi için aktif bir çalışma alanıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.