Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Kadın boşalması, bir kadının üretrasının seks sırasında sıvıyı dışarı atmasıdır. Bir kadın cinsel olarak uyarıldığında ortaya çıkabilir, ancak orgazm ile mutlaka bir ilişki olması gerekmez. Peki kadınlar boşalır mı? kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Bilim adamları kadın boşalmasını tam olarak anlamıyor ve nasıl çalıştığı ve amacı hakkında sınırlı araştırma var. Kadın boşalması tamamen normaldir, ancak araştırmacılar bunu kaç kişinin yaşadığı konusunda bölünmüştür.

Kadınlar boşalır mı?

Kadın boşalması, orgazm veya cinsel uyarılma sırasında bir kadının üretrasından sıvının dışarı atılması anlamına gelir. Üretra, idrarı mesaneden vücudun dışına taşıyan kanaldır.

İki farklı kadın boşalması türü vardır:

  • Fışkıran sıvı. Bu sıvı genellikle renksiz ve kokusuzdur ve büyük miktarlarda oluşur.
  • Boşalma sıvısı. Bu tip daha çok erkek spermine benzer. Tipik olarak kalındır ve sütlü görünür.

Analiz, sıvının prostatik asit fosfataz (PSA) içerdiğini göstermiştir. PSA, erkek sperminde bulunan ve sperm hareketliliğine yardımcı olan bir enzimdir.

Ek olarak, kadın ejakülatı genellikle bir şeker formu olan fruktoz içerir. Fruktoz da genellikle erkek sperminde bulunur ve burada sperm için bir enerji kaynağı görevi görür.

Uzmanlar, sıvıda bulunan PSA ve fruktozun Skene bezlerinden geldiğine inanıyor. Bu bezlerin diğer isimleri paraüretral bezler, Garter kanalı ve kadın prostatını içerir.

Skene bezleri ön tarafta, vajinanın iç duvarında G noktasının yakınında yer alır. Araştırmacılar, stimülasyonun bu bezlerin daha sonra üretraya hareket eden PSA ve fruktoz üretmesine neden olduğuna inanıyor.

Sıvı kaçırma gerçek mi?

Bilim adamları uzun yıllar seks sırasında boşalan kadınların idrar kaçırma sorunları yaşadığını düşündüler. Araştırmalar o zamandan beri bu fikri çürüttü ve kadın boşalmasının varlığını doğruladı.

Bir 2014 çalışması sıvının uyarılma sırasında mesanede biriktiğini ve boşalma sırasında üretradan ayrıldığını buldu. Denemeye seks sırasında kadın boşalması yaşadığını bildiren yedi kadın katıldı.

Bu da ilginizi çekebilir!  Hiperseksüel ne demek? Hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi
Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

İlk olarak, araştırmacılar katılımcıların mesanelerinin boş olduğunu doğrulamak için ultrason muayenelerini kullandılar . Araştırmacılar daha sonra ultrason kullanarak onları izlemeye devam ederken, kadınlar boşalana kadar kendilerini uyardılar.

Çalışma, tüm kadınların uyarılma sırasında dolmaya başlayan boş bir mesane ile başladığını buldu. Boşalma sonrası taramalar, katılımcıların mesanelerinin tekrar boş olduğunu ortaya çıkardı.

Normal mi ve ne kadar yaygındır?

Kadın boşalması tamamen normaldir, ancak insanlar bunu çok sık tartışmazlar. Uluslararası Cinsel Tıp Derneği’ne göre, farklı tahminler kadınların yüzde 10 ila 50’sinin seks sırasında boşaldığını gösteriyor.

Bazı uzmanlar, tüm kadınların boşalma yaşadığına inanıyor, ancak çoğu bunu fark etmiyor. Bunun farkında olmamaları mümkündür çünkü sıvı vücuttan çıkmak yerine mesaneye geri akabilir.

233 kadını içeren daha eski bir çalışmada , katılımcıların yüzde 14’ü orgazmın tamamı veya çoğuyla boşaldıklarını bildirirken, yüzde 54’ü bunu en az bir kez deneyimlediğini söyledi.

Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Araştırmacılar, orgazmdan önceki ve sonraki idrar örneklerini karşılaştırdıklarında, orgazmda daha fazla PSA buldular. Tüm dişilerin boşalma yarattığı, ancak her zaman dışarı atmadığı sonucuna vardılar. Bunun yerine, ejakülat bazen mesaneye geri döner ve idrar yaparken oradan geçer.

Bilinen şey, his, tetikleyiciler ve boşalma miktarı dahil olmak üzere kadın boşalma deneyiminin kişiden kişiye önemli ölçüde değiştiğidir.

Herhangi bir sağlık yararı var mı?

Kadın boşalmasının kendisinin herhangi bir sağlık yararı olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar, seksin kendisinin çeşitli faydalar sağladığını bulmuştur.

Orgazm sırasında vücut, sırt ve bacak ağrısı , baş ağrısı ve adet kramplarına yardımcı olabilecek ağrı giderici hormonlar salgılar.

Doruğa ulaştıktan hemen sonra, vücut dinlendirici uykuyu teşvik eden hormonları salgılar. Bu hormonlar prolaktin ve oksitosin içerir .

Diğer sağlık yararları şunları içerir:

  • stresi azaltmak
  • bağışıklık sistemini güçlendirmek
  • kalp hastalığına karşı koruma
  • kan basıncını düşürmek

Adet döngüsüne bağlantı

Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Kadın boşalması ile adet döngüsü arasında bir bağlantı olup olmadığı açık değildir.

Bazı kadınlar yumurtlamadan sonra ve adet görmeden önce boşalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylerken, diğerleri bir bağlantı görmüyor. Bu ilişkiyi doğrulamak veya çürütmek için daha fazla araştırma gereklidir.

Hamilelikle bağlantı

Bazı bilim adamları, kadın boşalmasının hamilelikte rol oynadığına inanmaktadır. Bunu düşünüyorlar çünkü sıvı, spermin döllenmemiş bir yumurtaya doğru yolculuklarında yardımcı olan PSA ve fruktoz içeriyor.

Ancak diğerleri bu teoriye itiraz ediyor. Ejakülatın genellikle spermi öldürebilen idrar içerdiğini iddia ediyorlar. Ayrıca, sıvının üretradan vajinaya, hamilelikte rol oynaması gereken yere gitmesinin kolay olmadığını söylüyorlar.

Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel ilişkiden sonra ağlamak normal mi? Ne yapmalısınız?

Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Kadın bedenleri birçok yönden orgazmı deneyimleme yeteneğine sahiptir. Kadın orgazmı, yoğun bilimsel ilginin konusu olmaya devam ediyor. Doktorlar, kadınların orgazma ulaşmasının farklı yolları ve kadınlarda orgazmı engelleyebilecek şeyler üzerinde kafa yorar.

Kadınların orgazmı deneyimleme yollarından biri, ilk olarak seks araştırmacıları William Masters ve Virginia Johnson tarafından onlarca yıl önce tanımlanan, hedefe yönelik dört aşamalı bir süreçtir  .

1. Heyecan  Bu arzu ya da uyarılma durumunda, kadın cinselliği başlatır ya da kabul eder  ve başlarken kendini esas olarak cinsel uyaranlara odaklanırken bulur. Kan klitorisi, vajinayı ve meme uçlarını doldurmaya başlar  ve tüm vücutta cinsel bir kızarma yaratır. Nabız ve kan basıncı artar. Dr. Ingber, dopamin ve serotonin gibi testosteron ve nörotransmitterlerin bu süreçlerde yer aldığını söylüyor.

2. Plato  Cinsel gerilim, orgazmın habercisi olarak oluşur. Vajinanın dış üçte biri özellikle kanla dolar ve bu da araştırmacıların “orgazmik platform” olarak adlandırdığı şeyi yaratır. Cinsel uyaranlara odaklanmak diğer tüm duyuları bastırır. Kalp hızı, kan basıncı ve solunum artmaya devam eder.

3. Orgazm  Rahim, vajina ve pelvik taban kaslarında bir dizi ritmik kasılma meydana gelir  . Sevişmenin veya kendini uyarmanın neden olduğu cinsel gerilim serbest kalır ve vücuttaki kaslar kasılabilir. Sıcaklık hissi genellikle pelvisten çıkar ve tüm vücuda yayılır.

4. Çözünürlük  Vücut, tıkanmış cinsel organlardan kan akarken rahatlar. Kalp hızı, kan basıncı ve solunum normale döner.

Farklı Uyarım Türleri, Farklı Orgazm Türleri

Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Kadınlar, orgazmı birden fazla şekilde deneyimleyebilen bedenlerle kutsanmıştır.

Bazı araştırmacılar, 12 çeşit kadın orgazmı olduğuna inanıyor. Ingber, en yaygın türün “klitoral” orgazm olduğunu söylüyor.

Klitoral uyarının orgazma giden en kesin yol olduğu kanıtlanmıştır. Jinekolojik ultrason direktörü Steven R. Goldstein, ” Klitoral stimülasyonun muhtemelen erkek orgazmına en yakın analogu ürettiğini düşünüyorum  , burada erektil doku elde edersiniz, serbest kalır ve serbest bırakıldıktan sonra devam etmek rahatsız edicidir ” diyor. ve New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nde kemik dansitometri yardımcı direktörü ve New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kadın doğum ve jinekoloji profesörü.

Vajinal Uyarım, G Noktası ve Yoğun Cinsel Zevk

Ancak bazı kadınlar vajinal uyarım yoluyla da orgazm yaşayabilirler. Bir grup araştırmacı , Newark, New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nde emekli bir profesör olan ve Amerikan Seks Eğitimcileri, Danışmanları ve Terapistleri Derneği’nin eski başkanı olan Beverly Whipple, PhD, RN tarafından adlandırılan ve tanımlanan bir alan olan G-noktasına atıfta bulunuyor. (AASECT).

Bu da ilginizi çekebilir!  Burçlara göre cinsellik uyumu | Burçlara göre cinsel zaaflar

G noktası vajina duvarından hissedilen , kasık kemiğinin arkasından mesane ve üretranın birleştiği yerin bir veya iki inç arkasında, klitoris, üretra ve kadın prostat dokularından oluşan bir alandır. bezi , diyor Dr. Whipple. Bazı araştırmacılar, uyarıldığında G noktasının bazı kadınlarda yoğun cinsel zevke neden olduğuna inanıyor; diğerleri, kadınların bu konumda böyle bir zevk hissedip hissedemeyeceklerini sorguluyor.

Duyusal Yollar, Uyarım ve Orgazm Oluşturma

Kadınlar ayrıca göğüslerin veya vücudun diğer bölümlerinin uyarılmasıyla veya hiç dokunmadan cinsel görüntülerin kullanılmasıyla orgazm olabildiler. Araştırmacılar, omuriliğin dışında, duyusal vagus siniri yoluyla, bir kadının doğrudan beyne iletilen duyumlar yoluyla orgazm yaşamasına yol açacak bir sinir yolu bile buldular. Whipple, “Kadınlarda orgazm deneyiminden sorumlu birçok sinir yolu var” diyor.

Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

Kadın Orgazmı: Oraya Ulaşma Sorunları

Bir kadını orgazm yaşamaktan alıkoyan fiziksel sorunlar olsa da, duygular da rol oynayabilir. Ingber, bazı seks araştırmacıları, anksiyete ve depresyonun bir kadının cinsel tepki döngüsü boyunca ilerlemesini engelleyebileceğini söylüyor. Korku, suçluluk, dikkat dağınıklığı veya kontrol kaybı duyguları da orgazmı etkileyebilir. Ingber, erektil disfonksiyonu olan erkeklere benzer şekilde , kadınların da bazen yeterli kan akışını sağlamada veya sürdürmede sorun yaşayabileceğini söylüyor.

Kadınların Orgazma Ulaşmalarına Yardımcı Olacak Tedaviler ve Tedaviler

Amerikalı kadınların dörtte birinin orgazm yaşama sorunları olduğu tahmin ediliyor.

Doktorlar ve seks terapistleri, kadınların orgazma giden bu engelleri aşmalarına yardımcı olmak için çeşitli terapiler kullanır. Yönlendirilmiş mastürbasyon, cinsel eğitim ve davranışsal terapi, bir kadının doruğa ulaşıp ulaşamadığını araştırmak isteyebileceği yöntemlerden bazılarıdır. Kadınlar ayrıca artan klitoral uyarım sağlamak için bir vibratör veya G noktasının daha iyi uyarılmasını sağlamak için hazırlanmış bir yapay penis kullanmayı denemek isteyebilirler.

Cinsel İsteği Az Olan Kadınlar İçin Tıbbi Tedaviler

Kadınlar için, özellikle cinsel isteği az olan menopoz sonrası kadınlar için, topikal testosteronun etiket dışı kullanımı reçete edilebilir. Ingber, Addyi (flibanserin) adlı FDA onaylı bir tedavinin , hipoaktif cinsel istek bozukluğu ( HSDD ) olan kadınlarda düşük libido için etkili olabileceğini söylüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.