Botoks mu dolgu mu? Botoks ile dolgu arasındaki fark

Botoks mu dolgu mu? Botoks ile dolgu arasındaki fark

Botox ve dermal dolgu maddeleri, genellikle doktor muayenehanesinde enjeksiyon yoluyla yapılan kozmetik tedavilerdir. Minimal invazivdirler, yani ameliyat gerektirmezler. Ancak benzerliklerinin bittiği yer burasıdır. Peki özellikle dudağa botoks mu dolgu mu? İşte botoks ile dolgu arasındaki fark.

American Society of Plastic Surgeons’a (ASPS) göre botoks ve dermal dolgu tedavileri popülerdir ve 2015 yılında 9 milyondan fazla prosedüre karşılık gelmektedir.

Botox, kasları donduran saflaştırılmış bakteriler içerir. Bunu yaparken, Botox, yüz ifadelerinden kaynaklanan çizgi ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Dermal dolgu maddeleri, yaşlanma nedeniyle incelmiş bölgelere dolgunluk katan bileşenler içerir. Bu incelme yanaklarda, dudaklarda ve ağız çevresinde yaygındır.

İnsanlar tedavilerin maliyet ve risklerinin farkında olmalı ve yapabilecekleri konusunda gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır.

Botoks nedir?

Botox, bakterilerden elde edilen botulinum toksininin saflaştırılmış halidir. Daha büyük miktarlarda ölümcül olsa da, kırışıklıkları düzeltmek için verilen küçük, düzenli miktarda Botox onlarca yıldır güvenle kullanılmaktadır.

Botox, enjekte edildiği kaslardaki sinir sinyallerini bloke ederek çalışır. Bu sinir sinyalleri kesildiğinde, etkilenen kas geçici olarak felç olur veya donar. Yüzdeki bu seçilmiş kaslar hareket ettirilmeden bazı kırışıklıklar yumuşatılabilir, azaltılabilir ve hatta ortadan kaldırılabilir.

Botoks ve botulinum toksini ile yapılan diğer tedavilere bazen nöromodülatörler veya nörotoksinler denir.

Botulinum toksini ile yapılan tedaviler Botox Cosmetic, Dysport ve Xeomin markaları altında satılmaktadır.

Botoks neleri düzeltebilir?

Botoks mu dolgu mu? Botoks ile dolgu arasındaki fark

Botox sadece kas hareketinin neden olduğu kırışıklıklar üzerinde etkilidir. Bunlar dinamik kırışıklıklar olarak bilinir ve genellikle “ifade çizgileri” olarak adlandırılır.

Botox’un tedavi edebileceği en yaygın dinamik kırışıklıklar, kaşların arasındaki “11” gibi üst yüzdeki çizgiler, alındaki yatay çizgiler ve göz çevresindeki kaz ayaklarıdır. Bu çizgilere gülümseme, kaş çatma, gözlerini kısma ve diğer yüz ifadeleri neden olur.

Yüzdeki sarkma veya dolgunluk kaybından kaynaklanan ince çizgi ve kırışıklıklarda botoks işe yaramaz. Bunlar statik kırışıklıklar olarak bilinir. Statik kırışıklıklar yanaklar, boyun ve gıdı bölgelerindeki çizgileri içerir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Kuğu boyun estetiği nedir? İşte boyun germe estetiği

Botox kalıcı bir tedavi değildir. Sürekli kırışıklık azaltıcı etkiler için tekrarlanan tedaviler gereklidir. Çoğu insan Botox’un kas gevşetici etkisinin 3 ila 4 ay sürdüğünü bulur.

Botoks yan etkileri ve dikkat edilmesi gerekenler

ASPS, Botox’u güvenli kabul ediyor ve 2015’te 6,7 milyon prosedür gerçekleştirildi. Botox zamanla etkisini yitirdiğinden, yan etkilerin çoğu yalnızca geçicidir.

Botox’un olası yan etkileri şunlardır:

 • Göze yakın enjekte edilirse göz kapağı veya kaşın sarkması
 • yakındaki kasların zayıflığı veya felci
 • kurdeşen , kızarıklık veya kaşıntı
 • ağrı, kanama, morarma, şişme, uyuşma veya kızarıklık
 • baş ağrısı
 • kuru ağız
 • grip benzeri semptomlar
 • mide bulantısı
 • yutma, konuşma veya nefes almada zorluk
 • safra kesesi sorunları
 • bulanık görme veya görme sorunları

Tedavi, toksinle savaşan antikorlar nedeniyle de başarısız olabilir. insanların yüzde 1’inden azı Bununla birlikte, Botox tedavilerini tekrarlayanlar.

ASPS, insanlara Botox tedavisi gördükten sonra enjeksiyon bölgesini ovmamalarını veya masaj yapmamalarını tavsiye eder. Bu, toksini çevreleyen cilde yayarak kas sarkmasına ve diğer sorunlara neden olabilir.

ASPS’nin 2016 istatistiklerine göre, bir Botox enjeksiyonunun ortalama maliyeti 385 dolar .

Dermal dolgu maddeleri nelerdir?

Botoks mu dolgu mu? Botoks ile dolgu arasındaki fark

Bazen yumuşak doku dolgu maddeleri olarak da adlandırılan dermal dolgu maddeleri, hacim ve dolgunluk kazandırmak için cilt yüzeyinin altına enjekte edilmek üzere tasarlanmış maddelerdir.

Dermal dolgu maddelerinde kullanılan maddeler şunları içerir:

 • Kemiklerde bulunan mineral benzeri bir bileşik olan kalsiyum hidroksilapatit.
 • Vücuttaki bazı sıvılarda ve dokularda bulunan ve cilde dolgunluk katan hyaluronik asit.
 • Polialkilimid, vücutla uyumlu şeffaf bir jeldir.
 • Cildi daha fazla kolajen yapmak için uyaran polilaktik asit .
 • Yarı kalıcı bir dolgu maddesi olan polimetil-metakrilat mikroküreler (PMMA)

Bunların her biri, farklı yaşlanma belirtilerini veya diğer kozmetik sorunları tedavi etmek için tasarlanmıştır.

Çalışmak için harcadıkları süre ve ne kadar sürdükleri de değişir. Bazı dolgular 6 ay, bazıları ise 2 yıl veya daha uzun süre kalıcıdır.

Kişiler, hangi dolgu maddesinin kendileri için en iyi seçim olacağını belirlemek için bireysel ihtiyaç ve beklentilerini doktorlarıyla tartışmalıdır.

Bu da ilginizi çekebilir!  Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Dermal dolgu maddeleri neleri düzeltebilir?

Farklı yaşlanma belirtilerini tedavi etmek için farklı dermal dolgu maddeleri tasarlanmıştır. Seçilen dolgu maddesine bağlı olarak şunlar olabilir:

 • inceltici dudakları dolgunlaştırmak
 • yüzdeki sığ alanları iyileştirin veya doldurun
 • alt göz kapağının neden olduğu göz altındaki gölgeyi veya kırışıklığı azaltmak veya gidermek
 • girintili izlerin görünümünü doldurun veya yumuşatın
 • özellikle alt yüzdeki statik kırışıklıkları doldurun veya yumuşatın

Statik kırışıklıklar ağız çevresindeki ve yanaklardaki kırışıklıkları içerir. Bu kırışıklıklar genellikle ciltteki kolajen ve elastikiyet kaybının bir sonucudur.

Dermal dolgu riskleri ve hususlar

Dermal dolgu maddeleri güvenli kabul edilir ancak yan etkiler ortaya çıkabilir. Lisanslı bir sağlık uzmanı, tüm dermal dolgu işlemlerini yalnızca bir şırıngayla enjekte edilen FDA onaylı dolgu maddeleri kullanarak gerçekleştirmelidir. En yaygın sorunlar şunları içerir:

 • deri döküntüsü, kaşıntı veya sivilce benzeri döküntüler
 • kızarıklık, morarma, kanama veya şişme
 • asimetri, topaklar veya kırışıklıkların aşırı düzeltilmesi gibi istenmeyen görünüm
 • yara, enfeksiyon veya yara izine neden olan cilt hasarı
 • Dolgu maddesini cilt altında hissetme yeteneği
 • körlük veya diğer görme sorunları
 • bölgeye kan akışının kaybı nedeniyle cilt hücrelerinin ölümü

Dermal dolgu tedavilerinin maliyeti değişir ve bunu uygulayan sağlayıcıya, tedavi edilen alana ve seçilen dolgu tipine bağlıdır. ASPS 2016 istatistikleri , şırınga başına aşağıdaki maliyetleri listeler:

 • Radiesse gibi kalsiyum hidroksilapatit: 687 $
 • Juvederm, Restylane veya Belotero gibi hyaluronik asit: 644 $
 • Sculptra gibi polilaktik asit: 773 dolar
 • Bellafill gibi polimetil-metakrilat mikroküreler: 859 $

Kullanılan dolgu miktarına göre bu maliyetler az ya da çok olabilir. Dolu bir şırıngadan daha az dolgu maddesi kullanmak, dolu bir şırınga veya birden fazla kullanmaktan daha ucuz olabilir.

Sağlayıcı ayrıca profesyonel hizmetleri, ofis ziyareti veya diğer masraflar için ek ücret talep edebilir.

Botoks ile dolgu arasındaki fark

Botoks mu dolgu mu? Botoks ile dolgu arasındaki fark

Özetle Botox ve dolgu arasındaki farklar şunlardır:

 • Botoks : Bu, yüz ifadelerinden kaynaklanan kırışıklıkları ve kırışıklıkları durdurmak için kasları dondurur. Bunlar tipik olarak alın ve göz çevresi gibi yüzün üst kısmında bulunur.
 • Dermal dolgu maddeleri : Hacim ve pürüzsüzlüğünü kaybetmiş bölgeleri “doldurmak” veya dolgunlaştırmak için hyaluronik asit ve benzeri maddeler kullanırlar. Buna ağız çevresindeki kırışıklıklar, ince dudaklar ve dolgunluğu kaybetmiş yanaklar dahildir. Alın kırışıklıkları, yara izleri ve daha pürüzsüz bir görünüm için ekstra hacim gerektiren diğer alanlarda da kullanılabilirler.
 • Botox sonuçları 3 ila 4 ay sürer. Dermal dolgu sonuçları, hangi dolgu maddesinin kullanıldığına bağlı olarak değişir.
Bu da ilginizi çekebilir!  Endorfin nedir, ne işe yarar? Endorfin nasıl artar?

Botox ve dolgu maddeleri farklı kullanımlar için tasarlanmış farklı maddeler olduğundan bazen tek tedavide kombine edilebilirler. Örneğin, birisi gözler arasındaki çizgileri düzeltmek için Botox ve ağız çevresindeki gülümseme çizgilerini düzeltmek için bir dolgu maddesi kullanabilir.

Her yıl milyonlarca Botox ve dolgu işlemi gerçekleştirilir ve iyi bir güvenlik geçmişine sahiptirler.

JAMA Dermatology’de , deneyimli kurul onaylı dermatologlar tarafından yapılan bir çalışma, Botoks ve dolgu prosedürlerinin çok güvenli olduğunu buldu. Yan etkiler, alıcıların yüzde 1’inden daha azında meydana geldi ve bunların çoğu küçüktü.

Botox ve dolgular minimal invaziv olsalar da yine de bazı riskler taşırlar. Bir birey bu tedavileri almadan önce olası tüm risk ve faydaların farkında olmalıdır.

Hamile veya emziren kadınlara botoks ve dolgu önerilmez. Belirli sağlık sorunları olan veya herhangi bir ilaç kullanan kişiler, Botoks veya dolguların kendileri için güvenli olup olmadığını tartışmalıdır.

Kişiler ayrıca botoks ve dolguların görünümleri için gerçekçi olarak neler yapabileceğini tartışmalıdır. Daha genç bir görünümü iyileştirebilseler de, sonuçlar genellikle yüz germe gibi cerrahi bir prosedür kadar güçlü değildir .

Kurul onaylı dermatolog, plastik cerrah veya kozmetik cerrah gibi kalifiye bir tıbbi sağlayıcı kullanmak, işlemin güvenli ve düzgün bir şekilde yapılmasını sağlamaya yardımcı olur. İnsanlar bir karar vermeden önce sağlayıcının dermal dolgu maddeleri ve Botoks konusundaki deneyim ve eğitimini tartışmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.