Beyaz saç koparmak çoğaltır mı? Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır?

Beyaz saç koparmak çoğaltır mı? Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır?

Pek çok insan, saçlarındaki beyaz telleri koparmanın onları daha da çoğaltacağına inanıyor. Peki bu doğru mu? Kimilerine göre evet, kimilerine göre değil. Beyaz saç koparmak çoğaltır mı? Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır? İşte uzman yorumları…

Beyaz saç koparmak çoğaltır mı?

Kafanızdan o sinir bozucu beyaz saçları koparanlarınız için onların bir intikamla geri döneceklerinden korkmanıza gerek yok. Beyaz bir saç çekmenin onun yerine 10 tane daha uzamasına neden olacağı fikri doğru değil.

İkna olmadıysanız, UAMS ailesi ve koruyucu hekim Dr. Shaskank Kraleti, MD, bu efsanenin arkasındaki tıp bilimini açıklamasına izin verin.

Beyaz saç koparmak çoğaltır mı? Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır?

“Gri bir saçı koparmak size sadece yerine yeni bir gri saç kazandırır çünkü folikül başına yalnızca bir saç uzayabilir. Etrafınızdaki tüyler, kendi foliküllerinin pigment hücreleri ölünceye kadar beyazlaşmayacaktır. “

Dr. Kraleti, saçı çevreleyen foliküldeki pigment hücreleri öldüğünde saçınızın gri veya beyaz olduğunu açıklıyor. “Bir saçı kopardığınızda, onun yerine yenisi çıkacak ve pigment hücreleri artık pigment üretmediği için bu yeni saç da beyaz olacaktır.”

Bu, o gri tüyleri toplamaya devam etmen gerektiği anlamına mı geliyor? Dr. Kraleti, tüyleri toplamayı veya çekmeyi önermiyor.

“Beyaz bir saç varsa, kurtulmanız gerekir, çok dikkatli bir şekilde kesin. Koparma, saç folikülünü travmatize edebilir ve herhangi bir foliküle tekrarlanan travma enfeksiyona, yara oluşumuna veya muhtemelen kel yamalara neden olabilir. “

Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır?

Beyaz saç koparmak çoğaltır mı? Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır?

Ağaran saç ve sakal sadece yaşlılığın değil belli bir olgunluğa ermenin de delilidir. Böyle bir hal Müslüman için büyük bir bahtiyârlıktır. Ağaran saçlar, insanda âhirete yönelik duyguların yoğunlaşmasına sebep olur. Dolayısıyla da kişiyi daha fazla kulluk ve iyilik yapmaya sevkeder. Yaptığı hayır ve iyilikler o Müslümanın hem kabir hem de âhiret hayatının ışığı ve nûru olur. O yüzden koparılmaması daha makbul görülür.

Bu da ilginizi çekebilir!  Koronavirüsün yeni belirtisi çıktı! İşte corona ile grip arasındaki fark

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.