Bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı | Bademcik ameliyatı sonrası

Bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı? Bademcik ameliyatı sonrası alınırsa ne olur?

Bademcik ameliyatı bademciklerinizin alınmasıdır. Bademcikleriniz boğazınızın arkasında yer alır. Bademcikler vücudunuzun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, ancak onları çıkarmak enfeksiyon riskinizi artırmaz. Peki bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı? Bademcikler alınırsa ne olur?

Tonsillektomi nedir?

Bademcik ameliyatı bademcikleri çıkarmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bademcikler, boğazınızın arkasında bulunan iki küçük bezdir. Bademcikler, enfeksiyonla savaşmanıza yardımcı olmak için beyaz kan hücrelerini barındırır, ancak bazen bademciklerin kendileri de enfekte olur.

Bademcik iltihabı, bademciklerinizin şişmesine ve boğaz ağrısına neden olan bir bademcik enfeksiyonudur. Sık bademcik iltihabı atakları, bademcik ameliyatı olmanızın bir nedenidir. Bademcik iltihabının diğer belirtileri arasında ateş, yutma güçlüğü ve boynunuzun etrafındaki şişmiş bezler vardır. Doktorunuz boğazınızın kırmızı olduğunu ve bademciklerinizin beyazımsı veya sarı bir kaplamayla kaplandığını fark eder. Bazen şişlik kendi kendine geçer. Diğer durumlarda, antibiyotikler veya bademcik ameliyatı gerekli olabilir.

Bademcik ameliyatı, ağır horlama ve uyku apnesi gibi solunum sorunları için de bir tedavidir.

Tonsillektomi neden yapılır?

Tonsillektominin birkaç nedeni vardır. En yaygın iki neden ise:

 • Bademcikleriniz uyku sırasında nefes almakta zorlanmaya neden oluyor. Bu genellikle sık horlama olarak görülür.
 • Enfekte ve şişmiş bademcikler (bademcik iltihabı) ile tekrarlayan (yılda 6 veya daha fazla) boğaz enfeksiyonlarınız var.

Kimler bademcik ameliyatı olmalıdır?

Sadece çocukların bademciklerinin alınması gerekiyormuş gibi olsa da yetişkinler de bademciklerinin alınmasından fayda görür.

Bademcikler alınırsa ne olur?

Bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı? Bademcik ameliyatı sonrası alınırsa ne olur?

Ameliyattan iki hafta önce iltihap önleyici ilaçları almayı bırakmanız gerekecektir. Bu ilaç türü aspirin, ibuprofen ve naproksen içerir . Bu tür ilaçlar, ameliyat sırasında ve sonrasında kanama riskinizi artırabilir. Aldığınız ilaçlar, şifalı bitkiler veya vitaminler hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Bu da ilginizi çekebilir!  Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Ayrıca bademcik ameliyatından önce gece yarısından sonra oruç tutmanız gerekecek. Bu, içmemeniz veya yememeniz gerektiği anlamına gelir. Boş bir mide, anesteziden mide bulantısı hissetme riskini azaltır.

Evde iyileşmenizi planladığınızdan emin olun. Bademcik ameliyatınızı takip eden ilk birkaç gün birinin sizi eve bırakması ve size yardım etmesi gerekecek. Çoğu insan ameliyattan sonra yaklaşık bir hafta işten veya okuldan evde kalır.

Ameliyat süreci

Bademcik ameliyatı birçok şekilde yapılabilir. Ameliyat siz uyurken genel anestezi altında yapılacaktır. Ameliyat genellikle 20 ila 30 dakika sürer. Doktor bademcikleri alırken herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Bademciklerin tümü genellikle çıkarılır. Ancak bazı hastalar sadece kısmi bademcik ameliyatından fayda görür.

Bir cerrah, belirli hasta için en iyi olan tekniği kullanacaktır. Bademcikleri çıkarmanın en yaygın yolları şunlardır:

 • Elektrokoter : Bu yöntem bademcikleri çıkarmak ve herhangi bir kanamayı durdurmak için ısı kullanır.
 • Soğuk bıçak (çelik) diseksiyonu : Bademcikler neşter ile alınır. Daha sonra dikişlerle veya elektrokoter (aşırı ısı) ile kanama durur.
 • Harmonik neşter : Bu yöntem, bademciklerdeki kanamayı aynı anda kesmek ve durdurmak için ultrasonik titreşimler kullanır.
 • Diğer yöntemler arasında radyofrekans ablasyon teknikleri, bir karbon dioksit lazeri ve/veya bir mikrodebrider kullanımı yer alır.

Yine de en merak edilen soru hep “Bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı” olmuştur.

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme süreci ne kadardır?

Bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı? Bademcik ameliyatı sonrası alınırsa ne olur?

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme her kişi için farklıdır:

 • Ağrı yaygındır ve ameliyattan 3 ila 4 gün sonra kötüleşebilir. Bu ağrı genellikle sabahları daha kötü olur ve 2 haftaya kadar sürer. Doktorunuz ağrınızı gidermek için bir ilaç planı tasarlayacaktır.
 • Bademciklerin alındığı yerde renk değişikliği olur. Yaklaşık 3 ila 4 hafta içerisinde bölge tamamen iyileştiğinde renk değişikliği de ortadan kalkacaktır.
 • Bademcik ameliyatından sonra en az bir hafta evde dinlenmeyi planlamalı ve aktiviteyi 2 hafta sınırlamalısınız.
 • Bademcik ameliyatından sonra kanama riski vardır. 10 gün sonra risk azalır.
Bu da ilginizi çekebilir!  Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Bademcik ameliyatı sonrası ne yemelisiniz?

Bademcik ameliyatından sonra, iyileşmenin anahtarı yeterince sıvı içtiğinizden emin olmaktır. Yumuşak ve/veya soğuk yiyecekler genellikle en kolay yaklaşık bir haftadır, ancak yiyecekleri tolere edebildiğiniz sürece diyetinize bir şeyler eklemekte özgürsünüz. Yine de sert ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Önerilen öğeler şunları içerir:

 • Su veya herhangi bir sıvı
 • Dondurma
 • Smoothie’ler
 • yoğurt
 • pudingler
 • elma püresi
 • Et suyu
 • Patates püresi
 • Omlet

Bademcikleri aldırmak kilo aldırır mı?

Bademcik ameliyatı sonrasında bol sıvı içmek, püre ve benzeri yutulması kolay yiyecekler tüketmek gereklidir. Ameliyat sonrasında herhangi bir kilo alma durumu yaşanmamaktadır. Bademcik ameliyatının hormonal bir değişimle ilişkisi bulunmamaktadır. (Kaynak: https://www.izmirekolhastanesi.com)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.