7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü | Müslüm Gürses neden öldü?

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü | Müslüm Gürses neden öldü?

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü olarak kutlanıyor. Ülkemizin en değerli seslerinden olan, kendine has tarzı ile gönüllere taht kuran “Baba”mız bu tarihte hayata gözlerini açmıştı.

Dünya listelerinde, ülkemizdeki en iyi caz gırtlağına sahip sanatçı olarak sıralamaya giren Müslüm Gürses, müzik dünyasında ayrı bir yere sahipti. Biz de Uzman Yorumları olarak bu hüzünlü günde, saygıdeğer sanatçımızı rahmetle anıyoruz. Peki Müslüm Gürses neden öldü? Müslüm Gürses ne zaman öldü?

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü

Arabeskin efsane isimlerinden Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi’nin Fıstıközü köyünde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine, babası ise Mehmet Akbaş’tır. Akbaş çiftinin Müslüm’den sonra Ahmet adında bir erkek, Zeyno adında bir de kız çocukları oldu. Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti ve bir süre sonra ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler.

Çocukluğu
5 Temmuz 1953’te Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi’nin Fıstıközü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine’dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı. Akbaş çiftinin Müslüm’den sonra Ahmet adında bir erkek, Zeyno adında bir de kız çocukları oldu.

Müslüm Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler.

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü | Müslüm Gürses neden öldü?

Sanat yaşamı
Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. Ayrıca ilkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses, kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir: “İlkokulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum. Arkadaşım Halkevine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosu’nda sanatçı oldum”.

Soyadını da orada çalışırken “Gürses“ olarak değiştirirler.

Bu da ilginizi çekebilir!  Dünya Mimarlar Günü kutlama mesajları | 9 Nisan Mimar Sinan

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosu’nda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağıdır ve Ömür Plak, Adana basımıdır. Ömür Plak ile toplam 4 adet 45’lik yaptı.

İstanbul’a gelen Gürses, Selahattin Sarıkaya’nın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu: “Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin” ile “Gitme Gel Gel/Haram Aşk”.

Daha sonra 1969 yılında yine İstanbul’da Palandöken firması ile çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı. Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırmıştır.

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü | Müslüm Gürses neden öldü?

Gürses, bu plaktan sonra askerliğini yaptı, tekrar İstanbul’a gelerek aynı firmada plaklarını çıkarmaya devam etti. Palandöken firması ile tam 13, sonra Bestefon firması ile tam 4, daha sonra Hülya Plak ile 15 ve nihayet Çın Çın Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu.

2001 yılında Müslüm Gürses’in o dönemde 17 yıl boyunca albümlerini çıkardığı Elenor Plak firmasıyla yolları ayrıldı.

Ocak 2006’da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie’den Garbage’a, Leonard Cohen’den Jane Birkin’e birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında yine ayni firmadan çarpıcı bir albüm “Sandık” ile Müslüm Gürses sahnelere geri döndü.

2010 yılının Kasım ayında yeniden Pasaj Müzik ile “Yalan Dünya” isimli bir albüme imza attı.

Dinleyici kitlesi
Müslüm Gürses`in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Doktora tezleri dahi yazılmıştır (Mesela 2002/ Bağlam Yayıncılık: Caner Işık / Nuran Erol, “Arabeskin Anlam Dünyası ve Müslüm Gürses Örneği”).

Bu da ilginizi çekebilir!  Anneler Günü mesajı duygusal | Anneler Günü mesajları resimli paylaş

ŞARKICILIĞA ÇAY BAHÇESİNDE BAŞLADI

Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, Adana’da bir çay bahçesinde başladı, aynı zamanda Halkevine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. İlkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birincilik elde etti. Çukurova Radyosu’nda çalışmaya başladı ve bu dönemde “Gürses” olarak soyadını değiştirirler.

SEVDA YÜKLÜ KERVANLAR İLE REKOR KIRDI

1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosu’nda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyleyen Gürses, 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45’likleri çıkarmaya başladı. İlk plağı 1968 tarihli “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağıdır ve Ömür Plak, Adana basımıdır. Sanatçı İstanbul’da, Selahattin Sarıkaya’nın sahibi olduğu Sarıkaya Plak ile ”Giyin Kusan Selvi Boylum/Hayatımı Sen Mahvettin” ile “Gitme Gel Gel/Haram Aşk” adında 2 tane 45’lik plak doldurdu. Daha sonra 1969 yılında çıkış parçası olan “Sevda Yüklü Kervanlar”ı içeren “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağı çıktı.

Bu plak tam 300.000 adet satarak rekor kırdı. Rekora imza attığı plağının ardından askerliğini yaptı ve tekrar İstanbul’a gelerek plak çıkarmaya devam etti. Ocak 2006’da Gönül Teknem adlı albümü Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı.

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü | Müslüm Gürses neden öldü?

SANDIK ALBÜMÜYLE SAHNELERE DÖNDÜ

Gürses’in, 2006’da yazar Murathan Mungan’la ortak projesi “Aşk Tesadüfleri Sever” Pasaj Müzik etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Mungan’ın sözlerini yazdığı, David Bowie, Garbage, Leonard Cohen, Jane Birkin gibi birçok yabancı müzisyenin bestesini yaptığı şarkıları seslendirdi. Sonra 2009 yılında “Sandık” ile sahnelere geri döndü. 2010 yılının Kasım ayında Pasaj Müzik ile “Yalan Dünya” isimli albümü çıkardı. Yaptığ parçalarla ulaştığı kitleler tezlere konu olmuştur.

Sanatçı, 1986 yılında ses sanatçısı Muhterem Nur ile dünyaevine girdi ve çiftin çocuğu bulunmuyor.

Bu da ilginizi çekebilir!  20 Eylül Dünya Çerkes Günü | En güzel Çerkes atasözleri

Müslüm Gürses neden öldü? Müslüm Gürses ne zaman öldü?

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı ve solunum cihazına bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti. 4 Mart 2013 günü Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

7 Mayıs Dünya Müslümcüler Günü | Müslüm Gürses neden öldü?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.