UZMAN YORUMLARI

Dünya Mimarlar Günü kutlama mesajları | 9 Nisan Mimar Sinan

Dünya Mimarlar Günü kapsamında 9 Nisan Mimar Sinan anma günü olarak anılıyor. Biz de sizin için Dünya Mimarlar Günü kutlama mesajları liste olarak derledik. 1588 yılının 9 Nisan tarihinde hayata gözlerini yuman büyük usta ve deha Mimar Sinan ve eserlerinin tanınması ve korunması için gerekli araştırma ve geliştirmeyi teşvik etmek amacıyla özel bir gün…

Biz de Uzman Yorumları olarak bu büyük ismi saygıyla anıyoruz. İşte sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz en güzel mesajlar…

9 Nisan Mimar Sinan anma günü

Mimar Sinan veya Koca Mi’mâr Sinân Âğâ (Sinaneddin Yusuf – Abdulmennan oğlu Sinan) (Osmanlı Türkçesi: قوجه معمار سنان آغا), (d. 29 Mayıs 1489, Ağırnas – ö. 17 Temmuz 1588, İstanbul) Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi.

Kariyerinde önemli eser verdiği Osmanlı padişahları Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan[2] Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii’dir.

9 Nisan 1588 tarihinde öldüğü bilinen Mimar Sinan, her yıl, ulusal çerçevede “Mimarlar Günü” olarak da belirlenen 9 Nisan’da anılıyor.

Mimar Sinan’ın Bazı Önemli Eserleri

  1. İlk Eseri: Haseki Hürrem Sultan Camii ve Külliyesi (İstanbul)
  2. Çıraklık Eseri: Şehzâde Camii (İstanbul)
  3. Kalfalık Eseri: Süleymaniye Camii (İstanbul)
  4. Ustalık Eseri: Selimiye Camii (Edirne)

Dünya Mimarlar Günü kutlama mesajları

Exit mobile version