31 Ekim Mavi Dolunay etkileri | 31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

31 Ekim Mavi Dolunay etkileri | 31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

31 Ekim Mavi Dolunay yaşanacak. Kullanıcılar bu özel günün ne anlama geldiğini merak ediyor. Peki Mavi Dolunay nedir? İşte 31 Ekim Mavi Dolunay etkileri ve 31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),Mavi Dolunay gerçekleşeceği tarihi açıkladı. Mavi Dolunay olayını merak eden vatandaşlar araştırmaya başladı.

MAVİ DOLUNAY NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Mavi dolunay bu hafta sonu 31 Ekim’de meydana gelecek. NASA 31 Ekim’deki dolunayın ‘mavi dolunay veya mavi ay’ olacağını belirtti.

31 Ekim Cumartesi günü 17:49’da boğa burcunda dolunay gerçekleşecek.

MAVİ DOLUNAY NEDİR?

Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, mavi ay ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Mavi Ay” bir tanıma göre bir takvim yılı (Güneş takvimi) içerisinde gerçekleşen 13. dolunay evresine verilen geleneksel bir isimdir. Ay takvimlerinde, bir takvim ayı aynı evre ile başlar aynı evre ile biter. Ancak bizim de günlük olarak kullandığımız Güneş takvimlerinde bir ay bizim astronomide “sinodik dönem” dediğimiz ve birbirini takip eden aynı iki evre arasında geçen süre (örneğin iki Dolunay arasındaki süre) ile tanımlanmaz.

31 Ekim Mavi Dolunay etkileri | 31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

Böyle tanımlanmış olsaydı her ay 29.53 gün sürerdi. Oysa ki Güneş takviminde aylar 28, 29, 30 ya da 31 gün sürer ve toplam bir yıl da 29.53 * 12 = 352.2 gün değil 365.25 gündür! Bu nedenle bir aya aynı evreden (sözgelimi Dolunay ama Yeniay olsa da farketmez, ilkdördün olsa da) iki tane denk geldiği olur. (Aynı nedenle Ramazan ayı her yıl 11 gün öne kayar!)

Bu da ilginizi çekebilir!  Haftalık burç yorumları 20-26 Aralık 2021 | Nuray Sayarı haftalık burç yorumu

Güneş takviminde bir yıl yine bu nedenle 12.37 tane ayrı evreden içerir. Bu 0.37’ler birleşip 2-3 yılda (tam olarak 2.7 yılda) bir 13. Dolunay’ın bir yıl içerisine sığmasına neden olur. İşte böyle olduğunda gerçekleşen 13. dolunay “Mavi Ay” adını alır. Adını, İngilizce’de eski bir terim olan ve “ihanet eden” anlamına gelen “belewe” kelimesinin zaman içerisinde “blue” yani mavi kelimesine dönüşmesinden alan bu kültürel olgu, insanlar bir yılda 12 dolunay beklerken gerçekleşen 13. dolunayın takvime “ihanet” ettiği göndermelerinden alır. Ay’ın rengi ile hiçbir ilgisi yoktur.

31 Ekim Mavi Dolunay etkileri | 31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

Sky & Telescope dergisinin Mart 1946 sayısı genel kabul gören orijinal tanımı alıp (yanlış anlayarak) bir ayda gerçekleşen ikinci dolunaya ilgi çekmek üzere “Mavi Ay” demiştir. Ay ancak çok özel durumlarda, volkanik patlamalar gibi Dünya’nın atmosfer parçacık yoğunluk, boyut ve yapısını kısa sürelerle değiştiren doğa olayları sonrası “mavimsi” bir renkte görülebilir.

MAVİ DOLUNAY’DAN ETKİLENECEK BURÇLAR 2020

Boğa
Aslan
Akrep
Kova

31 Ekim Mavi Dolunay etkileri

31 Ekim Mavi Dolunay etkileri | 31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

Bu Ekim özel bir ay çünkü iki dolunay gerçekleşiyor. İlkini Ekim başında yaşamıştık, şimdi sıra ikincide. Bir ay içinde gerçekleşen bu ikinci dolunay bir “Mavi Ay”.

31 Ekim Mavi Dolunay burçlara etkisi

Burcunuza göre dolunayın etkilerine gelecek olursak:

Koç
Güven duygularınız beklenmedik zikzaklar çiziyor olabilir, bu dolunay özellikle maddi konularda sizi şaşırtacak gibi görünüyor. Uzun zamandır belki de ilk kez maddi yaklaşımınızı, beklentilerinizi bu denli sorguluyor olabilirsiniz.

Boğa
Burcunuzda gerçekleşen Uranüs’lü dolunay özellikle ilişkilerden yana beklenmedik, sürpriz değişimleri beraberinde getiriyormuş gibi görünürken aslında değişen kişinin kendiniz, yaklaşımınız, duruşunuz olduğunu sürpriz bir biçimde fark edebilirsiniz.

İkizler
Sizin için oldukça ilginç bir dolunay zira ruhsal dönüşümünüz uzun süredir belki de bu kadar eksantrik, sıra dışı ve farklı bir hal almamıştı. Bilinçaltınızda yer yerinden oynuyor da denebilir. Tuhaf rüyalar bu dolunaya eşlik edebilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Nuray Sayarı 26 Aralık burç yorumları | Günlük burç yorumları 26 Aralık 2020

Yengeç
Sosyal yönden, arkadaşlık ilişkileriniz açısından oldukça şaşırtıcı farkındalıklar içerisinde bir dolunay olabilir. Karşınıza ilginç kişiler, sıra dışı yaklaşımlarla çıkarken belki de gerçek aşk noktasında size yol gösterebilirler.

Aslan
Dolunay iş hayatınız, kariyeriniz, görev ve sorumluluk alanınız üzerinde etkili olurken sürpriz, beklenmedik gelişmelere de hazır olmalısınız. Dış dünyadaki algınız, imajınız, itibarınızla ilgili sıra dışı bir farkındalık içinde olabilirsiniz.

Başak
Dolunay uzaklardan ilginç haber ve gelişmeleri beraberinde getirebilir. Dışarıda tezahür eden olaylar şaşırtıcı bir biçimde düşünce şeklinizi, inanışlarınızı, bakış açınızı etkileyebilir. Seyahatlerle ilgili bir farkındalık gündeminize gelebilir.

Terazi
Yaşam, ölüm gibi derin metafizik konular üzerinden bir dolunay yaşarken gerek kendinizde gerek etrafınızda şaşırtıcı dönüşümlere de tanık olabilirsiniz. Ortak paylaşımlar üzerinden yaşayacağınız farkındalık eşitlikçi adil anlayışınızda değişiklikler getirebilir.

Akrep
Karşıt burcunuzdaki bu dolunay karşınızdaki kişiyi farklı şekilde, belki de zaten onun olduğu sizin farkında olmadığınız gibi görmenize neden olabilir. Beklenmedik şekillerde dostlarınıza ve düşmanlarınıza ayna tutan bir mavi ay sizi bekliyor.

Yay
Gündelik yaşamınıza, çalışma ortamınıza, şeklinize, üretkenliğinize, çalışkanlığınıza ışık tutan bir dolunay sizi beklerken mavi ayın ışıklarını başkalarının dertlerine derman olarak, sağlık, şifa konularında tedbir alarak, tavsiyede bulunarak yansıtabilirsiniz.

Oğlak
Dolunay aşk yaşamınız ve sevdiklerinize yansıtıyor mavi ışıklarını. Aşka dair dönüştüren bir aydınlanma veya farkındalık getirirken aile konuları tökezletse de sizi yolunuzdan çeviremeyecek gibi görünmekte. Şaşırtıcı bir yaratıcılık sergileyebilirsiniz.

Kova
Ev ve aile konuları üzerinden yaşayacağınız mavi dolunaya geçmişe dair şaşırtıcı tespit ve farkındalıkları beraberinde getirebilir. Önemli bazı kararlar alabilirsiniz ancak bunları şimdilik kimsenin bilmesine gerek olmadığını düşünebilirsiniz.

Balık
Mavi ay yakın çevre ilişkilerinize ışık tutuyor. Bu çerçevede iletişim şekliniz, iletişim kurduğunuz kişiler, iletişime yaklaşımınız sizi dahi şaşırtan dönemeçlerden geçebilir. Komşu, kardeş ve arkadaş çevrenizde sürpriz değişimler sizi bekliyor olabilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Nuray Sayarı 7 Mayıs burç yorumları | Günlük burç yorumları 7 Mayıs 2020

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.