Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Hangi doktor bakar?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar yani dünyadaki kısaltma adıyla STD, cinsel ilişki esnasında, bazen sıvı alışverişi bazen de ten temasıyla yayılan hastalıklardır. Peki cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri neler? Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar? İşte Uzman Yorumları ile tüm detaylar…

STD’ler, genellikle vajinal, anal ve oral seks sırasında bir kişiden diğerine yayılan enfeksiyonlardır. Gerçekten yaygındırlar ve bunlara sahip birçok insanda herhangi bir belirti görülmez. Tedavi olmaksızın cinsel yolla bulaşan hastalıklar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ancak iyi haber şu ki çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi kolaydır.

Klamidya

Bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu çok yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalık. Genellikle semptomları yoktur, ancak teşhis edildikten sonra tedavisi kolaydır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Klamidya, antibiyotik ilaçlarla kolayca tedavi edilebilen bakteriyel bir enfeksiyondur. En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir ve klamidya hastalarının çoğu hiçbir belirti göstermez.

Klamidya gerçekten yaygındır.

Klamidya, başka biriyle cinsel temasta bulunabileceğiniz SÜPER yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Her yıl 3 milyona yakın Amerikalı yakalanmakta, en yaygın olarak 14-24 yaşındakiler arasında.

Klamidya vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır. Enfeksiyon meni (boşalma), boşalma öncesi ve vajinal sıvılarda taşınır. Chlamydia penis , vajina , serviks , anüs , üretra , gözler ve boğazı enfekte edebilir . Klamidya hastalarının çoğu herhangi bir semptom göstermez ve kendilerini tamamen iyi hissederler, bu yüzden enfekte olduklarını bile bilmeyebilirler.

Klamidya antibiyotiklerle kolayca temizlenebilir. Ancak klamidya tedavi etmezseniz, gelecekte büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden STD testi çok önemlidir – klamidya hastası olduğunuzu ne kadar erken anlarsanız, o kadar hızlı tedavi edebilirsiniz. Her cinsel ilişkide prezervatif kullanarak klamidyayı önleyebilirsiniz.

Nasıl klamidya kaparsınız?

Klamidya genellikle enfeksiyonu olan biriyle cinsel temas sırasında bulaşır. İnsanların klamidya kapmasının ana yolları vajinal seks ve anal seks yapmaktır , ancak oral seks yoluyla da yayılabilir .

Nadiren elinize sıvı bulaşmışsa gözünüze dokunarak klamidya kapabilirsiniz. Klamidya, annede varsa, doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir.

Klamidya gündelik temas yoluyla yayılmaz, bu nedenle yiyecek veya içecek paylaşmak, öpüşmek, sarılmak, el tutmak, öksürmek, hapşırmak veya tuvalete oturmaktan klamidya kapamazsınız.

Her seks yaptığınızda prezervatif kullanmak , klamidya’yı önlemenin en iyi yoludur.

Genital siğiller

Genital bölgede ve anüs çevresinde büyürler. Belirli HPV türlerinden kaynaklanır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Genital siğiller yaygındır ve belirli HPV türlerinden kaynaklanır. Genital siğiller can sıkıcı olabilir, ancak tedavi edilebilirler ve tehlikeli değildirler.

Genital siğiller HPV’den kaynaklanır

Genital siğiller, cinsel organlarınız ve anüsünüzün etrafındaki deride görülür. Bazı insan papilloma virüsü ( HPV ) türlerinden kaynaklanır . Bazı HPV türlerinin kansere neden olabileceğini duymuş olabilirsiniz, ancak bunlar size genital siğiller veren türler DEĞİLDİR.

HPV, anlaşılması zor bir cinsel yolla bulaşan hastalık olabilir. En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır, ancak bazen kendi kendine geçer. Bazı “yüksek riskli” HPV türleri, tedavi edilmezse kansere dönüşebilir. Diğer “düşük riskli” HPV türleri vulva, vajina, serviks, rektum, anüs, penis veya skrotumda siğillere neden olabilir. Genital siğiller yaygındır – her yıl yaklaşık 360.000 kişi bu siğillere yakalanır.

Genital siğilleri nasıl kaparsınız?

Enfekte olan biriyle, genellikle vajinal, anal ve oral seks sırasında deriden cilde temastan genital siğiller kaparsınız. Hiç kimse boşalmasa bile genital siğiller yayılabilir ve bir penisin onları almak için vajina veya anüse girmesi gerekmez. Daha az yaygın olsa da, herhangi bir görünür siğil veya başka semptomunuz olmasa bile onları yayabilirsiniz. Genital siğilleri vajinal doğum sırasında da bebeğe geçirebilirsiniz, ancak bu oldukça nadirdir.

Genital siğiller, vücudunuzun başka yerlerinde karşılaşabileceğiniz siğillerden farklıdır. Bu nedenle, elinizde veya ayağınızda bulunan bir siğil ile kendinize (veya partnerinize) dokunarak genital siğillere yakalanamazsınız.

Semptomlarınız olduğunda genital siğil geçirme olasılığınız daha yüksektir. Bu nedenle, bir siğil fark ederseniz, genital siğilleri bir partnerinize geçirme riskini azaltmak için test edilmek ve tedavi edilmek en iyisidir .

Belsoğukluğu

Bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalık. Genellikle semptomları yoktur, ancak teşhis edildikten sonra tedavisi kolaydır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Belsoğukluğu, antibiyotik ilaçlarla kolayca tedavi edilebilen yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşır ve bel soğukluğu olan çoğu insanda semptom görülmez.

En yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri

Belsoğukluğu, özellikle gençler ve 20’li yaşlarındaki insanlar için cinsel yolla bulaşan çok yaygın bir enfeksiyondur. 

Belsoğukluğu vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır. Enfeksiyon meni (boşalma) , boşalma öncesi ve vajinal sıvılarda taşınır . Belsoğukluğu penise , vajinaya , servikse , anüs , üretra , boğaz ve gözlere bulaşabilir (ancak bu nadirdir). Bel soğukluğu olan çoğu insan herhangi bir semptom göstermez ve kendilerini tamamen iyi hissederler, bu yüzden enfekte olduklarını bile bilmeyebilirler.

Belsoğukluğu genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir. Ancak bel soğukluğunu yeterince erken tedavi etmezseniz, gelecekte daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden STD testi çok önemlidir – belsoğukluğunuz olduğunu ne kadar erken anlarsanız, ondan o kadar çabuk kurtulabilirsiniz.  

Her seks yaptığınızda prezervatif kullanarak belsoğukluğunun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz .

Bel soğukluğu nasıl olur?

İnsanlar genellikle enfeksiyonu olan biriyle korunmasız seks yapmaktan bel soğukluğu yaşarlar. Belsoğukluğu, meni (boşalma), boşalma öncesi ve vajinal sıvılar cinsel organlarınıza, anüsünüze veya ağzınıza girdiğinde veya içine girdiğinde yayılır . Penis vajina veya anüse tamamen girmese bile belsoğukluğu geçilebilir.

İnsanların belsoğukluğuna yakalanmasının ana yolları vajinal seks , anal seks veya oral seks yapmaktır . Elinizde enfekte sıvılar varsa gözünüze dokunarak da belsoğukluğu yaşayabilirsiniz. Belsoğukluğu, annede varsa, doğum sırasında da bebeğe bulaşabilir.

Belsoğukluğu gündelik temas yoluyla yayılmaz, bu nedenle yiyecek veya içecek paylaşmaktan, öpüşmekten, sarılmaktan, el ele tutuşmaktan, öksürmekten, hapşırmaktan veya klozetlerde oturmaktan ALAMAZSINIZ.

Bel soğukluğu olan birçok kişide herhangi bir belirti görülmez, ancak enfeksiyonu başkalarına da yayabilirler. Bu nedenle, her seks yaptığınızda prezervatif , bel soğukluğunu önlemenin en iyi yoludur – siz ve eşiniz tamamen sağlıklı görünseniz bile.

Bu da ilginizi çekebilir!  Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nasıl geçer?

Hepatit B

Seks yoluyla yayılan veya tıraş bıçağı veya diş fırçası gibi kişisel hijyen öğelerini paylaşan karaciğer hastalığına neden olabilen bir virüs.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Hepatit B, karaciğer hastalığına neden olabilen bir enfeksiyondur. Seks yoluyla yayılabilir. Hepatit B aşısı yaptırarak ve prezervatif kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Hepatit B nasıl önlenir?

Hepatit B, bir virüsün (hepatit B virüsü veya HBV olarak adlandırılır) neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Ciddi olabilir ve tedavisi yoktur, ancak iyi haber, önlenmesi kolaydır. Hepatit B aşısı yaptırarak ve daha güvenli seks yaparak kendinizi koruyabilirsiniz . Oral, anal ve vajinal seks yapıyorsanız , hepatit B ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların yayılmasını durdurmak için prezervatif kullanın.  

Hepatit B’yi nasıl kaparsınız?

Hepatit B gerçekten bulaşıcıdır. Semen (boşalma), vajinal sıvılar ve kanla temas yoluyla bulaşır .

 • Vajinal, anal veya oral seks yapmak ( seks sırasında prezervatif kullanmak bunu önlemeye yardımcı olabilir)
 • Diş fırçası ve tıraş bıçağı paylaşmak (üzerlerindeki kan hepatit B taşıyabilir)
 • Uyuşturucu, piercing, dövme vb. için iğneleri paylaşmak.
 • Üzerinde Hep B virüsü bulunan bir iğneye takılmak.

Hepatit B, annelerinde varsa, doğum sırasında da bebeklere geçebilir.

Hepatit B tükürük yoluyla yayılmaz, bu nedenle hepatit B’yi yiyecek veya içecek paylaşmaktan veya aynı çatal veya kaşığı kullanmaktan ALAMAZSINIZ. Hepatit B ayrıca öpüşme, sarılma, el ele tutuşma, öksürme, hapşırma veya emzirme yoluyla da bulaşmaz.

Başka hepatit türleri var mı?

Evet, en yaygın hepatit türleri hepatit A, hepatit B ve hepatit C’dir. Hepatit B, en çok seks yoluyla bulaşan türdür.

Uçuk

Ağzınızı ve / veya cinsel organlarınızı etkileyen yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalık. Kabarık yaralara neden olur. Tedavisi yoktur, ancak semptomlar tedavi edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Herpes, cinsel organlarınızda ve / veya ağzınızda yaralara neden olan yaygın bir virüstür. Uçuk, can sıkıcı ve ağrılı olabilir, ancak genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz.

Uçuk, yaygın bir enfeksiyondur.

Herpes, vücudunuzda ömür boyu kalan süper yaygın bir enfeksiyondur. Amerikalıların yarısından fazlasında oral uçuk var ve yaklaşık 6 Amerikalıdan 1’inde genital herpes var. Yani muhtemelen uçuklarla yaşadığını bildiğiniz birkaç kişi vardır.

Herpes, iki farklı ancak benzer virüslerden kaynaklanır: herpes simplex virüs tip 1 (HSV-1) ve herpes simpleks virüs tip 2 (HSV-2). Her iki tür de vulva , vajina , serviks , anüs , penis , skrotum , popo, iç uyluk, dudaklar, ağız, boğaz ve nadiren de gözleriniz üzerinde ve çevresinde yaralar açabilir .

Uçuk, enfeksiyonlu bölgelerle ciltten cilde temastan, genellikle vajinal seks, oral seks, anal seks ve öpüşme sırasında yayılır. Herpes, gelip giden kaşıntılı, ağrılı kabarcıklara veya yaralara neden olur. Uçuk olan birçok insan yaraları fark etmez veya başka bir şeyle karıştırmaz, bu yüzden enfekte olduklarını bilmeyebilirler. Herhangi bir yaranız veya semptomunuz olmasa bile uçuğu yayabilirsiniz.

Uçuğun tedavisi yoktur, ancak ilaç semptomlarınızı hafifletebilir ve virüsü başkalarına verme şansınızı azaltabilir. Ve iyi haber şu ki, salgınlar genellikle zamanla daha az görülüyor ve herpes bazen rahatsız edici ve ağrılı olsa da tehlikeli değil. Uçuk olan insanların ilişkileri vardır, seks yaparlar ve tamamen sağlıklı hayatlar yaşarlar.

Genital herpes ve oral herpes arasındaki fark nedir?

Vücudun birçok yerinde yaşayabilen 2 farklı tür herpes simpleks virüsü (HSV-1 ve HSV-2) olduğu için, birçok insan bu enfeksiyonlara ne dediği konusunda kafası karışıktır. Ama aslında oldukça basit:

 • HSV-1 veya HSV-2’yi cinsel organlarınızın ( vulva , vajina , serviks , anüs , penis , skrotum , popo, uyluk içleri) üzerine veya çevresine aldığınızda buna genital herpes denir.
 • HSV-1 veya HSV-2’yi dudaklarınızın, ağzınızın ve boğazınızın içine veya çevresine aldığınızda buna oral uçuk denir. Ağızdaki herpes yaralarına bazen uçuk veya ateş kabarcıkları denir.

HSV-1 genellikle oral herpes’e neden olur ve HSV-2 genellikle genital herpes’e neden olur – her tür, en sevdiği bölgede yaşamayı tercih eder. Ancak her iki tipteki herpes simpleksin her iki bölgeyi de enfekte etmesi tamamen mümkündür. Örneğin, dudaklarında uçuk olan biri size oral seks yaparsa, HSV-1’i cinsel organlarınızda alabilirsiniz. Ve cinsel organlarında HSV-2 olan birine oral seks yaparsanız HSV-2’yi ağzınıza alabilirsiniz.

Uçuk nasıl olur?

Herpes, virüsü olan biriyle cilt temasından kolayca yayılır. Cinsel organlarınız ve / veya ağzınız cinsel organlarına ve / veya ağızlarına dokunduğunda – genellikle oral, anal ve vajinal seks sırasında – alabilirsiniz.

Penis veya dil vajina, anüs veya ağızda tamamen gitmese bile uçuk geçebilir. Uçuk yaymak için boşalmanıza gerek yok. Tek gereken, cilt teması. Ayrıca herpes, oral uçuğu olan birini öpmekten de olabilir.

Cinsel organlarınızdaki, ağzınızdaki ve gözlerinizdeki deri kolayca enfekte olabilir. Herpes virüsünün bir kesik, yanık, kızarıklık veya diğer yaralar gibi içeri girmesinin bir yolu varsa, diğer cilt bölgeleri de enfekte olabilir. Uçuk olmak için seks yapmak zorunda değilsin. Örneğin uçuk olan bir ebeveynin sizi öpmesi gibi cinsel olmayan yollarla geçebilir. Ağız uçuğu olan çoğu insan bunu çocukken aldı. Bir anne vajinal doğum sırasında bebeğe genital herpes geçirebilir, ancak bu oldukça nadirdir.

Bir uçuk yarasına dokunursanız ve ardından ellerinizi yıkamadan ağzınıza, cinsel organlarınıza veya gözlerinize dokunursanız, uçuğu vücudunuzun diğer bölgelerine yayabilirsiniz. Bu yolla uçuğu başka birine de geçirebilirsiniz.

Uçuk, yaralar açık ve ıslak olduğunda en bulaşıcıdır çünkü uçuk kabarcıklarından gelen sıvı virüsü kolayca yayar. Ancak uçuk, herhangi bir yara olmadığında ve cildiniz tamamen normal göründüğünde “dökülüp” başkalarına da geçebilir.

Çoğu insan herhangi bir yarası olmayan birinden uçuk alır. Vücudunuzda herhangi bir belirtiye neden olmadan yıllarca yaşayabilir, bu nedenle ne zaman ve nasıl aldığınızı kesin olarak bilmek gerçekten zordur. Bu yüzden pek çok insanda uçuk var – bu oldukça sinsi bir enfeksiyon.

Virüs vücut dışında hızla öldüğü için, uçuklara sarılmaktan, el ele tutuşmaktan, öksürmekten, hapşırmaktan veya klozet kapağında oturmaktan kurtulamazsınız.

HIV ve AIDS

HIV, bağışıklık sisteminizi bozan ve AIDS’e yol açabilen bir enfeksiyondur. Tedavisi yoktur, ancak tedavi sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. Bağışıklık sisteminize zarar vererek hastalanmanızı kolaylaştırır. HIV seks sırasında yayılır, ancak prezervatif sizi korumaya yardımcı olabilir.

HIV, AIDS’e yol açabilen bir enfeksiyondur.

HIV, İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü anlamına gelir. Bağışıklık sisteminizdeki belirli hücreleri parçalayan bir virüstür (vücudunuzun sağlıklı kalmanıza yardımcı olan hastalıklara karşı savunması). HIV bağışıklık sisteminize zarar verdiğinde, gerçekten hastalanmak ve hatta vücudunuzun normalde üstesinden gelebileceği enfeksiyonlardan ölmek daha kolaydır.

ABD’de yaklaşık 1,1 milyon insan HIV ile yaşıyor ve her yıl 38.000’den fazla yeni enfeksiyon oluyor. HIV’li çoğu insan yıllarca herhangi bir semptom göstermez ve kendilerini tamamen iyi hissederler, bu yüzden buna sahip olduklarını bile bilmeyebilirler.

HIV bulaştıktan sonra virüs ömür boyu vücudunuzda kalır. HIV’in tedavisi yoktur, ancak ilaçlar sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. HIV tıbbı virüsü diğer insanlara yayma şansınızı düşürür hatta durdurur. Araştırmalar gösteriyor ki, HIV tedavisinin yönlendirildiği şekilde kullanılması kanınızdaki HIV miktarını o kadar düşürebilir ki bir testte görünmeyebilir – bu olduğunda, HIV’i seks yoluyla bulaştıramazsınız.

Tedavi gerçekten önemlidir (bu yüzden test yaptırmak çok önemlidir). Tedavi olmazsa HIV AIDS’e yol açabilir. Ancak tıpla, HIV’li kişiler uzun, sağlıklı yaşamlar yaşayabilir ve HIV’in başkalarına yayılmasını durdurabilir.

HIV ve AIDS arasındaki fark nedir?

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. AIDS, Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu anlamına gelir. HIV ve AIDS aynı şey değildir. Ve HIV’li kişilerde her zaman AIDS görülmez.

Bu da ilginizi çekebilir!  Pembe göz hastalığı nedir? İşte pembe göz hastalığı tedavisi

HIV, insandan insana geçen virüstür. HIV, zamanla bağışıklık sisteminizdeki (CD4 hücreleri veya T hücreleri olarak adlandırılan) sizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan önemli bir hücre türünü yok eder. Bu CD4 hücrelerinden yeterince sahip olmadığınızda, vücudunuz normalde olduğu gibi enfeksiyonlarla savaşamaz.

AIDS, HIV’in bağışıklık sisteminize verdiği zararın neden olduğu hastalıktır. Tehlikeli enfeksiyonlara yakalandığınızda veya çok düşük CD4 hücreniz olduğunda AIDS yaşarsınız. AIDS, HIV’in en ciddi aşamasıdır ve zamanla ölüme yol açar.

Tedavi olmaksızın, HIV’li bir kişinin AIDS geliştirmesi genellikle yaklaşık 10 yıl sürer. Tedavi, virüsün neden olduğu hasarı yavaşlatır ve insanların birkaç on yıl boyunca sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Nasıl HIV kaparsınız?

HIV, meni (boşalma), vajinal sıvılar, anal mukus, kan ve anne sütünde taşınır. Virüs vücudunuza derinizdeki kesik veya yaralardan ve mukoza zarlarından (vajinanın içi, rektum ve penisin açıklığı gibi) girer. HIV’i şuradan alabilirsiniz:

 • Vajinal veya anal seks yapmak
 • Uyuşturucu, piercing, dövme vb. için iğneleri veya şırıngaları paylaşmak
 • Üzerinde HIV enfeksiyonlu kan bulunan bir iğneye takılmak
 • HIV ile enfekte olmuş kan, meni (boşalma) veya vajinal sıvıları vücudunuzdaki açık kesiklere veya yaralara sokmak

HIV genellikle korunmasız seks yoluyla yayılır. Her seks yaptığınızda prezervatif kullanmak ve iğneleri paylaşmamak sizi ve partnerlerinizi HIV’den korumaya yardımcı olabilir. HIV’iniz varsa, tedavi, virüsün seks sırasında diğer insanlara yayılma şansını azaltabilir veya hatta durdurabilir. HIV’iniz yoksa, sizi HIV’den koruyabilecek PrEP adlı günlük bir ilaç da vardır  .

HIV, hamilelik, doğum veya emzirme sırasında da bebeklere geçebilir. HIV’li hamile bir kadın, bebeğinin HIV kapma olasılığını büyük ölçüde azaltmak için ilaç alabilir.

HIV tükürük yoluyla yayılmaz, bu nedenle öpüşmekten, yiyecek veya içecek paylaşmaktan veya aynı çatal veya kaşığı kullanmaktan HIV bulaşmaz. HIV ayrıca sarılma, el ele tutuşma, öksürme veya hapşırma yoluyla da bulaşmaz. Ve klozet kapağından HIV kapamazsın.

Uzun zaman önce, bazı insanlar enfekte kan nakillerinden HIV kapdı. Ama şimdi, tıp merkezlerinde kan vermek veya almak tamamen güvenli. Doktorlar, hastaneler ve kan bağışı merkezleri iğneleri birden fazla kullanmaz ve bağışlanan kan, HIV ve diğer enfeksiyonlar için test edilir.

HPV (İnsan Papilloma virüsü)

Süper yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalık. HPV genellikle zararsızdır ve kendiliğinden geçer, ancak bazı türleri kansere yol açabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

HPV, insan papilloma virüsünün kısaltmasıdır. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyondur. HPV genellikle zararsızdır ve kendi kendine geçer, ancak bazı türleri kansere veya genital siğillere yol açabilir.

En yaygın STD.

200’den fazla insan papilloma virüsü (HPV) türü vardır. Yaklaşık 40 tür, genital bölgenize – vulva , vajina , serviks , rektum , anüs , penis ve skrotum – yanı sıra ağız ve boğazınıza bulaşabilir . Bu tür HPV, cinsel ilişki sırasında yayılır. (Diğer HPV türleri ayaklarda el siğilleri ve plantar siğiller gibi yaygın siğillere neden olur – ancak bunlar cinsel yolla bulaşmaz.)

Genital HPV enfeksiyonları çok ama çok yaygındır. Aslında, seks yapan çoğu insan yaşamlarının bir noktasında HPV’ye yakalanır. HPV’li çoğu insanın hiçbir semptomu yoktur ve kendilerini tamamen iyi hissederler, bu yüzden genellikle enfekte olduklarını bile bilmiyorlar.

Çoğu genital HPV enfeksiyonu hiç zararlı değildir ve geçer. Ancak bazı HPV türleri genital siğillere veya belirli kanser türlerine yol açabilir.

 • İki tür HPV (tip 6 ve 11) çoğu genital siğil vakasına neden olur . Siğiller eğlenceli değildir, ancak düşük riskli HPV olarak kabul edilirler çünkü kansere veya diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açmazlar.
 • En az bir düzine HPV türü bazen kansere yol açabilir, ancak özellikle ikisi (tip 16 ve 18) kanser vakalarının çoğuna yol açar. Bunlara yüksek riskli HPV denir . Rahim ağzı kanseri en yaygın olarak HPV ile bağlantılıdır, ancak HPV ayrıca vulva , vajina , penis , anüs , ağız ve boğazınızda da kansere neden olabilir .

HPV’nin tedavisi yok. Ancak HPV’nin sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını önlemek için yapabileceğiniz çok şey var. Aşılar bazı HPV tipleri konusunda korunmanıza yardımcı olabilir. Genital siğiller hemşireniz veya doktorunuz tarafından alınabilir. Yüksek riskli HPV genellikle kansere dönüşmeden önce kolayca tedavi edilebilir, bu nedenle düzenli Pap / HPV testleri çok önemlidir. Prezervatif mükemmel koruma sunmaz, ama HPV alma şansınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

HPV’yi nasıl elde edersiniz?

HPV, sahip olan biriyle cinsel temastan cilde kolayca yayılır. Değişikliklerin bir zaman olsun vulva , vajina , serviks , penis veya anüs dokunuşlar başkasının cinsel organlar ya da ağız ve boğaz var – genellikle seks sırasında. HPV, hiç kimse boşalmasa ve penis vajina / anüs / ağız içine girmese bile yayılabilir.

HPV en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır, ancak çoğu zaman önemli değildir. Genellikle kendi kendine geçer ve çoğu insan HPV’ye sahip olduklarını bile bilmiyor. Seks yapan çoğu insanın hayatlarının bir noktasında HPV kaptığını unutmayın. Utanmana veya korkmana gerek yok.

Molluscum Contagiosum

Cildinizde küçük şişliklere neden olan bir enfeksiyon. Kendi kendine kaybolur ve genellikle tehlikeli değildir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Molluscum contagiosum, cildinizde küçük şişliklere neden olan bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki sırasında da dahil olmak üzere enfekte cilde dokunarak elde edersiniz.

Molluscum contagiosum bir deri enfeksiyonudur

Molluscum contagiosum, cildinizin dış katmanında yaşayan bir virüsten kaynaklanır. Cinsel ilişki sırasında alabilirsiniz ve cinsel olmayan dokunuşlarla ve kıyafet ve havluları paylaşarak da kolayca yayılır. Hem çocuklar hem de yetişkinler molluscum contagiosum alabilir.

Molluscum contagiosum cildinizde küçük, sert darbelere veya büyümelere neden olur. Genellikle ağrısızdırlar, ancak bazen kaşıntılı, ağrılı veya şişmiş olabilirler.

Molluscum contagiosum genellikle tedavi olmaksızın kendi kendine geçer.

Molluscum contagiosum nasıl kasılır?

Molluscum contagiosum, ona sahip olan biriyle yakın temastan geçer. Birçok yetişkin virüsü seksten alır, ancak başka yollarla da alabilirsiniz. Molluscum contagiosum’un yayılması için, enfekte olan vücudun bir kısmıyla ciltten cilde temas yeterlidir. Giysilere, havlulara veya oyuncaklara dokunarak da molluscum contagiosum alabilirsiniz. Darbelere dokunarak veya çizerek enfeksiyonu vücudunuzun diğer bölgelerine yaymak mümkündür.

Çocuklar, başka birinin cildindeki yumuşakça çıkıntılarına dokunmaktan veya onlarla oyuncakları ve diğer nesneleri paylaşmaktan kolayca molluscum contagiosum bulabilir. Çocuklar için, şişlikler genellikle midede, kollarda, bacaklarda veya yüzde ( cinsel organlarında değil ) görülür .

Kasık biti

Bir diğer adıyla “yengeçler.” Cinsel organlarınızın yakınında cilde ve saça yapışan küçük parazitler. Eczaneden alabileceğiniz tedavi ile kolay kurtulabilirsiniz.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Kasık biti – aynı zamanda yengeçler olarak da bilinir – cinsel organlarınızın yakınında cilde ve saça yapışan küçük parazitlerdir. Yengeçler tehlikeli değildir ve genellikle kurtulmaları oldukça kolaydır.

Kasık biti çok yaygındır.  

Her yıl milyonlarca insan kasık biti ile enfekte oluyor. Sahilde gördüğünüz yengeçlerin minik versiyonlarına benzeyen minik böceklerdir. Cinsel organlarınızın etrafındaki deri ve kaba tüylerde yaşarlar ve kanınızla beslenirler. Kasık biti cinsel ilişki sırasında çok kolay yayılır.

Halka açık bit belirtileri arasında oldukça yoğun kaşıntı bulunur. Ancak kasık biti rahatsız edici olsa da, ciddi sağlık sorunlarına neden olmazlar. Reçetesiz satılan ilaçlarla onlardan kurtulmak genellikle kolaydır.

Kasık biti almak kirli olduğunuz anlamına gelmez – bunun hijyen veya temizlik ile hiçbir ilgisi yoktur. Ona sahip olan biriyle yakın, kişisel teması olan herkes kasık biti alabilir. ABD’de her yıl yaklaşık 3 milyon insan kasık biti kapıyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  Erkeklerde g noktası neresi? Erkeğin anüsten uyarılması

Kasık bitini (yengeç) nasıl alırsınız?

Yengeçler genellikle seks yoluyla yayılır, çünkü kasık kıllarında yaşamayı severler. Kasık biti, cinsel organları birbirine dokunduğunda veya birbirine çok yakın olduğunda bir kişinin saçından başka bir kişinin saçına kolayca hareket eder.  

Çoğu insan seks sırasında yengeç alır, ancak bazen başka tür yakın, kişisel temaslar yoluyla yayılırlar. Diğer kaba kıl türlerinin (kirpik, kaş, göğüs kılı, koltuk altı, sakal ve bıyık gibi) birisinin vücudundaki yengeçlerin olduğu yerlere dokunduğu kasık biti olabilir. Bazen kasık biti, enfekte bir kişinin kıyafetleri, havluları veya yatağı kullanılarak yayılır.

Yengeçler, tokalaşma veya sarılma gibi hızlı, gündelik dokunuşlarla yayılmaz. Ve klozet kapağından yengeç almak gerçekten çok nadirdir – yengeçler insan vücudundan uzaktayken çok uzun yaşamazlar ve pürüzsüz yüzeylere tutunamazlar.

Yengeçler saça girmiş olsalar bile, genellikle başınızın üstündeki saçlara takılmaktan hoşlanmazlar. Kasık biti, baş bitinden farklıdır ve genellikle kafanızdaki saçta yengeç bulamazsınız. Baş biti genellikle kasık bölgesinde de görülmez.

Uyuz

Uyuz, kaşıntıya neden olan küçük parazitlerdir. Genellikle cinsel ilişki sırasında ciltle temastan geçer. Tedavi edilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Uyuz, küçük parazitlerin neden olduğu kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle seks sırasında cilt temasından geçer. Uyuz tehlikeli değildir ve tedavi edilebilir.

Uyuz bir cilt rahatsızlığıdır

Uyuz (skay-arıları olarak telaffuz edilir), cildinizin üst tabakasını etkileyen küçük, böcek benzeri parazitler olan uyuz akarlarından kaynaklanır. Uyuz, kızarıklıklara, tahrişe ve bir ton kaşıntıya neden olur. Deriden tene dokunma sırasında diğer insanlara kolayca yayılır.

Uyuz akarları, cildinizin üst tabakasının altına yuva yapar ve yumurta bırakır. Yumurtalar daha fazla akara yol açar, ancak uyuzlu çoğu insanın vücudunda bir seferde yalnızca 10-15 akar bulunur. Akarlar çok küçüktür, bu yüzden onları göremeyebilirsiniz, ancak muhtemelen neden oldukları kaşıntı ve tahrişi fark edeceksiniz.

Uyuz gerçekten rahatsız edici olabilir, ancak genellikle tehlikeli değildir. İlaçlı kremler veya haplarla tedavi edilebilir.

Uyuz nasıl kapılır?

Uyuz, doğrudan cilde temasla bulaşır. Bu genellikle seks sırasında, özellikle vücutlarınız uzun süre birbirine değdiğinde veya yakınlaştığında (birlikte bir yatakta yatmanız gibi) olur.

Yetişkinlerin çoğu seksten uyuz alır, ancak buna başka yollarla da sahip olabilirsiniz. Uyuz, evinizdeki diğer insanlara bulaşabilir ve çok fazla yakın cilt teması olan kalabalık yerlerde (huzurevleri, hapishaneler ve çocuk bakım evleri gibi) yaygındır. Bazen enfekte bir kişinin kıyafetlerini, havlularını veya yatak örtülerini paylaşmaktan uyuz alabilirsiniz.

El sıkışma veya sarılma gibi hızlı, gündelik dokunuşlardan uyuz almak çok zordur. Ayrıca uyuz genellikle klozet kapaklarından bulaşmaz. Çoğu zaman, enfekte bir kişiyle uyuzun yayılması için çok yakın, kişisel temas gerekir.

Frengi

Frengi, yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. İlaçla kolayca iyileştirilebilir, ancak tedavi etmezseniz tehlikeli olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Frengi, seks yoluyla yayılan yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Frengi, antibiyotik ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir, ancak tedavi edilmezseniz kalıcı hasara neden olabilir.

Frengi ciddidir – ancak tedavi edilebilir.

Frengi gerçekten yaygın bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Frengi vajinal, anal ve oral seks yoluyla yayılır.

Frengi, cinsel organlarınızda yaralara neden olur. Yaralar genellikle ağrısızdır, ancak enfeksiyonu diğer insanlara kolayca yayabilirler. Yaralarla temastan frengi kaparsınız. Frengi olan pek çok insan yaraları fark etmez ve kendilerini tamamen iyi hisseder, bu yüzden sahip olduklarını bilmeyebilirler.

Frengi vajinanıza , anüsünüze , penise veya skrotuma ve bazen dudaklarınıza ve ağzınıza bulaşabilir . Her seks yaptığınızda prezervatif ve / veya diş barajları kullanarak sifilizin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz .

Frengi, erken tedavi ederseniz ilaçla kolayca tedavi edilebilir. Ancak tedavi olmaksızın beyin hasarı, felç ve körlük gibi gerçekten ciddi ve kalıcı sorunlara yol açar. Bu yüzden STD testi çok önemlidir – frengi olduğunuzu ne kadar erken anlarsanız, ondan o kadar çabuk kurtulabilirsiniz.

Frengi nasıl kapılır?

Frengi, hastalığı olan biriyle cinsel temastan cilde yayılır. Vulvanız , vajinanız , penisiniz , anüsünüz veya ağzınız birisinin sifiliz yaralarına temas ettiğinde – genellikle seks sırasında.

İnsanların frengi hastalığına yakalanmasının ana yolları vajinal seks ve anal seks yapmaktır . Oral seks yapmak daha az yaygındır , ancak olabilir. Bir anne, sifilizi hamilelik ve doğum sırasında da bebeğe geçirebilir ve bu tehlikeli olabilir.

Frengi, başlangıçta, yaralar olduğunda diğer insanlara vermek çok kolaydır. Ancak birçok insan sifiliz olduğunu bile bilmiyor çünkü yaraları fark etmiyorlar. Her seks yaptığınızda prezervatif kullanmak, sifilizi önlemenin en iyi yollarından biridir – siz ve partneriniz tamamen sağlıklı görünseniz bile.

Frengi gündelik temas yoluyla yayılmaz, bu nedenle yiyecek veya içecek paylaşmaktan, sarılmaktan, el ele tutuşmaktan, öksürmekten, hapşırmaktan, havlu paylaşmaktan veya klozet kapağında oturmaktan ALAMAZSINIZ.

Trichomoniasis (Trich)

“Trich” vajinitin başlıca nedenidir. Çok yaygındır ve kolayca tedavi edilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirtileri | Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Kısaca “trich” olarak adlandırılan Trichomoniasis, antibiyotiklerle tedavi edilen bir cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Çok yaygındır ve trich hastalarının çoğunda herhangi bir semptom görülmez.

Trichomoniasis (diğer adıyla trich) en yaygın tedavi edilebilir cinsel yolla bulaşan hastalıktır.

Milyonlarca insan her yıl trich oluyor. Cinsel ilişki sırasında çok kolay yayılan bir parazitten kaynaklanır. Parazit, meni, döl öncesi ve vajinal sıvılar gibi cinsel sıvılarda taşınır.

Trichomoniasis hastalarının çoğu herhangi bir semptom göstermez ve kendilerini tamamen iyi hissederler, bu yüzden buna sahip olduklarını bile bilmeyebilirler. Semptomlara neden olduğunda, en yaygın olanı vajinittir. Vajinit, vulva veya vajinanızın tahriş olduğu zamandır. Trich ayrıca üretrayı da enfekte edebilir. Trich belirtileri arasında tahriş ve kaşıntı, kötü kokulu akıntı ve ağrılı veya sık sık işeme yer alır.

Diğer enfeksiyonlar tüyler ürpertici gibi hissedebilir, bu yüzden neler olup bittiğinden emin olmanın tek yolu bir doktora görünmektir. İyi haber şu ki, trich ilaçla kolayca tedavi edilebilir.

Her seks yaptığınızda prezervatif kullanarak trich oluşumunu önlemeye yardımcı olabilirsiniz .

Trichomoniasis nasıl olur?

Trich, trichomona adı verilen gerçekten küçük bir parazitten kaynaklanır (çıplak gözle göremezsiniz). İnsanlar , enfeksiyonu olan biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girmekten korkar . Sperm (boşalmak), döl öncesi ve vajinal sıvılar penis, vulva veya vajinanızın üzerine veya içine girdiğinde yayılır .

Trich genellikle vajinal seks sırasında geçer . Aynı zamanda vulvadan vulvaya temasla, seks oyuncaklarını paylaşarak ve elinizde enfekte sıvılar varsa kendinizin veya partnerinizin cinsel organlarına dokunarak da yayılır. Trich, vulvayı, vajinayı, penisi ve idrar yolunu kolayca enfekte edebilir, ancak genellikle diğer vücut kısımlarını (ağız veya anüs gibi) enfekte etmez.

Trichomoniasis sıradan temas yoluyla yayılmaz, bu nedenle yiyecek veya içecekleri paylaşmaktan, öpmekten, sarılmaktan, el ele tutuşmaktan, öksürmekten, hapşırmaktan veya klozetlerde oturmaktan kurtulamazsınız.

Trich hastası birçok kişide herhangi bir semptom görülmez, ancak yine de enfeksiyonu başkalarına yayabilirler. Bu nedenle, prezervatif kullanmak ve daha güvenli seks yapmak, trichomoniasis’i önlemenin en iyi yoludur – siz ve partneriniz tamamen sağlıklı görünseniz bile.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hangi doktor bakar?

Erkekte çoğunlukla idrar yollarındaki enfeksiyon, akıntı veya yaralar ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Cinsel yaşam için üroloji doktorları bu konuda yetkindir.

Kadınlarda ise kadın doğum uzmanları yetkilidir.

Ayrıca cildiye ve enfeksiyon doktorlarındanda görüş alınabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.