Domuz Gribi 2020 Belirtileri Nelerdir? İşte Domuz Gribinden Korunma Yolları

Domuz Gribi 2020 Belirtileri Nelerdir? İşte Domuz Gribinden Korunma Yolları

Son yılların en korkutan olaylarından olan Domuz Gribi için vatandaşlar endişe halinde. Çağın hastalığı olarak görülen bu virüs için herkes Domuz Gribi 2020 Belirtileri Nelerdir? şeklinde arama yapmakta. İşte Domuz Gribinden Korunma Yolları

Bir halk sağlığı yetkilisi, bu yılki grip mevsiminin on yıllardır en kötülerinden biri olduğunu söylüyor.

Ulusal alerji ve bulaşıcı hastalıklar Enstitüsü Müdürü Anthony Fauci, CNN’YE, CDC’NİN kırk yılda en ölümcül olduğunu söylediği 2017-18 sezonu kadar kötü olabileceğini söyledi.

Fauci,” umarım bu döner ve aşağı iner, ancak yörünge üzerinde devam ederse, iyi olmayacak ” dedi.

CDC, en son güncellemesinde grip aktivitesinin yüksek olduğunu ve enfeksiyöz diazların artık 5 eyalette yaygın olduğunu söylüyor,

Ajans, bu sezon şimdiye kadar en az 6.4 milyon grip hastalığı, 55.000 hastaneye yatış ve 2.900 ölüm olduğunu tahmin ediyor. Buna gripten ölen 27 çocuk dahildir.

Domuz Gribi 2020 Belirtileri Nelerdir?

Domuz gribinin belirtileri ve semptomları diğer grip suşlarının neden olduğu enfeksiyonlara benzer ve şunları içerebilir:

 • Ateş (ama her zaman değil)
 • Soğuklar
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Sulu, kırmızı gözler
 • Vücut ağrıları
 • Ağrı
 • Yorgunluk
 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma

Grip belirtileri genel olarak virüse maruz kaldıktan yaklaşık 1 ile 3 gün sonra gelişmeye başlar.

Genellikle sağlıklıysanız ve ateş, öksürük ve vücut ağrıları gibi grip belirtileri ve semptomları geliştiriyorsanız bir doktora görünmeniz gerekli değildir. Ancak, grip belirtileri varsa ve hamileyseniz veya astım, amfizem, diyabet veya kalp rahatsızlığı gibi kronik bir hastalığınız varsa, gripten kaynaklanan komplikasyon riski daha yüksektir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Huzursuz bacak sendromu tedavisi | Huzursuz bacak sendromu nasıl geçer?

Domuz Gribi Nedenleri

Grip virüsleri, Burun, Boğaz ve akciğerleri hizalayan hücreleri enfekte eder. Virüs, kontamine damlacıkları soluduğunuzda veya canlı virüsü kontamine bir yüzeyden gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktardığınızda vücudunuza girer.

Domuz gribini domuz yemesinden yakalayamazsın.

Risk faktörleri

Eğer yaşamış veya birçok kişi domuz gribinden etkilenen bir bölgede Seyahat ettiyseniz, bu virüsü kapmış olabilir.

Domuz çiftçileri ve veterinerler, gerçek domuz gribine maruz kalma riski en yüksektir, çünkü domuzlarla çalışırlar ve domuzlara yakındırlar.

Komplikasyonlar

Grip komplikasyonları şunlardır:

 • Kalp hastalığı ve astım gibi kronik durumların kötüleşmesi
 • Zatürre
 • Nörolojik belirtiler ve semptomlar, karışıklıktan nöbetlere kadar
 • Solunum yetmezliği

Domuz Gribinden Korunma Yolları

Hastalık Kontrol ve Önleme merkezleri, 6 ay veya daha büyük herkes için yıllık grip aşısını önerir. 2018-19 için grip aşıları, domuz gribine neden olan virüslere ve grip mevsiminde en yaygın olması beklenen bir veya iki virüse karşı koruma sağlar.

Aşı bir enjeksiyon veya burun spreyi olarak mevcuttur. Burun spreyi, hamile olmayan 2 ila 49 yaş arasındaki sağlıklı insanlarda kullanım için onaylanmıştır. Burun spreyi, hamile kadınlar, astım veya hırıltılı solunum ile 2 ila 4 yaş arasındaki çocuklar ve bağışıklık sistemlerini tehlikeye atan insanlar gibi bazı gruplar için önerilmez.

Bu önlemler ayrıca gripin önlenmesine ve yayılmasını sınırlamaya yardımcı olur:

Eğer hasta iseniz evde kalın. Eğer grip varsa, başkalarına verebilir. Ateşiniz gittikten sonra en az 24 saat evde kalın.
Ellerinizi iyice ve sık sık yıkayın. Sabun ve su kullanın veya kullanılamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
Öksürük ve hapşırma içerir. Hapşırırken veya öksürdüğünüzde ağzınızı ve burnunuzu örtün. Eğer varsa bir yüz maskesi takın. Ellerinizi kirletmekten kaçınmak için, bir dokuya veya dirseğinizin iç dolandırıcısına öksürün veya hapşırın.
Temastan kaçının. Mümkünse kalabalıktan uzak durun. Ve grip komplikasyon riski yüksek iseniz — örneğin, 5 yaşından küçük veya 65 yaşındaysanız, hamileyseniz veya astım gibi kronik bir tıbbi durumunuz varsa-mevsimsel fuarlarda ve başka yerlerde domuz ahırlarından kaçınmayı düşünün.

Bu da ilginizi çekebilir!  23 Nisan'da balkondan İstiklal Marşı okunacak!

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.