İlişkilerinizde bu belirtileri gösteriyorsanız kaçıngan bağlanma stiliniz olabilir…

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

İnsanlar ebeveynleriyle olan ilişkileri yoluyla birbirlerine bağlanmayı veya bağlanmayı öğrenirler.

İhtiyaçları karşılanan bebeklerin daha güvenli, duygusal açıdan güçlü kişilikler geliştirme olasılığı daha yüksektir. İhtiyaçları karşılanmayan bebekler endişeli, çekingen ve hatta korkulu kişilikler geliştirebilir.

Geliştirdiğiniz kişiliğin türü, hayatınız hakkında çok şey belirleyebilir. Özellikle, ilişkileri nasıl bulduğunuz ve sürdürdüğünüz konusunda önemli bir rol oynar. Peki kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? İşte kaçıngan bağlanma çözümü ve tedavisi…

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir?

Ebeveynler veya bakıcılar çoğu zaman duygusal olarak büyük ölçüde müsait olmadığında veya tepkisiz olduğunda, bebeklerde ve çocuklarda kaçıngan bir bağlanma oluşur.

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

Bebeklerin ve çocukların bakıcılarına yakın olma konusunda derin bir içsel ihtiyaçları vardır. Yine de dışa dönük duygu görüntülerini durdurmayı veya bastırmayı çabucak öğrenebilirler. Çocuklar kendilerini ifade ederlerse ebeveynleri veya bakıcıları tarafından reddedileceklerinin farkına varırlarsa, uyum sağlarlar.

Bağlanma ve fiziksel yakınlık için içsel ihtiyaçları karşılanmadığında, kaçıngan bağlılığı olan çocuklar yakınlık aramayı veya duygularını ifade etmeyi bırakır.

 • İlişkilerde duygularını düzenlemede ciddi zorluk
 • Olumsuz duygulara yetersiz veya uygunsuz şekilde yanıt vermek
 • Kendilerine olumsuz bakış
 • Başkalarını ve onların desteğini olumsuz algılamak
 • Romantik ilişkilerde daha az bağlılık ve memnuniyet
 • İlişkilerinde şiddet gösterme olasılığının daha yüksek olması
 • Çok sayıda cinsel partnere sahip olmak
 • Daha fazla cinsel uyum (seks istendiğinde, muhtemelen evet diyeceksiniz)
 • Yüksek anksiyete
 • Yakınlık korkusu veya ilişki korkusu

Kaçıngan bağlanmaya ne sebep olur?

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

Bazen ebeveynler, bir çocuğun duygusal ihtiyaçları ile karşılaştıklarında bunalmış veya endişeli hissedebilir ve kendilerini duygusal olarak kapatabilirler.

Çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını veya bağlantı kurma ihtiyaçlarını tamamen göz ardı edebilirler. Sevgi veya rahatlık aradıklarında kendilerini çocuktan uzaklaştırabilirler.

Bu ebeveynler, çocukları korktuklarında, hastalandıklarında veya incindiklerinde olduğu gibi daha büyük bir ihtiyaç dönemini yaşarken özellikle sert veya ihmalci olabilir.

Çocuklarıyla çekingen bir bağlılık geliştiren ebeveynler, genellikle üzgün olduğunda ağlamak veya mutlu olduğunda neşelendirmek gibi dışsal duygu gösterilerini açıkça caydırırlar.

Ayrıca çok küçük çocuklar için bile gerçekçi olmayan duygusal ve pratik bağımsızlık beklentileri vardır.

Bebeklerde ve çocuklarda kaçıngan bir bağlanmayı teşvik edebilecek bazı davranışlar arasında aşağıdakileri yapan bir ebeveyn veya bakıcı bulunur:

 • Rutin olarak çocuklarının ağlamalarını veya diğer sıkıntı veya korku gösterilerini kabul etmeyi reddederse ağlamayı bırakmalarını, büyümelerini veya sertleşmelerini söyleyerek çocuklarının duygu görüntülerini aktif olarak bastırır.
 • Korku veya sıkıntı belirtileri gösterdiklerinde kızar veya çocuktan fiziksel olarak ayrılırsa çocuğu duygu gösterileri için utandırır.
 • Çocukları için gerçekçi olmayan duygusal ve pratik bağımsızlık beklentilerine sahip olduklarında yaşanır.
Bu da ilginizi çekebilir!  Munchausen Sendromu nedir? Munchausen Sendromu Proxy belirtileri nelerdir?

Korkulu bir kaçıngan bağlanma tarzı geliştiren insanlar genellikle yakınlık isterler. Ortaklardan samimiyet ararlar. Ancak özledikleri derin bağa ulaşamayabilirler.

Bunun nedeni, bağlanma deneyimlerinin onlara samimiyetten korkmayı öğretmesidir. Bazı durumlarda, kişilikleri yakın bağları reddetmelerine bile yol açar. Bu, sert ilişkiler döngüsünü ve aşırı duygusal iniş çıkışları tetikleyebilir.

Korkulu kaçıngan bağlılığı anlamak, ilişkilerde neden yaptığınız gibi tepki verdiğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Sevdiğiniz birinin bu tarz bir bağlanma tarzına sahip olduğuna inanıyorsanız, içgüdülerin nereden geldiğini anlamak onlara da yanıt vermenize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, nihayetinde, siz veya sevdiklerinizin daha sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için bağlanmayı yeniden öğrenmenin yolları vardır.

Bağlanma stilleri

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

Bir insanın hayatının ilk yıllarından çeşitli bağlanma biçimleri doğar. Bu geniş bağlantı stilleri şunları içerir:

Güvenli ve güvensiz

İhtiyaçlarını karşılayan bebekler güvenli bağlar geliştirir. Kendilerine güvenme ve güven duyma olasılıkları daha yüksektir.

İlk ihtiyaçları karşılanmayan veya bu süre zarfında zorluklarla karşılaşan kişiler kendi başlarına daha az güvende olabilirler. Yakın ilişkiler kurmayı da zor bulabilirler.

Endişeli meşgul

Güvensiz bağlanma stiline sahip bireyler, neden başkalarıyla bağ kurmakta bu kadar zorlandıklarını daha da tanımlayan özellikler geliştirebilirler.

Örneğin kaygılı, meşgul bağlılığı olan insanlar, büyük ölçüde istendiğini hissetmeyi arzular. İlişkiler hakkında düşünmek için çok zaman harcıyorlar ve gelecekteki partnerlerini putlaştırıyorlar.

Buna karşılık, sık sık güvence ve doğrulama gerektirirler. Bu, bir partnere vergilendirme olabilir ve sürdürülmesi zor olabilir.

Kayıtsız kaçıngan bağlanma

Bu tarz bağlanmaya sahip insanlar, başkalarına açık olmakta zorlanırlar. Genellikle sevdiklerinden veya potansiyel partnerlerden gelen duygusal önerileri reddederler.

Bu kendini soyutlama, nihayetinde insanların ilişkilerin zahmete değmediğini hissetmelerine yol açabilir.

Korkulu kaçıngan bağlanma

Bu son bağlanma stili, gelecekteki bağlardan korkarak bağlanma eksikliğine tepki veren insanlarda ortaya çıkar. Bununla birlikte, çoğu zaman hala ilişki isterler.

Aslında, onları aktif olarak arayabilirler. Ancak ilişki çok ciddileştiğinde veya partner daha fazla yakınlık istediğinde, korkulu kaçıngan bağlılığı olan kişi ilişkiden tamamen çekilerek karşılık verebilir.

Çocuklukta Olanlar

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

Çocuklar bağlanma davranışlarını erken yaşlardan itibaren öğrenirler. Bebeklik döneminde bebekler, ebeveynlerinden, bakıcılarından veya diğer insanlardan aldıkları davranış veya tepkilere dayanarak başka bir kişiye bağlanmayı öğrenirler.

Bağlanma güçlüyse, çocuk kendini güvende hissedebilir. Bu, gelecekte sağlıklı bağlara yol açabilir.

Bağlanma sorgulanırsa, çocuk gelecekteki ilişkiler ve takıntılarla mücadele edebilir. Duygusal durumlar karşısında güvensizlikle karşılaşabilirler.

Çocuklar büyüdükçe ve yetişkinliğe girdikçe, bu duygusal bağlanma tarzlarının derin etkileri olabilir. Bir kişinin bağlanma tarzı, romantik ilişkilerinde olduğu kadar profesyonel ilişkilerinde ve arkadaşlıklarında da rol oynayacaktır.

Kaçıngan bağlanma çözümü

Bir bebeğin hayatının ilk yıllarında kurduğu ilişkilerin , uzun vadeli refahı üzerinde derin bir etkisi olduğu iyi bilinmektedir .

Bebekler sıcak, duyarlı bakıcılara erişebildiklerinde, muhtemelen bu bakıcılara güçlü ve sağlıklı bir bağlılıkla büyürler.

Öte yandan, bebekler bu erişime sahip olmadığında, bu bakıcılara sağlıksız bir bağlanma geliştirmeleri muhtemeldir. Bu, yaşamları boyunca kurdukları ilişkileri etkileyebilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Bakıcısına güvenli bir şekilde bağlanan bir çocuk, daha iyi duygusal düzenleme ve daha yüksek güven seviyelerinden başkalarına karşı daha fazla şefkat ve empati gösterme becerisine kadar bir dizi fayda geliştirir .

Bununla birlikte, bir çocuk bakıcısına güvensiz bir şekilde bağlandığında, bir dizi ömür boyu ilişki zorluklarıyla karşılaşabilir.

Bir çocuğun ebeveynine veya bakıcısına güvensiz bir şekilde bağlanmasının bir yolu, kaçıngan bağlanmaktır.

Kaçıngan bağlanmayı yönetmenin en iyi yolu nedir?

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

Siz veya partnerinizin kaçıngan bir bağlılığı varsa, iyi haber, yardımcı olabilecek birçok şeyin olmasıdır. Bunlar şunları içerir:

 • Farkındalık yaratmak: Bu tür bir bağlılığa sahip birçok insan için, bunun onları nasıl etkilediğine dair çok az farkındalık vardır. Bir şeyler hakkında konuşmama veya güçlü duygularla başa çıkma tercihlerinin basitçe – bir tercih – olduğunu anlayabilmek, eşlerinin kendi duygusal deneyimleri için biraz onaylamaya veya onaylamaya ihtiyaç duyabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir – bu zor olsa bile anlamak. Unutmayın, kaçınarak bağlanan insanlar muhtemelen duyguların o kadar önemli olmadığı izlenimiyle büyümüşlerdir, bu nedenle duygulara dikkat etmeye başlaması ve sevdikleri birini onaylamanın ve desteklemenin önemini görmeye başlaması biraz zaman alabilir.
 • Açık İletişim: Kaçıngan bağlanmanın özünde, güçlü duygulardan veya kontrolden çıkma korkusu vardır – ve bir şeyler aracılığıyla konuşma ve duyguları güvenli bir şekilde yönetme becerilerini geliştirebilmek esastır. İlişki içinde, her iki kişi de açık ve dürüst iletişim için çabalamalıdır – sorunları ve endişeleri dile getirmek için güvenli bir yerdir ve bunlar doğrulanacaktır. Zamanla, kaçıngan bir birey bir endişesini hemen dile getirmenin aslında daha kolay olduğunu öğrenecek (bunun üzerine oturmak ya da kaybolacağını ummaktansa) ve konuşma konusunda daha proaktif olmaya başlayacaktır.
 • Kişisel alan: Kaçınarak bağlanan bir kişi için muhtemelen değişmeyecek bir şey, kişisel alan arzusudur – ve bu tamamen iyidir. Bu bağlanma stiline sahip biriyle bir ilişki içindeyseniz, zaman zaman, özellikle stresli veya zor olduğunda, bir alana ve bağımsızlığa ihtiyaç duyacağını hatırlamak iyidir. Kaygıyla bağlanan birçok insan sosyal temas ve duygusal yakınlık arzular, ancak kaçınarak bağlanan insanlar bunun tam tersi olabilir – ve bu tür yüksek enerji, sosyal olaylar zaman zaman yorucu olabilir. Bu bağlılığın bir kısmı, başkalarının ihtiyaçları tarafından kapana kısılma veya boğulma korkusunu içerebilirken, kendi başlarına konuşamama – bu nedenle bazen bunu fark edip taahhütlerden veya sosyal yükümlülüklerden bir ‘çıkış’ sunma
 • İlişki eğitimi: Çoğu ilişkinin tekrar tekrar gerçekleşen bir veya iki argümanı vardır. Bu konuşmaları açmak ve her iki kişiyi de durumun her iki tarafını da görmeye (ve birbirleri için empati geliştirmeye) teşvik etmek için bir profesyonelin desteğine sahip olmak ilerleme kaydedilmesini sağlar. Kaçıngan bağlılığı olanlar için, şefkatli ve empatik bir kişinin kendilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olması ve ayrıca kaçmanın eşleri üzerindeki etkisini anlamaları gerçekten değerli olabilir. Bu, sorunları daha proaktif bir şekilde çözmek için motivasyonlarını artırabilir ve gerektiğinde empati ve ilgi gösterebilirler.
Bu da ilginizi çekebilir!  Kaygılı bağlanma stili ne demek? Kaygılı bağlanma çözüm süreci

Kaçıngan bağlanma iyileştirilebilir mi veya değiştirilebilir mi?

Kaçıngan bağlanma özellikleri nelerdir? Kaçıngan bağlanma çözümü

İlişki terapisi ve danışmanlığında fikir, zamanla ve becerilerin, öz farkındalığın ve güçlü ilişkilerin gelişmesiyle birlikte, Kaygılı veya Kaçıngan bağlanmadan Güvenli bağlanmaya doğru ilerleyebiliriz.

Bu, ‘öğrenilmiş’ Güvenli bağlanma olarak adlandırabileceğimiz şeydir – çocukluktan itibaren ilişkilerdeki istikrarlı deneyimler sonucunda gelişen normal Güvenli bağlanmadan farklıdır. ‘Öğrenilmiş’ Güvenli bağlanma, daha çok kendi bağlılığınıza dair içgörü ve farkındalık geliştirmek ve istikrarlı ve uyumlu ilişkiler kurmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirmekle ilgilidir.

Bu tür bir değişim ilginçtir, çünkü kaçıngan bağlılığı olan biri her zaman ‘bir şekilde’ Kaçınarak bağlanabilir – duyguları hakkında konuşurken veya tamamen başkasına güvenirken asla tamamen rahat olamazlar. Değişim daha çok, ilişkilerindeki şeylere nasıl tepki verdiklerinde ve iletişim ve çatışma gibi şeyleri ne kadar iyi yönettiklerinde ortaya çıkıyor. Kaçıngan bir kişi, hem kendi tepkilerini (kaçınma, kapatma, kapatma) farkına varabilir hem de yapılması gerekenleri yapabilirse (bir an durun, bir şey hakkında konuşmak isteyin, dürüst konuşun) bu şeyleri çok iyi yönetebilir.

Özetle, kaçıngan bağlanma kesinlikle yönetilebilir ve genellikle bunun için bir tür terapi veya koçluk yararlıdır (kitaplar gibi kendi kendine yardım kaynakları da yararlıdır, ancak genellikle bir terapist veya Koç gibi şefkatli ve güvenilir bir kişiye sahip olmak, en iyi).

Teknoloji ve uygulama tabanlı İlişki Koçluğunun (Relish gibi) bir yararı, artık kaçınarak bağlanan kişilerin ilişkileri (ve iletişim, çatışma yönetimi ve yakınlık gibi konuları) güvenli ve gizli bir şekilde öğrenmesinin mümkün olmasıdır. Bu takıntıya sahip bazı insanlar için ders okumak ve partnerlerinin sınavlara veya diğer derslere verdiği tepkilere bakmak, bir yabancıyla ilişki terapisine dalmaktan daha rahattır.

Ortam ne olursa olsun, herhangi bir bağlanma sorununun değiştirilebileceğini ve iyileştirilebileceğini güvenle söyleyebiliriz – ihtiyaç duyulan temel şeyler içgörü ve ilişkilerimizdeki belirli şeylere nasıl tepki verdiğimizi değiştirme isteğidir. Araştırmalar bize, bağlanma sorunlarını çözmenin en iyi yolunun başka bir kişiyle güvene dayalı, istikrarlı ve dürüst bir ilişki olduğunu söylüyor – bu ister terapi yoluyla ister başka ilişkiler yoluyla olsun, bu ancak her iki kişinin de iyi iletişim ve dürüstlük üzerinde çalışmasıyla başarılabilir.

Siz veya partneriniz kaçıngan bir şekilde bağlıysanız, bu özelliklerden bazılarının yanı sıra diğer bağlanma stillerinin kaçıngan bağlanma ile nasıl etkileşime girdiğinin farkında olmak yararlıdır. Belirtildiği gibi, kaçıngan bağlanma olanlara ve partnerlerine yönelik bir dizi ders ve sınav içermektedir. Partnerinize destek ve empati göstermek, açılmak ve savunmasız olmak ve çatışma hakkında konuşma yolları gibi konular, ilişkinizde olabilecek boşlukları doldurmada yardımcı olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.