Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımı

Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımı

Hangi ülkede yaşarsanız yaşayın, vazgeçilmez bir lezzet olan filtre kahve, hem tadı hem de faydaları sebebiyle tüketilmekte. Peki filtre kahve nasıl yapılır? İşte filtre kahve yapımı…

FİLTRE KAHVE NEDİR?

Filtre kahve popülerliğini hazır kahvelerin rağbet görmeyi bırakıp, 2. nesil kahve dükkanlarının açılmasıyla kazanmıştır. 3. nesil kahvecilikle beraber hemen hemen her kahveseverin göz bebeği olmuştur ve hem ofislerde, iş merkezlerinde hem de evlerde yerini almıştır.

Filtre kahve nasıl yapılır?

Filtre kahve, kullanılan metoduna uygun olarak öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen kahve çeşididir. Filtre kahve denmesinin sebebi demlenen kahvenin kağıt ya da metal filtreden süzülerek posasından ayrılması ve hazır hale gelmesidir. Süzülmesi sayesinde diğer kahve çeşitlerinden daha berrak ve akışkan bir kıvamı vardır.

Filtre kahve yapımı

Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımı

Filtre kahve hazırlamak için tercih edebileceğiniz iki temel yöntem mevcut. Bunlardan birincisi filtre kahve makinesiyle içeceğinizi hazırlamak. Daha fazla emek gerektiren ancak bir o kadar da lezzet vadeden ikinci metot ise kahve presi yani French Press kullanımı. Her iki yöntemde de kahve çekirdeklerinin taze kavrulmuş, kullanacağınız yönteme göre doğru oranda öğütülmüş ve iyi koşullarda saklanmış olması önemli. 

ELEKTRİKLİ FİLTRE KAHVE MAKİNESİ KULLANARAK HARİKA FİLTRE KAHVE NASIL YAPILIR?

Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımı
  1. Filtre kağıdınızı filtreye yerleştirin ve temiz suyla (hızlı bir şekilde) durulayın.
  2. Kupa başına yaklaşık 7.5 gr kahve ekleyin (10-15 fincan kahve makinesi için yaklaşık 75 gr bekleyin).
  3. Kupa başına yaklaşık 12.5 cl su dökün (10-15 fincan kahve için yaklaşık 125 cl kadar bekleyin).
  4. Makineyi açın ve kahvenin damlamasına izin verin.
  5. Keyfini çıkarın!
Bu da ilginizi çekebilir!  YÖKDİL en çok çıkan kelimeler | Sosyal Bilimler - Fen Bilimleri - Sağlık Bilimleri

… Ya da tam olarak kurallar değil, daha ziyade ekipmanınızdan en iyi verimi almanızı sağlayacak iyi alışkanlıklar!

Taze kavrulmuş kahve kullanın

Kahvenizin tüm aromatik karmaşıklığının tadını çıkarmanızı sağlamak için. Oldukça basit, hiçbir şey taze kavrulmuş kahve ile kıyaslanamaz!

Kahvenizi öğütmek için son ana kadar bekleyin

Çekirdeklerinizi öğüttüğünüzde kahvenin içindeki tatlar salınır ve yavaş yavaş solmaya başlar. Öğütme ne kadar taze olursa lezzet o kadar iyi olur!

Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımı

Doğru öğütme boyutunu seçin (orta / ince)

Bazı kahve ekipmanları daha ince öğütme gerektirirken diğerleri daha kaba öğütme gerektirir. Doğru seçim yaparak, suyun arazinizden çok hızlı veya çok yavaş geçmemesini sağlamış olursunuz. Sonuç? Mükemmel dengelenmiş bir fincan kahve!

Filtrelenmiş su kullanın

Suyunuzu filtreleyerek, musluğunuzdan çıkan her türlü kalıntı tadı veya kokuyu giderir ve suyunuza daha temiz, daha nötr bir tat bırakırsınız. Harika bir kahve için mükemmel bir üs!

Filtre kağıdınızı durulayın

Son ipucumuz ve belki de en önemlisi: filtrenizi önceden yıkadığınızdan emin olun! Filtreniz muhtemelen üreticisi tarafından işlenmiş olacaktır. Durulayarak, kahvenizi etkileyebilecek her türlü kalıntı tadı ortadan kaldırmış olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.