Rusya, Telegram yasağını kaldırdı: Ancak sinsi bir anlaşmayla!

Rusya, Telegram yasağını kaldırdı: Ancak sinsi bir anlaşmayla!

2 yıl önce mesajlaşma platformu olan Telegram’ı yasaklayan Rusya, artık bu yasağı kaldırdığını duyurdu. Zamanında yasak getirdiği dönemde halk sokağa çıkmış ve bu durumu protesto etmişti. Yasak konulmasının sebebi ise çok başkaydı…

Rusya’nın resmi telekomünikasyon denetleme kurulu Roskomnadzor, popüler iletişim uygulamasının terörle mücadele çalışmalarına destek olma konusunda irade gösterdiğini belirtti.

Kuruldan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Roskomnadzor, Telegram’a yönelik kısıtlama talebinin kaldırılması konusunda başsavcılık ile anlaşmaya varmıştır.”

TELEGRAM’DAKİ BİLGİLER ASLA PAYLAŞILMIYOR

Ülkede Telegram’a erişim, 2018’in nisan ayında mahkeme kararıyla durdurulmuştu. Bu karar, Telegram’ın şifreleme anahtarlarını paylaşmaya yanaşmaması nedeniyle alınmıştı. Telegram’ın geçmişte terör örgütleri tarafından kullanıldığının bilinmesi de uygulamanın işini biraz daha zorlaştırmıştı.

Şifreleme anahtarlarının paylaşılmaması, Rusya’nın terörle mücadele yasalarına aykırı bir eylem olarak değerlendirilmişti. Bu yasalar, mesajlaşma servislerinin yetkililere şifresi çözülmüş mesajlara erişim izni vermesini zorunlu kılıyor.

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, 2018’de yaptığı açıklamada, “Gizlilik satılık değildir ve insan hakları korkuya ya da açgözlülüğe kurban edilmemelidir” ifadesini kullanmıştı.

Rusya, Telegram yasağını kaldırdı: Ancak sinsi bir anlaşmayla!

Yasağın etrafından dolaşılmasının ardından ekstra bir önlem almak için harekete geçen Rus yetkililer, internet servis sağlayıcılarına Amazon ve Google’ın bulut platformlarındaki 15.8 milyon IP’nin engellenmesi emrini vermişti. Bu durum söz konusu servisleri kullanan Rus şirketlerinin operasyonlarını sekteye uğratmıştı. VPN servislerindeki engellemeye rağmen, ülkede pek çok kişi Telegram kullanmaya devam etmenin bir yolunu bulmuştu.

Telegram CEO’su Durov, bir süre önce Rusya makamlarına yasağın kaldırılması yönünde çağrı yapmıştı. Durov, şirketinin “aşırı” içeriklerin tespiti ve silinmesi için yeni araçlar geliştirdiğini belirtmişti.

Rusya Telegram’ı hangi şartlarla kabul etti?

Rusya, Telegram yasağını kaldırdı: Ancak sinsi bir anlaşmayla!

Dünyanın otoriter devletleri içerisinde yer alan Rusya ve son dönemlerde popülerliği artan Telegram arasında uzun bir süredir görüşmeler yaşanıyordu. Bu görüşmeler sonucunda; Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu’ndan (Roskomnadzor) yapılan bilgilendirme ile 2 yıldır devam eden Telegram yasağının kaldırıldığı öğrenildi.

Bu da ilginizi çekebilir!  Anonymous George Floyd cinayeti için tehdit videosu yayınlandı!

Gelen son bilgilere göre, Rusya’ya bazı zamanlarda mesajlaşma verilerinin gönderileceği söylendi. Yani gerekli durumlarda Rus yetkililer Telegram kullanıcılarının mesajlarını görebilecek. Bu, Rusya’daki vatandaşların gizlilik haklarını ihlal edebilir.

Gelişmekte olan ülkeler, genellikle WhatsApp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma platformlarından, çeşitli taleplerde bulunabiliyor. Her ne kadar WhatsApp çoğu zaman bu mesajları paylaşsa bile, Telegram daha korumacı davranıyor. Fakat bu gidişle dünyanın birçok ülkesinde Telegram kullanıcıları güvende olamayacak. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.