Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

Son dönemlerde güzellik algısının tek bir görüntü altında standartlaşması, göz rengini bile kompleks edecek hale geldi. Bu anlamda göz rengi değiştirme ameliyatı olmaya karar veren bazı insanlar aslında çeşitli tehlikelerle karşı karşıya… Peki göz rengi nasıl değiştirilir? İşte detaylar…

Göz rengi değiştirme ameliyatı

Göz renginiz bebeklik döneminde tamamen olgunlaşır. Bu erken yaşlardan itibaren, hayatınızın geri kalanında doğal olarak kahverengi, mavi, ela, yeşil veya gri gözlere sahip olacaksınız. Bazı insanlar gözlerinin yoğunluğunu artırmak veya rengini değiştirmek için renkli kontak lens takarlar. Diğerleri ise daha aşırı yöntemlere başvuruyor.

Göz rengini kalıcı olarak değiştiren tartışmalı yeni bir cerrahi prosedür ilgi kazanıyor. Ünlüler arasında popüler olan uygulama, birkaç dakika içinde göz renginizi büyük ölçüde değiştirmek için yapay bir iris kullanıyor. Birçok doktor bu tekniğin ciddi göz hasarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

Lazerle göz rengi değiştirme yöntemi, Avrupa CE ve Amerika FDA onaylı değil. İnsan üzerinde testleri henüz tamamlanmamış bu yöntemi, dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği de onaylamıyor.

BU KİŞİLER YAPTIRAMAZ!

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay, “Göz rengini değiştirmek mümkün. Fakat herkese uygun olması mümkün değil” dedi. Peki, bu ifade ne demek? Op. Dr. Akçay, iki türlü kalıcı göz rengi yani iris rengini değiştirme işlemi bulunduğunu belirterek, göz rengi değiştirme işlemi hakkında merak edilenleri anlattı.

Op. Dr. Levent Akçay, “Göz rengi değiştirme işleminin birincisi irise lazer yaparak, diğeri yapay iris takarak yapılır. İrise lazer yaparak göz rengini değiştirmek mümkünken hastanın işlem öncesi çok iyi bir muayenesinin yapılması ve göz tetkiklerinin incelenmesi gerekiyor. Göz tansiyonu (glokom),katarakt, üveit gibi mevcut hastalıklar varsa lazerle iris renk değişimi mümkün değildir. Yapılabilir ama hastanın gözünün zarar görme ihtimali yükselir ve böylece de hasta zarar görebilir” şeklinde konuştu.

Bu da ilginizi çekebilir!  Botoks mu dolgu mu? Botoks ile dolgu arasındaki fark

Lazerle iris rengi değişiminin istenen göz rengini sağlamadığını belirten Op. Dr. Akçay, “Her bireyin göz rengi farklıdır, dolayısıyla lazer uygulandığında iris bir süre sonra farklı bir renge dönüşüyor. Yani hastanın istediği rengin tam olarak olması mümkün değil. Renk kişinin irisine göre değişken oluyor” açıklamasında bulundu.

“LAZER İŞLEMLERİNDE HASTANIN RENK SEÇME ŞANSI YOK” 

“İşlem ile koyu kahve bir göz açık bir tonda başka bir renge dönüşürken, daha açık kahve veya ela olan göz daha farklı bir renge dönüşüyor” diyen Op. Dr. Akçay, sözlerine şöyle devam etti: “Göz renginin daha açık bir renge dönüştüğü kesin ama hastanın renk seçme şansı yok.”

İNSAN ÜZERİNDE TESTLERİ HENÜZ TAMAMLANMAMIŞ!

Op. Dr. Akçay, “İris lazeri ile renk değiştirmede sorun şu; üretilmiş olan cihazlar Avrupa CE ve Amerika FDA onaylı değil. Yani insan üzerinde testleri tamamlanmamış ve henüz onaylanmamış cihazlar. O nedenle ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği onayları yok” dedi.

Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

CERRAHİ İLE İSTENİLEN RENGE ULAŞILABİLİYOR

İkinci kalıcı yöntem ise yapay iris cerrahisi… Cerrahi ile hastanın istediği rengin yapılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Akçay, “Burada da hastanın göz içi çapları, göz uzunluğu, kornea endotel sayısı dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı… Hastada üveit, glokom, retina hastalığı vb. hastalıkların olmaması veya varsa önce onların tedavi edilmesi gerekiyor. Her şey uygunsa hastanın istediği renk tam olarak saptanıp yapay iris, laboratuvarda silikon materyalden üretiliyor. Birkaç ay sonra ameliyat ile göz içine takılabiliyor” diye konuştu.

Yapay iris işleminin ülkemizde 2003 yılından beri sınırlı sayıda cerrah tarafından yapıldığını söyleyen Op. Dr. Akçay, “İyi muayene edilmiş ve tetkikleri normal bulunarak seçilmiş hastalarda başarı oranı yüksektir” diye konuştu.

Bu da ilginizi çekebilir!  Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi
Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

HİÇBİR SAĞLIK ÖRGÜTÜ ÖNERMİYOR

ABD’de popüler olan göz rengi değiştirme ameliyatlarının riskleri oldukça fazla… Ayrıca hastanın tetkikleri ve iyi bir muayenesi yapılmadan göz rengi değiştirme ameliyatını hiçbir sağlık örgütü önermiyor.

Göz rengi nasıl değiştirilir?

Göz rengi değiştirme işlemi iki yol ile yapılır. Bunlardan birincisi irise lazer yöntemi ile diğeri yapay iris takılarak gerçekleşir. Kullanılan lazer, iristeki göze koyu renk görünümü veren melanin pigmentlerini parçalar ve parçalanan bu pigmentler gözün açılarından geri emilerek ortadan kaybolur. Böylece koyu bir göz rengi açık bir göz rengine dönüşmüş olur. Bu işlem çok kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Fakat lazerle göz rengi değişimi tek seansla tamamlanmayabilir. Ek lazer işlemleri gerekebilir.

Göz rengi değiştirme ameliyatı | Göz rengi nasıl değiştirilir?

Hastaların göz rengi, herhangi bir acı hissetmeden ve yaklaşık 2-3 haftalık bir sürecin ardından tam olarak belirir. Bu işlemde göz rengi ve tonu hastanın seçimine bağlı değildir. Göz lazere iristen irise renk olarak farklı cevap vermektedir. Yani kısacası lazer ile yapılan yöntemde ‘Ben bu rengi ve bu rengin şu tonunu istiyorum’ gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bu isteği karşılamak yapay iris cerrahisi ile mümkün oluyor. Bu yöntem ile hasta istediği rengi seçebilir. Laboratuvar ortamında üretilen yapay irisler, hastanın istediği renkte yapılır ve birkaç ay sonra göz içine takılabilir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.