Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj fiyatları 2020

Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj fiyatları 2020

Evli veya bekar fark etmeden her kadının tercih edebileceği kürtaj operasyonu merak edilmekte. Peki kürtaj nasıl yapılır? İşte kürtaj fiyatları 2020

Kürtajın halk arasında anlamının istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi bir müdahale olduğunu söyleyen Op.Dr. Aslı Alay, “Kaza olarak tanımlanan istenmeyen gebelikler bazen evlilik dışı, bazen akademik kariyerinizi kısıtlayan, bazen de yeni doğum yapmış bir kadının yaşamında yada bitmiş bir evlilikte olabilir. Yani gebelik sosyal yaşantınızda sorunlara yol açabilir.

Her çiftin başına gelme ihtimali olan istenmeyen gebelikler sadece kürtaj ile sonlandırılabilir. Gebelik oluştuktan sonra toplumda düşük ilacı ve iğne olarak bilinen uygulamalar zaman kaybına yol açmaktadır. Kürtaj ülkemizde, Amerika’nın birçok eyaletinde, Avrupa ülkelerinin çoğunda birtakım yasalar ile sınırlandırılmış olup, yasal bir müdahaledir. Bu yasal süreç aslında kadını ve kadın bedenini korumaktadır.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj fiyatları 2020

Genellikle uygun zaman 5-7 haftalar arası olup gebelik ilerledikçe işlem zorlaşır. Hem genel anestezi, hem de lokal anestazi yani rahim ağzı uyuşturularak yapılabilir. Ancak kürtaj öncesinde her kadına kan sayımı, kan grubu, pıhtılaşma ile ilgili testler yapılmalıdır.

Özellikle kan uyuşmazlığı açısından değerlendirilmeli, eğer kan uyuşmazlığı mevcut ise işlem sonrası koruyucu iğne yapılmalıdır. İşlem yapılacak hastada genital bir enfeksiyon varlığı araştırılmalı, gerekli durumda antibiyotik verilmelidir. Önerimiz işlemin anestezi hekiminin eşliğinde hastanede yapılmasıdır.

Kanunen kürtaj süresi nedir?

Ülkemizde kanunen 10, haftaya kadar süresi olan gebelik sonlandırılması, kadın evli ise eş onayı, bekar ise 18 yaş sınırı aranmaktadır Özellikle 10 hafta kadar olan yasal süreç kadın bedenini korumaktadır. Çünkü hamilelik ilerledikçe işlemin getirdiği riskler artmaktadır” diye konuştu.

Bu da ilginizi çekebilir!  Uykuda boşalınca oruç bozulur mu? Orucu bozmayan durumlar

Op.Dr. Aslı Alay, kadınların bu kararı verirken hekimleri tarafından ayrıntılı bilgilendirmeli gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Her zaman partnerleriyle beraber karar vermeleri önerilmelidir. Kürtaj işlemi öncesinde kadına karar verme süresi verilmeli ve en azından 1 hafta ara ile 2 görüşme yapılmalıdır.

Kürtaj işlemi ne kadar sürer?

Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj fiyatları 2020

Operasyon yaklaşık 10 dakika kadar sürmekte ve hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Modern jinekolojide vakum kürtaj denilen rahim içerisinde oluşan negatif basınç ile gebelik sonlandırma işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında büyük plastik enjektör ucuna takılan kanüller ile negatif basınç oluşturulmaktadır. Plastik kanüller tek kullanımlık olup enfeksiyon ve rahimde hasar oluşturma riskini azaltmaktadır.

Kürtaj sonrası ilk adet ne zaman olur?

İşlem sonrası genellikle şiddetli bir ağrı ve kanama yaşanmaz. Adet sancısı benzeri ağrı olabilir. Ve basit ağrı kesiciler kullanılır. Bazen de 15-20 gün kadar devam eden leke tarzı vajinal kanama olabilir. Kürtaj sonrası ilk adet ise işlemden 4-6 hafta sonra olur.

Kürtaj fiyatları 2020

Fiyat noktasında net bir rakamdan ya da bir rakam aralığından söz etmek yanıltıcı olabilir. Çünkü kürtaj fiyatları gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu, hekimin deneyimi, kullanılan anestezi ilacı ya da kürtajın hangi teknikle yapıldığı gibi pek çok unsurdan etkileniyor. Bu nedenle kürtaj yaptırmak isteyen kadınların karşısına farklı rakamlar çıkabilir. Genel olarak fiyatların çok yüksek olmadığını belirtebiliriz. Lakin net bir fiyat bilgisi için öncelikle muayene olunması gerektiğini de belirtmek gerekir.

Genelde kürtaj fiyatları 2020 için minimum 700 TL sınırından başlamaktadır.

Kürtaj sırasında yaşanabilecek sorunlar

Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj fiyatları 2020

Nadir de olsa kürtaj sonrasında enfeksiyon, rahim delinmesi, rahimde parça kalması, rahim içi yapışıklık, başarısız kürtaj gibi sorunlar ile karşılaşıbilir. Bu nedenle kürtaj işlemi her türlü acil müdahalenin yapılabileceği tam teşekküllü bir hastanede uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Hangi doktor bakar?

Uzmanlar genellikle kürtajın genel anestezi altında yapılmasını önermektedir.Çünkü kürtaj kararı kadını genellikle psikolojik açıdan sarsmakta, bu işlem sırasında kadının bilincinin açık olması, ağrı hissetmesi kadın hayatında travma etkisi yaratmaktadır. Bu travmayı en aza indirmek için işlem ağrısız, steril şartlarda yapılmalıdır. Kürtaj kararını veren kadının kararına saygı duyulmalı hekimi ve yakınları gerekli desteği vermelidir. Komplikasyonlar dikkatli ve titiz yapılan işlemler sonrasında oldukça nadir görülmesine rağmen müdahale öncesinde her kadın bu konuda bilgilendirilmelidir.

KÜRTAJ OLAN KADIN BİR DAHA GEBE KALABİLİR Mİ?

Uygun koşullar altında, tecrübeli jinekologlarca gereği gibi yapılan gebelik sonlandırmalarında herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Eski dönemlerde vakum tekniği kullanılmadan sadece “küret” kullanılarak yapılan kürtajlarda rahim içerisinin zedelenme ihtimali daha fazlaydı.

Ayrıca yine önceki yıllarda, etkili dezenfektan ve antibiyotikler olmaması nedeniyle yapılan işlem sonrasında enfeksiyon (iltahaplanma) ihtimali daha fazla olduğundan böyle bir inanış geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Ancak günümüzde hijyenik bir ortamda ve uygun teknikle tecrübeli jinekologlarca yapılan kürtajlarda, ilk gebelik de olsa, işlem sonrası istenmeyen bir problem oluşma olasılığı yok denecek kadar azdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.