UZMAN YORUMLARI

Hiperseksüel ne demek? Hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Seks yapmak normaldir, ancak cinsel fantezilerinizi veya davranışlarınızı kontrol edemezseniz bir sorununuz olabilir.

Tıp camiasında “ seks bağımlılığı ” nın varlığı tartışmalıdır. Önerilen bir tanı olan hiperseksüel bozukluk, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının (DSM-5) en son sürümüne dahil edilmemiştir. Ancak bu, insanların cinsel düşüncelerini veya davranışlarını kontrol etmek için mücadele etmedikleri anlamına gelmez. Peki Hiperseksüel ne demek? İşte hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Hiperseksüel ne demek?

Seksin temel amacı soyun devamlılığını sağlamak olsa da evrimsel süreçte bazı canlı türleri cinsel birleşmeye yeni anlamlar katmıştır. En tipik örneği biz insanların bunu zevk için kullanıyor olmamızdır. Cinsel dürtüler kontrol dışına çıktığında, fiziksel ve duygusal zarara yol açtığında ve hayatı olumsuz etkileyerek öncelik haline gelen bir ”bağımlılığa” dönüştüğünde karşımıza ”hiperseksüel bozukluk” çıkar.

Seks bağımlılığını çevreleyen tartışma

Birçok uzman bunu gerçek bir bağımlılık olarak görmüyor. Lisanslı bir klinik psikolog olan Dr. Britney Blair, “Bağımlılığın tipik olarak tanımlandığı şekilde cinsel bağımlılığın aslında bir bağımlılık olduğuna dair hiçbir kanıt yok” diyor. Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin, kullanmayı bıraktıklarında beyinlerinde gözle görülür değişiklikler olur. Cinsel davranış için durum böyle değil, diyor.

Seks bağımlılığı gerçek bir bağımlılık olmasa da, insanlar cinsel davranışlarını kontrol etmek için mücadele edebilir. Blair, “kompülsif cinsel davranış kanıtı” olduğunu söylüyor. Bu davranış, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir ruh sağlığı bozukluğu olarak listelenmiştir .

Aşırı cinselliği veya kompulsif cinsel davranışı tanımlama

Seks yapmak normal bir insan davranışıdır. Birçok seks partneri veya deneyimlerinden hoşlanan birinin mutlaka bir sorunu yoktur. Ancak, lisanslı bir klinik psikolog olan Dr. Mitchell Hicks, “bir kişi cinsel fantezilerini ve davranışlarını birçok denemeye rağmen azaltamadığında” bir sorun olabilir diyor.

DSÖ, kompulsif cinsel davranış bozukluğunda, tekrarlayan cinsel aktivitelerin bir kişinin hayatının ana odağı olabileceğini söylüyor. Bu bozukluğa sahip kişiler, artık zevk almadıklarında bile bu faaliyetlere devam edebilirler. Davranışları sağlıklarına zarar verse bile devam edebilirler.

Hiperseksüel bozukluk tedavi seçenekleri

Hicks, cinsel davranışlarınızı kontrol edemiyorsanız ve bu sizi üzüyorsa, tedavi arama zamanının geldiğini söylüyor. Bireysel terapi ve kendi kendine yardım grupları dahil olmak üzere birçok tedavi mevcuttur .

Bireysel terapi, cinsel davranışlarınızı neyin tetiklediğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Daha sonra bunları daha sağlıklı davranışlarla değiştirebilirsiniz. Ayrıca stresi yönetmenin veya cinsel davranışlarınızdan zarar gören ilişkileri yeniden kurmanın yollarını da öğrenebilirsiniz.

Kendi kendine yardım grupları da yardımcı olabilir. Kendi kendine yardım gruplarına giden kişiler, aynı sorunlarla mücadele eden diğer insanlarla tanışabilirler. Hicks, “Böyle bir kaynak, acı çeken kişinin sıklıkla hissettiği ve karanlıktan çıkmak için gerekli olan yoğun utançla mücadeleye yardımcı oluyor,” diyor.

Seks bağımlılığı gerçek bir bağımlılık olmayabilir, ancak bu, bu davranışların zararsız olduğu anlamına gelmez. Hiperseksüellik ve kompulsif cinsel davranışlar hayatınız üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Neyse ki tedavi edilebilirler.

Hiperseksüel bozukluk belirtileri

Ne zaman bir doktora görünmeli

Cinsel davranışınızın kontrolünü kaybettiğinizi düşünüyorsanız, özellikle davranışınız sizin veya diğer insanlar için sorunlara neden oluyorsa, yardım isteyin. Hiperseksüel bozukluk, zamanla artma eğilimindedir, bu nedenle bir sorun olabileceğini ilk fark ettiğinizde yardım alın.

Profesyonel yardım alıp almayacağınıza karar verirken kendinize sorun:

Nedenleri

Exit mobile version