5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020

5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020

2020 senesi için gerçekleşecek ikinci Ay tutulması yine büyük bir heyecanla bekleniyor. 4 parçalı Ay tutulması olarak gerçekleşecek bu seneki takvimde ilk ay tutulması 10 Ocak’ta yaşanmıştı. Peki 5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? İşte kanlı Ay tutulması 2020

2020 yılının heyecanla beklenen doğa olaylarından Ay tutulması Türkiye’den görülebilecek. 2020 Gök Olayları Yıllığı’ndan yapılan derlemeye göre, yılın ikinci Ay tutulması ve ilk Güneş tutulması haziran ayında gerçekleşecek.

5 Haziran Ay tutulması saat kaçta?

05-06 Haziran 2020 Parçalı Ay Tutulması: Ülkemizden gözlenebilecek 2020 yılının ikinci Ay tutulması ise Türkiye Saati ile 20.43 – 00.06 saatleri arasında gerçekleşecek. Tutulma ayrıca Avustralya, Antarktika, Asya, Afrika, Avrupa, Hint Okyanusu, Atlantik Okyanusu’nun güneyi ve Pasifik Okyanusu’nun batısından gözlenebilecek. Tutulmanın ortası Türkiye Saati ile 22.25’te gerçekleşecek.

5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020

AY TUTULMASI EN GÜZEL VE EN İYİ NEREDEN İZLENİR?

Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.

Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için tutulma sırasında Ay, tamamen kaybolmaz.

5 HAZİRAN AY TUTULMASININ BURÇLARA ETKİSİ İÇİN TIKLAYIN !

Kanlı Ay tutulması 2020

2020’de Dünya’nın göklerinde dört ay tutulması görünecek. Hepsi penumbral tutulma olacak, yani ayın yüzü birkaç saat daha koyu bir gümüş rengine dönüşecek gibi görünüyor. Hava izin verdiği sürece, gezegenimizdeki çoğu lokasyondaki insanlar 10-11 Ocak, 5-6 Haziran, 4-5 Temmuz ve 29-30 Kasım tarihleri ​​arasında düşen ay tutulmalarından en az birini yakalayacaklar.

Bu da ilginizi çekebilir!  Birinin seni aldattığını nasıl anlarsın? Sevgilimin beni aldattığını nasıl anlarım?
5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020

Afrika, Avustralya ve Orta ve Güney Asya bu ay tutulması bütünüyle görecek ve Güney Amerika’nın doğu kıyısı ayın altındaki tutulmanın sona ermesine tanıklık edecek. Bu olay sırasında, ay yüzünün yaklaşık yarısını 13: 45’te (EST (1845 GMT)) başlayarak Dünya’nın gölge gölgesine batıracak. NASA’ya göre bu tutulma 3 saat 18 dakika 13 saniye sürecek.

5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020
Gökbilimci Fred Espenak’ın bu diyagramı ayın Dünya gölgesinin diğer kısmı boyunca 5-6 Haziran 2020’de izlediği yolu gösteriyor.

Sidney, Avustralya’dan tutulma, 6 Haziran Cumartesi gününün erken saatlerinde görüntülenebilir. Etkinlik orada yerel saatle 3:45’te başlar, 5:24’te maksimum tutulmaya ulaşır ve 07: 04’te sona erer. ay batımından sadece 5 dakika sonra olacak. 

Bunun tersi Nijerya Lagos’un göklerinde gerçekleşecek. Şehrin sakinleri, Sydney gecesini bitirdiğinde akşamlarına yeni başlayacaklar. Lagos üzerindeki ay tutulması, ay yerel saat 18: 53’te yükseldiğinde görünür olacak, ancak aslında 8 dakika önce başlamış olacak. Penumbral ay tutulması en fazla 8: 24’te tutulur ve tutulması 10: 04’te sona erer. 

5 HAZİRAN AY TUTULMASININ BURÇLARA ETKİSİ İÇİN TIKLAYIN !

AY TUTULMASI NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020

Tutulmalar genel olarak o yılın kadersel konularını gündeme getirir. Ay tutulması heyecanla beklenilen doğa olayları arasında yer alıyor. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana geliyor. 

5 Haziran 2020 Perşembe günü Ay tutulması gerçekleşecek. Saat 20.45’te başlayacak tutulma, 22.24’te en belirgin duruma gelecek.

AY TUTULMASI ETKİSİNİ NE ZAMAN GÖSTERİR?

Kişisel astroloji haritalarında da, ülkeler astrolojisinde de o yıla damga vuracak konularını gösterir. Ay Tutulmaları, Turbo Dolunay’ın çok daha güçlüsüdür yani bitiş enerjisini yenisinin başlama enerjisini gösterir. Tutulmaların etkisi, artı-eksi 5 gün gibi kendisini göstermeye başlar.

5 Haziran Ay tutulması saat kaçta? Kanlı Ay tutulması 2020

Astrolog Elif Hece’ye göre Anın haritasında yükselen burç oğlak, Güneş ve Venüs ikizler burcunda kavuşum halinde olacak. Her ne kadar Venüs retro olsa da genel retro sürecini etik ve ahlak kurallarına uymuş olanlara Satürn 120 derece açıyla ilişkilere ve ortaklıklara destek ve kalıcılık verecek. Fakat bu destek, kadersel olarak yürümesi gereken ilişkiler için geçerli olacak. Çünkü Mars ve Venüs zorlayıcı açıları yanı sıra yaralı şifacı Chiron’da. Özellikle 3/4/5 Haziran tarihlerinde, Ay ile zorlu açılarda olduğundan duygusal iniş çıkışlar yaşamamaya ve kırıcı konuşmalar yapmamaya dikkat edelim.

Bu da ilginizi çekebilir!  27 Haziran-3 Temmuz 2022 burç yorumları | Nuray Sayarı haftalık burç yorumu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.