2021 Black Friday ne zaman? İşte Black Friday 2021

2021 Black Friday ne zaman? İşte Black Friday 2021

Bu yıl Black Friday, 26 Kasım 2021 Cuma gününe denk geliyor. Bununla birlikte, son yıllarda birçok perakendeci ayın başından itibaren anlaşmalar sunmaya başladı ve bazılarının bunu ‘Kara Kasım’ olarak yeniden adlandırmasına yol açtı.

2021 Black Friday ne zaman? İşte Black Friday 2021

Black Friday nasıl başladı? Black Friday ABD’de ortaya çıktı. Şükran Günü her zaman Kasım ayının dördüncü Perşembe gününe denk geldiğinden, takip eden Cuma genellikle resmi olmayan bir tatil olarak görülür.  Birçok insan işsiz olduğundan, dükkanlar Noel sezonunu başlatmak için fiyatları düşürür – tarihsel olarak yalnızca bir günlüğüne -. 

İngiltere mağazaları o zamandan beri bu eğilimi yakaladı ve on yıldan fazla bir süre önce göletin karşısına getirildi. 2010 ve 2013 yılları arasında Black Friday, İngiltere’de kademeli olarak ivme kazandı. 2014’te Black Friday, Noel öncesi çevrimiçi satışların zirvesi oldu ve çevrimiçi perakendeciler o zamandan beri geriye bakmadı.

Amazon, Best Buy, Walmart ve Target gibi perakendeciler zaman ayırmaya değer inanılmaz indirimlerle her zamankinden daha erken satışlar başlatıyor.

2021 Black Friday ne zaman? İşte Black Friday 2021

Perakendeciler, olası nakliye gecikmelerini önlemek ve tüketicilerin tatil alışverişine önde başlamalarına yardımcı olmak için Black Friday fırsatlarını her zamankinden daha erken zorluyor . Şimdiye kadar, AirPod’lar, robot elektrikli süpürgeler, OLED TV’ler, iPad’ler ve daha fazlası dahil olmak üzere ürünlerdeki rekor düşük fiyatlar sayesinde, Black Friday’in erken fırsatları oldukça etkileyiciydi.

Amazon, Ekim ayı boyunca düşen “Black Friday’e layık” indirimleri içeren Epic Deals satışıyla Black Friday 2021 alışveriş sezonunu başlatan ilk perakendeci oldu.

BLACK FRİDAY İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir.

2021 Black Friday ne zaman? İşte Black Friday 2021

Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Luppo alan adam sosyal medyanın gündeminde!

BLACK FRİDAY 2021 HANGİ MAĞAZALAR İNDİRİMDE OLACAK?

Bazı mağazalarda Black Friday erken başlayacaktır fakat şu anlık herhangi bir markadan Black Friday indirimi açıklaması gelmedi.

Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi alışveriş sitelerinin ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Black Friday indirimi yapması bekleniyor.

İngiltere’de de 2010’dan itibaren Black Friday’e yönelik pazarlama kampanyaları arttı.

ABD’li çevrimiçi alışveriş sitesi Amazon, indirimlerini İngiltere sitesinde de uygulamaya başlarken ABD’li Walmart’ın sahibi olduğu ASDA süpermarketlerinde de Black Friday düzenlendi. İndirimler zamanla diğer şirketlere de yayıldı.

2021 Black Friday ne zaman? İşte Black Friday 2021

Sanal alışverişin yaygınlaşmasıyla birlikte internet siteleri Black Friday’den sonraki Pazartesi gününü Cyber Monday (Siber Pazartesi) ilan ederek o günlerde de büyük indirimler düzenlemeye başladı.

İnternet siteleri için yaratılan Black Friday alan adı olan .blackfriday de 2014’te kullanıma sunuldu. 2 yıl içinde 2 bine yakın site alan adını kullanmaya başladı.

ABD merkezli iş dünyası sitesi the Balance’a göre ABD’deki Black Friday alışveriş hacmi 2002’den bu yana yüzde 72,3 arttı ve 700 milyar doları aştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.