Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Kaygılı bağlanma, dört tür bağlanma stilinden biridir. Endişeli bir bağlılık geliştirmiş kişiler, ilişkilerde güvende hissetmekte zorlanabilirler. Bir yetişkin olarak, kıskançlığa veya ilişkilerle ilgili diğer güvensizliklere eğilimli olabilirler. Kaygılı bağlanma aynı zamanda kararsız bağlanma olarak da adlandırılabilir. Peki tam olarak Kaygılı bağlanma stili ne demek? İşte kaygılı bağlanma çözüm süreci…

Erken çocukluk döneminde geliştirdiğiniz bağlanma tarzının aşağıdakiler üzerinde ömür boyu etkisi olduğu düşünülmektedir:

 • Duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı eşlerinize, arkadaşlarınıza ve ailenize iletme yeteneğiniz
 • Çatışmaya nasıl cevap verdiğiniz
 • İlişkilerinizle ilgili beklentileri nasıl oluşturduğunuz

Ek stilleri de genel olarak güvenli veya güvensiz olarak kategorize edilebilir. Endişeli bağlanma, güvensiz bağlanmanın bir biçimidir.

Neden kaygılı bağlanırız?

Araştırmacılar, bir kişinin belirli bir bağlanma türü geliştirmesine neyin sebep olduğundan tam olarak emin değiller, ancak ebeveynlik tarzı ve davranışları bir rol oynayabilir.

İnsanların endişeli bir bağlanma türü geliştirdiği durumlarda, tutarsız ebeveynlik katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Tutarsız ebeveynlik davranışlarına sahip bir ebeveyn, zaman zaman besleyici ve uyumlanmış olabilir, ancak diğer zamanlarda duyarsız, duygusal olarak erişilemez veya antipatik (soğuk veya kritik) olabilir.

Ebeveynler ayrıca bebeklerindeki sıkıntı belirtilerine tepki vermede yavaş veya tutarsız olabilirler. Örneğin, çocuğu “şımartmaktan” kaçınmak için ağlayan bir bebeği kucağınıza almamak, aslında bakıcıya kaygılı bağlanmanın gelişmesine yol açabilir.

Bir ebeveyn veya bakıcı tarafından tutarsız davranışlar, bir çocuğun ne tür bir davranış bekleyeceğini bilmediği için kafasının karışmasına ve güvensizleşmesine neden olabilir.

Bir bakıcıya kaygılı bir bağlılık geliştiren bir çocuk, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak için onlara “yapışkan” veya “mızmız” davranabilir.

Genetik, endişeli bağlanmada da rol oynayabilir.

Kaygılı bağlanma belirtileri

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Hem çocuklar hem de yetişkinler kaygılı bağlanma belirtileri gösterebilir. Bakıcısına kaygılı bağlılık geliştirmiş bir çocuk, o bakıcı tarafından ayrıldığında kayda değer ölçüde endişeli görünebilir. Bakıcı döndükten sonra da teselli etmek zor olabilir.

Yetişkinlikte, endişeli bağlanma geliştiren bir kişi, partnerinin sürekli güvence ve şefkatine ihtiyaç duyabilir. Ayrıca yalnız veya bekar olmakta da sorun yaşayabilirler.

Çocuklarda endişeli bağlanma belirtileri

 • Kolayca teselli edilemeyen ağlama
 • bir bakıcı ayrıldığında çok üzülmek
 • ek figürlerine yapışarak
 • benzer yaştaki çocuklardan daha azını keşfetmek
 • genellikle endişeli görünen
 • yabancılarla etkileşimde bulunmamak
 • olumsuz duyguları düzenleme ve kontrol etmede sorun yaşamak
 • agresif davranış ve zayıf akran etkileşimleri sergilemek

Yetişkinlerde endişeli bağlanma belirtileri

Bir yetişkin olarak endişeli bağlanma tarzı şu şekilde ortaya çıkabilir:

 • başkalarına güvenmekte zorluk
 • düşük öz değer
 • ortaklarınızın sizi terk edeceğinden endişelenir
 • yakınlık ve samimiyet arzusu
 • ilişkilere aşırı derecede bağımlı olmak
 • insanların sizi önemsediğine dair sık ​​sık güvence istemek
 • bir eşin eylemlerine ve ruh hallerine aşırı duyarlı olmak
 • son derece duygusal, dürtüsel, öngörülemez ve karamsar olmak

Endişeli bağlanma geliştiren yetişkinler ve genç yetişkinler, anksiyete bozuklukları için yüksek risk altında olabilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  İlişkilerinizde bu belirtileri gösteriyorsanız kaçıngan bağlanma stiliniz olabilir...

160 ergen ve genç yetişkin üzerinde 2015 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar, çocukluk döneminde duygusal ihmal (antipati) öyküsünün, yaşamın sonraki dönemlerinde anksiyete bozuklukları ile ilişkili olduğunu buldular .

Bu bozukluklar şunları içerebilir:

 • sosyal fobi
 • genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Panik ataklar

Bu anksiyete bozuklukları kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir. Depresyon , ortaya çıkabilecek başka bir durumdur.

Hangi çocuklar risk altında?

Bazı çocukluk deneyimleri, birisinin bu bağlanma stilini geliştirme olasılığını artırabilir, örneğin:

 • bir ebeveyn veya bakıcıdan erken ayrılma
 • fiziksel veya cinsel istismar dahil sorunlu bir çocukluk
 • ihmal veya kötü muamele örnekleri
 • Onlarla alay eden veya sıkıntı içindeyken sinirlenen bakıcılar

Kaygılı bağlanma ilişkileri nasıl etkiler?

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Bu tür bir bağlanma geliştirdiyseniz, aileniz, arkadaşlarınız ve partnerleriniz dahil olmak üzere her türlü ilişkide güvende hissetmekte zorlanabilirsiniz.

Düzenli olarak aşağıdaki ilişkiler bulabilirsiniz:

 • stresli
 • duygusal
 • olumsuz
 • kararsız

Ayrıca ilişkilerde güvensiz hissedebilir ve güçlü bir reddedilme veya terk edilme korkunuz olabilir .

Endişeli bağlılığı olan bir partnere nasıl yardım edebilirsiniz?

Endişeli bağlılıkla büyüyen biriyle bir ilişki içindeyseniz, kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Onları önemsediğinize dair sürekli güvence verin
 • dikkatlerini vermede tutarlı olun
 • vaatleri ve taahhütleri yerine getirin
 • Kaygılı davranışlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için öz farkındalık ve öz yansıtmayı teşvik edin

Bağlanma stilinizi değiştirebilir misiniz?

İşte atabileceğiniz bazı adımlar:

 • İlişkilerde nasıl etkileşimde bulunduğunuzun farkında olarak pratik yapın.
 • Bir ilişkide endişe veya güvensizlik yaşadığınızda hissettiğiniz duygularla ve bu tür duygulara nasıl tepki verdiğinizle temasa geçin.
 • Bu duyguları düzenlemenize ve bunlara farklı şekillerde yanıt vermenize yardımcı olabilecek bilişsel davranışçı terapi veya meditasyon gibi farkındalık egzersizlerini kullanın .

Bir terapist veya ilişki danışmanı da yardımcı olabilir.

Endişeli bağlanma geçmişi olan yetişkinler için ipuçları

İhtiyaçlarınızı net ve doğrudan bir şekilde iletme alıştırması yapın. Sizinle ilişki içinde olan kişilerin neye ihtiyacınız olduğunu bilmelerine izin verin.

İletişim tarzınızı değiştirmek zor olabilir. Bir terapist veya ilişki danışmanıyla çalışmak yardımcı olabilir.

Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Kaygılı Bağlanma Stiline Sahipseniz Neler Yapabilirsiniz 

Öncelikle kaçıngan bağlanma stiline sahip adaylardan uzak durabilirsiniz. Siz yakınlık ve samimiyet ararken, kaçınganlar fiziksel ve duygusal bir mesafe yaratmak isterler.  Sizi mutlu edecek ve bir ilişkide ihtiyaç duyduğunuz güvenliği ve istikrarı sağlayacak olanlar güvenli bağlanma stiline sahip olanlardır.  

Günümüzdeki yanlış algılardan bir tanesi insanların romantik ilişkilerinde daha çekici ya da daha aranılır olmak için gerçek kimliklerini gizlemeleri ya da ihtiyaçlarını ‘muhtaç’ olmamak adına derine gömmeleri gerektiğidir. Bunu lütfen yapmayın. Özellikle kaygılı bağlanma stiline sahip biriyseniz, bir ilişkideki ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi bilmek ve kabul etmek son derece önemlidir. Ancak bunları bilirseniz doğru partner seçimleri yapabilir ve ilişkinizde mutlu olabilirsiniz.  

İkinci adım ise ihtiyaçlarınızı etkili bir şekilde ifade etmektir. Trip atmak, kıskandırmak, geri çekilmek, görmezden gelmek, düşmanca davranmak, tehdit ya da manipüle etmek gibi tepkisel davranışlarda bulunmadan ne hissettiğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu ifade edebildiğinizde hem özgürce kendiniz olabilmenin mutluluğunu ve hazzını yaşayacak hem de partnerinize bu ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir fırsat sunmuş olacaksınız. Eğer düzgün bir şekilde ifade ettiğiniz ihtiyaçlarınız şu veya bu nedenden dolayı karşılanmıyor ise, bolluk felsefesini benimseyerek yeni bir partner arayışına girebilirsiniz. ‘’Benim için daha uygun bir aday yok. ‘’, ‘’Asla beni mutlu edecek birini bulamayacağım.’’ gibi asılsız inançlarınızı, size uygun ve sizi mutlu edecek sayısız adayın bolluğu ve bereketi içinde yaşadığınız inancıyla değiştirerek hayatınıza devam edebilirsiniz.  

Bu da ilginizi çekebilir!  Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

Endişeli bir bağlanma tarzınızın olabileceğinin işaretleri arasında yapışkan olmak ve terk edilmekten korkmak yer alır. 

Kaygılı bağlanma stili çocuklukta ya travma nedeniyle ya da ebeveynlerin yokluğu nedeniyle gelişir.

Özbakımınızı güçlendirin.

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Öz bakım, çevrenizde veya ilişkinizde neler olup bittiği konusunda endişelendiğinizde, odağı kendinize geri getirmenin acil bir yoludur. Aynı zamanda yenileniyor çünkü kendinize daha iyi bakmak, kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak ve sinir sisteminizi sakinleştirmek için zaman harcıyorsunuz. İşte bunu yapmanın bazı yolları:

 • Meditasyon yapın : Tıpkı açılış hikayesinde yaptığım gibi, gözlerinizi kapatmak, derin nefes almak ve duygusal ve fiziksel olarak deneyimlediğiniz şeyin farkına varmak ve gerçekleşmesine izin vermek için biraz zaman ayırın. Şahsen ben yatmadan önce meditasyon yapmayı tercih ederim, ancak bunu gün içinde kendinizi endişeli, korkulu veya bunalmış hissettiğiniz zaman yapabilirsiniz. YouTube’da rehberli meditasyonları deneyin veya meditasyona adanmış Calm veya Headspace gibi uygulamalara veya yüzlerce rehberli meditasyona sahip Peloton’a göz atın . Araştırmalar, meditasyonun stres ve kaygıyı yönetmenize yardımcı olmanın yanı sıra sayısız sağlık yararı sağladığını göstermiştir.
 • İçinizdeki çocuğunuzla konuşun : Meditasyon yaparken veya dinlenirken şu soruyu düşünün: İçimdeki çocuğum şu anda neyi duymaya ihtiyaç duyar? Hepimizin içinde korkmuş bir küçük var. Kendini yatıştırmanın bir parçası, kendimizin endişeli ve korkan kısmıyla oturmak ve gerçek bir insanmışız gibi onu rahatlatmak anlamına gelir. Öyleyse o küçüğe sözlü veya mecazi bir kucakla. Düşündüğünden daha çok ihtiyacın olabilir.
 • Egzersiz : Doğru – ter atın! İster mahallenizde bir yürüyüş, ister evde hızlı bir egzersiz veya tam bir spor salonu seansı olsun, egzersiz ruh halinizi yükseltmenin doğal bir yoludur. Egzersizden salınan endorfinler, anksiyeteye eşlik eden stresi azaltmaya ve bu süreçte sinir sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olur.
 • Nasıl hissettiğinizi yazın : Şüphe düşünceleri kontrolsüz bir şekilde zihninizde döndüğünde yapabileceğiniz en katartik ve temizleyici şeylerden biri, hepsini bir kağıt kalem üzerine yazmaktır. Nasıl hissettiğinizi yazarak, aslında zihninizi olumsuz düşüncelerden boşaltabilir ve onlarla özdeşleşmenizden kurtulabilirsiniz. Bir deneyin ve sizin için nasıl çalıştığını görün.
 • Düşüncelerinize meydan okuyun: Düşüncelerinizi kafanızdan alıp kağıda yazdığınızda, onlara meydan okumayı öğrenin. Geçerliliğini sorgulayın. Saçmalığının ve mantıksızlığının farkına varmayı öğrenin. Bir arkadaşınız size aynı yazıyı göstermiş gibi bunları okuyun. Kendinizi rahatlatmak için ihtiyaç duyduğunuz şefkati verin.
 • Yaratıcı olun : İster yazmak, çizmek, boyamak, renklendirmek, şarkı söylemek veya tamamen başka bir şey olsun, yaratıcılığınızı harekete geçirin. Yaratıcı bir projeye odaklanmak, daha hafif, daha sakin ve daha üretken hissetmenize yardımcı olacak eğlenceli ve özgürleştirici bir çaba olabilir. Bir dahaki sefere endişeli hissettiğinizde bunun yerine yaratıcı olun. Aklınızı bir şeylerden uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Kendinize bu soruyu sorun.

Romantik hayatınızdan kaynaklanan yoğun bir kaygı döneminin ortasındayken yapabileceğiniz en güçlü şeylerden biri, kendinize şu soruyu sormaktır: Güvenli bağlanma tarzı olan biri ne yapardı? Deneyiminizi bu şekilde yeniden çerçevelemek, bir sıfırlama düğmesine basmak gibidir. Kaygınızı yatıştırmak ve korkularınızla hareket etmek yerine, sizin veya tanıdığınız birinin aynı durumda kendinizi güvende hissetmesi durumunda nasıl davranacağını bilinçli olarak düşünebilirsiniz. 

Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Bu nedenle, ister bir birey ister bir çift olsun, bağlanma sisteminiz ne zaman tetiklendiğinde ve kendinizi endişeli hissettiğinizde bakabileceğiniz güvenli bir rol model belirlemek faydalı olabilir. Nasıl davranırlar? Unutmayın, bu protesto davranışında bulunmakla ilgili değil, ihtiyaçlarınızı karşılamakla ilgili. Kaygınızı bir rehber olarak kullanmadan bunu yapabileceğiniz yollara odaklanın.

Değerleriniz ve ihtiyaçlarınız hakkında net olun.

Bir partnerden veya bir ilişkide tam olarak neye ihtiyacınız var? Bu soruyu cevaplamakta zorlanıyorsanız, çok ihtiyaç duyulan netliği elde etmenin zamanı geldi. 

Önceki ilişkilerinizi tekrar düşünerek başlayın. Önceki ortaklarınızı eleştirdiğiniz tüm şeylerin bir listesini yapın. Ardından, karşılanmamış ihtiyaçlar açısından bu liste üzerinde düşünün. En savunmasız olduğumuz ve ihtiyaçlarımızın en büyük olduğu romantik partnerlerimize üzülme eğilimindeyiz. Örneğin, eski bir flört partnerini sizi takdir etmediği için eleştirdiyseniz, belki de değer verilmiş hissetmeniz veya en azından onlardan onaylayıcı şeyler duymanız gerekir. 

Karşılanmamış ihtiyaçlara ek olarak, uzun mesafeli birkaç partnerle çıkmak veya güçlü bir iletişimci olmayan biriyle çıkmak gibi, size pek iyi hizmet etmeyen çoklu ilişkilerdeki kalıpları araştırın. Bunlar size neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ve bir partnerde neye ihtiyacınız olup neye ihtiyacınız olmadığını anlatan işaret levhalarıdır. 

Beş aşk diline aşina değilseniz, ihtiyaçlarınızı daha iyi anlamak için faydalı bir araç olabilirler. Dr. Gary Chapman’ın aynı adlı bir kitabından yola çıkarak , beş aşk dili, sevgi verdiğimiz ve aldığımız beş tekil alandır. İşte hızlı bir bakışta beş aşk dili:

 1. Onay sözleri : Övgü ve diğer sözlü hatırlatmalar yoluyla diğer kişiyi güçlendirmek 
 2. Kaliteli zaman : Birine tüm dikkatinizi vermek ve o kişiyle zaman geçirmek 
 3. Fiziksel temas : Farklı derecelerde fiziksel yakınlık yoluyla önemsediğinizi göstermek 
 4. Hizmet eylemleri : Diğer kişi adına takdir edeceğini bildiğiniz bir şey yapmak 
 5. Hediyeler : İster büyük ister küçük olsun, diğer kişi için düşünceli bir şey satın almak

Görünen cevaplardan bağımsız olarak, ihtiyaçlarınız hakkında netlik kazanmak, bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir ortak bulmanızı sağlamanın güçlü bir ilk adımıdır. Ve bu süreçte mutluluğunuzu destekleyin.

Güvenli Bağlanma nasıl kazanılır?

Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Çocukken, bir ebeveyn ile ilişkinize dayanarak edindiğiniz bağlanma stili, yetişkin yaşamınızda sevdiklerinizle ilişki kurma yollarınızı, hayatınız boyunca tanımlamak zorunda değildir. Bağlanma stilinizi tanımaya başlarsanız, bu konuda farkındalıklarınızı arttırarak, başkaları ile yakınlaşmaktan ve duygusal olarak bağlanmaktan kaçındığınız yolları keşfedebilir ve “Kazanılmış güvenli bağlanma” stili oluşturmak için çalışabilirsiniz.

Güvenli bir bağlanma stiline sahip bir partner seçerek savunma mekanizmalarınıza meydan okuyabilir ve bu ilişkide kendinizi geliştirebilirsiniz.

Psikoterapi, güvensiz bağlanma kalıplarınızı değiştirmek için yardımcı olabilir. Bağlanma stilinizin farkında olarak, hem siz hem de eşiniz güvensizliklere ve korkulara meydan okuyabilir ve tatmin edici, sevgi dolu bir ilişki sürdürmek için yeni ve güvenli bağlanma stili oluşturabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.