1 Haziran Dünya Optisyenler Günü | Optisyen nedir, nasıl olunur?

1 Haziran Dünya Optisyenler Günü | Optisyen nedir, nasıl olunur?

1 Haziran Dünya Optisyenler Günü olarak kutlanıyor. Peki optisyen nedir, nasıl olunur? İşte Uzman Yorumları ile merak ettikleriniz…

1 Haziran Dünya Optisyenler Günü

“ 1 Haziran Gözlükçülеr vе Optisyеnlеr Günü “ dür. Sadеcе 1 Haziran Optisyеnlеr Günü dеğildir. 1940 yılında yayımlanan vе yürürlüğе girеn 3958 sayılı Gözlükçülük Hakkındaki Kanunda “ Gözlükçü “ unvanı , 2004 yılında yayımlanan vе yürürlüğе girеn 5193 sayılı Optisyеnlеr Hakkında Kanunda “ Gözlükçü / Optisyеn unvanları mеslеki hayatımızda var olmaktadır. Bununla birliktе nеrеdеysе tüm sivil toplum kuruluşlarımızın isimlеrindе bu iki unvan yеr almaktadır. Bu nеdеnlе Başbakanlık Basın Yayın vе еnformasyon Gеnеl Müdürlüğü’nün 24.06.2008 tarih vе 1226-3296 sayılı yazısı ilе rеsmî gün ilan еdilеn rеsmî yazıda da yеr alan “ 1 Haziran Gözlükçülеr vе Optisyеnlеr Günü” ismi yеr almaktadır.

Sağlık çalışanlarına 1 Haziran’a kadar ücretsiz gözlük camı

Antalya Optisyen-Gözlükçüler Odası, 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler Günü nedeniyle il genelinde kamu sağlık çalışanlarının üst düzey Fujima marka progresif gözlük cam reçetelerinin ücretsiz olacağını duyurdu.

Optisyen nedir? Nasıl olunur?

1 Haziran Dünya Optisyenler Günü | Optisyen nedir, nasıl olunur?

Optisyenlik bölümünün amacı; görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulanmasını sağlayabilecek düzeyde eğitim görmüş yüksekokul mezunu elemanları yetiştirilmesidir. Bu programdan mezun olan öğrenciler optisyen ünvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilirler. Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar. Çağdaş elektronik makine ve teçhizatla donatılmış Optisyenlik Programamızdan mezun olan öğrencilerimiz gözlükçü dükkanı açabilecek tek yetkili elemandır.

Öğrencilerin sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun yetiye sahip olmalıdır. Bu nedenle programa alınacak öğrencilerin tam teşekküllü resmi bir hastaneden sağlık raporu almaları gerekir. Ayrıca çabuk ve doğru karar verebilen, dikkatli, soğukkanlı, sorumluluk duygusu güçlü ve iletişim becerileri iyi gelişmiş olmalıdır. Öğrenim süresi 2 yıldır. Sağlık Meslek Liseleri ve Kız Meslek Liselerinin ilgili bölümünden mezun olan öğrenciler bu programı tercih edebilir.

Bu da ilginizi çekebilir!  12 Nisan Dünya Sarılma Günü mesajları resimli | Dünya Sarılma Günü sözleri

Optisyenlar göz hekimi tarafından görme belirlenmiş hastalara, reçetelerine göre görme bozukluklarının ortadan kaldırılması veya azaltılması için kullanılan optik gereçleri (gözlük, kontakt lens vb.) hazırlayan ve uygulayan kişidir. Programı bitiren öğrencilere Optisyenlik ön lisans diploması ve “Optisyen” ünvanı verilir. Optisyenlik programı mezunları, özel sektörde optisyenlik kurumlarında sorumlu müdür olarak çalışabileceği gibi bireysel çalışma imkanından faydalanarak kendi iş yerlerini açabilirler. Ayrıca, Optisyenlik önlisans programından mezun olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı’na girerek Fizik 4 yıllık lisans bölümünü de bitirebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.