UZMAN YORUMLARI

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Erkeklerin genelinde görülen erken boşalma problemini, her iki erkekten biri mutlaka yaşamıştır. Eğer siz de “Erken boşalıyorum tedavisi nedir?” diyorsanız işte erken boşalanlara tavsiyeler…

Erken boşalma tedavisi için hangi bölüme ve doktora gidilir?

Erken boşalma problemlerinin yüzde yüz çözümü olmasa da bir uzman hekime görünmekte fayda bulunmaktadır. Bu konuda gidilecek poliklinik ve uzman doktor Üroloji polikliniği ve üroloji doktorudur. Üroloji doktorlarına danışarak ve problemlerden bahsedilerek çözüm bulunabilir.

Teşhis

Cinsel yaşamınız hakkında soru sormanın yanı sıra, doktorunuz sağlık geçmişinizi soracaktır ve fizik muayene yapabilir. Hem erken boşalmanız hem de ereksiyon elde etmek veya sürdürmekte zorlanıyorsanız, doktorunuz erkeklik hormonu (testosteron) seviyenizi veya diğer testleri kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz bir üroloğa veya cinsel işlev bozukluğu konusunda uzmanlaşmış bir akıl sağlığı uzmanına gitmenizi önerebilir.

Erken boşalıyorum tedavisi nedir?

Erken boşalma için yaygın tedavi seçenekleri arasında davranış teknikleri, topikal anestezikler, ilaçlar ve danışmanlık yer alır. Sizin için işe yarayacak tedaviyi veya tedavi kombinasyonlarını bulmanın zaman alabileceğini unutmayın. Davranışsal tedavi artı ilaç tedavisi en etkili yol olabilir.

Davranış teknikleri

Bazı durumlarda erken boşalma tedavisi, cinsel ilişki sırasında boşalmayı geciktirebilmeniz için ilişkiden bir veya iki saat önce mastürbasyon yapmak gibi basit adımlar atmayı içerebilir. Doktorunuz ayrıca bir süre cinsel ilişkiden kaçınmanızı ve diğer cinsel oyun türlerine odaklanmanızı önerebilir, böylece cinsel ilişkilerinizden gelen baskıyı ortadan kaldırabilir.

Pelvik taban egzersizleri

Zayıf pelvik taban kasları, boşalmayı geciktirme yeteneğinizi bozabilir. Pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri) bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Erkek pelvik taban kasları

Erkeklerin pelvik taban kasları mesaneyi ve bağırsakları destekler ve cinsel işlevi etkiler. Kegel egzersizleri bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Erken boşalanlara tavsiyeler

Bu alıştırmaları yapmak için:

Duraklatma-sıkma tekniği

Doktorunuz size ve eşinize duraklatma-sıkma tekniği adı verilen bir yöntemin kullanılması konusunda talimat verebilir. Bu yöntem şu şekilde çalışır:

  1. Neredeyse boşalmaya hazır hissedene kadar penisin uyarılması dahil olmak üzere her zamanki gibi cinsel aktiviteye başlayın.
  2. Partnerinizin penisinizin ucunu başın (glans) şafta birleştiği noktada sıkmasını ve boşalma dürtüsü geçene kadar birkaç saniye boyunca sıkıştırmasını sağlayın.
  3. Partnerinizin sıkma işlemini gerektiği gibi tekrar etmesini sağlayın.

Gerektiği kadar tekrar ederek partnerinize boşalmadan girme noktasına ulaşabilirsiniz. Bazı uygulama seanslarından sonra, boşalmayı nasıl geciktireceğini bilmek, artık duraklatma-sıkma tekniğini gerektirmeyen bir alışkanlık haline gelebilir.

Duraklatma-sıkma tekniği ağrıya veya rahatsızlığa neden olursa, başka bir teknik de boşalmadan hemen önce cinsel uyarımı durdurmak, uyarılma seviyesi azalana kadar beklemek ve sonra tekrar başlamaktır. Bu yaklaşım stop-start tekniği olarak bilinir.

Prezervatif

Prezervatifler penis hassasiyetini azaltabilir ve bu da boşalmayı geciktirmeye yardımcı olabilir. “Climax control” prezervatifleri tezgahlarda mevcuttur. Bu prezervatifler, benzokain veya lidokain gibi uyuşturma maddeleri içerir veya boşalmayı geciktirmek için daha kalın lateksten yapılır. Örnekler arasında Trojan Extended, Durex Performax Intense ve Lifestyles Everlast Intense sayılabilir.

İlaçlar

Topikal anestezikler

Benzokain, lidokain veya prilokain gibi bir uyuşturucu madde içeren anestezik kremler ve spreyler bazen erken boşalmayı tedavi etmek için kullanılır. Bu ürünler, hissi azaltmak ve boşalmayı geciktirmek için cinsel ilişkiden 10 ila 15 dakika önce penise uygulanır.

Erken boşalma (EMLA) için bir lidokain-prilokain krem ​​reçeteyle temin edilebilir. Erken boşalma için lidokain spreyleri tezgahta satılmaktadır.

Topikal anestezik ajanlar etkili olmalarına ve iyi tolere edilmelerine rağmen, potansiyel yan etkilere sahiptirler. Örneğin, bazı erkekler geçici hassasiyet kaybı ve cinsel zevkin azaldığını bildiriyor. Bazen kadın partnerler de bu etkileri bildirmişlerdir.

Ağızdan alınan ilaçlar

Birçok ilaç orgazmı geciktirebilir. Bu ilaçların hiçbiri erken boşalmayı tedavi etmek için özel olarak onaylanmasa da, antidepresanlar, analjezikler ve fosfodiesteraz-5 inhibitörleri dahil bazıları bu amaçla kullanılmaktadır. Bu ilaçlar talep üzerine veya günlük kullanım için reçete edilebilir ve tek başına veya diğer tedavilerle kombinasyon halinde reçete edilebilir.

Potansiyel gelecekteki tedavi

Araştırmalar, erken boşalmanın tedavisinde yardımcı olabilecek birkaç ilacın olduğunu, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu ilaçlar şunları içerir:

Danışmanlık

Bu yaklaşım, bir akıl sağlığı sağlayıcısı ile ilişkileriniz ve deneyimleriniz hakkında konuşmayı içerir. Oturumlar, performans kaygısını azaltmanıza ve stresle başa çıkmanın daha iyi yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Danışmanlık, ilaç tedavisi ile birlikte kullanıldığında büyük olasılıkla yardımcı olacaktır.

Erken boşalma ile bir cinsel partnerle paylaşılan yakınlığın bir kısmını kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Kızgın, utanmış ve üzgün hissedebilir ve partnerinizden uzaklaşabilirsiniz.

Partneriniz de cinsel yakınlıktaki değişimden rahatsız olabilir. Erken boşalma, eşlerin daha az bağlı hissetmesine veya incinmesine neden olabilir. Sorun hakkında konuşmak önemli bir adımdır ve ilişki danışmanlığı veya seks terapisi yardımcı olabilir.

Erken boşalma hakkında konuşmaya hazır olmak, cinsel yaşamınızı tekrar yoluna koymak için ihtiyacınız olan tedaviyi almanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki bilgiler randevunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Önceden yazılacak bilgiler

Doktorunuzdan ne beklemelisiniz?

Doktorunuz çok kişisel sorular sorabilir ve eşinizle de konuşmak isteyebilir. Doktorunuzun sorununun nedenini ve en iyi tedavi yöntemini belirlemesine yardımcı olmak için aşağıdaki gibi soruları yanıtlamaya hazır olun:

Bu arada ne yapabilirsin?

Doktorunuzla konuşmaya karar vermek önemli bir adımdır. Bu arada, sizin ve eşinizin birbirinizle bağlantı kurabileceğiniz diğer yolları araştırmayı düşünün. Erken boşalma bir ilişkide gerginlik ve kaygıya neden olabilse de tedavi edilebilir bir durumdur.

Exit mobile version