Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an’da geçiyor mu?

Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Kullanıcılar kendi isimlerinin ya da çocuklarına koyacakları isimlerin anlamlarını merak etmekte. Biz de Uzman Yorumları olarak sizin için isimlerin çeşitli anlamlarını bir araya getirdik. Ali isminin anlamı nedir? Ali ismi Kur-an’da geçiyor mu? İşte Ali isminin anlamı ve özellikleri…

Ali isminin anlamı nedir?

1. Yüce, ulu, yüksek. 2. Hz. Ali: Ebu Talib’in oğlu. Peygamberimizin amcazadesi ve kızı Fatma (r.anha)’nın kocası. Dördüncü halife.Ali isminin sözlük anlamı

sf. (a:li:) Yüce, yüksek: “Bu bizim en büyük, en şanlı, en ali bir günümüz, en mukaddes millî bayramımız.” –Ö. Seyfettin. (Perşembe)

Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an'da geçiyor mu?

öz. a. “Kurnazca ve haince düzen” anlamında Ali Cengiz oyunu, “çok zorba” anlamında Ali kıran baş kesen, “bir kimse birinden aldığını ötekine, ötekinden aldığını bir başkasına vererek işini yürütmek” anlamında Ali’nin külahını Veli’ye, Veli’nin külahını Ali’ye giydirmek deyimlerinde geçen bir söz.

Cinsiyet: Erkek
1. Yüce, ulu, yüksek. 2. Orun bakımından en üstün. (Hz. Ali)

Ali isminin anlamı ve özellikleri

Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Ali, ülkemizde bugüne kadar en çok kullanılan erkek isimlerinde 4. sıradadır. İki anlamı vardır, bunlar ;

1- “Yüce, ulu, yüksek.”

2- “Orun bakımından en üstün.”

Kur’an-ı Kerim’de de geçen Ali’nin kökeni Arapça’dır ve aynı zamanda 4. Halife Hz. Ali’nin de adıdır.

Ali AsafAli Osman ve Ali İmran yanına isim olarak konulabilir.

Ali’nin numerolojisi için harfleri isim analiz kurallarına göre topladığımızda ilk olarak 13 sayısını elde ettik. Ardından 13 sayısını oluşturan 1 ve 3 sayılarını topladık ve 4 sayısına ulaştık. Karakter analizinde ifade sayısı olarak 4’ün özellikleri şu şekilde:

Kişisel Özellikleri

Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Organizasyon ve idarecilik becerileri oldukça yüksektir. Rutin şekilde ilerleyen işleri oldukça iyi bir şekilde yönetir. Uzun saatler sıkılmadan, bıkmadan çalışabilir. Yaptığı işlerde detaylara özen gösterir ve işin doğru bir şekilde olması için emek harcar.

Bu da ilginizi çekebilir!  Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Pozitif tarafları: Sorumluluk duygusu gelişmiş, sistematik, düzenli, dürüst.

Negatif Tarafları: Dogmatik yaklaşımlar, beğendiği ve beğenmediği durumlarda katı olması, baskın olması, detaylara fazla girmesi sebebiyle büyük resmi kaçırması.

Ali ismi Kur-an’da geçiyor mu?

Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Arapça kökenli bir isim olması yanında Ali ismi Kur’an’da Geçiyor. 

NOT: Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez.

Ali İsminin Dini Anlamı

Ali isminin Kuran’daki ayetlerde geçen anlam yada anlamlarını aşağıda sıralayalım;

  1. Yüce, ulu, yüksek.
  2. Orun bakımından en üstün.
  3. Şanlı kimse.

Allah’ın da isimlerinden olan Ali ismi Arapça kökenli bir isimdir ve Kur’an-ı Kerim’de geçtiği ayetler şunlardır;

Nisa Suresi 34. Ayet

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللّهُ وَاللاَّتِي تَخَافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِي الْمَضَاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ فَإِنْ أَطَعْنَكُمْ فَلاَ تَبْغُواْ عَلَيْهِنَّ سَبِيلاً إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلِيًّا كَبِيرًا

Er ricâlu kavvâmûne alân nisâi bi mâ faddalallâhu ba’dahum alâ ba’dın ve bi mâ enfekû min emvâlihim. Fes sâlihâtu kânitâtun hâfizâtun lil gaybi bi mâ hafizallâh(hafizallâhu). Vellâtî tehâfûne nuşûzehunne fe ızûhunne vahcurûhunn (vahcurûhunne) fîl medâcıı vadrıbûhunne, fe in ata’nekum fe lâ tebgû aleyhinne sebîlâ(sebîlen). İnnallâhe kâne aliyyen kebîrâ(kebîran).

Erkekler, mallarından (kadınlar için mehir ve nafaka olarak) harcamaları sebebiyle ve Allah’ın, onların bir kısmını, diğerlerine üstün kılmasından dolayı, kadınların üzerinde daha çok kâimdirler (koruyup gözetici, idare edicidirler). Bu bakımdan salih amel (nefs tezkiyesi) yapan kadınlar itaatkârdırlar, Allah’ın (onların haklarını ve iffetlerini) korumasıyla, onlar da gaybde (kocalarının yokluğunda hem kendilerini, hem kocalarının mal ve şerefini) koruyucudurlar. İtaatsizliklerinden (baş kaldırmalarından) korktuğunuz (kadınlara) ise (önce) nasihat ediniz. Ve (sonra da) yataklarında yalnız bırakınız. Ve (hâlâ itaat etmezlerse) onlara vurunuz. Bundan sonra eğer size itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Muhakkak ki Allah Âli’dir (yücedir), Kebîr’dir (büyüktür).

Bu da ilginizi çekebilir!  Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Meryem Suresi 50. ve 57. ayetler

وَوَهَبْنَا لَهُم مِّن رَّحْمَتِنَا وَجَعَلْنَا لَهُمْ لِسَانَ صِدْقٍ عَلِيًّا

Ve vehebnâ lehum min rahmetinâ ve cealnâ lehum lisâne sıdkın aliyyâ(aliyyen).

Ve onlara, rahmetimizden bahşettik (karşılıksız verdik). Ve onları (Hz. İbrâhîm ve oğullarını), (bütün) dillerde (lisanlarda) sadık ve âlî (üstün, yüce) kıldık.

وَرَفَعْنَاهُ مَكَانًا عَلِيًّا

Ve refa’nâhu mekânen aliyyâ(aliyyen).

Ve onu, yüce bir mekâna (makama, cennete) yükselttik.

Hacc Suresi 62. ayet

ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ وَأَنَّ مَا يَدْعُونَ مِن دُونِهِ هُوَ الْبَاطِلُ وَأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْعَلِيُّ الْكَبِيرُ

Zâlike bi ennallâhe huvel hakku ve enne mâ yed’ûne min dûnihî huvel bâtılu ve ennallâhe huvel aliyyul kebîr(kebîru).

İşte böyle, çünkü O, “Hakk”tır. Ve Muhakkak ki O’ndan (Allah’tan) başka dua ettiğiniz (taptığınız) şeyler, onlar bâtıldır. Muhakkak ki Allah, O, Âli (yüce)’dir, Kebir’dir (büyüktür).

Lokman suresi 30. ayet

ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْحَقُّ وَأَنَّ مَا يَدْعُونَ مِن دُونِهِ الْبَاطِلُ وَأَنَّ اللَّهَ هُوَ الْعَلِيُّ الْكَبِيرُ

Zâlike bi ennellâhe huvel hakku ve enne mâ yed’ûne min dûnihil bâtılu ve ennallâhe huvel aliyyul kebîr(kebîru).

İşte bu, Allah’ın hak olması sebebiyledir. Ve O’ndan başka taptıkları şeyler mutlaka batıldır. Muhakkak ki Allah; Âli’dir (yüce), Kebir’dir (büyük).

Sebe Suresi 23. Ayet

وَلَا تَنفَعُ الشَّفَاعَةُ عِندَهُ إِلَّا لِمَنْ أَذِنَ لَهُ حَتَّى إِذَا فُزِّعَ عَن قُلُوبِهِمْ قَالُوا مَاذَا قَالَ رَبُّكُمْ قَالُوا الْحَقَّ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْكَبِيرُ

Ve lâ tenfeuş şefâatu indehû illâ li men ezine leh(lehu), hattâ izâ fuzzia an kulûbihim kâlû mâzâ kâle rabbukum, kâlûl hakk(hakka), ve huvel aliyyul kebîr(kebîru).

Ve O’nun huzurunda, kendisine izin verdiği kimseden başkasının şefaati bir fayda vermez. Onların kalplerinden korku giderilince: “Rabbiniz ne buyurdu?” dediler. (Onlar da) “Hakkı buyurdu.” dediler. Ve O; Âli’dir (çok yüce), Kebir’dir (çok büyük).

Bu da ilginizi çekebilir!  Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Mumin Suresi 12. Ayet

ذَلِكُم بِأَنَّهُ إِذَا دُعِيَ اللَّهُ وَحْدَهُ كَفَرْتُمْ وَإِن يُشْرَكْ بِهِ تُؤْمِنُوا فَالْحُكْمُ لِلَّهِ الْعَلِيِّ الْكَبِيرِ

Zâlikum bi ennehû izâ duiyallâhu vahdehu kefertum, ve in yuşrek bihî tu’minû, fel hukmu lillâhil aliyyil kebîr(kebîri).

Bu, sizin tek olan Allah’a çağrıldığınız zaman inkâr etmeniz sebebiyledir. Ve O’na (Allah’a) şirk koşulunca inanıyordunuz. Artık hüküm, Yüce ve Büyük olan Allah’a aittir.

Şura Suresi 4. ve 51. Ayet

لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Lehu mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ard(ardı), ve huvel aliyyul azîm(azîmu).

Göklerde ve yerde olan her şey, O’nundur. Ve O, Âli’dir (Yüce), Azîm’dir (Büyük).

وَمَا كَانَ لِبَشَرٍ أَن يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْيًا أَوْ مِن وَرَاء حِجَابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ مَا يَشَاء إِنَّهُ عَلِيٌّ حَكِيمٌ

Ve mâ kâne li beşerin en yukellimehullâhu illâ vahyen ev min verâi hıcâbin ev yursile resûlen fe yûhıye bi iznihî mâ yeşâu, innehu aliyyun hakîm(hakîmun).

Allah’ın hiçbir insanla konuşması olmamıştır, illâ vahyile veya perde arkasından veya dilediğine izniyle vahyetsin diye resûl (melek) göndererek. Allah, bilir, yüce ve hikmet sahibidir.

Zuhruf Suresi 4. Ayet

وَإِنَّهُ فِي أُمِّ الْكِتَابِ لَدَيْنَا لَعَلِيٌّ حَكِيمٌ

Ve innehu fî ummil kitâbi ledeynâ le alîyyun hakîm(hakîmun).

Ve muhakkak ki O (Kur’ân), katımızda Ümmülkitap’tadır. Gerçekten Âli’dir (yücedir), Hakîm’dir (hüküm ve hikmet sahibidir).

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.