Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Erkeklerin genelinde görülen erken boşalma problemini, her iki erkekten biri mutlaka yaşamıştır. Eğer siz de “Erken boşalıyorum tedavisi nedir?” diyorsanız işte erken boşalanlara tavsiyeler…

Erken boşalma tedavisi için hangi bölüme ve doktora gidilir?

Erken boşalma problemlerinin yüzde yüz çözümü olmasa da bir uzman hekime görünmekte fayda bulunmaktadır. Bu konuda gidilecek poliklinik ve uzman doktor Üroloji polikliniği ve üroloji doktorudur. Üroloji doktorlarına danışarak ve problemlerden bahsedilerek çözüm bulunabilir.

Teşhis

Cinsel yaşamınız hakkında soru sormanın yanı sıra, doktorunuz sağlık geçmişinizi soracaktır ve fizik muayene yapabilir. Hem erken boşalmanız hem de ereksiyon elde etmek veya sürdürmekte zorlanıyorsanız, doktorunuz erkeklik hormonu (testosteron) seviyenizi veya diğer testleri kontrol etmek için kan testleri isteyebilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz bir üroloğa veya cinsel işlev bozukluğu konusunda uzmanlaşmış bir akıl sağlığı uzmanına gitmenizi önerebilir.

Erken boşalıyorum tedavisi nedir?

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Erken boşalma için yaygın tedavi seçenekleri arasında davranış teknikleri, topikal anestezikler, ilaçlar ve danışmanlık yer alır. Sizin için işe yarayacak tedaviyi veya tedavi kombinasyonlarını bulmanın zaman alabileceğini unutmayın. Davranışsal tedavi artı ilaç tedavisi en etkili yol olabilir.

Davranış teknikleri

Bazı durumlarda erken boşalma tedavisi, cinsel ilişki sırasında boşalmayı geciktirebilmeniz için ilişkiden bir veya iki saat önce mastürbasyon yapmak gibi basit adımlar atmayı içerebilir. Doktorunuz ayrıca bir süre cinsel ilişkiden kaçınmanızı ve diğer cinsel oyun türlerine odaklanmanızı önerebilir, böylece cinsel ilişkilerinizden gelen baskıyı ortadan kaldırabilir.

Pelvik taban egzersizleri

Zayıf pelvik taban kasları, boşalmayı geciktirme yeteneğinizi bozabilir. Pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri) bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Erkek pelvik taban kasları

Erkeklerin pelvik taban kasları mesaneyi ve bağırsakları destekler ve cinsel işlevi etkiler. Kegel egzersizleri bu kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Erken boşalanlara tavsiyeler

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Bu alıştırmaları yapmak için:

 • Doğru kasları bulun. Pelvik taban kaslarınızı belirlemek için, ortada idrara çıkmayı durdurun veya gaz geçmenizi engelleyen kasları sıkın. Bu manevralar pelvik taban kaslarınızı kullanır. Pelvik taban kaslarınızı belirledikten sonra, egzersizleri herhangi bir pozisyonda yapabilirsiniz, ancak ilk başta onları yatarak yapmak daha kolay olabilir.
 • Tekniğinizi mükemmelleştirin. Pelvik taban kaslarınızı sıkın, kasılmayı üç saniye tutun ve ardından üç saniye gevşetin. Arka arkaya birkaç kez deneyin. Kaslarınız güçlendiğinde, otururken, ayakta dururken veya yürürken Kegel egzersizleri yapmayı deneyin.
 • Odağınızı koruyun. En iyi sonuçlar için sadece pelvik taban kaslarınızı sıkılaştırmaya odaklanın. Karın, uyluk veya kalçanızdaki kasları esnetmemeye dikkat edin. Nefesinizi tutmaktan kaçının. Bunun yerine egzersizler sırasında özgürce nefes alın.
 • Günde 3 defa tekrarlayın. Günde en az üç set 10 tekrar yapmayı hedefleyin.
Bu da ilginizi çekebilir!  Rüyada cinsel organ görmek | Rüyada cinsel organ görmek Diyanet

Duraklatma-sıkma tekniği

Doktorunuz size ve eşinize duraklatma-sıkma tekniği adı verilen bir yöntemin kullanılması konusunda talimat verebilir. Bu yöntem şu şekilde çalışır:

 1. Neredeyse boşalmaya hazır hissedene kadar penisin uyarılması dahil olmak üzere her zamanki gibi cinsel aktiviteye başlayın.
 2. Partnerinizin penisinizin ucunu başın (glans) şafta birleştiği noktada sıkmasını ve boşalma dürtüsü geçene kadar birkaç saniye boyunca sıkıştırmasını sağlayın.
 3. Partnerinizin sıkma işlemini gerektiği gibi tekrar etmesini sağlayın.

Gerektiği kadar tekrar ederek partnerinize boşalmadan girme noktasına ulaşabilirsiniz. Bazı uygulama seanslarından sonra, boşalmayı nasıl geciktireceğini bilmek, artık duraklatma-sıkma tekniğini gerektirmeyen bir alışkanlık haline gelebilir.

Duraklatma-sıkma tekniği ağrıya veya rahatsızlığa neden olursa, başka bir teknik de boşalmadan hemen önce cinsel uyarımı durdurmak, uyarılma seviyesi azalana kadar beklemek ve sonra tekrar başlamaktır. Bu yaklaşım stop-start tekniği olarak bilinir.

Prezervatif

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Prezervatifler penis hassasiyetini azaltabilir ve bu da boşalmayı geciktirmeye yardımcı olabilir. “Climax control” prezervatifleri tezgahlarda mevcuttur. Bu prezervatifler, benzokain veya lidokain gibi uyuşturma maddeleri içerir veya boşalmayı geciktirmek için daha kalın lateksten yapılır. Örnekler arasında Trojan Extended, Durex Performax Intense ve Lifestyles Everlast Intense sayılabilir.

İlaçlar

Topikal anestezikler

Benzokain, lidokain veya prilokain gibi bir uyuşturucu madde içeren anestezik kremler ve spreyler bazen erken boşalmayı tedavi etmek için kullanılır. Bu ürünler, hissi azaltmak ve boşalmayı geciktirmek için cinsel ilişkiden 10 ila 15 dakika önce penise uygulanır.

Erken boşalma (EMLA) için bir lidokain-prilokain krem ​​reçeteyle temin edilebilir. Erken boşalma için lidokain spreyleri tezgahta satılmaktadır.

Topikal anestezik ajanlar etkili olmalarına ve iyi tolere edilmelerine rağmen, potansiyel yan etkilere sahiptirler. Örneğin, bazı erkekler geçici hassasiyet kaybı ve cinsel zevkin azaldığını bildiriyor. Bazen kadın partnerler de bu etkileri bildirmişlerdir.

Ağızdan alınan ilaçlar

Birçok ilaç orgazmı geciktirebilir. Bu ilaçların hiçbiri erken boşalmayı tedavi etmek için özel olarak onaylanmasa da, antidepresanlar, analjezikler ve fosfodiesteraz-5 inhibitörleri dahil bazıları bu amaçla kullanılmaktadır. Bu ilaçlar talep üzerine veya günlük kullanım için reçete edilebilir ve tek başına veya diğer tedavilerle kombinasyon halinde reçete edilebilir.

 • Antidepresanlar. Bazı antidepresanların bir yan etkisi gecikmiş orgazmdır. Bu nedenle ejakülasyonu geciktirmek için essitalopram (Lexapro), sertralin (Zoloft), paroksetin (Paxil) veya fluoksetin (Prozac, Sarafem) gibi seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) kullanılır.Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanım için onaylananlar arasında paroksetin en etkili gibi görünmektedir. Bu ilaçların çalışmaya başlaması genellikle beş ila 10 gün sürer. Ancak tam etkiyi görmeniz iki ila üç hafta sürebilir.Eğer SSRI senin boşalma zamanlamasını iyileştirilmezse, doktorunuz trisiklik antidepresan klomipramini (Anafranil) yazabilir. Antidepresanların istenmeyen yan etkileri mide bulantısı, terleme, uyuşukluk ve libido azalmasını içerebilir.
 • Analjezikler. Tramadol (Ultram), ağrıyı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca boşalmayı geciktiren yan etkileri vardır. İstenmeyen yan etkiler mide bulantısı, baş ağrısı, uyku hali ve baş dönmesini içerebilir.SSRI’lar etkili olmadığında reçete edilebilir . Tramadol, bir SSRI ile birlikte kullanılamaz .
 • Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri. Sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis, Adcirca) veya vardenafil (Levitra, Staxyn) gibi erektil disfonksiyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar da erken boşalmaya yardımcı olabilir. İstenmeyen yan etkiler arasında baş ağrısı, yüz kızarması ve hazımsızlık sayılabilir. Bu ilaçlar, bir SSRI ile birlikte kullanıldığında daha etkili olabilir.
Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel isteksizlik sebepleri? Cinsel isteksizlik nasıl giderilir?

Potansiyel gelecekteki tedavi

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler

Araştırmalar, erken boşalmanın tedavisinde yardımcı olabilecek birkaç ilacın olduğunu, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Bu ilaçlar şunları içerir:

 • Dapoxetin. Bu, diğer ülkelerde erken boşalma için genellikle ilk tedavi olarak kullanılan bir SSRI’dır.
 • Modafinil (Provigil). Bu uyku bozukluğu narkolepsisi için bir tedavidir.
 • Silodosin (Rapaflo). Bu ilaç normalde prostat bezi büyümesi (iyi huylu prostat hiperplazisi) için bir tedavidir.

Danışmanlık

Bu yaklaşım, bir akıl sağlığı sağlayıcısı ile ilişkileriniz ve deneyimleriniz hakkında konuşmayı içerir. Oturumlar, performans kaygısını azaltmanıza ve stresle başa çıkmanın daha iyi yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. Danışmanlık, ilaç tedavisi ile birlikte kullanıldığında büyük olasılıkla yardımcı olacaktır.

Erken boşalma ile bir cinsel partnerle paylaşılan yakınlığın bir kısmını kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Kızgın, utanmış ve üzgün hissedebilir ve partnerinizden uzaklaşabilirsiniz.

Partneriniz de cinsel yakınlıktaki değişimden rahatsız olabilir. Erken boşalma, eşlerin daha az bağlı hissetmesine veya incinmesine neden olabilir. Sorun hakkında konuşmak önemli bir adımdır ve ilişki danışmanlığı veya seks terapisi yardımcı olabilir.

Erken boşalma hakkında konuşmaya hazır olmak, cinsel yaşamınızı tekrar yoluna koymak için ihtiyacınız olan tedaviyi almanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki bilgiler randevunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Önceden yazılacak bilgiler

Erken boşalıyorum tedavisi nedir? Erken boşalanlara tavsiyeler
 • Randevu öncesi kısıtlamalar. Randevunuzu alırken, ziyaretinize giden süre içinde uymanız gereken herhangi bir kısıtlama olup olmadığını sorun.
 • Belirtiler. Siz veya eşiniz dilemeden ne sıklıkla boşalırsınız? İlişkiye başladıktan ne kadar sonra tipik olarak boşalırsınız?
 • Cinsel tarih. Cinsel olarak aktif olduğunuzdan beri ilişkilerinizi ve cinsel karşılaşmalarınızı hatırlayın. Daha önce erken boşalma ile ilgili problemleriniz oldu mu? Kiminle ve hangi koşullarda?
 • Tıbbi geçmiş. Akıl sağlığı koşulları da dahil olmak üzere, teşhis konulmuş diğer tüm tıbbi durumları not edin. Ayrıca reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere şu anda aldığınız veya yakın zamanda aldığınız tüm ilaçların adlarını ve güçlü yönlerini not edin.
 • Doktorunuza sormanız gereken sorular. Doktorunuzla geçirdiğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için önceden sorularınızı yazın.
Bu da ilginizi çekebilir!  No nut November nedir? 1 ay boyunca yapamayacaksınız...

Doktorunuzdan ne beklemelisiniz?

Doktorunuz çok kişisel sorular sorabilir ve eşinizle de konuşmak isteyebilir. Doktorunuzun sorununun nedenini ve en iyi tedavi yöntemini belirlemesine yardımcı olmak için aşağıdaki gibi soruları yanıtlamaya hazır olun:

 • Ne sıklıkla erken boşalma yaşarsınız?
 • Erken boşalmayı ilk ne zaman yaşadınız?
 • Sadece belirli bir partner veya partnerlerle erken boşalma mı yaşıyorsunuz?
 • Mastürbasyon yaparken erken boşalma yaşıyor musunuz?
 • Her seks yaptığınızda erken boşalma oluyor mu?
 • Ne sıklıkla seks yaparsınız?
 • Erken boşalma sizi ne kadar rahatsız ediyor?
 • Partneriniz erken boşalmadan ne kadar rahatsız oluyor?
 • Mevcut ilişkinizden ne kadar memnunsunuz?
 • Ayrıca bir ereksiyon (erektil disfonksiyon) elde etmekte ve sürdürmekte de sorun yaşıyor musunuz?
 • Reçeteli ilaçlar alıyor musunuz? Eğer öyleyse, son zamanlarda hangi ilaçları almaya başladınız veya bıraktınız?
 • Keyif verici uyuşturucu kullanıyor musunuz?

Bu arada ne yapabilirsin?

Doktorunuzla konuşmaya karar vermek önemli bir adımdır. Bu arada, sizin ve eşinizin birbirinizle bağlantı kurabileceğiniz diğer yolları araştırmayı düşünün. Erken boşalma bir ilişkide gerginlik ve kaygıya neden olabilse de tedavi edilebilir bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.