Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Sağlıklı bir cinsel dürtü sahibi olmak, fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı hissetmekle bağlantılıdır. Peki cinsel gücü artırma yöntemleri neler? İşte cinsel gücü artırıcı yiyecekler…

Yatak odasında bir çöküş yaşadıysanız, diyetinize daha yakından bakmanın zamanı gelmiş olabilir. Bu yiyecekler, libidomuzu canlandırabilecek ve genel sağlığınızı iyileştirebilecek besinler ile doludur.

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler

Besinlerin içeriğindeki vitaminler cinsel hayatın hareketlendirmek için de etkili oluyor. İşte tüketildiğinde cinsel gücü artıran besinler…

Et

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Cinsel yaşamınızı iyileştirmek için diyetinize çeşitli etler ekleyin. Sığır eti, tavuk ve domuz eti karnitin, L-arginin ve çinko içerir. Karnitin ve L-arginin, kan akışını iyileştiren amino asitlerdir. Kesintisiz kan akışı hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel tepki için çok önemlidir. Göre NYU Langone Tıp Merkezi , bu iki besin bazı erkeklerde etkili bir tedavi sertleşme bozukluğu olabilir.

Tüm sistemlerin yatak odasında sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için bazı hayvan bazlı proteinleri tüketin. Vejetaryenler tam tahıllar, fındık ve süt ürünlerini tercih edebilirler.

Bal 

İçeriğinde bulunan boron mineralleri sayesinde kadınlarda östrojen hormonunu dengeleyen bal, erkeklerde de testosteron hormonunu dengeleme bakımından oldukça iyi. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel gücü artırdığı belirlenen balın, cinsel içgüdünün artmasında da etkili olduğu kanıtlandı. 

İstiridye

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Çinko içeren istiridyenin sperm ve cinsel dürtüyü artırdığı aynı oranda da afrodizyak etkisinin olduğu belirtiliyor. 

Hormon üretimindeki artış, birçok durumda artan cinsel istek anlamına gelir. İstiridye ayrıca her iki cinsiyetteki cinsel organlara kan akışına yardımcı olan mükemmel bir çinko kaynağıdır. Yumuşakçalara aldırmıyor musunuz? Bunun yerine ıstakoz veya yengeç ziyafeti. Her iki kabuklu deniz hayvanı çinko ile yüklenmiştir.

İtalyan ve Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma kapsamında istiridyenin cinsel gücü arttırdığı açıklandı. Bunun nedeni ise, içerisinde bulunan aminoasitler. Bu aminoasitler, hormonları etkisi altına almaktadır. Ancak kısa süreli istiridye kullanımlarında bu etki pek görülmemiştir.  

Sarımsak 

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Kokusuyla bilinen sarımsak, vücuttaki kan akışını hızlandırarak erkeklerde cinsel gücü artırma konusunda oldukça etkili. 

Annen seni bir randevudan önce asla sarımsak yememen için uyardı. Bu göz ardı edebileceğiniz bir tavsiye. Keskin olan bu bitki, genellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp hastalığını önlemek için kullanılan doğal bir kan incelticidir. Antikoagülan özellikler, diğer bölgelerinize bol miktarda kan akışı sağlamanıza yardımcı olur. Siz ve eşiniz sevdalı bir akşamdan önce sağlıklı bir sarımsak dozundan faydalanabilirsiniz. İkiniz de yiyorsanız, kimse güçlü nefesi önemsemez.

Somon

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Diğer yağlı balıklar gibi, somon hem kadının hem de erkeğin kan dolaşımını düzenler. Bu da seks sırasında performansın artmasına yol açar.

Somon, kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile bilinir. Pembe etli balıkların yanı sıra ton balığı ve pisi balığı, cinsel yaşamınızı geliştirmenin anahtarı olabilir. Omega-3, arterlerinizde plak birikmesini önlemeye yardımcı olur, böylece vücudunuzdaki kan akışını iyileştirir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel isteksizlik sebepleri? Cinsel isteksizlik nasıl giderilir?

Yağlı balık diyeti, yüksek dereceli prostat kanseri riski altında olan erkekler için bir aşk iksiri olmayabilir. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan çalışmalar , omega-3 yağ asitlerinin hastalığın agresif bir formu için riski artırabileceğini düşündürmektedir. Düşük dereceli, yavaş hareket eden prostat kanseri ise, omega-3 açısından zengin gıdaları yemekten etkilenmez.

Harvard School of Public Health doktorlarından Myriam Afeiche tarafından tüp bebek tedavisi gören 156 erkek üzerinde gerçekleştirilen araştırma çalışması, işlenmiş kırmızı et kullanımının sperm morfolojisini negatif etkilediği; somon, lüfer ve ton balığı gibi balık çeşitlerinin ise sperm sayısında artış sağladığı sonucu ortaya koyuyor.

Çikolata

Doğadaki en etkili afrodizyaklardan biri olan kakao içeren  PEA enzimi bakımından zengin olan çikolatanın cinsel gücü artırıcı etkisi de konuşuldu. 

Kuruyemiş ve tohumlar

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Sevginizi çikolatalarla göstermek romantik bir jesttir, ancak mutlaka yatak odasında yeni rekorlara götürmez. Şeker yerine, bir avuç fındık ve tohumla atıştırın. Kaju fıstığı ve badem çinko ile doludur, bir dizi sağlıklı atıştırmalık kan akışınızı sağlamak için L-arginin içerir. 

  • ceviz
  • kabak çekirdeği
  • ay çekirdeği
  • pekan
  • fındıklar
  • yer fıstığı

Ceviz, omega-3 bakımından da zengin oldukları için aşk bölümünde iki kat yararlıdır.

Fesleğen 

Afrodizyak etkiye sahip olan fesleğenin vücuda cinsel gücü artırıcı etkisi de var. 

Muz

Potasyum, magnezyum ve B vitamini kaynağı olan muz  bünyesinde aynı zamanda özellikle erkekler açısından cinsel gücü artırıcı mineraller ve enzimler de barındırıyor. 

Elma

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Günde bir elma doktoru uzak tutar ve aşk hayatınızı da geliştirebilir. Elma, çilek, kiraz, soğan ve koyu renkli üzüm ile birlikte quercetin açısından zengindir. Bir tür flavonoid olan bu antioksidan, bir takım sağlık yararları sağlayabilir. Cinsiyete gelince, quercetin prostatit ve interstisyel sistit (IC) semptomlarını kontrol etmede rol oynar ve dolaşımı teşvik eder. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Bazen testis rahatsızlığına ve boşalma ile ağrıya neden olur. IC veya ağrılı mesane sendromu, cinsel ilişkiyi erkekler ve kadınlar için de zorlaştırabilir. Cinsel yolla ilişkili IC semptomları arasında genital ağrı, erektil disfonksiyon, ağrılı ilişki ve düşük arzu bulunur.

Avokado 

Folik asit ve B vitamini ve potasyum açısından zengin olan avokado bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi cinsel gücü de artırıcı etkiye sahip.

Badem

Kokusuyla tutkuyu tetikleyen badem, vitamin E, magnezyum ve lifleri sayesinde kadın ve erkekler için cinsel gücü artırıcı etkiye sahip. 

Kuşkonmaz 

Kuşkonmaz  erkekte ve kadında tutkuyu ve cinsel isteği artıran özelliklere sahip. Ayrıca kuşkonmazın içeriğinde potasyum, lif, vitamin B6, vitamin A, ve C ve folik asit bulunuyor.

Kırmızı biber 

Acının kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahip olması nedeniyle, kırmızı acı biberin cinsel gücü artırdığı kanıtlandı. 

Zencefil

Çaylarınıza enfes aroma katan, onlarca faydası olan bir bitki olan zencefil, tüketildiğinde erojen bölgenizde hassasiyeti artırır.

Kırmızı şarap

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Kırmızı şarabın içinde bulunan antioksidan madde kan akışını hızlandırdığı gibi aynı zamanda cinsel isteğinizi de artırır.

Bu oldukça açık görünüyor. Bir kadeh kırmızı şarap kadınların havasına girmelerine yardımcı olabilir. Yayınlanan araştırma, günde bir ila iki bardak kırmızı şarabın kadınlarda cinsel isteği artırdığını gösterdi. Kırmızı şarap, olumlu yanıtı açıklayabilen quercetin içerir. Araştırmacılar, günde iki bardaktan fazla kırmızı şarap içmenin veya diğer alkollü içecek türlerinin tadını çıkarmanın aynı sonuçları vermediğini belirtti.

Bu da ilginizi çekebilir!  Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj fiyatları 2020

Vanilya

Muhteşem bir kokuya sahip olan, adeta aroması ile başımızı döndüren vanilya, beynin hipotalamus bölgesine erişiyor burada hatıralarımızı ve coşkularımızı kontrol ediliyor. Aynı zamanda kalp atışlarımızı da hızlandırıyor.

Çilek

Küçük, sevimli ve pembe, içerisinde A, B ve C vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, demir ve fosfor içeriyor. Bu kadar yararlı bir meyve olan çileğin cinsel açıdan faydaları ise; sperm miktarını artırıyor ve cinsel organları besliyor.

Sonuç olarak

Bazı gıdalar kan pompalama ve hormon seviyelerini artırabilirken, diyet sadece cinsel yaşamınızı iyileştirmek için her zaman yeterli değildir. Arzu, cinsel ilişki sırasında ağrı veya iktidarsızlık sizi eşinizle yakın bir ilişkiden zevk almamanız durumunda doktorunuzla konuşun.

Cinsel gücü artırma yöntemleri

Cinsel gücü artırıcı yiyecekler | Cinsel gücü artırma yöntemleri

Yoğun iş temposuna bağlı cinsel isteği yöneten testosteron hormonu düşmeye başlıyor. Çinko hem bağışıklığı kuvvetlendirmede hem de testosteron yapımında kullanılan önemli bir mineraldir. Özellikle bu aylarda cinsel istek ve uyarılmayı yöneten testosteron hormonu düşmeye başlıyor. Yoğun iş yaşamının başlamasıyla bitkinlik, yorgunluk, zihinsel ve fiziksel motivasyon kaybı da oluşabiliyor. Cinsel istek ve performans azalıp, sertleşme kalitesi, boşalma kontrolü bozulabiliyor.

STRES, SİGARA, ALKOL HORMONLARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Cinsel bölgeyi çevreleyen cilt, cilt altı dokuları, sinir ve damar sistemleri normal yaşlanma süreci ve çeşitli hastalıklar ile yıpranıp zedeleniyor. Sigara, alkol, hareketsizlik, beslenme yanlışları, ödem, yağ fazlalığı ve stres hormonları da cinsel bölge sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu durum özellikle 40 yaş üzerinde sertleşme sorunu, erken veya geç boşalma, cinsel isteksizlik, penis eğrilikleri, peniste plakların oluşması, penis ve çevresinde ağrı, cilt yaşlanması gibi sürekli sorunlar yaratıyor. Programla cinsel bölge yapılarını canlandırmak ve cinsel performansta gençleşme yaşamak hedefleniyor.

Cinsel anti-aging, sağlıklı testosteron seviyeleri, penis plaklarının ve peyronie hastalığının tedavisi, idrar yolu ve prostat sağlığı, penise giden damar ve sinirlerde canlanma, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi ve cinsel bölge dokusunda oksijenlenme ve detoks gibi alanlarda fazda sağlıyor.

Prof. Dr. Hattat şu önerilerde bulundu:

1-ÇİNKO DESTEKLERİNE DİKKAT:

Mevsim geçişlerinde cinsel performansı düşüren ana faktörlerden biri grip, nezle ve soğuk algınlığıdır. Burun akıntısı, hapşırma, ateş, yorgunluk, halsizlik sizi haftalar boyu keyifli cinsel rutininizden uzaklaştırabilir. Bunun için öncelikle aşılarınızı tamamlayın. Grip ve zatüre aşılarınızı hekiminize danışarak yaptırın. Çinko hem bağışıklığı kuvvetlendirmede hem de testosteron yapımında kullanılan önemli bir mineral. Çinko seviyelerinizi kandan kontrol ettirebilirsiniz. Eksiklik varsa çinko desteklerinden yararlanabilirsiniz. Yine soğuk algınlığı durumunda çinko, c vitamini, ekinezya takviyeleri vücudunuzun hızlı toparlanmasını sağlayacaktır.

2-CİNSEL TIBBI KONTROLLERİNİZİ YAPTIRIN

Kalp damar hastalıkları, yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kanser, hormonsal dengesizlikler ve pek çok sağlık sorunu sertleşme sorunu, isteksizlik, boşalma problemi yaratabilir. Peniste şekil-hacim bozuklukları görülebilir. Birçok ilaç cinsel performansı düşürebilir. Bu nedenle bir cinsel check up ile cinsel performansınızı kontrol ettirin. Bu check up’ta hormonlar, penisteki hisler ve penis damarları incelenebilir. Testis fonksiyonları, yerleşimi, varikosel gibi problemler kontrol edilebilir. Penis şekil ve hacim eksiklikleri tespit edilebilir. Prostat büyümesi/kanseri, idrar yolu enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirlenebilir.

3-METABOLİZMA TAKİBİ YAPIN

Günlük adım sayınız, harcadığınız kalori miktarı, kaç dakika hareket ettiğiniz, uyku süreniz cinsel performansı birebir etkiler. Aktivite seviyeniz ne kadar yüksekse testosteron hormonu o kadar optimal salgılanıyor. Ekim ayında bir pedometre edinerek en azından adım sayınızı hesaplamaya başlayın. Günümüzde artık metabolizma dedektifleri ile daha detaylı incelemeler yaptırmak da mümkün. Sonbaharda evde, ofiste geçirdiğiniz süre artarken sporu unutmayın. Haftanın 4 günü, orta şiddette 30 dakika yürüyüş yapan erkeklerde cinsel fonksiyon sorunları, daha az egzersiz yapanlara göre yaklaşık yüzde 65 daha az görülüyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  Burçlara göre cinsellik uyumu | Burçlara göre cinsel zaaflar

4-KIŞ DEPRESYONUNA DİKKAT!

Sonbahar ve kış aylarında azalan güneş ışığı vücudumuzun iç saatini değiştiriyor. Mutluluk hormonu serotonin daha az salgılanıyor. Mevsimsel duygu durum bozukluğu olarak bilinen kış depresyonu oluşabiliyor. Cinsel istekte azalma, sertleşme kalitesinde beklenmeyen bir düşüş, boşalma süresinde ani değişimler yaşanabiliyor. Cinsel sorunlarınız devam ederse performans korkusu yaratabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden yardım alın. Kış depresyonundan korunmak için evinizi- ofisinizi gün ışığı ile doldurun. Güneşli günlerde dışarı çıkın, yürüyüş yapın. Omega-3 kaynaklarına (balık, ceviz, ketentohumu, semizotu gibi) yönelin. Alkol ve kafeinden uzak durun. Stres kaynaklarını azaltın.

5-HORMON DÜŞÜŞÜNE HAZIRLIKLI OLUN

Sonbahardan itibaren cinsel istek ve uyarılmayı yöneten testosteron hormonu düşmeye başlar. Bu nedenle sonbaharda cinsel isteğinizde, performansınızda, zevkinizde bir düşüş yaşamamanız için mutlaka hormon seviyelerinizi kontrol ettirin. Sabah 8-11 arasında vereceğiniz küçük bir kan testiyle hormon seviyeniz kolayca anlaşılabilir. Eğer bir eksiklik varsa hormon yerine koyma tedavileri hakkında hekiminizden fikir alın.

6-YATAK ODASINA STRES SOKMAYIN

Yaz aylarında iş-aile sorumlulukları tatiller ve sıcak havayla daha kolay tolere edilir. Kış aylarında hayat stresleri sizi baskı altına alabilir. Bu durum cinselliği monotonlaştırabilir, cinsel ilişki araları açılabilir. Cinsel ilişkiye başlarken veya devam ettirirken hayatınızın streslerinizi yatak odasına sokmayın. Yoksa ereksiyon sağlamada, sürdürmede, boşalmada zorluk yaşayabilirsiniz. Partnerinize ve o ana odaklanıp bu sürenin keyfini çıkarın. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız mutlaka yardım alın.

7-YAVAŞLAYIN

Hayat koşuşturması vakitsizlik kaygısı ile hızlı cinselliğe sizi yönlendirebilir. Sizi ve eşinizi en kısa süre ve şekilde orgazma ulaştıracak bir cinsellik güzel olsa da, eşinizle birlikte oluşturacağınız zengin bir cinsel repertuar, uzun vadede tatmininizi arttıracaktır. Bu nedenle orgazmı varılması gereken bir hedef gibi görmeyin. Yolun tadını çıkarın.

8-TEDAVİ İÇİN BEKLEMEYİN

Yaz aylarında yaşadığınız rahatlama ile cinsel sorunlarınızda hafif bir iyileşme olduysa hemen “iyileştim” sonucuna varmayın. Cinsel sorunların %70’i organiktir ve dönem dönem hafif iyileşmeler olsa da giderek kötüleşebilirler. Bu nedenle cinsel isteksizlik, erken/geç boşalma, sertleşme sorunu gibi problemlerde altta yatan organik nedenlerin araştırılması için bir uzmana başvurun.

9-ZAMAN VE MEKANIN UYGUN OLMASINI BEKLEMEYİN

Cinselliği sürekli zaman, mekan ve koşulların uygun olduğu anda yaşayamazsınız. Çok yorgun olsanız da, kendinizi bakımsız hissetseniz de bazen kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarmaya çalışın. Örneğin eve yoğun bir iş günü ardından yorgun, stresli geldiğinizi, eşinizin de sizin için hazırlanacak, bakımlı olacak vakti bulamadığını hayal edin. Bu durumda cinselliği ertelemeden o anı yaşamanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak bu hisler her zaman kendiliğinden bir anda gelişmek zorunda değildir. Karşılıklı istek olduğunda çeşitli uyarılarla cinsellik teşvik edilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.