20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

20lik diş ağrısı belli bir yaştan sonra her insanın başına gelen bir sağlık sıkıntısı. Her ne kadar 20li yaşlarda çıkmaya başladığı için bu ismi alsa da aslında bazı insanlarda daha erken veya daha geç çıkabiliyor. Hatta 60 yaşında bile bu acıyı çekene rastlayabilirsiniz. Peki 20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek yeme şekli nasıl olmalı? İşte 20lik diş çekimi fiyatları…

20’lik diş, alt ve üst çene üzerinde azı dişleri arasında en arkada bulunan, üçüncü azı dişidir.

  • 20lik diş ağrısında yapılmaması gerekenlerden biri diş üzerine aspirin ve ağrı kesici uygulanmasıdır. Kimyasal yapıları sebebiyle bu ilaçlar tahrişe sebep olabilmektedir.
  • 20lik diş üzerinde çürük nedeniyle oluşan bir oyuk var ise karanfil yağı uygulanabilir. Bir pamuğa birkaç damla karanfil yağı döküp oyuğun üzerine koyabilirsiniz. Karanfil yağı ağrı kesici görebi görecektir.
  • Ağrıyan dişte bulunan yemek artıkları dişin daha fazla ağrımasına neden olabilir. Yemeklerden sonra dişler bastırmadan fırçalanmalı ve mutlaka dişipi kullanılmalıdır. Diş ipi sayesinde aralarda kalan kalıntılardan daha etkin bir şekilde kurtulabilirsiniz.
  • Diş ağrıları genellikle geceleri kendini gösterdiğinden doktora gidene kadar bir ağrı kesici içilebilir.
  • 20lik dişlerle birlikte en çok rastlanan sıkıntı damağın şişmesidir. Bölgeye soğuk uygulama yapmak bölgeyi uyuşturacağından ağrıyı azaltabilir.

20lik diş ağrısı nasıl geçer?

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Birçok insan, genç yaşlarının sonlarında yirmili yaşların başlarına kadar gelen üçüncü azı dişlerinin başlangıcını yaşayacaktır . Diğer 28 diş genellikle zaten yerinde olduğundan, bilgelik diş ağrısının ortaya çıkmasına neden olabilecek şekilde uygun şekilde oturması için yeterli alana sahip değildir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? İşte yüksek tansiyon düşürme yolları

20lik diş sıklıkla bir açıda gelir, başka bir dişe çok yakın gelir, sadece kısmen gelir veya diş etlerinden hiç çıkmaz. Kısmen maruz kalan azı dişleri, yiyecek ve bakterilerin tuzağa düşmesine ve büyümesine yer açar. Tüm bu olasılıklar maalesef 20lik diş ağrısına neden olabilir.

Tek kalıcı çözüm diş hekiminizi ziyaret etmek ve kaldırılmasını planlamak olsa da her zaman kişinin hemen yapabileceği bir şey değildir. Aşağıda, bir diş hekiminden çıkarılmayı beklerken, 20lik diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı evde ipuçları bulunmaktadır.

20lik diş ağrısı için Ibuprofen

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

İbuprofen, ağrıyı geçici olarak azaltmaya yardımcı olması gereken reçetesiz ağrı giderici bir ilaçtır. İbuprofen iltihabı veya şişmeyi azaltacak, bu nedenle sıkça görülen zonklama hissini hafifletecektir. Geçici bir yardımcıdır ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Lütfen doz önerileri için paketleme talimatlarını okuduğunuzdan ve uyguladığınızdan emin olun. Herhangi bir ilaç almadan önce birinci basamak hekimine veya eczacına danışmak önemlidir.

Buz Paketi Uygula

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Mağazadan satın alınan buz torbası, küçük bir buz torbası veya hatta bir torba dondurulmuş sebze etrafına bir havlu sarın ve etkilenen bölgeye birkaç saatte bir 15-20 dakika aralıklarla uygulayın, 20lik diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Buz uygulamak 20lik dişin etrafında şişliği azaltacaktır. Buz ayrıca ağrıyı azaltmaya yardımcı olacak uyuşma etkisine de sahip olabilir.

Soğuk algınlığına bağlı yaralanmalardan kaçınmak için doğrudan cilde buz uygulanmamalı ve çok uzun süre bırakılmamalıdır.

Uyuşturucu Jel kullanın

Diş etlerini uyuşturmaya yardımcı olan aktif bileşen benzokain içeren reçetesiz bir uyuşturucu jeli hakkında bir eczacınıza veya doktora danışın. Uyuşturucu jeller ayrıca sıklıkla diş eti tahrişini azaltmak için büzücü ve diş etlerini yatıştırmak için mentol içerir.

Tuzlu Su ile Çalkalama

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Bir bardak ılık suya 1 veya 2 çay kaşığı tuz ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Karışımı ağızda, özellikle ağrılı alanda, bir dakika boyunca çalkalayın ve tükürün, yutmayın.

Gün boyunca birkaç kez gerektiği kadar tekrarlayın. Tuzlu su, yara iyileşmesini desteklemeye ve sıkışmış kalıntıları temizlemeye yardımcı olacaktır. Birkaç durulamadan sonra rahatlama hissedilmelidir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Cinsel isteksizlik sebepleri? Cinsel isteksizlik nasıl giderilir?

Karanfil Yağı / Karanfil Tomurcukları

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Karanfil, uyuşturucu olarak hareket edebilen ve ayrıca iltihabı azaltabilen ve 20lik diş ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilecek öjenol adı verilen bir bileşen içerir. Bir pamuk topunu karanfil yağı ile nemlendirin ve pamuk topunu 20lik dişe yerleştirin. Pamuk topunu çıkarmadan ve atmadan önce 5-15 dakika bekletin.

Karanfil yağı çok güçlü ise, hindistancevizi yağı ile seyreltmeyi deneyin. Gün boyunca gerektiği kadar tekrarlayın. Karanfil yağı yerine bir karanfil tomurcuğunu ezin ve yanağın yanına sokun. 5-15 dakika yerinde bırakın, sonra ezilmiş karanfilleri çıkarın ve atın.

Uçucu Yağlar ve Vanilya Özü Islatın veya Durulayın

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları
Variety of fresh herbs and a dropper

Ağrınız için yatıştırıcı bir ağız durulaması oluşturmak için bir fincan ılık suyu birkaç damla vanilya özü ve aşağıdaki uçucu yağlarla karıştırın; mür, nane, çay ağacı, limon, roma papatyası, kekik ve hindistancevizi yağı. Tükürmeden önce bir dakika ağızda çalkalayın.

Alternatif olarak, biraz su kullanarak aynı karışımı oluşturun. Karışıma bir pamuk topu batırın ve etkilenen bölgeye 5-15 dakika yerleştirin; kullanımdan sonra atın.

Zerdeçalla Ovmak

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Zerdeçal genellikle her türlü rahatsızlık için bir ev ilacı olarak önerilmektedir. Analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır; bu nedenle, 20lik diş ağrısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Boğaz diş etlerine gevşek zerdeçal sürmeyi deneyin.

Hamur kabartma tozu, diş macunu ve zerdeçal karıştırılarak da bir macun yapılabilir. Macunu yirmilik dişlerin etrafına sürün ve durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

20lik diş büyük olasılıkla bir anda büyümeyecektir, bu nedenle her seferinde dört taraftan birinde ağrı görülebilir. Yine, 20lik diş ağrısı büyük olasılıkla sadece kalıcı olarak giderilerek çözülecektir. Yukarıdaki ipuçlarından bazılarını denemek umarım beklemeyi biraz daha kolaylaştıracaktır.

20lik diş çekimi sonrası yemek

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Tedavi sürecinde ağız bölgesinin temizliği önemsenmeli ve yirmilik diş çekimi sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Ancak bu konularda yapmanız gerekenler size özel olacağından doktorunuzun tavsiyelerini uygulamanız doğru olacaktır.

Yirmilik diş çekimi sonrası beslenme sırasında ameliyatın yapıldığı bölgedeki dokuların hasar görmesini önlemek ve enfeksiyonun ortaya çıkmasına sebep olmamak için sert gıdalardan kaçınmak şarttır. Yumuşak ve sade gıdalar genellikle ameliyattan sonra tavsiye edilenlerdir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Şeker hastalığı tedavisi | Şeker hastalığı nasıl geçer?

Diş etlerinde kan pıhtılaşmasının devam edeceği, en az iki üç günlük süre boyunca hastalar kendilerine önerilen beslenme düzenine uymalıdırlar.

Bu kan pıhtılarının oluşması iyileşme için çok önemlidir, çünkü bölgeyi korurlar ve olası, geri döndürülemez sinir hasarını önlerler. Bu durum iyileşmeyen diş yuvası olarak da bilinir. İlk birkaç gün asıl kritik evre olsa da bazı doktorlar daha uzun süreli önerilerde bulunabilirler.

İçecekler de yirmilik diş çekimi sonrası beslenmenin önemli bir unsurudur. Ağızda nötr bir ortam oluşturmak ama bu sırada gerekli besin maddelerini de almak önemlidir. Hastalar, özellikle de ilk 24 saat boyunca bol su içmelidirler.

Alkollü, kafeinli, gazlı veya sıcak içecekler içmekten kaçınmalıdırlar. Ayrıca bir şey içerken pipet kullanımından kaçınılmalıdır. Pipet kullanmak ameliyat yapılan bölgeye baskı uygulayabilir.

Nötr soğuk gıdalar ameliyat sonrası ilk 24 saat boyunca tercih edilebilir. Yoğurt, dondurma, elma püresi iyi seçeneklerdir. Bunlar hem besin maddesi içerirler hem de soğuk olmaları enflame diş etlerini veya dokuları rahatlatır.

Hasta kendisini iyi hissettiğinde yarı katı gıdalara geçiş yapabilir. Puding, jöle, çorba bu evrede tüketilebilir. Ancak çorbanın sıcak değil ılık olmasına dikkat edilmelidir.

20lik diş çekimi fiyatları

20lik diş ağrısı nasıl geçer? 20lik diş çekimi sonrası yemek | 20lik diş çekimi fiyatları

Gömülü yirmilik diş çekimi fiyatının web sitelerinde verilmesi uygun görülmemiştir. Ancak ortalama bir fikir vermesi açısında Türk Diş Hekimleri Birliği gömülü 20 lik diş çekimi fiyatını % 18 KDV tutarı ile beraber 475 TL olarak vermektedir. Dişin gömülü veya yarı gömülü olması önemli bir faktördür. Fiyatlar Türk Diş Hekimlerinin tarifesinden iyi yönlü farklılık gösterebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.