Manifesto nedir? Manifesto ne demek TDK

Manifesto nedir? Manifesto ne demek TDK

Özellikle siyasi alanda çok duyduğumuz manifesto anlamı kullanıcılar tarafından araştırılmakta. Peki manifesto nedir? Manifesto ne demek TDK

Manifesto, İtalyanca manifesto, Fransızca ise manifesto yeminli ifade veya imzalı bildiri sözcüğünden alınmıştır. Bu kelimenin en yaygın olarak bilinen örnekleri ise; Kübizm Manifestosu, Somut Şiir Manifestosu ve Komünist Manifesto’dur.

Manifesto nedir?

Manifesto nedir? Manifesto ne demek TDK

Toplumsal bir hareketin duyurulması ve savların belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto ya da bildiri denmektedir.

Manifesto ne demek TDK

  1. Bir gemideki malları göstermek için kaptan tarafından boşaltma işlemlerinin yapılacağı gümrük idaresine verilen liste
  2. Bildiri
  3. Toplumsal bir hareketin siyasal inanç ve amaçlarının açık ifadesi

Manifesto, İtalyanca manifesto, Fransızca ise manifeste “yeminli ifade veya imzalı bildiri” sözcüğünden alınmıştır. Latince manifestum “el basılmış şey’” sözcüğünden evrilmiştir. Daha çok bildiri anlamında veya Toplumsal bir hareketin siyasal inanç ve amaçlarının açıklanmasında kullanılmaktadır. Ayrıca, terim olarak, Bir yük gemisinde bulunan ticaret mallarını gösteren ve kaptan tarafından yükün boşaltılacağı liman gümrük yönetimine verilen bir bildirgedir.

Turizm ve Otelcilik Terimi Olarakta kullanılmakta olan Manifesto: Gönderilecek yükleri gösteren belge demektir. Sanatta da kullanılan Manifesto: Toplumsal bir hareketin duyurulması düşüncenin belirtilmesi üzerine kurulan, bir akımın, bir hareketin oluşunu bildiren yazılara manifesto denilmektedir. Bu bildiri şeklinde de ifade edilmektedir.

Manifesto nedir? Manifesto ne demek TDK
Bu da ilginizi çekebilir!  Süper Piyango sonuçları 31 Mayıs | Milli Piyango sorgulama 2020

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.