22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

22 Nisan Dünya günü olarak kutlanıyor. Evet bildiğiniz Dünya Günü! Hatta bazı yerlerde Dünya Çevre Günü olarak da geçebiliyor. Çünkü doğanın ve gezegenimizin korunması gerektiğine yönelik mesaj veren bir gün olarak dikkat çekiyor.

Biz de sizin için en güzel 22 Nisan Dünya Günü sözleri sıraladık. İşte 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

22 Nisan Dünya Günü nedir?

22 Nisan Dünya Günü nasıl ortaya çıktı? 1969 yılında San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı’nda, John McConnell tarafından dünyanın güzelliği kutlandı, ayrıca dünyanın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla özel bir gün düzenlenmesi kararlaştırıldı.

22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

5 maddede 22 Nisan Dünya Günü

Kökenleri 1970’e uzanan ve ilk uluslararası çalışma olma özelliğine sahip etkinlik hakkında bilinmesi gereken 5 önemli maddeyi sizler için sıraladık.

22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları
 1. 22 Nisan Dünya Günü, aktivist John McConnell’in önerisi ve güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasına yönelik çabalarıyla bilinen çevreci Denis Hayes’in organizatörlüğünde ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 1970 yılında düzenlendi. Bu kutlamalara 20 milyonu aşkın kişi katıldı. Bu etkinlik sayesinde ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlandı. Çevre felaketleri, küresel ısınma, kirlilik gibi birçok konunun uluslararası gündem olması sağlandı.
 2. İklim değişikliğine karşı küresel çapta verilen mücadelede tarihi bir dönüm noktası olarak görülen Paris İklim Anlaşması (COP 21) da Dünya Günü’nün kutlandığı 22 Nisan 2016’da imzalandı. Ancak bu anlaşmaya Dünya Günü’nün çıkış noktası olan ABD’nin başkanı Donald Trump imza atmadı.
 3. 22 Nisan Dünya Günü’nü tetikleyen olay 28 Ocak 1968’de gerçekleşti. Bu tarihte ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Santa Barbara kıyısı açıklarına yaklaşık 12 milyon litre petrol döküldü. O güne kadar görülen en büyük çevre felaketlerinden biri olan olayda 10 bini aşkın kuş, yunus, fok balığı ve deniz aslanı öldü. Bu atıklar bin 300 kilometre kareyi aşkın bir alana yayıldı.
 4. 2000 yılında organizasyon ilk kez internet üzerinden bildirisini yayımladı ve resmi sunumu Hollywood yıldızı Leonardo Di Caprio yaptı.
 5. 1990’dan itibaren ise Dünya Günü, ABD’yi aşan ve uluslararası çapta kutlanan bir güne dönüştü. 200’e yakın ülkedeki kutlamaları Washington merkezli Earth Day Network organize ediyor.
Bu da ilginizi çekebilir!  11 Haziran Dünya Dalgıçlar Günü kutlu olsun!

Birleşmiş Milletler’in ‘Dünya Günü’ için ne yapabilirim listesi

22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

Birleşmiş Milletler (BM) kamuoyunu bilinçlendirmek ve çevreye daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla ne yapılması gerektiğiyle ilgili ‘Tembel İnsanlar için Dünyayı Kurtarma Rehberi’ (The Lazy Person’s Guide to Saving the World) adlı bir liste yayımladı.

Buna göre organizasyon, insanların yapması gerekenleri 1’den 4’e önem sıralamasına göre değerlendirip evde, iş yerinde ya da başka bir yerde ne yapılması gerektiğini anlatıyor.

Listeye göre en önemli dördüncü seviyede yapılması gerekenlerden bazıları şöyle:

 • Bilgisayarınız dahil evde kullandığınız birçok elektronik aletin fişini bulunduğu prizden çekin ya da bir düzenekle elektrikle ilişkisini tamamen kesin.
 • Bankayla ilgili işlemlerinizi internet ya da cep telefonu üzerinden yapın ve posta hizmetlerini durdurun.
 • Paketlenmiş ürünleri almayı en aza indirin.
 • Kısa sürede duş alın. Banyo küvetini doldurmak çok fazla su gerektiriyor. İşinizi 5-10 dakika içerisinde bitirin.
 • Yemek atıklarını (organik atıklar) karıştırıp toprağa gömün.
 • Saçlarınızı ya da elbiselerinizi doğal yoldan kurutun. Makine kullanmayın. Çamaşır makinesini kullanıyorsanız tam dolu olduğundan emin olun.
 • Kırmızı et, tavuk ve balık etini daha az tüketin.
 • Öğünlerinizi planlayarak yiyin. Yüksek miktarda gıda ürünü almaktan kaçının.
 • Toplu taşımayı tercih edin. Bisiklet sürün ya da yürüyün. Şahsi araç kullanmaktan kaçının.
 • Su, çay ya da kahve için tek kullanımlık bardak ve şişe kullanmaktan sakının.

22 Nisan Dünya Günü sözleri

22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

1960 yılından itibaren artan sanayileşme ile gündemimize giren çevre sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak adına, 1970 yılından itibaren Nisan ayının 22.günü Dünya Günü (World Day) olarak kutlanmaktadır.

Dünya Günü bir UNESCO projesidir. Dünya Günü, ilk kez 1990 yılında Türkiye’nin de katıldığı 140 devlette dünya ölçüsünde aynı anda kutlanmış ve çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde ise, Türkiye de dâhil olmak üzere toplamda 175’ten fazla ülke bu günü kutlamaktadır.

Bu da ilginizi çekebilir!  3 Temmuz Dünya Komşular Günü mesajları | 3 Temmuz Dünya Komşular Günü sözleri

22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları

İşte en güzel 22 Nisan Dünya Günü sözleri

 • Yaşanabilir bir dünyada nice yaşlara güzel ve yaşlı dünya! Gidecek başka yerimiz yok. Evimizi koruyalım.
 • Gezegenimizi daha mutlu bir yer haline getirelim. Dışarı çıkın ve sokağınıza, mahallenize bir ağaç ekin
 • Dünyamızı korumak adına, bir gün için de olsa gideceğiniz yere yürüyün ya da bisikletle veya toplu taşımayla gidin. Veya arkadaşlarınızla aynı aracı paylaşın.
 • Siyahı beyazı ile, kuzeylisi güneylisi ile, doğulu ve batılısı ile hep birlikte Dünyamıza, evimize, yuvamıza sahip çıkıp koruyalım. Bu Dünya hepimizin.
22 Nisan Dünya Günü sözleri | 22 Nisan Dünya Çevre Günü mesajları
 • Yegane yuvamız olan gezegenimiz için sesinizi duyurun. Gelin Dünyamıza özen gösterelim, O da bize binlerce yıldır yaptığı gibi desteğini esirgemesin” (Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri Ban Ki-moon) Bugün Dünya Günü.
 • Yaşlı ve yorgun dünyamızın doğum günü. Bir anne şefkati ile bizi bağrında koruyan mavi yuvamızın daha nice seneler doğum gününü kutlama istiyorsak O’nu koruyalım. Doğal dengesini hırslarımızla bozmayalım.
 • Dünyanın doğum gününde; bu karamsar tablonun dışında ve bu tabloyu değiştirmek için, dünyanın dört bir yanındaki “ötekilerle” birlikte dünyamıza, ülkemize, yaşama ve geleceğimize sahip çıkmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.
 • Güzel bir dünya, mutlu insanlar için çevremizi korumada tüm insanlar ile birlikte bir dayanışma örneği sergileyip el birliği yapalım. Doğaya, çevreye dolayısı ile dünyamıza zarar verecek olan tüm uygulamalara karşı çıkalım. Bu dünya hepimizin ve başka bir dünya da yok.
 • Çevreye duyarlı herkesi, yaşlı dünyamızın doğum gününde, ülkemizin eşi benzeri olmayan yeşilini, doğal güzelliklerini, sadece ülkemize özgü yüzlerce çeşit bitki ve hayvandan oluşan biyolojik zenginliğini, verimli topraklarını ve su kaynaklarını korumaya davet ediyoruz. (TEMA Vakfı)
Bu da ilginizi çekebilir!  15 Nisan dünya aşçılar günü mesajları | 15 Nisan aşçılar bayramı sözleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.