Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an’da geçiyor mu?

Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Kullanıcılar kendi isimlerinin ya da çocuklarına koyacakları isimlerin anlamlarını merak etmekte. Biz de Uzman Yorumları olarak sizin için isimlerin çeşitli anlamlarını bir araya getirdik. Aleyna isminin anlamı nedir? Aleyna ismi Kur-an’da geçiyor mu? İşte Aleyna isminin anlamı ve özellikleri…

Aleyna isminin anlamı nedir?

Aleyna isminin anlamı (birleşik zamir ile okunduğunda); üzerine, üstüne ve aleyhine anlamı taşımaktadır. Türkçe’de yer alan bağlaçlar(-de, -da) gibi Aleyna ismi Arapçada tek başına bir anlam ifade etmemektedir.

Ancak birleşik zamir ile birlikte dile getirildiğinde yukarıda ki anlamları taşımaktadır. Yani alâ + nâ birlikte dile getirildiğinde; aleyhimize, bizim üzerimize gibi anlamı taşımaktadır. Çoğu kaynaklarda uygun olmayan isim olarak yer alsa da, günümüzde pek çok kişi bu adı taşımaktadır.

Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Kur’an-ı Kerim’de geçen bir isimdir. TDK’da bir anlamı bulunmaz, sebebi ise Arapça kökenli bir isim olmasıdır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de Bakara 70, Ali İmran 75, Araf 39 ve Maide 112 ayetinde geçer.

Aleyna isminin anlamı ve özellikleri

Aleyna değişik anlamları üzerinden öne çıkan ve her anlamı ile beğenilen bir isimdir.

  • Bizim üzerimize bizim hakkımızda,
  • Bizim, bize, bizim üstümüze,
    Bu anlamlara sahip olan Aleyna ismi, kız çocuklarına son dönemlerde en çok yakışan ve tercih edilen adlardan biridir. Genelde tek başına kullanılan ve bu şekilde öne çıkan bir isimdir. Ancak değişik isimlerle de bir araya getirmek suretiyle güzel bir bütünlük yakalamak mümkün.

Aleyna ismi bulunan kişi enerjik ve atılgan olur. Sanata daha meyillidir. Mücadeleci bir karaktere sahiptir. Sağduyulu ve duyarlıdır.

Aleyna ismi Kur-an’da geçiyor mu?

Arapça kökenli bir isim olması yanında Aleyna ismi Kur’an’da Geçiyor. 

Bu da ilginizi çekebilir!  Ali isminin anlamı ve özellikleri | Ali ismi Kur-an'da geçiyor mu?

NOT: Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez.

Aleyna isminin anlamı ve özellikleri | Aleyna ismi Kur-an'da geçiyor mu?

Modern dünyada son zamanlarda oldukça popüler hale gelen Aleyna ismine, özellikle televizyonda ve diğer kaynaklarda sıkça karşılaşılmaktadır. Bu yüzden pek çok ebeveyn kız çocukları için bu ismi vermek adına araştırma gerçekleştiriyor. Merak edilen konulardan biri de Aleyna isminin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Bu isim Kur’an-ı Kerim’de yer alır.

Kuranı Kerim’de Aleyna ismi geçer. Fakat geçmesine rağmen anlamı uygun olmadığı için Aleyna ismi CAİZ DEĞİLDİR.

Aleyna (علينا) kelimesi Arapça kökenli olup ‘üzerine, üstüne, aleyhine’ anlamlarındaki “alâ (على)” harfi cerriyle ‘biz’ anlamındaki “nâ (نا)” muttasıl/birleşik zamirinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu birleşik kelime “bizim üzerimize, bizim aleyhimize” manalarına gelir.

Görüldüğü gibi bu isim, tek başına bir mana ifade etmemektedir.

Ayrıca bir kelimenin Kur’an-ı Kerim’de geçiyor olması, onun çocuklara isim olarak verilebileceği anlamına gelmez. Bir ismin çocuklara verilmesi için Kur’an’da geçme zorunluluğu da yoktur.

Aleyna ismi Kuran’da geçse bile tek başına olumlu bir mana ifade etmediği için bunun isim olarak konulmasını tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine daha anlamlı, dinimize ve örfümüze uygun başka bir isim bulmanızı tavsiye ederiz. Eğer bu ismi koymakta ısrarcı iseniz sonuna Nur ekleyerek Aleyna Nur şeklinde anlamlı bir isim haline getirerek koyabilirsiniz. Bu takdirde anlam “üzerimizdeki nur” şeklinde olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.