4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü olarak kutlanıyor. Çok haklılar, sembolik cümlesi “May the force be with you” olan bir efsane film serisinin günü başka hangi ay ve gün olabilirdi ki! Aslında oldukça eski bir nesile hitap eden Star Wars, günümüze kadar kendini devam ettirmiş harika bir seri.

Her ne kadar bazı kitlelerin overrated yorumlarına maruz kalsa da sinema tarihindeki yeri yadsınamaz. Biz de özellikle geekler için bu özel günü derledik, topladık ve size sunduk 🙂 Peki Star Wars Günü ne demek? İşte 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü… Unutmayın, güç sizinle olsun!

Star Wars Günü ne demek?

4 Mayıs, yaygın olarak Yıldız Savaşları Günü olarak bilinir . Ve kim itiraz edebilir ki? Kült serinin “May the force be with you. – Güç seninle olsun.”cümlesindeki “4 Mayıs” sözcükleri, geri kalan tüm ifadenin söylenmesi için yalvarıyor gibi görünüyor.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

İster Star Wars ister Star Trek’i tercih edin, ister bir bilim kurgu meraklısı olun, George Lucas’ın Yıldız Savaşlarının pop kültürü üzerindeki etkisi yadsınamaz.

Görünüşe göre George Lucas, insanlarla başkalarının yapamayacağı şekillerde bağlantı kurabilme yeteneğine sahipti.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Gerçek şu ki, 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü günü bir filmdeki bir alıntıdan daha fazlasını temsil ediyor, günün kendisi uluslararası olarak tanınıyor ve şimdi adlandırabileceğiniz en popüler tatiller kadar hayatın bir parçası.

Kesin olarak bildiğimiz bir şey varsa, bu oldukça parlak bir şeye saygı olarak başladı ve bebeklik döneminde sadece iç çevrelere aitti. Ancak zaman geçtikçe daha fazla insana ulaştı ve çekim kazandı. 

Bu da ilginizi çekebilir!  11 Temmuz Dünya Basın Günü mesajları | Dünya Basın Günü sözleri
4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Şimdi 4 Mayıs Dünya Star Wars gününü düşündüğümüzde, bu sadece bir gün değil, eğlenceli bir şey ve aynı zamanda dünyadaki herkesin bir parçası olduğu bir şaka. Aptalca gelse de, Star Wars Day kadar inanılmaz derecede basit bir şey, hangi arka plandan olursa olsun insanları bir araya getirmede büyük rol oynadı.

Bunun nasıl olduğu sorusu tüm tarihte ve Yıldız Savaşları Günü’nün tarihi şimdi biraz keşfedeceğimiz bir şey.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü Tarihi

George Lucas tarafından yazılan ve yönetilen destansı bir uzay operası olan Star Wars, 1977’de prömiyer yaptı ve neredeyse anında bir kült klasiği haline geldi. Bugün bile, neredeyse 40 yıl sonra, Star Wars tüm zamanların finansal olarak en başarılı filmlerinden biri olmaya devam ediyor.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Başladığında ilk filmin piyasaya sürülmesinden bu yana 2,5 milyar doların üzerinde kazanarak tüm zamanların en başarılısı olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yıllar boyunca kazandığı para, Star Wars’ın neredeyse en etkileyici yönü değil.

Ünlü film eleştirmeni Roger Ebert’in dediği gibi: “Bir Ulusun Doğuşu ve Vatandaş Kane gibi Yıldız Savaşları, sonraki filmlerin çoğunu etkileyen teknik bir dönüm noktasıydı.”

Star Wars gerçek bir oyun değiştiriciydi ve heyecanlı, maceralı ve hayal gücüyle patlayan özel efekt dolu hareketli görüntülerde, genç izleyicilere olduğu kadar büyük kitlelere de hitap eden yeni bir çağ başladı.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Peter Jackson, Ridley Scott, Christopher Nolan ve James Cameron gibi günümüzün en çok beğenilen film yönetmenlerinin çoğu Star Wars’u kariyerleri üzerinde büyük bir etki olarak nitelendiriyor.

Yıldız Savaşları’nın siyaset de dahil olmak üzere film yapımının yanı sıra diğer alanlarda da büyük bir kültürel etkisi oldu – Reagan Yönetimi’nin Stratejik Savunma Programı alaycı bir şekilde “Yıldız Savaşları” lakaplıydı.

Bu da ilginizi çekebilir!  12 Nisan Dünya Sarılma Günü mesajları resimli | Dünya Sarılma Günü sözleri

2013 kadar yakın bir tarihte, Başkan Barack Obama, bazı insanların fikirlerini kabul etmelerini sağlamak için muhalefetinde ne yapmasını beklediklerini tanımlamak için “Jedi mind meld” ifadesini kullandı.

“May the force be with you” ilk önce Margaret Thatcher’ın siyasi partisi tarafından 4 Mayıs 1979’daki seçimlerinden dolayı tebrik etmek için kullanıldı ve sözler hızla yakalandı.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Bununla birlikte, 4 Mayıs’ın ilk kutlaması 2001’de Toronto Yeraltı Sinemasında çok daha sonra gerçekleşti. Bu ilk resmi 4 Mayıs Dünya Star Wars şenlikleri bir kostüm yarışması ve bir film maratonu içeriyordu. En popüler mash-up’ların ve remikslerin yanı sıra hayranların favori franchise parodileri de beğenildi.

Bazı insanlar için, 4 Mayıs Dünya Star Wars‘un, filmlerin hiç yapmadığı gerçeğe bakılmaksızın, Disney’i takas etmeden ölecek bir soluktan başka bir şey olmadığını düşünen kısa bir düşünce olmuş olabilir ve her şeyi yeniden başlattılar ve yepyeni bir seviye.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

2015 yılında, Star Wars yeni bir efsanenin geldiğini gördü ve Disney’in ona atabileceği tüm cazibe, sınıf ve mercek parlamaları ile vay, Star Wars hayranlarında ateş yaktı ve biliyoruz ki bu ateşin yeniden yakılmasının zor olduğunu biliyoruz. JarJar Binks’in yaptığı şey.

Tabii ki, Kuvvet Uyanıyor ile ateş yeniden başladı ve yeni destan, hayranlarına 21. yüzyıl Star Wars bilgesinden istedikleri her şeyi teslim etme sözü verdi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu sefer Disney gerçekten teslimat yaptı ve en iyi yaptıklarını yaptı, bir franchise aldı ve tekrar inanılmaz yaptı.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Arkasında Disney ve birkaç tanıdık yüz geri döndüğünde, Star Wars Day yakında yeni bir demografiye daha da özel bir şey olacaktı. Şimdi, yepyeni bir ebeveyn seti, uzun, uzun zaman önce ayarlanmış olmasına rağmen, olayların şimdi olduğundan çok daha gelişmiş olduğunu açıklamak zorunda.

Bu da ilginizi çekebilir!  Burçlara göre sevgililer günü hediyesi | Sevgililer Günü'nde burçlar

Görünüşe göre, son beş yıl içinde Star Wars Jedi savaşçıları olmak için milyonlarca yeniye ulaştı ve Disney hakkında bir şey biliyorsak, bu franchise’ın bir daha asla dinlenmeyeceğinden emin olacaklarını biliyoruz.  

Yenilemesinden bu yana, Star Wars Günü çok daha popüler hale geldi ve dünya çapında Star Wars hayranları tarafından kutlandı ve çok geçmeden Disney’in 4 Mayıs’ı ulusal bir tatil ilan etmesini bekliyoruz.

Yıldız Savaşları Günü nasıl kutlanır?

4 Mayıs Dünya Star Wars gününü kutlama şekliniz bu kültürel fenomeni ne kadar iyi bildiğinize bağlı olacaktır. Franchise’ın uzun zamandır hayranıysanız, bir grup arkadaşınızı bir araya getirmek ve dünyanın farklı bölgelerinde düzenlenen birçok Star Wars etkinliğinden birine katılmak isteyebilirsiniz.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

Bu tür etkinlikler kostüm yarışmalarından müze sergilerine, uzay merkezleri turlarına kadar değişmektedir. Dışarı çıkmak istemiyorsanız, evde düzenlediğiniz bir Yıldız Savaşları Günü partisinin daha az eğlenceli olması için hiçbir neden yoktur.

Arkadaşlarıyla film maratonları, Star Wars trivia oyunları ve hatta Star Wars temalı aperatifler… Bu günün çok eğitici olmanın yanı sıra eğlenceli olduğunu garanti edecek.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü | Star Wars Günü ne demek?

“Vadering” başka bir kişi de bu gün yapmak için son derece popüler bir şey haline geldi ve çektiğiniz fotoğraflar önümüzdeki yıllarda yüzünüze bir gülümseme getireceğinden emin.

Yıldız Savaşları’nın kendisi çok büyük bir konu olduğundan, kendisine adanmış günü kutlamanın yolları neredeyse sınırsızdır. Öyleyse birini seçin, eğlenin ve güç sizinle olsun!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.