8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

8 Haziran Dünya Okyanus Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen bu anlamlı gün için 4 ayrı oturum gerçekleşecek. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından yapılacak panelde korunması gereken türler ele alınacak

8 Haziran Dünya Okyanus Günü

BİRLEŞMİŞ Milletler tarafından kabul edilen ‘8 Haziran Dünya Okyanus’ günü nedeniyle Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından internet üzerinden 4 ayrı oturumda gerçekleşecek panel düzenlendi. 30 bilim insanı, kaptan, dalgıç ve deniz sektöründe çalışanların katılacağı yarın 10.00’da başlayacak panelde biyo-çeşitlilik, iklim değişikliği, korunması gereken türler, deniz sektörünün sorunları tartışılacak.

“DENİZLERİN KORUNMASI YAŞAMSAL SORUN”

TÜDAV, web sayfasından verdiği bilgilerle internet üzerinden izlenebilecek panelin Türkiye’de bu konuda düzenlenen en fazla katılımlı toplantı olacağını bildirdi. ‘Dünya Okyanus Günü’ nedeniyle yapılan açıklamada, Türkiye için okyanus ve denizlerin vazgeçilmez ilgi odağı olduğu belirtilirken genç ve dinamik nüfusun iş bulma olanaklarının denizde daha fazla olduğunu savunuldu.

8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

Açıklamada, “BM Sürdürülebilir Kalkınma Programı içindeki 14’üncü hedef okyanus ve denizlerdir. Kirlenme, aşırı avcılık, iklim değişikliği, biyo-çeşitlilikteki azalmalar ve yabancı türler gibi olumsuz etkiler geleceğimizi tehdit altına almaktadır. Bu nedenle deniz ve okyanusların korunması yaşamsal bir sorundur” denildi. Vakıf tarafından yapılan açıklamada ‘Dünya Okyanuslar Günü’ nedeniyle Birleşmiş Milletler’in Okyanuslar Özel Temsilcisi ve Büyükelçi Peter Thomson’un da, Türkiye ile ilgili açıklama yaptığı belirtildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MAVİ EKONOMİ DESTEKLENMELİ

Büyükelçi Thomson, Türkiye’nin 3 tarafı denizle çevrili bir ülke olduğunu hatırlatırken, şöyle dedi:

“Bu kıyılardaki nüfusun geçim kaynağı balıkçılık ve turizm gibi çalışma alanları üzerinden bu denizlere bağlı.Bu nedenle, deniz koruma çalışmalarını geliştirme, sürdürülebilir balıkçılığı destekleme ve bu alanda farkındalık yaratma çalışmaları büyük önem taşıyor. Bütün ülkeler; ekonomik kalkınmayı, sosyal kapsayıcılığı, geçim alanlarının korunması ve geliştirilmesini amaçlayan, denizlerin ve kıyıların çevresel sürdürülebilirliğini savunan, üretim ile koruma arasındaki dengeyi kuran “sürdürülebilir bir Mavi Ekonomi”yi desteklemelidir. Mavi ekonomiyi desteklemek için denizlere akan kara kaynaklı deniz kirlenmesini önlemeliyiz. Giderek artan miktarlarda arıtılmamış kanalizasyon sularının, tarımsal ve endüstriyel atıkların denize akıtılması sorununa ve tabii plastik kirliliğine çözümler bulmalıyız. Plastikler konusunda birçok önlem almamız gerekiyor. Burada mikro- plastiklerin önemini unutmamalıyız. Birçok plastik kaynağını geri dönüştürebiliriz, nehirlerdeki plastiklerin denize dökülmesine engel olabiliriz, kıyı kentlerinin atık toplama alanlarında iyileştirmeler yapabiliriz. Bu tür çözümler konusunda kamuoyu farkındalığı yaratmak için geniş kapsamlı kampanyalar düzenleyebiliriz. Harekete geçme zamanı gelmiştir.”

8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

Okyanuslara yönelik tehlikelerin başında; iklim değişikliği, plastik kirliliği, petrol kirliliği, balık avcılığı ve derin denizlerde yapılan madencilik geliyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  Dünya Mimarlar Günü kutlama mesajları | 9 Nisan Mimar Sinan

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Sağlıklı ve yaşam dolu okyanuslar iklim değişikliğinin etkilerini sınırlayıp üstesinden gelmek konusunda en önemli savunma mekanizmalarından biri. Krillden balinaya, yosun ormanlarından deniz çayırlarına ve mangrovlara kadar neredeyse tüm okyanus canlıları karbonu soğurup saklayarak atmosferden uzaklaştırmaya ve deniz tabanında depolamaya yardımcı oluyor. Okyanustaki canlılar olmasaydı atmosferde yaklaşık yüzde 50 daha fazla karbondioksit bulunurdu ve dünya çok daha sıcak olurdu. Ancak maalesef iklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutbu’nda ve Antarktika Okyanusu’ndaki buzullar hızla eriyor.

8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

PLASTİK KİRLİLİĞİ

Dünya artık denizlerimizin yaşadığı plastik krizinin boyutlarını biliyor. Her dakika bir kamyon dolusu plastik denizlere karışıyor. Çoğu plastik, çevre koşulları ne olursa olsun biyolojik olarak ayrışmıyor. Maalesef bugüne kadar üretilen plastiğin yüzde 90’ı geri dönüştürülmedi. Büyük plastik parçaları balinalar, kaplumbağalar ve deniz kuşları gibi türlerin boğulmasına neden oluyor; küçük plastik parçaları ise deniz hayvanları tarafından yiyecek sanılıp yeniyor. Heybetli balinalardan balıklara ve hatta deniz tuzuna kadar her şeyde mikroplastikler bulundu ve bu plastikler binlerce yıl orada kalmaya devam edecek.

8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

PETROL KİRLİLİĞİ

Deniz yaşamını zehirleyen petrol sızıntısı ve kirliliği nedeniyle deniz kuşu gibi canlılar ölüyor. Okyanustaki petrol sızıntıları, haritalardaki ulusal sınırları takip etmiyor ve tüm yaban hayatını etkiliyor. Bunun yanı sıra petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında derin deniz balinalarını sağır eden ölümcül sismik patlamalar kullanılıyor. Bugüne kadar var olmuş, bilinen en büyük beyne sahip ispermeçet balinası vb. türler “sesle” görüyor, yollarını bulmak ve hayatta kalmak için gelişmiş işitme duyularına güveniyorlar. Su altında kullanılan patlatma faaliyeti bu hayvanları sağır edebiliyor veya bölgeden hızlıca kaçmalarına yol açarak şaşırmalarına ve kaybolmalarına neden olabiliyor.

8 Haziran Dünya Okyanus Günü kutlu olsun!

YIKICI BALIKÇILIK FAALİYETLERİ

Denetimin olmadığı açık denizler, büyük gemiler tarafından talan ediliyor. Bu endüstriyel av gemileri, denizlerde trol ağı gibi yıkıcı yöntemler kullanarak sanki tarla sürer gibi deniz yatağını tarıyor, kompleks habitatlar deniz tabanıyla birlikte yok oluyor. Hepimizin yakından bildiği kaplumbağa, albatros, yunus ve denizatı gibi okyanus canlıları yıkıcı balıkçılık faaliyetleri tehlikesiyle karşı karşıya. Kaza sonrası başka balıkların da avlanması anlamına gelen “yan avlanma” sonucunda her yıl 300.000 balina ve yunus, av ağlarıyla “kaza sonucu” öldürülüyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

DERİN DENİZ MADENCİLİĞİ

Uzun yıllar boyunca insanlık derin denizlere ulaşamıyordu ancak teknolojinin gelişmesiyle artık gezegenin çok daha fazla bölümü sömürüye açık hale geliyor. Maden şirketleri derin deniz tabanındaki değerli mineralleri akıllı telefon ve bilgisayarlar için kullanılıyor ancak çok uzaklardaki nefes kesici yerlere zarar veriyor. Bilim insanları, yavaş büyüyen hayvanlar ve narin yapılar için zararın geri dönülemez hale gelebileceğini öngörüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.