5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanıyor. Hayatın en büyük mucizelerinden biri olan doğumun, en yakınındaki kişilerden olan bu özel insanlar, büyük bir emek veriyor ve fedakarlık yapıyorlar.

Biz de Uzman Yorumları olarak ebelerin bu özel gününü kutluyoruz. Peki 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? İşte 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları…

Uluslararası Ebeler Günü için yıllar boyunca bir dizi farklı tema olmuştur. Genellikle, her yıl yeni bir tema belirlenecektir. Ancak, temaların bir sonraki aşamada devam ettiği birkaç yıl oldu. Şimdiye kadar gördüğümüz temalardan bazıları …

 • Dünyanın Ebelere Artık Her Zamankinden Daha Fazla İhtiyacı Var
 • Ebeler Dünyayı Bir Seferde Değiştiriyor
 • Ebeler: Daha İyi Bir Yarın İçin
 • Kadınlar ve Yenidoğan: Ebeliğin Kalbi
 • Ebeler, Anneler ve Aileler: Yaşam için Ortaklar!
 • Ebeler: Kadın Hakları Savunucuları

Tema ne olursa olsun, Uluslararası Ebeler Günü söz konusu olduğunda üç temel amaç vardır. Şimdi onlara bir göz atalım…

Hem adalet hem de sağlıkla ilgilenen herkesi ebelerin yenidoğan ve anne ölümlerini ve morbiditesini azaltmada kritik olduğu konusunda bilgilendirin.

Ebelerin başarılarının yanı sıra yenidoğan, anne, üreme ve cinsel sağlık sonuçlarının iyileştirilmesine katkılarını kutlayın.

Motive edici politika yapıcılar, bir ebenin benzersiz profesyonel rolünü tanıyarak ve yeterli ebelik kaynakları için lobi yaparak lobiyi değiştirmeyi uygular.

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir?

Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile, toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır. Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için, dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan Ebeler Haftası ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanır.

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları

Ebelik tarihin en eski mesleklerinden biridir ve ebelerimiz yurdumuzun her köşesinde, köylerde, kentlerde ve çoğu zaman zor şartlar altında halkımıza hizmet vermektedir. Ana Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte doğum öncesinde, doğum esnasında ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebelik; yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirmek ve aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını sağlamakla toplum içinde saygın bir yere sahiptir. Ağır fedakarlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Bu da ilginizi çekebilir!  8 Haziran Dünya En İyi Arkadaşlar Günü | Dünya En İyi Arkadaşlar Günü mesajları

Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır.

Ebeleri kutlamak neden önemlidir?

Uluslararası Ebeler Günü’nün önemli bir kutlama olmasının birkaç farklı nedeni vardır. Bu aşağıdakileri içerir…

Ebelerin sıkıntısı var – Ebelerin yaptığı tüm şaşırtıcı şeyleri tartıştığımızda, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ebelerin sıkıntısı olduğu gerçeğini de dikkate almak önemlidir! Bu, birçok zorluğun olduğu ve birçok ebenin destek eksikliği, düşük statü ve düşük ücretle karşılaştığı anlamına gelir.
Ebeler her yıl milyonlarca hayat kurtarıyor – 1990’dan bu yana, dünya yeni doğan ve anne ölümlerinde düzenli bir düşüş gördü.

Bunun ana nedenlerinden biri, daha fazla kadının yetenekli ebelik bakımı almasıdır.

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları

Ebeler kritik tıbbi bakım sağlar – Ebeler sadece hayat kurtarmaz, aynı zamanda çok çeşitli diğer önemli tıbbi hizmetleri de sağlar. Serviks ve meme kanseri taramaları yapabilir, danışmanlık ve hizmetler sunabilirler. Bazı ülkelerde temel acil obstetrik bakımı da yapabilirler.

Ebeler kadın haklarının önemli savunucularıdır – Son olarak, dünyadaki kadınların haklarını ilerletme konusunda nasıl çok şey yaptıklarını tartışmadan ebelerin öneminden söz edemeyiz. Cinsiyete dayalı şiddetten kurtulanlara yardımcı olmanın yanı sıra kadın sünneti (FGM) önlemeye yardımcı olabilirler. Çalışmalarının önemi göz ardı edilmemelidir.

Ebeler Haftası ve Dünya Ebeler Günü Tarihi

Esasen Dünya Ebeler günü ile ülkemizde kutlanan Ebeler Haftası, birbirlerinden farklıdır. Dünya Ebeler Günü kutlaması fikri 1987 yılında Hollanda’da bulunan Uluslararası Ebeler Konfederasyonu tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Bu da ilginizi çekebilir!  4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Devamında 1991 yılının 7 Mayıs’ında ilk kez kutlanan Dünya Ebeler Günü daha sonra her yıl 5 Mayıs tarihine sabitlenmiştir. Ülkemizde ise ayrıca bir Ebeler Haftası kutlaması bulunuyor. 21-28 Nisan haftası olarak belirlenen Ebeler Haftası, Dünya Ebeler gününden 1 hafta öncesine tarihlenmiş oluyor.

5 Mayıs Ebeler Günü mesajları

Ebelik mesleği insanlığın varoluşu ile başlayan tarihi süreçte çeşitli kültür, inanış ve dillerde farklı isimlerle anılsa da hep bilge kadın olarak bilinir. Toplumsal saygınlığı olan tarihi ve işlevselliği yönünden dünyanın ilk bütüncül ve en eski mesleklerden biridir. İşte 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları…

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları
 • En güzel tokat ebe şaplağıdır, hayat kazandırır.
 • İlk görüşte aşk diye bir şey olsaydı eğer, herkes ebesine aşık olurdu.
 • Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.
 • Tüm evlerin ailesidir; Çünkü gebelerin hepsi onu bekler ev ev gezip çok canları kurtarır.
 • Ebelik insanlığın var oluşu ile başlar.
 • Köy ebesi yollarda, kışın, buzda, karlarda, gece gündüz, en soğuk havalarda dolanır durur. Yağmur çamur altında, hele kar yağdığında; bazen yollar kapanır, gider katır sırtında.
 • Sağlık kurumunun kanatsız melekleri Ebelerimizin bu özel gününü kutlarım.
 • Ebeler, her doğumla bir aile ile dünyayı değiştiriyor.
 • Ebelerimiz, yurdun her yerinde,şifa dağıtır. Gece,gündüz, dağ, taş demez seğirtir ve halkı, sağlık açısından eğitir.
 • Anneler bir ise, ebeler dokuz doğurur.
 • Ebeler, sağlık hizmetinin kutsal anasıdır.
 • Dünyanın en eski ve kutsal mesleklerinden biri Ebeliktir… 21 – 28 Nisan #EbelerHaftası Kutlu Olsun…
 • Anne ve bebek sağlığını korumak için büyük bir özveri ile görev yapan ebelerimize teşekkür ediyoruz.
 • Annelik duygusunu ilk yaşama anının görevlisi olan ve kutsal bir görevi icra eden ebelerimizin 21-28 Nisan #EbelerHaftası’nı kutluyoruz.
 • Sağlık sektörünün vazgeçilmez haline gelen tüm Ebelerimizin bu özel gününü kutlarım.
 • Ülkemizin dört bir tarafında Gece gündüz demeden sağlığımız için çalışan, insanların sağlıkları için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden, bütün ebelerimizin, 12-18 Mayıs Ebeler ve Hemşireler Haftası’nı kutluyor, meslek hayatlarında kendilerine başarılar diliyorum.
 • Hayata tutunuşumuz bir ebenin elinde başlar. Sağlık hizmetlerinin sunumunda önemli görevler üstlenen, gebelikte, doğumda ve doğum sozlervadisi.com sonrasında her zaman hayatımızın içinde yer alan, anne ile bebeğin ilk iletişim bağını sağlayan tüm ebelerimizin Ebeler Haftası’nı kutluyorum.
 • Anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla indirilmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. Tüm ebelerimizin Ebeler Haftası’nı kutluyorum.
Bu da ilginizi çekebilir!  10 Kasım mesajları | 10 Kasım şiirleri ve görselleri

Uluslararası Ebeler Günü nasıl kutlanır

Uluslararası Ebeler Günü’nü kutlamanın en iyi yollarından biri Ebelik ve evde doğumda oynadığı rolü öğrenmektir. Bir ebe veya birinin çocuğunuzu doğurmanıza yardımcı olduğunu biliyorsanız, onlara bir teşekkür kartı gönderdiğinizden emin olun veya onları arayın ve onlara minnettar olduğunuzu söyleyin. Ebeler dünyaya getirmeye yardım ettikleri çocukları ve sevgi güncellemelerini çok derinden önemsiyorlar!

5 Mayıs Dünya Ebeler Günü nedir? 5 Mayıs Ebeler Günü mesajları

Uluslararası Ebeler Günü’ne katılmak için atabileceğiniz başka adımlar da var. Neden halkı ebeler hakkında bilgilendirebileceğiniz farklı yollar aramıyorsunuz? Gün için yüksek görünürlüklü bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Bu, bir maratondan genel performansa, yürüyüşe veya mitinge kadar her şeyi içerir. Başka bir seçenek de sosyal medya kampanyası oluşturmaktır. İnternete meraklıysanız ve iyi bir çevrimiçi varlığınız varsa, insanları katılmaya ve ebelik bakımı ile ilgili kendi deneyimlerini paylaşmaya teşvik edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.