Hiperseksüel ne demek? Hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Hiperseksüel ne demek? Hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Seks yapmak normaldir, ancak cinsel fantezilerinizi veya davranışlarınızı kontrol edemezseniz bir sorununuz olabilir.

Tıp camiasında “ seks bağımlılığı ” nın varlığı tartışmalıdır. Önerilen bir tanı olan hiperseksüel bozukluk, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının (DSM-5) en son sürümüne dahil edilmemiştir. Ancak bu, insanların cinsel düşüncelerini veya davranışlarını kontrol etmek için mücadele etmedikleri anlamına gelmez. Peki Hiperseksüel ne demek? İşte hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Hiperseksüel ne demek?

Seksin temel amacı soyun devamlılığını sağlamak olsa da evrimsel süreçte bazı canlı türleri cinsel birleşmeye yeni anlamlar katmıştır. En tipik örneği biz insanların bunu zevk için kullanıyor olmamızdır. Cinsel dürtüler kontrol dışına çıktığında, fiziksel ve duygusal zarara yol açtığında ve hayatı olumsuz etkileyerek öncelik haline gelen bir ”bağımlılığa” dönüştüğünde karşımıza ”hiperseksüel bozukluk” çıkar.

Seks bağımlılığını çevreleyen tartışma

Birçok uzman bunu gerçek bir bağımlılık olarak görmüyor. Lisanslı bir klinik psikolog olan Dr. Britney Blair, “Bağımlılığın tipik olarak tanımlandığı şekilde cinsel bağımlılığın aslında bir bağımlılık olduğuna dair hiçbir kanıt yok” diyor. Alkol veya uyuşturucu bağımlısı olan kişilerin, kullanmayı bıraktıklarında beyinlerinde gözle görülür değişiklikler olur. Cinsel davranış için durum böyle değil, diyor.

Seks bağımlılığı gerçek bir bağımlılık olmasa da, insanlar cinsel davranışlarını kontrol etmek için mücadele edebilir. Blair, “kompülsif cinsel davranış kanıtı” olduğunu söylüyor. Bu davranış, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir ruh sağlığı bozukluğu olarak listelenmiştir .

Aşırı cinselliği veya kompulsif cinsel davranışı tanımlama

Hiperseksüel ne demek? Hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Seks yapmak normal bir insan davranışıdır. Birçok seks partneri veya deneyimlerinden hoşlanan birinin mutlaka bir sorunu yoktur. Ancak, lisanslı bir klinik psikolog olan Dr. Mitchell Hicks, “bir kişi cinsel fantezilerini ve davranışlarını birçok denemeye rağmen azaltamadığında” bir sorun olabilir diyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  Kadınlar boşalır mı? Kadınlar nasıl orgazm olurlar?

DSÖ, kompulsif cinsel davranış bozukluğunda, tekrarlayan cinsel aktivitelerin bir kişinin hayatının ana odağı olabileceğini söylüyor. Bu bozukluğa sahip kişiler, artık zevk almadıklarında bile bu faaliyetlere devam edebilirler. Davranışları sağlıklarına zarar verse bile devam edebilirler.

Hiperseksüel bozukluk tedavi seçenekleri

Hicks, cinsel davranışlarınızı kontrol edemiyorsanız ve bu sizi üzüyorsa, tedavi arama zamanının geldiğini söylüyor. Bireysel terapi ve kendi kendine yardım grupları dahil olmak üzere birçok tedavi mevcuttur .

Bireysel terapi, cinsel davranışlarınızı neyin tetiklediğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Daha sonra bunları daha sağlıklı davranışlarla değiştirebilirsiniz. Ayrıca stresi yönetmenin veya cinsel davranışlarınızdan zarar gören ilişkileri yeniden kurmanın yollarını da öğrenebilirsiniz.

Kendi kendine yardım grupları da yardımcı olabilir. Kendi kendine yardım gruplarına giden kişiler, aynı sorunlarla mücadele eden diğer insanlarla tanışabilirler. Hicks, “Böyle bir kaynak, acı çeken kişinin sıklıkla hissettiği ve karanlıktan çıkmak için gerekli olan yoğun utançla mücadeleye yardımcı oluyor,” diyor.

Seks bağımlılığı gerçek bir bağımlılık olmayabilir, ancak bu, bu davranışların zararsız olduğu anlamına gelmez. Hiperseksüellik ve kompulsif cinsel davranışlar hayatınız üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Neyse ki tedavi edilebilirler.

Hiperseksüel bozukluk belirtileri

 • Tekrarlayan ve yoğun cinsel fantezileriniz, dürtüleriniz ve davranışlarınız çok zamanınızı alıyor ve sanki kontrolünüzün dışındaymış gibi hissediyorsunuz.
 • Belli cinsel davranışları yapmaya istekli hissediyorsunuz, daha sonra gerginlik hissediyorsunuz, ama aynı zamanda suçluluk veya pişmanlık hissediyorsunuz.
 • Başarısız bir şekilde cinsel fantezilerinizi, dürtülerinizi veya davranışlarınızı azaltmayı veya kontrol etmeyi denediniz.
 • Zorlayıcı cinsel davranışı yalnızlık, depresyon, anksiyete veya stres gibi diğer sorunlardan kurtulmak için kullanırsınız.
 • Bir başkasına cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapma veya başkasına verme potansiyeli, önemli ilişkilerin kaybı, işte zorluk, mali zorluk veya yasal sorunlar gibi ciddi sonuçları olan cinsel davranışlarda bulunmaya devam edersiniz.
 • Sağlıklı ve istikrarlı ilişkiler kurmakta ve sürdürmekte zorlanıyorsunuz.
Bu da ilginizi çekebilir!  Burçlara göre cinsellik uyumu | Burçlara göre cinsel zaaflar

Ne zaman bir doktora görünmeli

Hiperseksüel ne demek? Hiperseksüel bozukluk belirtileri ve tedavisi

Cinsel davranışınızın kontrolünü kaybettiğinizi düşünüyorsanız, özellikle davranışınız sizin veya diğer insanlar için sorunlara neden oluyorsa, yardım isteyin. Hiperseksüel bozukluk, zamanla artma eğilimindedir, bu nedenle bir sorun olabileceğini ilk fark ettiğinizde yardım alın.

Profesyonel yardım alıp almayacağınıza karar verirken kendinize sorun:

 • Cinsel dürtülerimi yönetebilir miyim?
 • Cinsel davranışlarımdan rahatsız mıyım?
 • Cinsel davranışım ilişkilerime zarar mı veriyor, işimi etkiliyor mu yoksa tutuklanmak gibi olumsuz sonuçlara mı yol açıyor?
 • Cinsel davranışımı gizlemeye çalışıyor muyum?

Nedenleri

 • Doğal beyin kimyasallarının dengesizliği. Beyninizdeki serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi bazı kimyasallar (nörotransmiterler) ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek seviyeler kompulsif cinsel davranışla ilişkili olabilir.
 • Beyin yollarındaki değişiklikler. Zorunlu cinsel davranış, zamanla beynin sinir devrelerinde, özellikle de beynin güçlendirme merkezlerinde değişikliklere neden olabilen bir bağımlılık olabilir. Diğer bağımlılıklar gibi, daha yoğun cinsel içerik ve uyarılma, genellikle tatmin veya rahatlama sağlamak için zamanla gereklidir.
 • Beyni etkileyen koşullar. Epilepsi ve bunama gibi belirli hastalıklar veya sağlık sorunları, beynin cinsel davranışı etkileyen bölümlerine zarar verebilir. Ayrıca Parkinson hastalığının bazı dopamin agonist ilaçları ile tedavisi kompulsif cinsel davranışa neden olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.