Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

Munchausen sendromu, birinin hastaymış gibi davranması veya kasten kendi içinde hastalık belirtileri üretmesi durumudur. Ancak bunun bir de çocuğa yansıyan versiyonu mevcuttur. Munchausen Sendromu Proxy olarak geçer ve annenin çocuğu boğma gibi hareketler göstererek ölüme bile götürebilir. Yazının devamında okuyabilirsiniz…

Ana niyetleri, “hasta rolü” üstlenmektir, böylece insanlar onlarla ilgilenir ve ilgi odağı olurlar. Hasta taklidi yapmanın herhangi bir pratik faydası – örneğin iş göremezlik ödeneği talep etme – davranışlarının nedeni değildir.

Munchausen sendromu adını, maceraları hakkında vahşi, inanılmaz hikayeler anlatmasıyla ünlenen Alman aristokrat Baron Munchausen’den almıştır.

Davranış türleri

Munchausen sendromu olan kişiler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi farklı şekilde davranabilir:

 • psikolojik semptomları varmış gibi davranmak – örneğin, sesler duyduğunu iddia etmek veya gerçekte orada olmayan şeyleri gördüğünü iddia etmek
 • fiziksel semptomları varmış gibi davranmak – örneğin göğüs ağrısı veya mide ağrısı olduğunu iddia etmek
 • aktif olarak hastalanmaya çalışmak – örneğin bir yaraya kiri sürterek kasten enfekte etmek gibi

Munchausen sendromlu bazı kişiler, çeşitli hastalıkları taklit ederek yıllarca hastaneden hastaneye seyahat ederek geçirebilir. Yalan söyledikleri anlaşıldığında, aniden hastaneden ayrılıp başka bir bölgeye taşınabilirler.

Munchausen sendromlu kişiler çok manipülatif olabilir ve en ciddi vakalarda gereksiz olduğunu bilseler bile ağrılı ve bazen yaşamı tehdit eden bir ameliyat geçirebilirler.

Munchausen sendromuna ne sebep olur?

Munchausen sendromu karmaşıktır ve yeterince anlaşılmamıştır. Pek çok insan psikiyatrik tedaviyi veya psikolojik profil oluşturmayı reddediyor ve sendromlu kişilerin neden böyle davrandıkları açık değil.

Munchausen sendromunun olası nedenleri olarak birkaç faktör tanımlanmıştır. Bunlar şunları içerir:

 • çocuklukta duygusal travma veya hastalık – bu genellikle kapsamlı tıbbi müdahaleyle sonuçlandı
 • Bir kişilik bozukluğu  – anormal düşünme ve davranış kalıplarını neden olan bir ruhsal sağlık durumu
 • otorite figürlerine veya sağlık uzmanlarına karşı kin

Çocukluk travması

Munchausen sendromu, ebeveyn ihmali ve terk edilmesinden veya diğer çocukluk çağı travmalarından kaynaklanabilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

Bu travmanın bir sonucu olarak, bir kişinin ebeveynleriyle, kendilerini sahte hastalık yapmalarına neden olan çözülmemiş sorunları olabilir. Bunu yapabilirler çünkü:

 • kendilerini değersiz hissettikleri için kendilerini hasta ederek cezalandırmaya zorlanırlar
 • kendini önemli hissetme ve ilgi odağı olma ihtiyacı
 • refahı ve bakımının sorumluluğunu diğer insanlara devretme ihtiyacı

Ayrıca, çocukluk veya gençlik yıllarında kapsamlı tıbbi prosedürler geçirmiş veya uzun süreli tıbbi bakım almış kişilerin, büyüdüklerinde Munchausen sendromu geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır.

Bunun nedeni, çocukluk anılarını önemsenme duygusuyla ilişkilendirmeleri olabilir. Yaşlandıkça, hasta gibi davranarak aynı güvence duygularını elde etmeye çalışırlar.

Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

Kişilik bozuklukları

Munchausen sendromu ile bağlantılı olduğu düşünülen farklı kişilik bozuklukları şunları içerir:

 • antisosyal kişilik bozukluğu – bir kişinin doktorları manipüle etmekten ve aldatmaktan zevk alabileceği, onlara güç ve kontrol hissi verdiği
 • borderline kişilik bozukluğu – bir kişinin duygularını kontrol etmek için mücadele etmesi ve genellikle başkalarının olumlu ve olumsuz görüşleri arasında gidip gelmesi
 • narsisistik kişilik bozukluğu – bir kişinin genellikle kendini özel görmek ve değersiz olduklarından korkmak arasında gidip gelmesi

Kişinin kendi kimliği konusunda kararsız bir duygusu olabilir ve başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurmakta zorluk çekebilir.

“Hasta rolü” oynamak, diğerlerinin desteğini ve kabulünü beraberinde getiren bir kimliğe sahip olmalarını sağlar. Hastaneye kabul aynı zamanda kişiye sosyal ağda açıkça tanımlanmış bir yer verir.

Munchausen sendromunun teşhisi

Munchausen sendromunu teşhis etmek tıp uzmanları için zor olabilir. Sendromlu kişiler genellikle çok ikna edicidir ve doktorları manipüle etme ve sömürme konusunda yeteneklidir.

Munchausen sendromunu tedavi etmek

Munchausen sendromunu tedavi etmek zor olabilir çünkü bu sendromu olan çoğu insan bir sorunları olduğunu kabul etmeyi ve tedavi planlarıyla işbirliği yapmayı reddeder. Bazı uzmanlar, sağlık uzmanlarının, kişinin bir psikiyatriste sevk edilmesinden fayda görebileceğini öne sürerek, nazik, çatışmacı olmayan bir yaklaşım benimsemelerini önermektedir.

Munchausen’e sahip insanlar gerçekten akıl hastasıdır, ancak çoğu zaman yalnızca fiziksel bir hastalığı olduğunu kabul ederler. Bir kişi davranışlarını kabul ederse, daha ileri tedavi için bir psikiyatriste sevk edilebilir. Yalan söylemeyi kabul etmezlerse, çoğu uzman, bakımlarından sorumlu doktorun kendileriyle tıbbi teması en aza indirmesi gerektiği konusunda hemfikirdir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Endorfin nedir, ne işe yarar? Endorfin nasıl artar?

Bunun nedeni, doktor-hasta ilişkisinin güvene dayalı olmasıdır ve eğer hastaya artık güvenilemeyeceğine dair kanıtlar varsa, doktor onları tedavi etmeye devam edemez.

Bazı uzmanlar, Munchausen sendromunun yeterince teşhis edilmediğine inanıyor çünkü birçok insan sağlık personelini kandırmayı başarıyor. Aynı kişi farklı kimlikler kullanabileceğinden, vakalara aşırı teşhis konması da mümkündür.

Munchausen Sendromu Proxy (Annenin çocuğa bilerek zarar vermesi)

Munchausen by proxy sendromu, (MSbP ) bir bakıcının başka bir kişide, tipik olarak çocuklarında gerçekte olmayan sağlık sorunlarının görünümünü oluşturduğu bir durumdur. Bu, çocuğa zarar vermeyi veya çocuğun test numunelerini değiştirmeyi içerebilir. Daha sonra kişiyi hasta veya yaralı olarak gösterirler. Davranış, bakıcıya belirli bir fayda sağlamadan gerçekleşir. Bozukluğun bir sonucu olarak çocuğun kalıcı olarak yaralanması veya ölümü meydana gelebilir.

Munchausen sendromu, bir akıl hastalığıdır ve bir tür çocuk istismarıdır . Bir çocuğun bakıcısı, çoğunlukla bir anne, ya sahte belirtiler uydurur ya da çocuğun hasta gibi görünmesi için gerçek belirtilere neden olur.

MSP’li birçok kişi, dikkat çekmek için bir çocuğun semptomları hakkında abartır veya yalan söyler. Ayrıca yiyecekleri zehirleyerek, yiyecekleri alıkoyarak veya enfeksiyona neden olarak semptomlar oluşturabilirler. Bazı insanlar, aile üyelerinden veya toplumdan sempati kazanmak için bir çocuğuna acı verici veya riskli testler ve prosedürler bile yaptırabilir. Ayrıca, MSP’li kişilerin, kendilerinden daha güçlü olduğunu düşündükleri insanları, özellikle de tıp uzmanlarını kandırmaktan zevk alabileceklerine inanılmaktadır.

Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

MSP herkesi etkileyebilir, ancak en yaygın olarak 6 yaşından küçük çocukların annelerinde görülür. MSP’li kişilerin aşırı derecede ilgiye ihtiyaçları vardır ve bu, bir çocuğun hayatını riske atmak anlamına gelse bile bunu başarmak için çok çaba harcarlar.

MSP’li bir ebeveyn veya bakıcı genellikle ilgili ve özenli göründüğünden, doktorlar genellikle herhangi bir yanlış davranıştan şüphelenmezler. Kişinin doktorları manipüle etme ve çocukta semptomlara neden olma yeteneği nedeniyle teşhis de zor olabilir. Sonuç olarak, birçok durumda MSP algılanmaz. Doktorlar, bir çocuk sık sık hastalık ve yaralanmalarla karşılaştığında, çocuk istismarından şüphelenmeye başlayabilir. Ayrıca, bir çocuğun semptomları evde bakıcıyla yalnızken kötüleşirse ve tıbbi bakım altındayken iyileşirse şüphelenebilirler.

Çocuğa yönelik tedavi genellikle çocuğu istismarcının bakımından uzaklaştırmayı içerir. İstismarcı cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabilir ve genellikle uzun süreli psikiyatrik danışmanlık önerilir.

MSBP’li şunları yapabilir:

 • Çocuğun semptomları hakkında yalan söylemek
 • Bir çocuğu hasta gibi göstermek için test sonuçlarını değiştirmek
 • Semptomlar oluşturmak için çocuğa fiziksel olarak zarar vermek
Bu da ilginizi çekebilir!  İlişkilerinizde bu belirtileri gösteriyorsanız kaçıngan bağlanma stiliniz olabilir...

Kurbanlar çoğunlukla küçük çocuklardır. İhtiyaç duymadıkları acı verici tıbbi testler yaptırabilirler. Hatta bakıcının eylemleri nedeniyle ciddi şekilde hastalanabilir, yaralanabilir veya ölebilir.

MSBP kurbanı olan çocuklar yaşam boyu fiziksel ve duygusal sorunlar yaşayabilir ve yetişkin olduklarında Munchausen sendromuna sahip olabilirler . Bu, bir kişinin kendi semptomlarına neden olduğu veya yanlış bir şekilde bildirdiği bir bozukluktur.

Munchausen Sendromu Proxy Belirtileri

Hem çocukta hem de bakıcıda uyarı işaretleri aramak önemlidir.

Bir çocuktaki uyarı işaretleri şunları içerir:

 • tekrarlanan yaralanma, hastalık veya hastaneye yatış öyküsü
 • herhangi bir hastalığa tam olarak uymayan semptomlar
 • test sonuçlarıyla eşleşmeyen semptomlar
 • tıbbi bakım altında düzeliyor gibi görünen ancak evde kötüleşen semptomlar

Bekçide MSP’nin uyarı işaretleri şunları içerir:

 • dikkat çekme davranışı
 • özverili ve özverili görünmeye çalışmak
 • doktorlar ve sağlık personeli ile aşırı ilgili olmak
 • çocuğun yanından ayrılmayı reddetmek
 • çocuğun semptomlarını abartmak veya çocuk için konuşmak
 • hastane ortamından ve çocuğun gördüğü ilgiden hoşlanıyormuş gibi görünmek

Çocuğunuza zarar verme isteği duyarsanız, derhal tıbbi yardım alın. Çocuk istismarı, sebebi ne olursa olsun suçtur.

Munchausen Sendromu Türkiye

Tüm Türkiye bu olaya kilitlendi. Anne Merve Şen, “Beni suçluyorlar ama benim alnım ak.” dedi, çocuklarının ölümüyle ilgisi olmadığını söyledi.

Ailenin yaşadığı kabusun ilki 2015’te Haziran ayında gerçekleşti. 21 günlük kız bebek, annesinin kucağında nedensiz yere can verdi. Ardından ailenin ilk çocukları oyun oynarken birden öldü. 3. çocukları da sırlarla dolu bir şekilde ölünce devlet duruma el koydu. Şu an 2 yaşında olan 4. çocukları Eylül Nisa Şen koruma altına alındı. Acılı ailenin açıklamaları stüdyodaki herkesi şoke etti.

ESRARENGİZ CİNAYETLER AYDINLANIYOR

3 çocuğu da onun yanındayken hayatını kaybeden anne Merve Şen, şimdi devlet korumasındaki çocuğunu geri almak istiyor, “Ben masumum” diyor. Sürpriz tanıklar, şok belgeler canlı yayında ortaya çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.