Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Neden cinsel fantezilerimiz var ? Birçok okuyucu için akla gelen ilk düşünce, cinsel uyarılmayı arttırmak veya zevk almaktır. Bununla birlikte, ortaya çıktığı gibi, bunlar, birinin seks hakkında hayal kurmasının birçok farklı nedeni arasında yer alıyor.

En yaygın olandan en az yaygın olana doğru, insanların seks hakkında fantezileri olduğunu bildiren en popüler nedenler şunlardır:

 • Cinsel uyarılma yaşamak (katılımcıların %79.5’i tarafından rapor edilmiştir)
 • Farklı cinsel deneyimleri ve hisleri merak ettiğiniz için (%69,8 oranında rapor edilmiştir)
 • Karşılanmayan cinsel ihtiyaçları karşılamak için (%59,7 oranında rapor edilmiştir)
 • Gerçeklerden geçici olarak kaçmak (%59,4 olarak rapor edilmiştir)
 • Sosyal olarak tabu olan bir cinsel arzuyu ifade etmek veya yerine getirmek (%58,4 oranında rapor edilmiştir)
 • Gelecekteki bir cinsel karşılaşmayı planlamak (%55,7 oranında rapor edilmiştir)
 • Rahatlamak veya kaygıyı azaltmak için (%43,6 oranında rapor edilmiştir)
 • Canınız sıkıldığı ve yapacak başka bir şeyiniz olmadığı için (%40,0 oranında rapor edilmiştir)
 • Cinsel olarak daha özgüvenli hissetmek (%32,5 oranında rapor edilmiştir)
 • Karşılanmayan duygusal ihtiyaçları karşılamak için (%29,8 oranında rapor edilmiştir)
 • Seks sırasında dikkat dağıtıcı şeyleri engellemek için (%19,8 oranında rapor edilmiştir)
 • Çekici olmayan veya istenmeyen bir ortağı telafi etmek (%11,8 oranında rapor edilmiştir)

Gördüğünüz gibi, cinsel fantezilerimiz sadece zevk almaktan veya uyarılmayı arttırmaktan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda çok çeşitli psikolojik işlevlere de hizmet ettikleri ortaya çıktı. Bunlar arasında, karşılanmayan ihtiyaçları karşılamamıza yardımcı olmak, komuta edildiğinde kullanışlı bir rahatlık ve dikkat dağıtma kaynağı sunmak ve harekete geçmeden önce cinsel senaryolar üzerinde zihinsel olarak çalışmamıza izin vermek sayılabilir.

En Yaygın Cinsel Fanteziler

Bu doğru, birçok farklı insan için tekrar tekrar ortaya çıkan yedi cinsel fantezi var. Bunlar, bir sosyal psikolog olan PhD, Justin Lehmiller fantezileri hakkında 4.175 kişiyle yaptığı ankette tespit edildi.

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Anket , cinsel fanteziler, bunlara neden sahip olduğumuz ve ne anlama geldikleri hakkında 350’den fazla soru içeriyordu . Anketin sonunda Lehmiller, yedi ana temanın en yaygın olanı olduğunu buldu.

 1. Çok eşli seks: Hayır, bu birden fazla kişiyle randevuya çıkmak ve her ikisiyle de farklı zamanlarda yatmak anlamına gelmez, bu aynı anda birden fazla kişiyle seks yapmak anlamına gelir.
 2. BDSM (esaret, disiplin, tahakküm, boyun eğme, sadizm ve mazoşizm): Bu, tabu olsa da birçok insanın merak ettiğini gösteren başka bir yaygın fanteziydi.
 3. Yenilik, macera ve çeşitlilik: Bu, insanların kendileri için yeni olan şeyleri yapma konusunda fantezileri olduğu anlamına gelir. Örneğin, farklı bir ortamda veya pozisyonda seks yapmak.
 4. Tabu seks eylemleri: Bu, sosyal veya kültürel olarak yasak olan bir şeyi yapmayı ifade eder. Bu, belirli kültürlere bağlı olduğundan, eylemlerin kendileri, farklı insanlar için neyin sosyal olarak uygun olup olmadığına bağlı olarak değişebilir.
 5. Tutku, romantizm ve yakınlık: Bu, bir partnerle duygusal olarak bağlanmayı, sevilmeyi veya takdir edilmeyi ifade eder ve ilişkilerdeki insanlara özel değildir. Bekarsanız bu fanteziler hala ortaya çıkabilir.
 6. Tek eşli olmayan bir ilişki içinde olmak: Sallanmak, çok eşlilik , partnerinin başka biriyle seks yapmasını izlemek veya açık bir ilişki yaşamak bu kategoriye girer.
 7. Cinsiyet bükme ve homoerotizm: Bu fanteziler, cinsel yöneliminizin sınırlarını zorlamaya odaklanır. Bu, cinsiyet kimliğiniz, rolünüz, ifadeniz veya cinsel kimliğiniz dışındaki şeyler hakkında fanteziler kurduğunuz anlamına gelebilir.
Bu da ilginizi çekebilir!  Love Island cinsel ilişki anıyla tepki çekti! Battaniyenin altına girdiler

Cinsel Fanteziler Ne Anlama Geliyor?

Lehmiller’e göre, belirli bir fantezinin altında yatan motivasyonlar hakkında kapsamlı açıklamalar yapmak imkansız çünkü iki kişi tamamen farklı nedenlerle aynı fanteziye sahip olabilir.

Lehmiller, Insider’a “Fantezilerimiz çok karmaşık ve cinsiyete vurgu ve odaklanma derecesi bir kişiden diğerine farklılık gösteriyor, çünkü erotik olarak çekici bulduğumuz veya bizi tahrik eden şey bir kişiden diğerine inanılmaz derecede farklı” dedi. .

Ancak araştırması, insanların neden hayal kurduğuna dair ortak temalar da gösterdi ve bu duygusal ihtiyaçlar genellikle bir kişinin seksi bulduğu şeylerle bağlantılı.

Romantizm ve tutku hayal ediyorsanız terk edilme korkunuz olabilir.

Duygusal ihtiyaçlar, son derece romantik veya tutkulu bir fantezide tezahür edebilir.

Lehmiller, terk edilmekten korkan ve bağlanma kaygısıyla baş edebilecek kişilerin, “hayallerinde romantik ve tutkulu görüntülere sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu çünkü sahip oldukları güvensizlik duygusunu sakinleştirmeye çalıştıklarını” söyledi.

Lehmiller’e göre, başka bir kişinin onları tutku ve sevgiyle tükettiğini hayal ederek rahatlayabilir ve cinsel zevke odaklanabilirler.

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Partnerinizle üçlü seks yapmayı hayal ediyorsanız ilgiye can atabilirsiniz.

Araştırması sırasında Lehmiller, ankete katılanların sahip olduğu en yaygın fantezilerden birinin üçlü seks olduğunu buldu.

Lehmiller’e göre, insanlar partnerleri ve başka bir kişiyle üçlü bir ilişki hayal ettiğinde, bunun nedeni tüm dikkatin üzerlerinde olmasını istemeleri olabilir.

Birisi “başka bir çiftin ilişkisine girdiği” bir üçlü hakkında fantezi kurarsa, fantezisi olan kişi ilgiden çok maceraya can atabilir.

Yatak odasında size hükmedildiğini hayal ediyorsanız, bunun nedeni kontrolü kaybetmek istemeniz olabilir.

Lehmiller, boyun eğme ya da bir seks partnerinin egemenliği altına girmenin hem erkekler hem de kadınlar için bir başka popüler fantezi olduğunu söyledi.

Genellikle esaret-disiplin, tahakküm-teslimiyet ve sadizm-mazoşizmin kısaltması olan BDSM kısaltmasıyla birleştirilir ve tüm bu fanteziler iki ortak arasındaki güç alışverişi ile ilgilidir.

Bu da ilginizi çekebilir!  No nut November nedir? 1 ay boyunca yapamayacaksınız...

Lehmiller’e göre, birisi seks partnerinin kendilerine hükmettiğini hayal ettiğinde, bunun nedeni genellikle bu fantazinin kendilerine hayran olduklarını hissetmelerine izin vermesidir, çünkü Lehmiller’e göre partneri “size karşı bu karşı konulamaz karşı konulmaz çekiciliği sergilemektedir”.

Seksle ilgili kaygısı olan kişiler, performans gösterme baskısını ortadan kaldırdığı için boyun eğme fantezilerine de yönelebilirler.

Lehmiller, “Ve bence birçok insan için boyun eğme, kafalarından çıkıp ana girmelerini sağlayan çok özgürleştirici bir deneyim olduğunu düşünüyorlar.” Dedi.

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Cinsel fantezileriniz tabu gibi geliyorsa, yeni şeyler denemeye açıksınız demektir.

Lehmiller, cinsel fantezileri olan herkesin derin psikolojik nedenlerle bu fantezilere sahip olmasının yanlış bir kanı olduğunu söyledi.

Araştırmasında, sıklıkla fantezileri olan veya üçlü ve BDSM’den daha tabu olan fantezileri olan kişilerin, daha az hayal kuranlara göre daha yaratıcı ve yeni şeylere açık olma eğiliminde olduğunu buldu.

Yeni deneyimlere daha açık kişilikleri olan kişilerin “gerçekten olağandışı ve tuhaf senaryo türleri de dahil olmak üzere hemen hemen her şey hakkında daha fazla fantezi kurma” eğiliminde olduğunu söyledi.

Lehmiller, “Ve bu, onların çok düşünmeyi sevmeleri dışında daha derin bir anlam ifade etmiyor. Bu yüzden, fantezilerimizin her zaman daha derin buluşmaları olduğunu söylerken her zaman biraz dikkatli olmalıyız, çünkü bazen böyle olmaz,” dedi.

Daha yaşlı insanlar daha fazla cinsel fanteziye sahip olma eğilimindedir.

Son olarak, Lehmiller, 40’lı ve 50’li yaşlarında, uzun süreli tek eşli ilişkiler içinde olan kişilerin, genç insanlardan daha fazla hayal kurma eğiliminde olduğunu buldu.

Bu eğilimin muhtemelen var olduğunu, çünkü bu insanların seks rutinlerinden çıkmak ve yeni bir şeyler denemek istediklerini söyledi.

“Ve bence, bu uzun vadeli tek eşli ilişkilerde genellikle olduğu gibi, yenilik ihtiyacı garanti edildiğinde, insanlar fantezilerini özgürleşmenin ve bu yenilik ihtiyacını karşılamanın bir yolu olarak kullanıyorlar.”

Neden Cinsel Fantezilerimiz Var?

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Bu cinsel fantezileri araştırdıktan sonra, özellikle bu fantezileri insanların gerçek hayattaki cinsel davranışlarıyla karşılaştırırken, Lehmiller bir blog yazısında fantezilerin bireyin kişiliğinin, bağlanma stilinin ve kültürel kimliğinin bir yansıması olduğunu açıkladı .

Kişilik

Lehmiller, birçok fantezinin insanların gerçek hayattaki kişiliklerinin tam tersini yansıttığını buldu. Örneğin, içe dönükler daha baskın olmanın hayalini kurarken, daha nevrotik olan insanlar bedenlerini ve kişiliklerini değiştirmeyi hayal ederler.

Kendilerini herhangi bir şekilde değiştirme olasılığı en düşük olan insanlar dışa dönüklerdi. Bir başka ilginç bulgu da, daha vicdanlı kişilerin, dikkatlerini ayrıntılara, kendilerinden ziyade fantezilerinin ayrıntılarına daha fazla odaklanmak için kullanmalarıdır.

Eklenti Stili

Anket, endişeli ve kaçıngan bağlanma stillerine sahip kişilerin kendilerini her şekilde değiştirme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Lehmiller, terk edilme sorunları olan endişeli insanların fantezilerini, reddedilme konusunda endişelenmek zorunda olmayan bir versiyonu olmak için kullandıklarını ve yakınlık sorunları olan çekingen insanların fantezilerini daha fazla duygusal mesafe yaratmak için kullandıklarını tahmin ediyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  İlişkilerinizde bu belirtileri gösteriyorsanız kaçıngan bağlanma stiliniz olabilir...

Başka bir çalışmada 2 kaçınan bağlanma stilleri ile insanlar genelde romantizm içeren cinsel fanteziler yoktu sözlerine ekledi bu bulguları destekledi.

Kültür

Son olarak, fanteziler açıkça kültürümüz hakkında bir şeyler söylüyor. Örneğin, kadınlar, gey ve biseksüel erkekler, fiziksel niteliklerini değiştirmeye en çok odaklananlardı. Erkeklerin, kültürel beden ideallerine açık bir tepki olan fantezilerinde cinsel organlarını geliştirme olasılığı daha yüksekti.

Bir çalışma 3 ayrıca cinsel fantezilerin genellikle romantik filmlerde ve romanlarda ve hatta cinsel videolarda erkeklerin ve kadınların nasıl tasvir edildiğini yansıttığını buldu.

Lehmiller, cinsel fantezilerde kendimizde yaptığımız tüm değişikliklerin daha derin anlamlara sahip olmadığına dikkat çekiyor. Cinsel fantezilerin insanların yaşamlarında olumlu bir rol oynayabileceğini de belirtmek önemlidir.

Hatta bir çalışma 4 , cinsel fantezilerin kadınlar için uyarılmalarına yardımcı olduğunu ve hatta partnerleriyle seks sırasında orgazma ulaşmalarına yardımcı olduğunu buldu.

Cinsel Fanteziler Ne Zaman Harekete Geçmeli?

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

Lehmiller’in belirttiği gibi, çoğu zaman cinsel fantezilerimizde meydana gelen değişiklikler sadece aktif bir hayal gücünün bir ürünüdür ve daha derin bir anlam ifade etmez. Bununla birlikte, gerçek hayatta değişmesini istediğiniz fantezilerinizde kendinizle ilgili şeyleri düzenli olarak değiştirdiğinizi fark ediyorsanız, bunlar dikkate almaya değer yönler olabilir.

Bununla birlikte, bir şey hakkında bir fanteziniz olduğu için bunun üzerinde hareket etmeniz gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. Mutlu bir ilişkiniz varsa ve eşinizi aldatmakla ilgili bir fanteziniz varsa, bu bilinçaltınızın size başka biriyle daha mutlu olacağınızı söylemeye çalıştığı anlamına gelmez.

Fantezi oldukları için genellikle kendimizin idealize edilmiş versiyonlarını yaratırız. Bununla birlikte, güven eksikliği veya terk edilme korkusu, ideal versiyonunuzu elde etmekten sizi alıkoyuyorsa, bu olumsuz düşünce kalıplarını nasıl ele alabileceğinizi bulmak için bir terapistle çalışmanın zamanı gelebilir .

Gösterinin yıldızı sizi şaşırtabilir

Lehmiller, “Sonuçlarım, cinsel fantezilerinizde görünme olasılığı en yüksek olan kişinin – ister inanın ister inanmayın – şu anki romantik partneriniz olduğunu gösteriyor.” Dedi. Gerçekten de insanlar ünlüler ve porno yıldızları hakkında gerçek aşıklarından çok daha az hayal kurarlardı.

Cinsel fanteziler ne anlama geliyor? Cinsel fantezilerin psikolojik nedenleri

‘Elli Ton’un Ötesinde: Seks uzmanları favori kitaplarını paylaşıyor. Bunun nedeni, fantezilerin genellikle sevildiğini, arzu edildiğini ve cinsel açıdan yetkin olduğunu hissetmek gibi duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak için tasarlanmış olması olabilir. Fantezi ortaklarımız bilinmediğinde veya ulaşılamaz olduğunda bu ve diğer ihtiyaçları karşılamak zordur. Bunun yerine, ortaklarımız hakkında herkesten daha fazla hayal kurabiliriz çünkü ortaklarımızın o anda ihtiyacımız olanı bize verme konusunda daha yetenekli olduğunu biliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.