Sabire Aydemir Kimdir? Sabire Aydemir doodle oldu!

Sabire Aydemir Kimdir? Sabire Aydemir doodle oldu!

Türkiye’ nin ilk kadın veterineri olarak bilinen Sabire Aydemir, 112. yaş gününde Google’a doodle oldu. Kastamonu’da doğan Aydemir, Bakteriyoloji Mütehassısı oldu ve Anadolu’nun çeşitli noktalarında görev aldı. Peki, Sabire Aydemir kimdir, nereli?

Aydemir’e TBMM Türkiye Cumhuriyeti ilk kadın veteriner hekimi plaketi verildi. Türkiye’nin ilk kadın veteriner olarak günümüzde dahi adından söz ettiren Sabire Aydemir, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu.

SABİRE AYDEMİR KİMDİR?

Aydemir, 1 Şubat 1910 tarihinde Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu İnebolu’da, ortaöğrenimini Erenköy Kız Lisesi’de 1933 yılında tamamladı. Doktor olmak isterken o yıl ilk olarak veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını öğrenmesi üzerine hayvanlara olan sevgisi nedeniyle de veteriner hekimliği seçti.

Sabire Aydemir Kimdir? Sabire Aydemir doodle oldu!

Beş yıllık eğitimin ardından 1937 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin akabinde Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü’nde bakteriyoloji dalında asistan olarak 5 yıl daha çalıştı; Bakteriyoloji Mütehassısı (uzmanı) unvanını elde etti. Bakteriyolog Veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde görev aldı.

Gönüllü olarak Anadolu’ya tayinini istedi. Ardından görev yaptığı Samsun Atakum’da bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Mütehassısı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli oldu.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Aydemir, bir kız bir erkek çocuk annesiydi. Ankara’da 4 Temmuz 1991 yılında 81 yaşında hayatını kaybetti.

ALDIĞI ÖDÜLLER

1984’te Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle TBMM tarafından kendisine “İlk Kadın Veteriner Hekim” olarak ödül ve plaket verildi.

30 Nisan 2016’da Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu Veteriner Hekimlik Mesleğine yapmış olduğu üstün hizmetlerden ve bu meslekte ilk kadın Veteriner Hekim olmasından dolayı Uzman Veteriner Hekim Sabire AYDEMİR “2016 yılı TVHB Onur Ödül” ününe layık görülmüştür.

Bu da ilginizi çekebilir!  Tony Dalton kimdir? İşte Better Call Saul yıldızı Lalo Salamanca!

SABİRE AYDEMİR BİYOGRAFİ

Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimlerinden Sabire AYDEMİR 1910 yılında İnebolu, Kastamonu’da dünyaya geliyor. 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra tıp eğitimi almak istiyor. Ancak o dönemlerde yatılı öğrenci alınmadığı için Sabire Hanım bu isteğini gerçekleştiremiyor. O sene Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne sınavsız kız öğrenci alınacağını öğreniyor, içindeki hayvan sevgisinin büyük etkisi ile eğitimine veteriner fakültesinde devam etme kararı alıyor. Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimlerinden Sabire Hanım ile ilgili notları Prof. Dr. Gülhan TÜRKAY HOŞTÜRK şöyle anlatıyor.

Sabire Aydemir Kimdir? Sabire Aydemir doodle oldu!

“Veteriner Hekimlik hala da erkek mesleği olarak bilinir. Veterinerliğin o zaman daha çok kırsal alanda yapılıyor olması, büyükbaş hayvanlarla uğraşılıyor olması, şartların çok zor olması, at sırtında köyden köye dolaşılıyor olması kadınlar için hem fiziki olarak zorluklarla yaşanıyordu hem de halkın henüz bir kadın hekime alışamaması nedeni ile çeşitli zorlukları vardı. O dönem on kişi mezun oldular. Sabire Hanım bunlar içinde önce asistanlığı tercih etti, uzmanlık talebesi olarak asistanlık yaptı ve bakteriyoloji uzmanı oldu daha sonra Ankara ve İstanbul’da bakteriyoloji laboratuvarlarında çalıştıktan sonra Anadolu’ya gitmeyi tercih etti. Son görev yeri olarak da Samsun Atakum’da bulunan Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’nden Bakteriyoloji Uzmanı olarak emekli olmuştur. “

1984 yılında Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 50.yılı sebebi ile, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilk üniversite mezunu kadınlara plaket veriliyor. Veteriner Hekim Sabire AYDEMİR ‘e Türkiye Cumhuriyetinin İlk Kadın Veteriner Hekimi plaketi takdim ediliyor. 1991 yılında Ankara’da vefat eden Sabire Aydemir 2016 yılında Türk Veteriner Hekimleri Birliği Onur ödülüne layık görülmüştür. (kaynak: https://veteriner.co)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.