5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü 2020

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü 2020

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü olarak kutlanıyor. Özellikle geçirdiğimiz şu son aylarda ayrı bir öneme sahip olan el temizliği, hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Geçirdiğimiz pandemi günlerinde manidar bir şekilde denk gelen bu gün için gerekli bilgileri Uzman Yorumları eşliğinde sizin için derledik.

El Hijyeni: Niçin? Nasıl? Kim? Ne zaman?

NEDEN?
Dünyada her gün sağlık hizmeti alan binlerce insan ölüyor.
Sağlık Hizmetleri İlişkili İnfeksiyonlarının Önlenmesinde el hijyeni en önemli araçtır.

KİM?
Her sağlık çalışanı, hasta bakımına katılan herkes el hijyenini doğru şekilde ve zamanda uygulamalıdır.

NASIL?
Ellerinizde görünür bir kirlilik varsa, kan ve vücut sıvıları ile temastan sonra; elleri su ve sabunla yıkayınız.
Elde görünür bir kirlilik yoksa; alkol bazlı el antiseptikleri ile elleri ovunuz.
Eğer sporlu bir patojenle (Clostridium difficile) şüpheli veya kanıtlanmış temas varsa elleri su ve sabunla yıkayınız.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) öncülüğünde her yıl 5 Mayıs günü “Dünya El Hijyeni Günü” kutlanmaktadır. Geçtiğimiz yıl #safehands başlığı ile sosyal paylaşım ağlarında 39 milyon paylaşımda bulunulmuştur. DSÖ nün bu yılki 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü teması; cerrahi servislerden ameliyat odalarına kadar etkin el hijyeni uygulamalarıdır. Bu konuda farkındalık yaratmak adına #safesurgicalhands başlığı ile dünya çapında sosyal ağlarda paylaşımlar yapılmaktadır. Sizde kurumlarınızda bu başlık ve #Turkey ile çekilmiş fotoğraflarınızı paylaşmanız ve infeksiyon önleme heyecanınızı hiç kaybetmemeniz dileklerimizle…

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği Yönetim Kurulu

5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü 2020

Mutlaka Suya ve Sabuna Dokunun!

El yıkamak kişisel hijyen açısından büyük önem taşır. Hayatımızın her anında kullandığımız ellerimizin bakterilerin en fazla barındığı yerler olduğunu biliyor muydunuz? Bu durum vücudumuzun enfeksiyon kapma riskini arttırmaktadır.

Bu da ilginizi çekebilir!  13 Mayıs Dünya pilav günü nedir? Nerede kutlanır?

Birçok hastalığa karşı sadece ellerimizi yıkayarak önlem alabileceğimizi belirten Başhemşire Sennur Aykırı, “Ellerimizin temizliğine dikkat ederek sadece kendimizi değil, aynı zamanda toplumu da korumuş oluruz.”

Başhemşire Sennur Aykırı ellerin hem sağlık kuruluşlarında hem gıda endüstrisinde hem de toplumsal yaşamda enfeksiyonların bulaşmasında çok önemli bir rol oynadığını ifade ederek, el hijyeninin su ve sabunlar ile alkol bazlı el dezenfektanları ile ellerin ovuşturulması şeklinde yapıldığını kaydetti.

Sağlık kuruluşlarında ellerin el dezenfektanıyla ovuşturulması gerektiğine değinen Aykırı, toplumda eve veya iş yerine girer girmez, otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarından indikten sonra, yemek yemeden önce, yedikten sonra ve tuvaletten sonra el hijyeninin mutlaka uygulanması gerektiğini dile getirdi.

El yıkamanın hayat kurtardığının altını çizen Aykırı, “Günlük hayatımızda, tuvaletten önce ve sonra, yataktan kaldıktan sonra, dışarıdan eve gelindiğinde, yemeklerden önce ve sonra, topluma açık yerlerde nesnelerle temastan sonra, tırnak kestikten sonra, yemek hazırlarken, hayvanlara dokunduktan sonra, bebeklerin altını değiştirdikten sonra, bebekleri emzirmeden önce, gıda maddesi üretimine başlarken, burun, göz, kulak akıntılarına temastan sonra, özellikle nezle ve gripte burun silinmesinin ardından, hasta bakımı öncesinde ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır.” dedi.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.