Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

Pembe göz hastalığı koronavirüsün yeni belirtisi olarak görülüyor. Şimdiye dek açıklanmayan bir veri olarak göze çarpan bu semptom için virüse yakalanan her 30 kişiden birinde gözüktüğü açıklandı.

Yani % 3 gibi bir orana tekabül ediyor. Peki pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi…

Pembe göz hastalığı nedir

Konjonktivit, konjonktiva adı verilen gözün en dış tabakası ve/veya göz kapaklarının iç yüzeyini saran zar tabakanın iltihaplanmasından ileri gelen tıbbi bir durum, bir hastalıktır.

Genellikle en yaygın olarak bir enfeksiyona (özellikle viral, bazen bakteriyel) bağlı olarak, bazen de alerjik bir reaksiyon sonucu oluşur. Göz gribi veya nezlesi olarak da bilinmektedir.

Göz kapağının içini kaplayan bir astar olan konjonktiva içerisinde oluşan enfeksiyondur. Bu enfeksiyona bakteri, virüs veya alerji neden olabilir. Teşhisini ancak hekim ortaya koyabilir.

Pembe göz hastalığı belirtileri

Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

Gözde;

 1. Kızarıklık
 2. Göz kapaklarının şişmesi
 3. Yanma hissi
 4. Kaşınma

Sözlük anlamı

 1. TDK’nın belirlediği anlamı;
  Göz yangısı
 2. Diğer sözlük anlamı;
  Gözün korneaya kadar olan ön kısmını ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan, çok sayıda goblet hücresi içeren çok tabakalı silindirik epitelden oluşmuş, ince şeffaf mukoz bir tabaka.

Nedene göre sınıflaması

 • Alerjik konjonktivit
 • Bakteriyel konjonktivit
 • Viral konjonktivit
 • Kimyasal konjonktivit
 • Neonatal konjonktivit

30 HASTADAN 1’İNDE TESPİT EDİLDİ

Amerikan Oftalmoloji Akademisi, yapmış olduğu araştırmalar sonucunda koronavirüsün şimdiye kadar açıklanmayan bir belirtisinin daha keşfedildiğini duyurdu.

Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

Akademi, pembe göz olarak tarif edilen konjoktivitin de semptomlar arasında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD’de COVID-19 teşhisi konuşan her 30 hastadan 1’inde konjonktivit görüldüğü ifade edildi.

Bu da ilginizi çekebilir!  4 Mayıs Dünya Gülme Günü sözleri | Gülmenin faydaları bilimsel sonuçları

Konjunktivit (pembe göz hastalığı), çok rahatsız edici semptomlara neden olur:

 • Ağrı ve kaşıntı,
 • Işığa duyarlılık,
 • Şişlik ve kızarıklık,
 • Bulanık görüş,
 • Sulu gözler,
 • Kumlu his

ABD’li doktorlar, Çin’deki birçok hastaneden toplanan sağlık verilerinin yer aldığı başka çalışmalara da dikkat çekerek, bu araştırmada 1099 koronavirüs hastasının 19’unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

DİĞER BELİRTİLER DE VARSA DİKKAT

Konjoktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak tarif ediliyor. Uzmanlar konjonktiviti olan kişilerin aynı zamanda ateş ve solunum zorluğu yaşamaları halinde, COVID-19 şüphesi nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyardı.

Y KUŞAĞI DA RİSK ALTINDA

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, koronavirüsün yaşla bağlantısına dair bakış açısını değiştirebilir.

Buna göre “Y” kuşağı olarak bilinen 20-44 yaş arası grupta, koronavirüs nedeniyle hastanede tedavi gören kişi sayısı hiç de az değil.

Elde edilen yeni veriler, yaşları 20 ve 44 arasında değişen hastaların yaklaşık 5’te birinin hastaneye yatırıldığını gösteriyor.

Pembe göz hastalığı tedavisi

Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin yaptığı araştırmaya göre, her koronavirüslü 30 hastadan birinde göz akının iltihaplanması olan ve ‘pembe göz’ olarak da bilinen konjonktivite rastlandı.

Gözün beyazı olan sklera’nın ince, soğan zarı gibi kaplı tabakasına Konjonktiva adı veriilir. Konjonktiva gözün yüzeyini nemlendiren maddeler salgılar. Bu tabakada dikkatli bakıldığında çıplak gözle bile görülebilen ince damarlar vardır. İltihap olduğunda o damarlar belirginleşir ve göz kızarır.

Mikroplar, virüsler, allerji, hava kirliliği, sigara dumanı gibi nedenlerle Konjonktivit olabilir. Konjonktivit oluştuğunda gözde kızarıklığın dışında çapaklı akıntı da meydana gelmektedir.

Konjonktivit olan kişilerde gözlerde kızarıklık, şişmiş kırmızı göz kapakları, gözlerde sulanma, çapak, kaşıntı ve gözlerde yanma, ışık hassasiyeri, kulak bölgesinde şişlikler, boğaz ağrısı ve burun akıntısı mevcuttur. Öksürme ve hapşırma bulaşma yollarındandır.

Bu da ilginizi çekebilir!  Rüyada ağlamak ne anlama gelir? Rüyada ağlamak Diyanet yorumları

Viral nedenli konjonktivitlerle bir, iki hafta süren sulu akıntı olur. Mikrobik ve virütik konjonktivitler çok bulaşıcıdır. Konjonktivitli kişi ile temas edildiğinde eller yıkanmalıdır. Konjonktivit tedavisinde göz damlaları kullanılmakla beraber hastanın durumuna göre doktor uygun göz damlasını seçmektedir.

Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

Görme bozukluğuna neden olmazlar. Biyomikrokobik muayenede konjonktivit tanısı konulabilir. Göz hastalıkları her yaşta ortaya çıkabilir ve sinsidir yani ileri dereceye kadar belirti vermez. Erken dönemde teşhis edilen göz hastalıklarında körlük önlenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.