29 Nisan 2020 Dünya’nın sonu mu? 29 Nisan’da göktaşı tehlikesi NASA açıkladı!

29 Nisan 2020 dünyanın sonu mu? 29 Nisan'da göktaşı tehlikesi

29 Nisan 2020 Dünya’nın sonu mu gelecek? 29 Nisan’da göktaşı tehlikesi iddiası ortalığı karıştırmış durumda. Herkes bu tarihte yaşanacakların sonucunu merak ediyor. Oldukça hızlı geldiği görülen ve çok büyük olduğu tespit edilen göktaşı için Dünya’ya zarar verip vermeyeceği merak edilmeye başlandı. İşte sizin için araştırdığımız detaylar…

ABD’nin uzay programı çalışmalarını yürüten NASA’dan yerküreyi ve üzerindeki tüm canlıların hayatını tehdit eden göktaşı (meteor) ile ilgili açıklama yapıldı.

Meteorun dünyaya çok yakın bir seyir içerisinde olduğunu duyuran NASA, nisan ayında meteorun daha da yakın bir seyir içerisinde olacağını ifade etti.

29 Nisan 2020 Dünya’nın sonu mu?

NASA’nın Kaliforniya’daki dünya yakınındaki cisimleri otomatik olarak takibe alan sistemi tarafından izlenen meteorun 4,1 km genişliğinde olduğu kaydedildi…

Bu büyüklükteki bir cismin dünyaya çarpması halinde dünya üzerinde insan yaşamının devam etmesinin mümkün olmadığını açıklayan bilim insanları, 1 km genişliğindeki bir meteorun bile küresel düzeyde insanlığın sonunu getirebileceğini ifade ediyor.

29 Nisan 2020 dünyanın sonu mu? 29 Nisan'da göktaşı tehlikesi

Saniyede 8,7 km, saatte 31 bin 320 km hızla yol alan meteorun dünyaya en yakın geçişi 29 Nisan’da gerçekleştirecek.

1998 OR2 ilk kez 1987 yılında Güneş’in etrafında dönerken görüldü ve yörüngesi NASA tarafından kaydedildi..

29 Nisan’da göktaşı tehlikesi var mı?

NASA’da astrofizikçi olarak görev yapan gururumuz Dr. Umut Yıldız ise 1998 OR2 dünyaya 0.04205 astronomik birim yakınlığında geçeceğini açıkladı.

1 astronomik birim Dünya ile Güneş arasındaki 150 milyon km’lik mesafeye tekamül ediyor. Dolayısı ile meteor 6,29 milyon km yakınımızdan geçecek.

Bir başka deyişle meteor Dünya’ya Ay’dan 16 kez daha uzak bir mesafede olacak…

Bu da ilginizi çekebilir!  Twitter trendler gözükmüyor! Twitter gündem neden gözükmüyor?
29 Nisan 2020 dünyanın sonu mu? 29 Nisan'da göktaşı tehlikesi

Uzmanlara göre bu tür objelerin dünyaya her yüzyılda bir çarpma ihtimali 50 binde bir.

Dünyaya çarpma riskinin olmadığını söyleyen Yıldız, asıl korkulması gerekenin virüs olduğunu söyledi. Öte yandan Nijerya’daki görüntülerin ise gerçek olmadığı çukurun maden çalışması nedeniyle ortaya çıktığı belirtildi.

29 Nisan 2020 dünyanın sonu mu? 29 Nisan'da göktaşı tehlikesi

İddialarda yer aldığı gibi patlamanın olduğu yerde ev bulunmadığı gibi 70 evin yıkılması tamamen gerçek dışı olduğu belirtildi.

65 milyon yıl önce dinozorlar ve neredeyse tüm hayatın sonunu getiren meteor ise 10 km genişliğindeydi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.